Przewodnik Północno-wschodnia Słowacja

Bukovske Vrchy, Vihorlat i inne góry Słowacji

Re: Przewodnik po pólnocno-wschodniej Słowacji

Postprzez lucyna » 29 kwi 2011, o 11:42

Na razie jestem diablo zajęta i koncentruję się na bibliografii ale pamiętam, że mam pisać nasz forumowy przewodnik.
Szukam informacji, zbieram materiały, jeżdżę, Piotr gromadzi zdjęcia i kiedyś nasz przewodnik powstanie.
Znam wszystkie te obiekty, we wszystkich imprezowałam.
Wyhorlat - tam naprawdę dobrze karmią. Zjadałam prawie wszystko, z wyjątkiem takich kluseczek z podrobów w rosole. To jest danie regionalne, Piotr wie jak to smakuje. Zjadł i przeżył.
Kamei - zdjęcia mówią wszystko, kuchnia taka sobie, ani dobra, ani zła, dla mnie bezsmakowa. http://www.kamei.sk
Pierwszy nieznany to Armales w Stakcinie - obok dyrekcja PN Połoniny. Standard usług wysoki, mówiąc wprost drogi, jedzenie palce lizać co naprawdę rzadko zdarza się na Słowacji. Znacznie lepsze niż w Wyhorlacie. Polecam coś podobnego do placka po bieszczadzku, oni podają to z frytkami i zestawem surówek. Surówki na Słowacji to temat rzeka, przeważnie są fatalne, w Armalesie są zjadliwe. W Armalesie jest chyba 40 miejsc, apartamenty, pokoje 2 i 3 osobowe, 1 pokój jest przystosowany dla inwalidów http://www.armales.sk/ tel. 421/57/767 4247
Kołonice taki sobie bar, gdzie imprezowaliśmy. Impreza udana, jedzenie bardzo fajne było z Armalesu. Tam warto wpaść aby w wraz z miejscowymi napić się piwa.

Prawdę powiedziawszy mogę się pochwalić iż Piotr i ja wywiązaliśmy się z "nałożonych obowiązków". Nasz udział w study tour już przynosi efekty, w maju do programu zielonych szkół weszły 2 x zajęcia z astronomii w leskim liceum. Na Słowację będziemy służbowo bardzo często.
Jeszcze o zasługach Piotra i Jego relacji na http://www.twojebieszczady.pl Goście to czytają i są zainteresowani turystyką astronomiczną.
Ostatnio edytowano 29 kwi 2011, o 11:48 przez lucyna, łącznie edytowano 1 raz
lucyna
Zbanowany

Postprzez Piotr_S » 29 kwi 2011, o 11:47

lucyna napisał(a):Zjadałam prawie wszystko, z wyjątkiem takich kluseczek z podrobów w rosole. To jest danie regionalne, Piotr wie jak to smakuje. Zjadł i przeżył.

Obrzydlistwo. Zjadłem bo jak jest coś nowego to trzeba spróbować. Gdyby mi przynieśli jeszcze ciepły mózg szympansa to też bym spróbował, żeby mieć zdanie. Więcej już tego nawet nie powącham ;)
Piotr_S
Administrator

Postprzez lucyna » 29 kwi 2011, o 12:38

Uff, wkradł nam się bałagan i to przeze mnie uczyniony. Muszę linkować, o study tour "Karpackie Niebo" pisałam tu a-takie-tam-polazegowska-t158-210.html
Na poprzednich stronach jest bardzo dużo o innych wyjazdach szkoleniowych na północno-wschodnią Słowację
lucyna
Zbanowany

Postprzez bogdan64 » 29 kwi 2011, o 19:20

Ja byłem na Sninskim Kamieniu 25 kwietnia br. Z kamieniołomu szlakiem żółtym można dostać się na przełęcz Tri Table. Z przełęczy możemy wybrać albo Kamień lub przejść wokół Morskiego Oka. Szlak żółty jest trochę fatalnie oznakowany, widac pozostałości starego szlaku niebieskiego. Szlak zielony mija kamieniołom z lewej strony.
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki

Re: Przewodnik Północno-wschodnia Słowacja

Postprzez lucyna » 8 maja 2011, o 19:12

Humensky Sokol - mój ulubiony słowacki rezerwat znajduje się obok dzielnicy Humennego - osiedla romskiego Podskalka na terenie Humeńskich Wierchów, będących częścią Wyhorlatu. Jest to rezerwat ścisły chroniący dobrze wykształcone mozaiki zbiorowisk roślinnych,"pierwotne" ` bogactwo świata roślin i zwierząt w tym zbiorowiska ciepłolubne leśno-stepowe, wapienne lasy dębowe z dębem omszonym, lasy dereniowo-bukowe. Powstał w 1980 r. na pow. 541,50 ha, w 1995 r. od nowa stworzono operat ochrony. Ta część Wyhotlatu zbudowana jest ze skał osadowych, w rezerwacie występują piękne wychodnie skalne zbudowane z zlepieńców z okresu karbonu i z wapieni. Posiada zróżnicowane podłoże i specyficzny mikroklimat dlatego też rezerwat ten charakteryzuje bogactwo roślinne.
Występuje tu szereg roślin lubiących wapienne podłoże, w tym sasanki, rośliny naskalne: zanokcica skalna, kostrzewa popielata, rojnik pospolity. Cały rezerwat porośnięty jest powojnikami, w przewodniku piszą o tym gatunku płotny. Najprawdopodobniej są to powojniki proste ( ze Słowacji przeniosły się do Polski i występują w gminie Komańcza) i całolistne.
lucyna
Zbanowany

Re: Przewodnik Północno-wschodnia Słowacja

Postprzez lucyna » 19 cze 2011, o 07:12

Rezerwat "Humensky Sokol" jest udostępniony turystycznie. Wiedzie przez niego bardzo interesująca ścieżka dydaktyczna (szlak edukacyjny) mająca kształt pętli. Rozpoczyna się i kończy w cygańskiej dzielnicy Hummenego Podskalka. Liczy sobie ona 10 przystanków, trzy i pół kilometra, czas przejścia to 3 godz. Jest dobrze oznakowana. Samochód można zostawić na parkingu obok przystanku SAD i Hotelu na Podskalce. Proszę pamiętać o jednym, Humensky Sokol to rezerwat ścisły więc wszelkie wędrowanie pozaszlakowe odpada. Muszę to zaznaczyć, gdyż nam się zdarzyło tam ...no ten tego, no okoliczności przyrody tak nas zachwyciły, że pobłądziliśmy. :) Trasa dość trudna, są stromizny, nawet w partii szczytowej znajduje się łańcuch, różnica wzniesień tylko 275 m.
Atrakcji na ścieżce co niemiara. Moim zdaniem jest to jedna z najpiękniejszych tras na Słowacji, przez cały czas towarzyszą nam atrakcje przyrodnicze, geologiczne ( w tym słynne skalne miasta) i krajobrazowe, widok ze szczytu piękny, szczególnie w kierunku zamku Jesenov. Czerwona Skała (447 m n.p.m.) przystanek nr 5 to najwyższa część rezerwatu: panorama na Wyhorlat, Góry Bukowskie, Góry Slańsko-Tokajskie, Pogórze Laboreckie i Ondawskie. Warto zwiedzić okolice niedostępnej turystycznie Jaskini Dubnej (360 m n.p.m.) Sama jaskinia ma 35 m długości.
http://www.humenne.sk/index.php?lng=sk& ... 2c8577eea9
O połazęgowisku po tej części Słowacji pisałam tu a-takie-tam-polazegowska-t158-140.html
lucyna
Zbanowany

Poprzednia strona

Powrót do Karpaty słowackie