Rajd dookoła Jaworzca - jakieś podpowiedzi ?

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Rajd dookoła Jaworzca - jakieś podpowiedzi ?

Postprzez jaNO » 12 wrz 2011, o 13:26

Zgodnie z prośbą moderatora zakładam nowy wątek.
Zamarzyło nam się zrobienie w 30 osób rajdu po terenie w trójkącie Solina - Wetlińska - Łopiennik .
Problem podstawowy ale i tradycyjny (co pół roku ) , to gdzie się z taką ilością ludzi podziać co oczywiście rzutuje na możliwe do zrobienia szlaki.
Wg. ostatniej wersji , oprzemy się na Jaworzcu.
Zacny kolega wymyślił trasę z Rajskiego wzdłuż Sanu , potem poprzez Szczycisko do bacówki w Jaworzcu, drugi dzień pętla czarnym szlakiem Jaworzec-Kalnica-Łopienka-Sine wiry-Jaworzec a trzeci dzień z Jaworzca powrót zielonym do Bukowca gdzie pierwszego dnia zostawiamy auta.
Będę wdzięczny za każde sugestie odnośnie trasy, ewentualnie odnośnie miejsca na nocleg.
Zmiana terenu nie wchodzi w grę bo właśnie tą ziemię chcemy zrobić, ale pozostałe plany - jak najbardziej, wszystko jest elastyczne.
Macie jakiś pomysł jak to zrobić ? Chodziliście tamtymi terenami ? Może nocleg w innym zupełnie miejscu ?
Może warto gdzieś skręcić albo wręcz przeciwnie , odpuścić bo jest teren ciekawszy ?
jaNO
Niedzielny turysta bieszczadzki

Re: Rajd dookoła Jaworzca - jakieś podpowiedzi ?

Postprzez Piotr_S » 12 wrz 2011, o 15:20

jaNO napisał(a):Zacny kolega wymyślił trasę z Rajskiego wzdłuż Sanu , potem poprzez Szczycisko do bacówki w Jaworzcu, drugi dzień pętla czarnym szlakiem Jaworzec-Kalnica-Łopienka-Sine wiry-Jaworzec a trzeci dzień z Jaworzca powrót zielonym do Bukowca gdzie pierwszego dnia zostawiamy auta.

O ile drugi dzień to trasa solidna i z uwzględnieniem ciekawszych miejsc interesująca i całodniowa, to pierwszy dzień coś tak "na siłę" chyba. Trasa raptem na 30 minut samochodem, cały czas będziecie iść drogą - najpierw wzdłuż Sanu (podmurówka dawnej kaplicy w Studennem, cudowne źródełko), potem od mostu w górę w stronę Szczyciska i zejście do Jaworca (Łuh, okazała lipa). Ani specjalnych ciekawostek, ani widoków przy tej drodze nie ma. To już (jeśli nie byliście) wolałbym po drodze wpaść na Tworylne, zejść całe (kończy się cmentarzem) i wrócić do mostu w Studennem i dopiero iść do Jaworca.
Piotr_S
Administrator

Postprzez jaNO » 13 wrz 2011, o 07:07

I to jest słuszna koncepcja !
Podrążę temat Tworylnego: a gdyby tak nie wracać się do Studennego tylko pójść przez Tworylne prosto na płd-wsch do góry aż do stokówki a potem końskim na Bukowinę ? Albo jakby nie dało się znaleźć końskiego , to z tej stokówki na krzywy ryj do góry żeby dojść do grzbietu ?
jaNO

Postprzez Piotr_S » 13 wrz 2011, o 07:56

jaNO napisał(a):a gdyby tak nie wracać się do Studennego tylko pójść przez Tworylne prosto na płd-wsch do góry aż do stokówki a potem końskim na Bukowinę ? Albo jakby nie dało się znaleźć końskiego , to z tej stokówki na krzywy ryj do góry żeby dojść do grzbietu ?

Tak by było najlepiej - nie proponowałem tego, bo nie wiem jak z Waszą znajomością terenu i poruszania się poza szlakami. Grupę 30 osób wpuścić w przysłowiowe (i dosłowne) maliny jest na takim terenie łatwo i w takim razie z tym też musicie się liczyć.

