Quadowcy i crossowcy ukarani w Bieszczadach

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Quadowcy i crossowcy ukarani w Bieszczadach

Postprzez IraS » 29 wrz 2009, o 08:19

Straż Leśna z nadleśnictw Baligród, Cisna i Wetlina ukarała kierowców quadów i motocrossowców, którzy w ostatni weekend zostali złapani na gorącym uczynku za złamanie zakazu wjazdu na nieoznakowane drogi leśne. Strażnicy udzielili też pierwszej pomocy znalezionym w lesie trzem młodzieńcom z objawami zatrucia alkoholem.

Wspólna akcja posterunków Straży Leśnej z Nadleśnictw Baligród, Cisna, Wetlina pod kryptonimem „Świerk”, przeprowadzona w dniach 25 i 26 września, miała na celu przeciwdziałanie kradzieżom drewna i niszczeniu środowiska naturalnego. W piątek 25 września w rezerwacie „Sine Wiry” na terenie Nadleśnictwa Wetlina, zatrzymano kierowcę quada i ukarano go mandatem w wysokości 500 zł. W sobotę 26 września w Roztokach Górnych (teren Nadleśnictwa Cisna) zatrzymano kawalkadę sześciu motocykli crossowych, poruszających się po szlaku turystycznym, biegnącym wzdłuż pasma granicznego. Czterech z nich ukarano mandatami karnymi po 200 zł, zaś w stosunku do dwóch osób nieletnich zastosowano pouczenia.
- Sukcesy w walce z tym bardzo niekorzystnym dla przyrody zjawiskiem to wynik naszych działań operacyjnych – mówi Wojciech Zajdel, dowódca grupy interwencyjnej Straży Leśnej RDLP w Krośnie. – Coraz częściej też w takich sprawach otrzymujemy zgłoszenia od turystów czy grzybiarzy, na które natychmiast reagujemy.

Również w sobotę, przy drodze leśnej w okolicy Cisnej, strażnicy leśni udzielili pierwszej pomocy trzem młodym osobom w wieku 9-12 lat, z objawami zatrucia alkoholem. Z uwagi na stan znalezionych w lesie młodzieńców, wezwano na pomoc goprowców ze Stacji Ratunkowej GOPR w Cisnej. Po ich interwencji dwie osoby odwieziono do domów, trzecia zaś – nieprzytomna – trafiła do szpitala.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o lasach jazda po leśnych bezdrożach pojazdem silnikowym jest zabroniona, a łamiący ten zakaz kierowcy narażają się na grzywnę. Plagą ostatnich lat są rajdy quadów i samochodów terenowych odbywające się nielegalnie w lasach. Sprawcy poruszają się zazwyczaj pojazdami nieoznakowanymi, najczęściej w weekendy. Ich schwytanie, z uwagi na rozległość obszarów leśnych, nie jest sprawą łatwą, ale nie mogą się oni czuć bezkarnie. Straż Leśna z terenu RDLP w Krośnie zanotowała w tym roku kilkadziesiąt sukcesów w walce z nielegalnymi wjazdami na tereny leśne. Na sprawców nałożono łącznie 298 mandatów, skierowano osiem spraw do sądów grodzkich.

ŹRÓDŁO: Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Avatar użytkownika
IraS
Administrator
 
Posty: 3329
Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:37

Re: Quadowcy i crossowcy ukarani w Bieszczadach

Postprzez IraS » 1 paź 2009, o 08:13

Kolejni trzej quadowcy ukarani

W środę 30 września w godzinach wieczornych strażnik leśny z Nadleśnictwa Komańcza zatrzymał kierowców trzech quadów jadących korytem rzeki Osławy, na terenach leśnych w okolicach Woli Michowej. Wszyscy ukarani zostali mandatami w wysokości po 300 złotych.
Sprawcy leśnego wykroczenia to mężczyźni w wieku 30-33 lat pochodzący z Małopolski. Tego dnia przed południem byli widziani przez leśniczego podczas wjazdu do kompleksu leśnego Chryszczatej. Wieczorem strażnik leśny namierzył całą trójkę, szarżującą w nurcie Osławy, by zmyć z pojazdów błoto po całodniowej eskapadzie do lasu.
- Ostatnia seria kar dla quadowców to efekt pracy operacyjnej Straży Leśnej – mówi Wojciech Zajdel, dowódca grupy interwencyjnej Straży Leśnej RDLP w Krośnie. - Prowadzimy monitoring terenów leśnych, ale również stacji benzynowych i parkingów, sprawdzamy każdy sygnał o kolumnie samochodów z quadami na lawetach, wjeżdżającej na tereny leśne. Prowadzimy też akcję uświadamiającą wśród gestorów bazy turystycznej, by ci mogli informować swoich gości o tym, że wjazd do lasu pojazdem silnikowym stanowi wykroczenie. Ludzie często naprawdę nie zdają sobie sprawy z tego, że działają bezprawnie, a my z kolei nie możemy pozostawać bezczynni na zło, jakie wyrządzają naturze.
Strażnicy w tej mierze mają dwie podstawy prawne do ukarania grzywną:
- Art. 29. 1. ustawy o lasach: Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. 2. Postój pojazdów, o których mowa w ust. 1, na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach oznakowanych.
- Art. 161 kodeksu wykroczeń: Kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nienależącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym, podlega karze grzywny.


Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Avatar użytkownika
IraS
Administrator
 
Posty: 3329
Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:37

Re: Quadowcy i crossowcy ukarani w Bieszczadach

Postprzez petro » 1 paź 2009, o 16:41

:) widać że straż leśna dobrze pilnuje naszej przyrody.
:?: Czy na każdych drogach leśnych znajdujących się na terenie LP jazda pojazdami silnikowymi jest karalna ???
Antoni "Ant" Tkacz
antonitkacz.blogspot.com
petro
Stonka bieszczadzka
 
Posty: 35
Dołączył(a): 12 kwi 2009, o 11:34
Lokalizacja: UD

Re: Quadowcy i crossowcy ukarani w Bieszczadach

Postprzez irekr » 6 paź 2009, o 17:46

Przeczytaj dokładnie:
....
Art. 29. 1. ustawy o lasach: Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach.
2. Postój pojazdów, o których mowa w ust. 1, na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach oznakowanych.
...
Definicje DROGI PUBLICZNEJ znajdziesz w Prawie o Ruchu Drogowym
Inaczej mówiąc; w każdym lesie należącym do Lasów Państwowych gdzie nie ma wyraźnej tablicy: "dopuszcza się ruch pojazdów po drodze zakładowej" (widziałem już takie tablice) jest zabroniony.

A jeżeli jest to las prywatny:

Art. 161 kodeksu wykroczeń: Kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nienależącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym, podlega karze grzywny.


Inaczej mówiąc; na każde poruszanie się jakimkolwiek pojazdem po drodze niepublicznej i po bezdrożach trzeba mieć zezwolenie. Dotyczy to qadów jak i wszelkich innych pojazdów (motorowerów nawet tych poniżej 50m ccm także oraz pojazdów z napędem elektrycznym).
Analogicznie jest w przypadku gdy poruszamy się qadem bez znaków rejestracyjnych, gdyż każdy quad w świetle prawa jest pojazdem i musi posiadać znaki rejestracyjne.

W praktyce: nie masz zezwolenia; nie wolno Ci nawet quada zdejmować z przyczepy....
Wolno Ci jeździć tylko na wydzielonych torach lub u kogoś kto Ci na to pozwoli - NA PIŚMIE!
irekr
Stonka bieszczadzka
 
Posty: 35
Dołączył(a): 26 mar 2009, o 07:54

Re: Quadowcy i crossowcy ukarani w Bieszczadach

Postprzez petro » 7 paź 2009, o 07:23

Wielkie dzięki :)
Antoni "Ant" Tkacz
antonitkacz.blogspot.com
petro
Stonka bieszczadzka
 
Posty: 35
Dołączył(a): 12 kwi 2009, o 11:34
Lokalizacja: UD


Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zarejestrowanych użytkowników i 0 gości


Loading

O F I C J A L N E    F O R U M    D Y S K U S Y J N E    S E R W I S Ó W:
               

Forum bieszczadzkieforum.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz by umożliwić logowanie zarejestrowanym użytkownikom. Korzystanie z forum bieszczadzkieforum.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

cron