Pytanie dotyczące wyprawy do źródeł Sanu

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Pytanie dotyczące wyprawy do źródeł Sanu

Postprzez jan » 13 lut 2011, o 18:26

Chociaż od ok. 6 lat odwiedzam wraz z dziećmi Bieszczady nigdy się nie wyprawiliśmy do źródeł Sanu. Wiem z opowiadań innych, że w tamtych okolicach można też zobaczyć o świcie różne zwierzęta w tym żubry. Czy jest taka możliwość, aby tam pojechać wieczorem spędzić noc np. pod namiotem i o świcie podpatrywać zwierzaki. Czy też Straż Graniczna lub leśna od razu przegania biwakowiczów. Proszę o radę, może ktoś w ten sposób spędził tam noc. Co z samochodem, który trzeba zostawić na parkingu przed wejściem na trasę,czy pozostawiony tam jest w miarę bezpieczny.
jan
Stonka bieszczadzka

Re: Pytanie dotyczące wyprawy do źródeł Sanu

Postprzez bogdan64 » 13 lut 2011, o 19:06

Co do noclegu to radzę zajrzeć do regulaminu BPN
Samochód na parkingu oczywiście , ze jest bezpieczny w końcu za TAAAAKIE pieniądze
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Piotr_S » 15 lut 2011, o 14:06

jan napisał(a):Wiem z opowiadań innych, że w tamtych okolicach można też zobaczyć o świcie różne zwierzęta w tym żubry. Czy jest taka możliwość, aby tam pojechać wieczorem spędzić noc np. pod namiotem i o świcie podpatrywać zwierzaki.

Co do namiotu Bogdan już odpowiedział. Jeśli chodzi o owe żubry, to moim zdaniem na pewno nie jest to najlepsze miejsce do ich obserwacji w Bieszczadach. Odkryty teren masz od Bukowca (parking) przez Beniową do Negrylowa, potem jest już w zasadzie las (najpierw droga, potem ścieżka) - tam raczej obserwacje żubrów są wątpliwe, podobnie jak innych zwierząt, chyba że ma się sporo szczęścia.

Zawsze można też rozważyć inny wariant i żyć w zgodzie z parkowym regulaminem: wycieczkę do źr. Sanu (umownych) zrobić sobie o normalnej porze. Natomiast nocleg w Tarnawie Niżnej i tam możesz wstać o świcie i iść na ścieżkę z Tarnawy do Dźwiniacza. Bardzo dobre miejsce do obserwacji zwierzyny (jak zawsze też przy pewnej dozie szczęścia). Możesz nie kończyć w Dźwiniaczu (ścieżka ma 3,5km w jedną stronę) i podejść jeszcze dalej (droga skręca przed cmentarzem) - można dojść np. do szosy Tarnawa - Muczne i wrócić asfaltem.
Piotr_S
Administrator

Postprzez jan » 16 lut 2011, o 08:29

Piotr !!!!
Bardzo dziękuję za konkretną odpowiedź. Ta "wyprawa" to marzenie moich synów ( no i chociaż mam już swoje latka również moje). Wszystkie uwagi przemyślę i z mapą opracujemy szczegóły.
Dziękuję i może do zobaczenia bo świat jest taki mały.
jan
Stonka bieszczadzka

Postprzez Barnaba » 20 lut 2011, o 00:07

Parking na Bukowcu jest spoko miejscówą obserwacyjną. Co do zwierząt... co raz mniej ich tam. Możesz zaryzykować mandat, lub upomnienie, i spróbować nocować w aucie. Bankowo SG Ciebie namierzy, bo śmigają tam parę razy każdego dnia, kiedyś mijałem ich o 23:30 przy zakręcie na Tarnawie. Jak będziesz przy źródłach uważaj gdzie granica, ukraińska SG czai się na nieświadomych, i za ściągnięcie nielegalnego imigranta mają (2 lata temu mieli) bonusy typu urlop czy coś.
w kwesti samego noclegu hotelik w tarnawie jest fajną opcją, bo jego standard jest ciekawy :) w okolicy Bukowca jest też parę miejsc ciekawych gdzie możesz zabarłożyć i rano nie płoszyć zwierząt terkocącym silnikiem.

Nie wiem jak wygląda kwestia Negrylowa. Zlikwidowano tam schron, ale przy schronie było pole biwakowe. Kup se mapę sprzed 5 lat, i sciemniaj że na mapie masz pole namiotowe i sru :)
http://www.lesneoko.com"
- że przewodnik napisałem i wycieczki robię. HA!

"Zawsze znajdzie się filozofia do braku odwagi"
Albert Camus (1913-1960)
Barnaba
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez jan » 20 lut 2011, o 11:58

Ile kosztuje nocleg w tym hoteliku?
Pozdrawiam !!!!!
jan
Stonka bieszczadzka

Postprzez Barnaba » 20 lut 2011, o 16:41

kiedyś,. jak jeszcze tam nocowałem, to nocleg był po 17 zł za dobę, czy 15 może.

Albert Camus (1913-1960)
Barnaba
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Piotr_S » 20 lut 2011, o 18:29

jan napisał(a):Ile kosztuje nocleg w tym hoteliku?

O ile nic się nie zmieniło to 30zł z pościelą i 25zł bez. 8zł pole namiotowe.
Piotr_S
Administrator

Postprzez jan » 21 lut 2011, o 08:44

Dziękuję za informacje. I na pewno w tym roku będę z dzieciakami w tym rejonie. Może uda się nam zobaczyć zwierzaki. Znowu poznamy nowe dla nas okolice. Szczególnie ważne jest to dla dzieci, mam ich sporą gromadkę - wprawdzie nie moje rodzone, ale traktuję je jak swoje i miło jest patrzeć jak się rozwijają, jak z zalęknionych, zastraszonych, zakompleksionych zmieniają się w " normalne" ( przepraszam za słowo) dzieci, a te wypady są pięknymi lekcjami geografii i historii, które wręcz uwielbiają.
jan
Stonka bieszczadzka

Postprzez Barnaba » 21 lut 2011, o 12:35

Jak już tam zagościsz, proponuję trasę na Dźwiniacz. Dla dzieciaka może być przydługawa, ale jak się przygotujesz z przewodnikiem to może im się spodobać. Osobiście bardzo lubię te rejony.

Albert Camus (1913-1960)
Barnaba
Wyrypiarz bieszczadzki

Następna strona

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi