Raki - jakie wybrać?

Porady, wskazówki, wymiana doświadczeń na temat sprzętu turystycznego

Re: Raki - jakie wybrać?

Postprzez Zygmunt Skibicki » 24 sty 2013, o 14:40

Wszystko, o czym tu piszecie, to są raczki, albo tak zwane "łańcuszki" przeciwpoślizgowe...
Dobre toto na śliskie chodniki miejskie - sam używam takich raczków na gumowej kształtce, gdy jest "szklanka", a po zakupy wyjść z domu trzeba.
W góry i to żadne(!) bym tego jednak nie zabierał bo:
1. na miękkich butach to ciśnie stopy i nogi marzną, co grozi odmrożeniami,
2. na twarde buty naciągnięta ta guma nie gwarantuje, że nie spadnie - zwłaszcza na pochyłościach. Na sporej pochyłości bocznej przekrzywi się na pewno, a na dużej... po prostu zjedzie na bok buta - sprawdziłem!
"Łańcuszki" odradzam, bo nigdy nie wiadomo kiedy i w jaką stronę stopa "odjedzie" - też sprawdziłem.
Trochę więcej na ten temat jest - tu!

Raki na beskidzkich szlakach, to może nadmiar przezorności nad zdrowym rozsądkiem... i to poważny, ale "półraki" (takie jak klasyczne raki, ale tylko pod przednią częścią podeszwy - nie pod śródstopiem! - i bez zębów przednich) już nie wydają się przesadą. Sprawdziłem na pożyczonych wchodząc od Siklawy zimowym podejściem do Piątki - znakomite!
W naszych sklepach ich nie spotkałem, ale pytałem Niemców w Tatrach i mówili, że u nich na E-bay'u łatwo je znaleźć. Po niemiecku to się nazywa Tourist Krebse.
Jasne, że jest sens to zakładać wyłącznie na buty o twardości takiej, by bardzo mocne zaciągnięcie pasków mocujących - inaczej to po prostu nie ma sensu! - nie było wyczuwalne na stopach. To wcale nie muszą być klasyczne skorupy, ale z drugiej strony na pewno nie jakieś "szmatki w łatki"...
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis

Postprzez creamcheese » 24 sty 2013, o 17:23

Zygmuncie!! Wszystko to "słuszna racja"...zgadzam się z Tobą w "całej rozciągłości tematu"...ale
...jeśli nie mam nic, to niechbym miał choćby raczki ;)
Ja też swoich używam w zasadzie na spacerki ze psem mym (ja używam, nie pies), na bardzo oblodzonych i pokrytych twardym śniegiem chodnikach...ale..
...był lipiec...pogoda jak drut...idę z Wołosatego przez Przelęcz Bukowską na Halicz i dalej na Tarnicę. Do Halicza było słonecznie, później trochę spochmurniało, aż zaczęło kropić i w końcu lać.
Pod Tarnicą był już potop, a wycieczek rozkrzyczanej młodej fali hektary...schodziliśmy tłumnie (i niebezpiecznie bo tłumnie i ślisko) po kamieniach w stronę Wołosatego. Dochodzimy do linii lasu, po której jest skręt w lewo i jakieś 200 m odkrytego terenu, gliniasto-trawiastego. Wiesz przeca o którym miejscu mówię :).
Nikt raczej raków, lub choćby półraków w lecie w Bieszczadach nie nosi ze sobą...a towarzystwo w strugach deszczu leżało pokotem na trawie, w błocie i kazda próba spionizowania kończyła się kilkumetrowym dupozjazdem :mrgreen:
Wtedy wyjąłem z plecaczka raczki, założyłem na buciki i spokojnie podreptałem na dół, zostawiając za sobą tę Sodomę i Gomorę :mrgreen:
Pozdrawiam
creamcheese
Ekspert bieszczadzki

Postprzez Zygmunt Skibicki » 24 sty 2013, o 18:01

creamcheese napisał(a):...był lipiec...pogoda jak drut...idę z Wołosatego przez Przelęcz Bukowską na Halicz /-/ Wtedy wyjąłem z plecaczka raczki, założyłem na buciki i spokojnie podreptałem na dół, zostawiając za sobą tę Sodomę i Gomorę

Teraz to wyciągasz asa z rękawa...!
I to jest piąty as w tej talii...! 8-)
W lipcu... raczki w plecaku...?
A gogle i kominiarkę też miałeś...?
O czekan nie pytam, bo to w tej sytuacji wręcz oczywiste... :lol:
Ja w tamtym miejscu też bym jeździł na zadzie, albo bym nieco olał zasady nie rozdeptywania szlaków i obszedł ślizgawkę szczerą połoniną.
Bo stuptuty i portki p.deszczowe to ja noszę zawsze i niezależnie od pogody.
W dalszym ciągu uważam, że raczki na gumie czy jakieś łańcuszki na buty, to nie jest sprzęt nawet na takie góry jak Bieszczady, ale to jest tylko moje zdanie i nikogo to do niczego nie obliguje.

A tak na marginesie...
Gdybym tu opisał, jakie "rewelacyjne" rzeczy noszone w różnych plecakach widziałem w górach, to pewno mało kto by uwierzył.
Zygmunt Skibicki

Postprzez creamcheese » 24 sty 2013, o 18:12

:D raczki miałem...i mam prawie zawsze, niezaleznie od pory roku, bom stary i nie lubię jeździć na tyłku...połonina obok, jak to trawa w czasie deszczu była nie mniej śliska niż rozdeptany szlak :D
...był to jedyny raz kiedy raczki były użyte w górach w lecie :mrgreen: bo zimą to jeszcze na oblodzonym szlaku na Łysicę :mrgreen: (to też górki)

...i nadal uważam że masz rację
raczki na gumie czy jakieś łańcuszki na buty, to nie jest sprzęt nawet na takie góry jak Bieszczady

Pozdrawiam...chowam asa ;)
creamcheese
Ekspert bieszczadzki

Postprzez Zygmunt Skibicki » 24 sty 2013, o 18:57

Hej!
Zygmunt Skibicki

Postprzez Bandit » 19 sty 2014, o 10:56

Raki wybiera się osobiście. Nie ma jakiś uniwersalnych.. każdy ma inne upodobanie. Każdy z nas dobiera sobie sprzęt osobiście tak ? tak.
Bandit
Stonka bieszczadzka

Postprzez lowell79 » 25 sty 2014, o 17:28

Myślę, że to wszystko zależy od potrzeb.Raczki mogą dać poczucie bezpieczeństwa, ale na pewno raków nie zastąpią. Ja czasami (gdy wiem, że mogą wystąpić oblodzenia) biorę raki w Beskidy (na Babią Górę to już standardowo). Czasami je wyłącznie noszę, ale wiem, że jak będą potrzebne to mam je w plecaku. W Tatrach to podstawa. Raczków nie używałem, ale myślę, że mogą być alternatywą dla raków. Jednak prawdziwych raków nie zastąpią.
lowell79
Stonka bieszczadzka

Poprzednia strona

Powrót do Sprzęt turystyczny