Przez Bukowinę można, można też przez Żołobinę (zielony szlak). Można też przez Szczycisko - czyli z Tworylnego do stokówki i stokówką na przełęcz. Opcja łagodniejsza, raczej bez błądzenia choć dłuższa. Tworylne można sobie wówczas całe przejść i wrócić do początku wsi od strony Obłazów. Przy ruinach stodoły dworskiej (początek alei dworskiej) biegnie prostopadle droga, która wyprowadzi Was na stokówkę (w przeciwną stronę droga ta prowadzi do Sanu (dolna, starsza część wsi), przechodzi San "brodem" i wychodzi na drogę Rajskie - Sękowiec).
Piotr_S
Administrator

Postprzez jaNO » 13 wrz 2011, o 11:14

No i robimy wariant przez Tworylne. Dzięki za pomoc.
Jeszcze jest taki mały problem: gdzie radzicie w Bukowcu zostawić auta ? Może jakiś ośrodek albo gospodarstwo ?
Nie chcemy za darmo ale żeby też nie przesadzili z ceną.
jaNO

Rajd dookoła Jaworzca

Postprzez jaNO » 7 paź 2011, o 08:05

No i po rajdzie.
Winien jestem garść objaśnień dla wszystkich którzy starali się pomóc.
Najpierw recenzja tras. Zrobiliśmy trasę przez Tworylne i skrótem w poprzek stokówki na Bukowinę. Od stokówki jest leśna droga aż do jaru i strumienia .Tam droga się kończy i trzeba na dziko przejść ok. 1000 kroków prosto do góry. Co ciekawe, u góry trafiliśmy na koński szlak. Polecam szczerze. Dużo ciekawsza trasa niż napieranie od Szczyciska.
Natomiast 2 godz trasa przez Sine Wiry do Jaworzca wykończyła mnie psychicznie. Wg. mnie na rowerze byłoby obłędnie ale na piechotę to jest koszmar. Od płd jest położony świeży asfalt , do mostu – czy to oznacza że cała droga będzie wyasfaltowana ?
Tytuł „Miejsce magiczne” zdobyła niespodziewanie łąką nad Terką, na zielonym szlaku, jak się wyjdzie z lasu. W popołudniowym słońcu, w bajecznych kolorach , w ciszy i spokoju i z widokiem na Terkę i co tam za nią jest.
Bacówka Jaworzec: długo szukałem właściwego słowa,i znalazłem – zjawisko. To jest właściwe słowo. Zjawisko Jaworzec.
Zachęcam wszystkich , którzy nie byli do odwiedzin. Warto absolutnie. Są potężne solary , jest wrzątek w kranach. Jest bardzo czysto, są przesympatyczni nowi właściciele. Może trochę za bardzo oderwani od ziemi, takie „Bieszczadzkie Anioły” z pustymi kieszeniami ale będę za nich trzymać kciuki.
Są też pewne minusy, które mogą być plusami. Brak prądu totalny. Nie chodzi agregat więc nie ma absolutnie żadnego światła. Nie ma zasięgu GSM i niestety, z powodu suszy która panowała we wrześniu nad Bieszczadami, zabrakło wody w sobotę. Wykorzystaliśmy to po swojemu bo po prostu poszliśmy się kąpać ciemną nocą do rzeki. Kto był to zapamięta do końca życia. Wg. mnie warto absolutnie tam zajrzeć, obiecałem sobie, że najszybciej jak się da wdepnę tam z dzieciakami. Zjawisko Jaworzec , nie bacówka jakich wiele , tylko właśnie zjawisko.
Jakbym miał sugerować coś właścicielom: ktoś powinien prowadzić im www, tak żeby ta strona żyła. Żeby cały czas coś na niej się działo.
Żeby kontakt z kimś kto chce ich odwiedzić był online. W bacówce tego się nie da robić bo brak komunikacji. A wiadomo, jak jesteś martwy w internecie to jesteś martwy w życiu.
jaNO

Postprzez otrok » 7 paź 2011, o 10:53

Dla mnie brak prądu na Jaworcu to jak najbardziej zaleta; wieczory przy kominku i świecach, rozgwieżdżone nie zanieczyszczone światłem niebo - coś pięknego.
otrok
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez lidkru » 15 paź 2011, o 11:04

Bacówka Jaworzec: długo szukałem właściwego słowa,i znalazłem – zjawisko. To jest właściwe słowo. Zjawisko Jaworzec.

POPIERAM!! :D
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez kresowiak » 20 gru 2011, o 12:06

Bylem na Jaworcu w listopadzie , rzeczywiscie mile wrazenia.Zycze powodzenia nowym wlascicielom.
kresowiak

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi