Przewodniki po regionie

Recenzje, nowości, polecane tytuły

"Sanktuaria podkarpackie papieskie"

Postprzez lucyna » 31 maja 2011, o 06:20

Kilka tygodni temu przez przypadek, ot tak z przyzwyczajenia, kupiłam sobie książkę, która po dokładnej lekturze okazała ciekawym przewodnikiem. Jednym z najbardziej interesujących w mojej kolekcji, przeczytałam go jednym tchem od deski do deski. Autorka jest dziennikarką od lat zainteresowaną naszym regionem i miejscami oficjalnego kultu. Przedstawia opisy jedenastu oficjalnych miejsc świętych znajdujących się na terenie Podkarpacia. Ze swadą opowiada o dobrach naszej kultury, świadectwach przeszłości, przybliża otoczenie sanktuariów, historię miejscowości, kulturę ludową, legendy, działa sztuki. Autorka we wstępie zaznacza, że zamierza kontynuować swoją pracę, "Sanktuaria podkarpackie papieskie" są pierwszą częścią cyklu. Z niecierpliwością czekam na kolejne publikacje.
Książeczka jest stosunkowo starannie wydana, ilustrowana, ma miękką okładkę. Przewodnik jest napisany z pasją, z wielką znajomością rzeczy co niewątpliwie wpływa bardzo pozytywnie na odbiór tej książeczki. Moim zdaniem lektura godna polecenia.

Spis treści
Sanktuaria podkarpackie
Cudowny płaszcz Bogurodzicy
Skarb u Panny Marii
Rzeszowska Pani
Madonna z Katedry
Święta Wieś
Tyś naszą Hetmanką
Wędrujące sanktuarium
Węgiersko-jasielsko-tarnowiecka
Trójkąt Maryi
Polskie La Salette
Uciekająca Matka Boska
Bibliografia

Tytuł: "Sanktuaria podkarpackie papieskie"
Autor: Agata Chmura
Wydanie: I
Stron: 103
ISBN: 83-60222-17-7
Wydawnictwo: Agencja wydawnicza Ad Oculos
Warszawa-Rzeszów 2006

"Uciekająca Matka Boska
W Jaśliskach położonych wśród malowniczych wzgórz Beskidu Niskiego, w samym sercu łemkowszczyzny znajduje się rzymskokatolickie sanktuarium maryjne z tzw. uchodzącym obrazem Matki Boskiej Królowej Nieba i Ziemi. Przed nim w ubiegłych wiekach modlili się wierni różnych narodowości.
W czasach husytyzmu i szalejącej reformacji w Czechach i na terenie dzisiejszej Słowacji masowo pozbywano się z świątyń obrazów Matki Boskiej i wizerunków przedstawiających świętych kościoła rzymskokatolickiego. Czasami jakaś bogobojna ręka ocaliła wizerunek Bogurodzicy i przemyciła za północną granicę - do Polski. Tam, zwykle w nocy, podrzucano obraz w widoczne miejsce - zwykle w okolice kościoła bądź wielkiego drzewa stojącego w centrum miejscowości. Mieszkańcy, odnajdując go rano, często uważali to za cud i znak Boży. Bardziej świadomi tego, co się za południową granicą dzieje nazywali tak znaleziony obraz Uchodzącą Matką Boską przed prześladowaniami. [...]
Cudowny wizerunek Matki Boskiej przyciągał przez lata nie tylko pielgrzymów. Na pobliskim wzgórzu zwanym Piotrusiem jedną ze swoich pustelni - po opuszczeniu Cergowej - założył św. Jan z Dukli. Źródło płynące w jej pobliżu miało uzdrawiającą moc i do dziś jest zwane Świętą Wodą. Tereny otaczające Jaśliska ukochał również biskup Józef Pelczar, który często przybywał w tych stronach. Na tzw. Spalonej znajduje się miejsce zwane Puszczą, gdzie przyszły święty polecił wybudować drewnianą willę dla biskupów przemyskich. stąd bp J. Pelczar niejednokrotnie kierował swoją diecezją. Dał się poznać jako czciciel Królowej Nieba i Ziemi. Gdy tylko przybywał w swojej willi, to zawsze jeździł w niedzielę i święta na sumę do jaśliskiego sanktuarium. Niestety, dom ten został zniszczony w czasie I wojny światowej i nigdy go już nie odbudowano. Materiały z jego rozbiórki posłużyły do budowy willi biskupiej - Anatolówki - koło Brzozowa. Na Spalonej stanęła za to w latach 90. kaplica, w której ołtarzu umieszczono obraz św. Józefa Pelczara. W okolicznym lasku poprowadzono dróżki różańcowe i stacje Drogi Krzyżowej.
Obecne sanktuarium w Jaśliskach leży na szlaku "Świątyń karpackich" ciągnącym się z Krosna aż do Stropkowa na Słowacji. Częściej jednak niż autokary wiozące pielgrzymów z Dukli do Komańczy zatrzymują się tu samochody osobowe, z których wysiadają podróżni, aby chociaż przez chwilę stanąć przed wizerunkiem Królowej Nieba i Ziemi. Zjawisko to jest zwane przez miejscowych rodzinnym pielgrzymowaniem."

http://gawron3.w.interia.pl/
Avatar użytkownika
lucyna
Zbanowany
 
Posty: 2158
Dołączył(a): 1 lut 2010, o 10:04
Lokalizacja: Góry Sanocko-Turczańskie

"Bieszczady, Beskid Niski na nartach biegowych i tourowych"

Postprzez lucyna » 23 sty 2012, o 10:57

Za oknem śnieżyca, warunki śniegowe w regionie dobre, idą mrozy więc pora sięgnąć po przewodnik "Bieszczady, Beskid Niski na nartach biegowych i tourowych" Pawła Klimka. To jedyny przewodnik dla narciarzy poświęcony naszemu regionowi. Zostało to docenione, zdobył Laur Konsumenta za 2005 r.I nagrodę Przeglądu Gospodarczego "Gazety Prawnej". Przewodnik przedstawia 25 "pomysłów na narciarską przygodę", 6 tras biegowo-tourowych, 7 tras biegowych, 12 tras tourowych, 27 szczegółowych map. Tylko tych znajdujących się w Bieszczadach(obszar Bieszczadów nie turystycznych ale geograficznych, nie ma tras położonych w Górach Sanocko-Turczańskich) i na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczadów oraz Beskidu Niskiego i Pogórza Bukowskiego. Jedna stras jest typowo beskidzka i biegnie terenami Beskidu Niskiego. Został wydany z serii z falą, to I tom cyklu, oprócz "Bieszczady, Beskid Niski na nartach biegowych i tourowych" ukazały się także: "Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, Babia Góra....", "Beskid Śląski, Żywiecki, Mały ..." i "Góry Izerskie, Karkonosze...". Każdy z przewodników ma podobny układ, składa się z dwóch części: prezentacji regionu i podstawowych informacji związanych z narciarstwem oraz propozycji wycieczek. Prezentowane trasy mają jednolity schemat, podano krótką charakterystykę, czas, sumy podjeść, profile, dokładny przebieg, do każdej trasy dołączono mapę. Dobra rzemieślnicza robota, autor jest przewodnikiem beskidzkim, na pewno przeszedł prezentowane trasy.
Nasz region jest idealnym miejscem do uprawiania turystyki narciarskiej biegowej i tourowej. Szkoda, że Autor poszedł po linii najmniejszego oporu i przedstawił tylko bardzo popularne trasy narciarskie. To przewodnik dla narciarzy nie znających Bieszczadów, regionu.
Książka powszechnie dostępna, ja swój przewodnik przeceniony, kupiłam za grosze na wyprzedaży.

Spis treści
Zimą najlepiej na nartach
O autorach
Jak korzystać z przewodnika?
Przed wyprawą.
- Sprzęt
- Ekwipunek
- Śnieg
- Bezpieczeństwo
- Dekalog narciarza
- Odznaki narciarskie
Charakterystyka regionu
- Bieszczady, Beskid Niski
- Topografia terenu
- Dostępność komunikacyjna
- Informacja turystyczna
- Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
- Noclegi i gastronomia
- Warunki turystyki narciarskiej
Trasa 1
Ustrzyki Górne-Dolina Terebowca-Szeroki Wierch-Tarnica-Wołosate
Trasa 2
Wołosate-Przełęcz Bukowska-Rozsypaniec-Halicz-Kopa Bukowska-Tarnica-Wołoste
Trasa 3
Wołosate-Przełęcz pod Tarnicą- Krzemień-Bukowe Berdo-Widełki-Bereżki
Trasa 4
Ustrzyki Górne-Szeroki Wierch-Krzemień-Bukowe Berdo-Muczne
Trasa 5
Muczne-Tarnawa Niżna-Bukowiec-Beniowa-Sianki
Trasa 6
Bereżki-Przełęcz Przysłup-Połonina Caryńska-Przełęcz Wyżniańska-Wielka Rawka-Ustrzyki Górne
Trasa 7
Ustrzyki Górne-Przełęcz Wyżniańska-Mała Rawka-Dział-Wetlina
Trasa 8
Wetlina-Przełęcz Orłowicza-Połonina Wetlińska-Przełęcz Wyżna-Dział-Wetlina
Trasa 9
Jaworzec-Połonina Wetlińka-"Chatka Puchatka"-Górna Wetlinka-Wetlina
Trasa 10
Kalnica-Jaworzec-Zawój-Buk-Dołżyca-Kalnica
Trasa 11
Smerek-Fereczata-Okrąglik-Jasło-Cisna
Trasa 12
Cisna-Majdan-Przysłup-Smerek
Trasa 13
Cisna-Roztoki-Solinka-Żubracze
Trasa 14
Żubracze-Wołosań-Osina-Cisna
Trasa 15
Cisna-Wołosań-Jaworne-Przełęcz Żebrak-Chryszczata-Duszatyn-Prełuki-Komańcza
Trasa 16
Łupków-Zubeńsko-Wysoki Groń-Balnica-Wola Michowa
Trasa 17
Komańcza-Prełuki-Duszatyn-Mików-Przełęcz Żebrak-Chryszczata-Suliła-Rzepedź
Trasa 18
Komańcza-Kamień-Karlików-Rzepedka-Rzepedź
Trasa 19
Puławy-Wernejówka-Polany Surowiczne-Ruska Góra-Jaśliska
Trasa 20
Puławy-Skibice-Tokarnia-Karlików
Trasa 21
Dukla-Chyrowa-Pustelnia św. Jana-Trzciana-Zawadka Rymanowska-Kamionka-Szklary-Jaśliska
Trasa 22
Wola Niżna-Jasiel-Kanasiówka-Danawa-Dołżyca-Komańcza
Trasa 23
Terka-Tworyle-Krywe-Hulskie-Zatwarnica
Trasa 24
Czarna-Polana-Otryt-Sękowiec-Nasiczne-Przysłup Caryński-Bereżki-Widełki-Dźwiniacz-Tarnwa Niżna
Trasa 25
Cisna-Jasło-Smerek-Wetlina-Dział-Mała Rawka-Ustrzyki Górne-Szeroki Wierch-Tarnica-Halicz-Rozsypaniec-Wołosate
Indeks
Zestawienie tras
7 biegowych
12 tras tourowych
6 tras biegowo-tourowych


Tytuł: "Bieszczady, Beskid Niski na nartach biegowych i tourowych"
Autor: Paweł Klimek
Wydanie: I
Stron: 71
ISBN: 83-89676-22-2
Wydawca: Wydawnictwo Bezdroża
Kraków 2004

"Bieszczady, Beskid Niski
Bieszczady i wschodnia część Beskidu Niskiego (na wschód od linii Dukla - Barwinek ) są terenem turystom znanym i chętnie odwiedzanym. Dotyczy to jednak okresu letniego. W zimie spotkanie turysty na nartach jest rzadkością - poza najwyższymi partiami połonin. A jest to teren idealnie nadający się pod turystykę narciarską - dobre warunki śniegowe, a przede wszystkim tak ważna dla narciarzy przestrzeń występują tu, w stosunku do innych części polskich gór, w nadmiarze. Wysokie, widokowe połoniny dają świetne możliwości odbywania wycieczek na nartach tourowych. Z kolei wyludnione po II wojnie światowej obszary dawnych wsi - zarówno w Bieszczadach, jak i w Beskidzie Niskim stwarzają doskonałe warunki dla wędrujących na biegówkach albo jeszcze lepiej na śladówkach. Trzeba jednak zaznaczyć, że są to góry bardzo trudne - przede wszystkim ze względu na słabą komunikację i właśnie niewielkie zaludnienie. Należy liczyć prawie wyłącznie na własne siły i bardzo dobrze dobierać trasy do własnych umiejętności. W zamian za to można przeżyć jedyną w swoim rodzaju przygodę narciarską o znacznych walorach technicznych, ale przede wszystkim dostarczającą niezapomnianych wrażeń i niespotykany już nigdzie indziej w Polsce kontakt z naturą."
Avatar użytkownika
lucyna
Zbanowany
 
Posty: 2158
Dołączył(a): 1 lut 2010, o 10:04
Lokalizacja: Góry Sanocko-Turczańskie

Re: Przewodniki po regionie

Postprzez anka-szklanka » 28 maja 2012, o 10:39

Lucyna, pisałaś swego czasu o przewodniku " Dzikie Bieszczady" Szarka i Sitko, nie udaje mi się go ściągnąc wg Twojej instrukcji ( czyli Zielone Bieszczady' itd) czy znasz inny sposób ? oprócz kolejnego zakupu :|
Avatar użytkownika
anka-szklanka
Wyrypiarz bieszczadzki
 
Posty: 164
Dołączył(a): 28 lip 2010, o 17:46
Lokalizacja: Podhale

Re: Przewodniki po regionie

Postprzez Sonka » 28 maja 2012, o 10:54

Lucyna tylko czyta fora, chyba też na kilku pisze. Poświęciła się stronce, mnie wysłała, w jak ona to określa, w świat wirtualny. Rozmawiałam z Grześkiem, to był projekt, został zakończony, przewodnik znikł ze serwisu chyba Pro Carpathii. Na którejś z ich stron jest inny przewodnik Jacka i Grześka "Zielone Podkarpacie". Mam swoją wersję papierową, polecam.
Sonka
Zbanowany
 
Posty: 33
Dołączył(a): 11 maja 2012, o 21:19

Re: Przewodniki po regionie

Postprzez anka-szklanka » 28 maja 2012, o 11:13

dzieki Sonka, znalazłam, pobieznie przejrzałam, ale nie jestem zauroczona, tak jak wszedzie mnóstwo zdjęć a treści nieszczegolnie.
Avatar użytkownika
anka-szklanka
Wyrypiarz bieszczadzki
 
Posty: 164
Dołączył(a): 28 lip 2010, o 17:46
Lokalizacja: Podhale

Re: Przewodniki po regionie

Postprzez chwastek » 28 maja 2012, o 14:58

Sonka napisał(a):Lucyna tylko czyta fora, chyba też na kilku pisze. Poświęciła się stronce, mnie wysłała, w jak ona to określa, w świat wirtualny.


A to nowina! Gdzieś w, jak określiła to Lucy, świecie wirtualnym Lucy ogłosiła, że po tym, jak dostała 30 dniowego bana tutaj, wycofała się z forum z całą grupą. Jesteś, Sonka, z tej grupy? Zmieniliście zdanie i wracacie? Będziesz pisać tutaj w imieniu Lucyny?

Przewodnik "Zielone Podkarpacie" można ściągnąć w formie pliku pdf ze strony http://www.zielonepodkarpacie.pl - na pierwszej stronie znajduje się link do przewodnika.
Avatar użytkownika
chwastek
Wyrypiarz bieszczadzki
 
Posty: 282
Dołączył(a): 25 mar 2009, o 08:25

Re: Przewodniki po regionie

Postprzez adabata » 26 lip 2013, o 17:58

Czy ktos pomoże mi znaleźć taką książkę żółta okładka Bieszcadzkie cerkwie czy jakoś tak autor chyba Grzegorz nazwiska nie pamietam
adabata
Stonka bieszczadzka
 
Posty: 3
Dołączył(a): 26 lip 2013, o 17:54

Re: Przewodniki po regionie

Postprzez Justyna.A.G. » 28 lip 2013, o 00:43

Justyna.A.G.
Niedzielny turysta bieszczadzki
 
Posty: 64
Dołączył(a): 15 kwi 2012, o 08:47

Re: Przewodniki po regionie

Postprzez Pokrak » 8 sie 2013, o 17:24

No to się trzeba zaopatrzyć w literaturę :lol: .
Pokrak
Stonka bieszczadzka
 
Posty: 3
Dołączył(a): 8 sie 2013, o 17:20

Re: Przewodniki po regionie

Postprzez Bandit » 18 gru 2013, o 12:03

Każdy ma jakąś ciekawą wiedzę na temat gór. Można by było napisać grube tomy gdzie zawarta by była nasza wiedza.
Może kiedyś nam, się to uda ;)
Bandit
Stonka bieszczadzka
 
Posty: 35
Dołączył(a): 11 gru 2013, o 14:36
Lokalizacja: warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Mapy, przewodniki i inne wydawnictwa z regionu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zarejestrowanych użytkowników i 0 gości


Loading

O F I C J A L N E    F O R U M    D Y S K U S Y J N E    S E R W I S Ó W:
               

Forum bieszczadzkieforum.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz by umożliwić logowanie zarejestrowanym użytkownikom. Korzystanie z forum bieszczadzkieforum.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

cron