Ranking schronisk (n.p.m.) i nie tylko

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Ranking schronisk (n.p.m.) i nie tylko

Postprzez nemo7 » 23 lip 2011, o 15:24

Ostatnio czytałem "nmp" - jest ranking schronisk górskich PTTK; oceniane są m.in.: wyżywienie, noclegi, warunki sanitarne, obsługa i ogólna atmosfera ale także dostęp do internetu(!) i dodatkowe atrakcje... Wg tego rankingu najlepszym schroniskiem w Bieszczadach jest Bacówka pod Małą Rawką /11 poz./, kolejne to: poz 20- Bacówka Jaworzec, poz. 42- Schronisko Komańcza, poz. 56 - Schronisko Bartne, poz. 61 -Schronisko na Magurze Małastkowej (-wszystkie trzy w Beskidzie Niskim), poz. 62 - Schronisko Kremenaros i na poz. 64 - Chatka Puchatka. Wszystkich pozycji 65, Bacówka pod Honem nie została ujęta - była wtedy w remoncie. A co Wy sądzicie o tym rankingu?
"Niebo zamiast dachu. Wiatr zamiast ścian. Dla niektórych to dom"
nemo7
Wyrypiarz bieszczadzki

Re: Uwaga, ważne aktualności.

Postprzez lidkru » 23 lip 2011, o 20:08

A co Wy sądzicie o tym rankingu?

jest do bani, i nie chodzi mi o to, na którym miejscu jest Ch.Puchatka czy Jaworzec, ale o kryteria, jakimi sie posługiwano. Generalnie raczej kupuję to pismo, ale tego numeru po przejrzeniu w księgarni po prostu nawet nie kupiłam.
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez nemo7 » 24 lip 2011, o 20:54

tak jak pisałem wcześniej - oni się kierują troszkę innymi priorytetami; w Chatce Puchatka najbardziej odpowiada mi, że gdy pójdą już "niedzielni turyści' zostaje się wśród samych zapaleńców bieszczadzkich bezdroży - klimat niepowtarzalny; co do schroniska w Ustrzykach - przyznaję im rację, mnie się tam nie podoba - ale to tylko moje odczucie. A w ogóle to wolę jak "ślimak" 8-)
"Niebo zamiast dachu. Wiatr zamiast ścian. Dla niektórych to dom"
nemo7
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez krzyś » 24 lip 2011, o 21:01

Pierwsze miejsce w tym rankingu zdobyło schronisko na Hali Lipowskiej. Byliście tam??? A może byliście w Bacówce na Hali Rycerzowej??? Być może ktoś z Was odwiedził schronisko na Przegibku??? Jeśli znacie tylko schroniska bieszczadzkie - trudno Wam porównywać.
Góry wysokie, kto mi z wami walczyć kazał...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez lidkru » 24 lip 2011, o 21:21

krzysiu, akurat w tych wymienionych przez Ciebie nie byłam, ale w innych - i owszem, parę sie znalazło, np Schronisko pod Brania Górą- dla mnie totalna paranoja i zenada, najchętniej zrównałabym je z ziemią, ale nieważne. Chodzi mi o to, że aby taki ranking był faktycznie miarodajny, to jasne musza byc kryteria oceny, a np mówienie/pisanie, ze atmosfera jest taka czy siaka, to chyba nie bardzo jest ok, bo atmosferę tworzą ludzie, którzy akurat w danym momencie sie tam znależli. (jak byśmy my oboje tam byli, to każde wygra ;) ) Tłok w schronisku- no do licha, jak pada, to każdy sie chowa pod dach , no nie? Niech oceniaja, ale jakos logiczniej, to wtedy wszystko będzie miało i ręce i nogi, a nie tylko cennik i panią za ladą ;)
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez krzyś » 24 lip 2011, o 21:51

Co do schroniska na Przysłopie pod B.G. - zgadzam się. Budowane było jako dom wycieczkowy w czasach (jak pamiętam) wczesnygierek. Każdy doświadczony turysta, który chodzi po górach (a nie tylko jeździ np. jeepem) może stworzyć sobie własny ranking schronisk. I zawsze nasze oceny będą subiektywne. Poza tym nie twierdzę, że ranking przeprowadzony przez "n.p.m." był obiektywny, a kryteria dobrze dobrane. Twierdzę jednak, że:
po 1) - kto się chce na ten temat wypowiadać musi trochę (a nawet więcej niż trochę) pochodzić po górach
po 2) - w Bieszczadach baza turystyczna (PTTK-owska) pozostawia wiele do życzenia (mówiąc delikatnie)
po 3) - żadne kryteria nie będą zadowalające, ale jakieś trzeba przyjąć.
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Re: Ranking schronisk (n.p.m.) i nie tylko

Postprzez Piotr_S » 25 lip 2011, o 09:11

Wydzielam, temat schronisk wart jest osobnego wątku.
Piotr_S
Administrator

Postprzez lidkru » 25 lip 2011, o 09:33

krzyś napisał(a):po 3) - żadne kryteria nie będą zadowalające, ale jakieś trzeba przyjąć.

tylko niech te "jakieś" będą w miarę logiczne . Teoretycznie , jak sie to czyta:
"Na ocenę złożyły się cztery główne kryteria: wyżywienie, warunki noclegowe i sanitarne oraz atmosfera"(to cytat z artykułu)
to brzmi przyzwoicie, tylko co z tego, jak oni sami sobie potem w tej tabelce zaprzeczają. Chyba jednak kupię tę gazetę, bo nie chcę być gołosłowna :lol: ale tak z pamięci jak można obiektywnie porównać hotel górski i bacówkę? poza tym skoro któreś schronisko nie przestrzega statutu PTTK to albo z zasady na koniec, albo nie ujmować go w rankingu ( mam na myśli Murowaniec, gdzie nie ma mozliwości spania na glebie )
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez krzyś » 25 lip 2011, o 12:18

lidkru napisał(a): jak można obiektywnie porównać hotel górski i bacówkę?

Nie można!!! Ja się przy wynikach tego rankingu nie upieram. Mogę stworzyć swój, ale po co? Jeśli mi jakieś schronisko nie odpowiada, to po prostu nie planuję w nim nocnego pobytu. Właściwie to nie pamiętam, żebym spał w jakimś więcej niż jedną noc z rzędu. Chyba, że była tam meta rajdu, który obsługiwałem.
Dla mnie podstawowe kryteria w schroniskach to:
1. nocleg (w miarę ciepłe i suche łóżko)
2. możliwość wyżywienia (jak mi nie odpowiada, jem swój prowiant)
3. ciepła woda pod prysznicem
4. miła obsługa.
Ot tyle!
A że narzekam na schroniska bieszczadzkie, no cóż - czekam na Wasze opinie. Może stworzymy forumowy ranking schronisk w Bieszczadach, oczywiście w tym także poza bazą PTTK.
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Re: Ranking schronisk (n.p.m.) i nie tylko

Postprzez lidkru » 25 lip 2011, o 12:51

Może stworzymy forumowy ranking schronisk w Bieszczadach, oczywiście w tym także poza bazą PTTK.

jestem za :mrgreen:, tylko najpierw wspólnie ustalmy, co bierzemy pod uwagę.
Dla mnie brak prądu jest atutem na przykład :D , ale ciepłą wodę to bym chciała :roll:
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Następna strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy