Pytanie o wakacyjny wyjazd

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Pytanie o wakacyjny wyjazd

Postprzez przemyslawek111 » 2 lut 2013, o 15:00

Witam serdecznie forumowiczów.

Mam trochę pytań odnośnie mojego wyjazdu.

Najpierw opiszę jak to widzę:
Jedziemy w 4 osoby. Samochodem.
Województwo podkarpackie będzie etapem, kilkunastodniowej wycieczki.
Nocleg chcemy mieć w Ustrzykach Górnych. Nie zamierzamy nocować w innych miejscach.
Samochodem możemy dojechać w różne miejsca, lecz musimy wrócić do samochodu, by dojechać do ustrzyk.
Byłem już w Bieszczadach, lecz nigdy nie układałem planu. Szedłem tylko w określone szlaki " za kimś", nie musząc się martwić wyborem tychże szlaków.
Chcę zaplanować to tak, żeby jednego dnia chodzić na dłuższe wędrówki gdzieś do 10 godzin, zaś następnego dnia zorganizować albo krótkie wejście na połoniny, bądź wyjazdowy wypad na kajaki/rejs nad Soliną.
Zamierzamy być mniej więcej 6-7 noclegów, po czym wyruszamy w okolice Sanoka, Rzeszowa, Łańcutu.
Wyjazd planowany na lipiec/sierpień
Mam następujące prośby/pytania:

Czy macie wiedze na temat pokojów w Domu rekolekcyjnym? Nie chcemy być w pokojach wielosobowych. Wiem tylko, że nocleg tam kosztuje 22 zł. A w schronisku w Ustrzykach Górnych w pawilonach, pokojach dwuosobowych koszt noclegu wynosi 29 zł. Co wybrać? Gdzie jest lepszy standard? Pewnie na tej plebanii słabo byłoby z piciem alkoholu?

Interesują mnie szlaki nie-mainstreamowe.
Jak to jest z dojazdem do Sianek/ Beniowej/ źródeł Sanu? Ilu godzinna jest to wyprawa z miejsca, do którego maksymalnie da się dojechać samochodem? I gdzie można dojechać. Żeby nie chodzić po szosie, skoro mamy samochód.
I tu kolejne pytanie: Proszę o wskazanie miejsc, które nie są uczęszczane przez turystów. Coś na kilka godzin, tak jak wycieczka do źródeł sanu.

Czy znacie jakieś "pętle" oprócz następującej trasy: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Wetlina i druga trasa: Wołosate - Przełęcz Bukowska - Rozsypaniec - Halicz - przełęcz Goprowska (1160m n.p.m.) - przełęcz pod Tarnicą (1286m n.p.m.) - Tarnica - Wołosate.
Nie interesują nas stopy i busy, dlatego chcemy zaczynać i kończyć trasy w tym samym miejscu (niekoniecznie wracając tą samą drogą, aczkolwiek zdaje sobie sprawę, że czasem będzie to konieczne).

Proszę również, o ile mają państwo wiedzę na ten temat, o informacje na temat różnego rodzaju ścieżek historycznych, starych dworków itd. Jestem studentem historii, dlatego tego typu sprawy mnie bardzo interesują.

Możecie zaproponować jakąś trasę z samych Ustrzyk Górnych?

Serdecznie dziękuję za każdą pomoc! Szukam również informacji w internecie, ale postanowiłem również poprosić o pomoc, tych, którzy rzeczywiście znają się na rzeczy i w Bieszczadach bywają. Oczywiście również zakupię jakiś przewodnik. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam z nad Morza Bałtyckiego :)
przemyslawek111
Stonka bieszczadzka

Re: Pytanie o wakacyjny wyjazd

Postprzez alegorn » 4 lut 2013, o 11:26

małe kółko : UG szeroki wierch, tarnica bukowe berdo.
większe : UG połonina carynska, magura stuposianska opcjonalnie zejscie do dwernika powrot stokowka.
to tak na szybko dwie trasy
od gór piękniejsze są tylko góry...
alegorn
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez creamcheese » 4 lut 2013, o 12:06

Do Bukowca dojedziesz po opłaceniu wjazdu w kasie BPN, tam parking i dalej na nóżkach do źródeł Sanu. W obie strony ok 6 h
Jeśli ścieżka historyczna to konieczne Hulskie, Krywe, Tworylne
Pętla Wołosate - Halicz - Tarnica - Wołosate jest mainstreamowa w 200% :mrgreen:
Pozdrawiam
creamcheese
Ekspert bieszczadzki

Postprzez alegorn » 4 lut 2013, o 14:12

co do historii - to gdzie nie nadepniesz - bedzie jej pełno. polecam przewodniki, np wydawnictwa rewasz.
kolejna z tras to - UG - Wielka Rawka -(opcjonalnie Kremenaros)- Mała Rawka , przełęcz Wyżniańska, UG

z tras historycznych - to tak, źródła Sanu, z magóry stuposiańskiej powrót można doliną Caryńskiego (nieistniejąca wieś)

można by było jeszcze kilka tras wymyśleć - ale raczej musielibyście przemieścić się busem w którąś z stron..

z historii to koniecznie cerkwie bieszczadzkie. smolnik, równia, bystre, michniowiec, chmiel. są to ciekawe cerkwie, inne niz te z beskidu niskiego.
takze w dolinie osławicy, osławy - są ciekawe cerkwie, teoretycznie łemkowskie ale zupełnie inne, bliższe stylowi narodowo ukraińskiemu.

szukanie śladów starych wiosek - można dwojako, albo po terenach, gdzie są oznakowane, odgrodzone, czyli np. dolina wetlinki (rezerwat sine wiry), dolina solinki, albo - można szukać samemu, z wigówką i kompasem w ręku (dolina riabego, huczwic)
jest całkiem sporo kirkutów, pomników... w zasadzie o każdej miejscowości w bieszczadach można by było coś opowiedzieć.... tam historia zza każdego krzaka niekiedy wygląda :]

J.
od gór piękniejsze są tylko góry...
alegorn

Postprzez Justyna.A.G. » 4 lut 2013, o 19:45

alegorn napisał(a):kolejna z tras to - UG - Wielka Rawka -(opcjonalnie Kremenaros)- Mała Rawka , przełęcz Wyżniańska, UG

Ja tą trasę robiłam w wersji z Połoniną Caryńską za to prawie bez asfaltu.

Ustrzyki Górne - Połonina Caryńska - Przełęcz Wyżniańska - Mała Rawka -Wielka Rawka -(opcjonalnie Kremenaros) -Ustrzyki Górne

Jak wyjdziesz z Ustrzyki Górnych o 7 rano wprost na szlak na Caryńską to tam jeszcze ludu nie będzie.
Justyna.A.G.

Postprzez włóczykij » 5 lut 2013, o 08:38

Co do dojazdu do Sianek i źródeł Sanu. Istnieje możliwość starania sie w Parku o pozwolenie dojechania autem blizej ,tak aby trasa asfaltem była minimalna. Jednakże i asfaltem idzie się tam dość przyjemnie ,bo otacza nas przyroda,bez zbędnej motoryzacji, więc nie ma sensu się wyłamywać a zezwolenia pozostawić tym co iść za wiele nie mogą.Pytasz o miejsca historyczne. Oczywiście w literaturze przewodników znajdziesz wiele informacji. Ja ze swojej strony moge polecić tez coś innego: poszukaj albumu "Zapomniane Bieszczady" P. Kusala.Jest tam spora dawka pomysłow na deptanie po Bieszczadach, no i możecie sobie w domowej atmosferze przy albumie z ekipą przegladać,dyskutować i planować. Ja osobiście lubię tak na luzie, poczytać A. Potockiego a później weryfikować wiedzę u innych źródeł.
włóczykijowy transport http://www.busy-bieszczady.com.pl/
włóczykij
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez batmanek » 6 lut 2013, o 09:45

włóczykij napisał(a): Jednakże i asfaltem idzie się tam dość przyjemnie.

http://www.youtube.com/watch?v=T70vGzg-i9M
batmanek
Stonka bieszczadzka

Postprzez creamcheese » 6 lut 2013, o 10:43

A ileż tam tego asfaltu??
A wracać można od schronu stokówką (ścieżka rowerowa)...fakt że troszkę nielegalnie ;)
Pozdrawiam
creamcheese
Ekspert bieszczadzki

Postprzez przemyslawek111 » 6 lut 2013, o 22:40

Serdecznie dziękuję każdemu z osobna za pomoc!
Jeszcze raz gorąco pozdrawiam.
przemyslawek111
Stonka bieszczadzka

Postprzez miłosnik Bieszczadów » 20 lut 2013, o 21:53

W sprawie noclegu w Ustrzykach Górnych proponuje prywatne kwatery pokoje 2 osobowe bądź 4 osobowe , na pewno lepszy standard niż dom rekolekcyjny ( można pić alkohol :lol: ). Ceny od 30-40zł czasami trafi się pokój z łazienka . Mam parę namiarów na prywatne kwatery w Ustrzykach Gornych , pisać na PW.
wynajem busów, autobusu po Bieszczadach http://www.bus.bieszczady.pl www.grzes-bus.pl
miłosnik Bieszczadów
Stonka bieszczadzka

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi