"Ranking"

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

"Ranking"

Postprzez kafel » 24 lip 2015, o 00:02

Szacowny periodyk GW przedstawiła listę przebojów w tematyce "schroniska do dupy" http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/56,900 ... on35247478 :)

Pomijając kwestie kryteriów ocen, bezcenne /jak to często tam bywa/ są komentarze :D niestety Bieszczady tym razem przegrały walkę o luksusowego "turystę" :mrgreen:
Avatar użytkownika
kafel
Niedzielny turysta bieszczadzki
 
Posty: 82
Dołączył(a): 1 lip 2015, o 09:28

Re: "Ranking"

Postprzez krzyś » 24 lip 2015, o 18:48

O samym rankingu się nie wypowiadam (dynda mi to i obchodzi jak zeszłoroczny śnieg). Ale komentarze... :lol:
... i w ogóle...
Avatar użytkownika
krzyś
Bieszczadzki ekspert
 
Posty: 1507
Dołączył(a): 17 cze 2010, o 11:03

Re: "Ranking"

Postprzez kafel » 24 lip 2015, o 20:59

Mnie obchodzi o tyle, że od lat nie widzi mi się najazd takich co to zadepczą, zaśmiecą i jeszcze marudzą, że niewygodnie... niech idzie fama, że syf, nuda i zaglądają jedynie brudne dziwolągi :D


p.s. dzięki komentarzom dowiedziałem się co to prostownica: całe życie myślałem, że to rodzaj żeński od prostownika /niby poprawność polityczna :)/ ... a tu masz: lokówa w Kremenaros :lol:
Avatar użytkownika
kafel
Niedzielny turysta bieszczadzki
 
Posty: 82
Dołączył(a): 1 lip 2015, o 09:28

Re: "Ranking"

Postprzez andrzej627 » 27 lip 2015, o 23:31

IV Ranking schronisk górskich:
na ocenę złożyły się cztery główne kryteria: wyżywienie (jakość, wybór, cena), warunki noclegowe (czystość i standard pokoi, cena) i sanitarne (czystość i jakość sanitariatów oraz łazienek, a także ich liczba) oraz atmosfera (nastawienie obsługi do klienta, gotowość do niesienia pomocy, komunikacja telefoniczna i mailowa).
Avatar użytkownika
andrzej627
Ekspert bieszczadzki
 
Posty: 571
Dołączył(a): 11 mar 2009, o 21:48

Re: "Ranking"

Postprzez kafel » 28 lip 2015, o 18:33

Tu istnieje niejaka rozbieżność oczekiwań: turysta chodzący szlakami /ulubionymi, znanymi, czy nie/ traktuje schroniska jak bonus /choćby ze względu na niewielką ich liczbę/ i owszem cieszy się, że istnieje co nie co, tym bardziej miejsca w których przetrwała choć w części dawna atmosfera... jednak i bez niej docenia to co najważniejsze: góry.
Tworzący i opierający się na owych rankingach uzależniają swój pobyt w danym miejscu, jak i jego ocenę od standardu bazy turystycznej, jakości obsługi, czy wygód: wystarczy zajrzeć w Beskidy, by zobaczyć, że najwięcej ludzi w górach jest wokół... wyciągów: poza ich zasięg niewielu już się zapuszcza /co mnie osobiście bardzo cieszy :)/
"Gotowość niesienia pomocy" - a co to jest u diabła: od tego jest GOPR i najczęściej nie potrzebuje się jej w schronisku, /komórkę to nawet ja już kilka lat temu kupiłem, a byłem opornym egzemplarzem :)/ i każdy się darmowo z GOPR-em połączy... noclegi? o ile dane schronisko nie przenocuje "na glebie" powinno być skreślone z listy schronisk i tyle w temacie: a tu wygód nie ma z założenia.
"komunikacja telefoniczna" - to żart?: ludzie gapią się w face zbuka w najbardziej zapadłych dziurach - nie pamiętam kolejek przy aparatach telefonicznych w schroniskach od lat, poza tym schronisko niewiele może gdy brak zasięgu /w teorii, ba ja nie pamiętam, bym w plusie nie miał choćby grps - tu bardziej aparat telefoniczny gra rolę.../.
"mailowa"? - to żaden wymóg: FB, Twitter i Youtube!
Reasumując: plaster sam noszę i bandaż, a poważniejsze wypadki to domena wyspecjalizowanych służb, a nie obsługi schroniska, bez prowiantu, wody nawet się nie ruszam w góry, a ze światem łączę się i bez schroniska: planując trasę muszę rozważyć różne ewentualności: powrót po ciemku, nocleg na łonie natury, a gdy mam wiedzę jedynie z podobnych rankingów, to Bieszczady nie dla mnie: za mało wyciągów!
Wydaje mi się, że tworzący rankingi powinni je nazwać rankingiem kwater, czy noclegów, wtedy nie byłoby nieporozumień: sam interesując się noclegami pytam o lodówkę... jednak schroniska mają inną funkcję!
Najciekawsze jak zawsze bywa w komentarzach, a tu pojawiają się informacje, że te schroniska o najwyższym standardzie w rankingu często stają się komercyjnym bytem /jak przykłady zza południowej granicy, gdzie są zamykane bo "impreza zamknięta" dla korporacji.../ i mają gdzieś turystę, a ich usługi to już całkiem inny przedział cenowy.
Czekam na rankingi: wyciągów, "atrakcji" , marketów, spa, parków rozrywki etc... i oby Bieszczady wypadały w nich jak najgorzej! :lol:
Avatar użytkownika
kafel
Niedzielny turysta bieszczadzki
 
Posty: 82
Dołączył(a): 1 lip 2015, o 09:28

Re: "Ranking"

Postprzez krzyś » 28 lip 2015, o 20:57

Poniekąd zgadzam się z Kolegą @kaflem, lecz patrzę na to z innego punktu widzenia.
Od wielu lat nie korzystam już za często z noclegów w obiektach PTTK. W roku 2009 skorzystaliśmy ostatni raz i od tego czasu trzymamy się zasady
"omijaj z daleka placówki PTTKa". Powodów jest kilka, ale najważniejszy to cena nieadekwatna do świadczonej usługi. Za tą samą cenę, a nawet niższą łatwo znaleźć kwaterę z pełnym zakresem usług wszelakich.
A jeśli chodzi o ranking: jest on o tyle potrzebny, by wywołać dyskusję na temat działalności PTTK. Najemcy tych obiektów mają zgoła mało do powiedzenia jeśli chodzi o regulamin i ceny. Jeśli chodzi o remonty i wyposażenie - PTTK nie dokłada grosza, a jednak decyduje o wszystkim. To stara skostniała socjalistyczna struktura.
I tyle w temacie...
... i w ogóle...
Avatar użytkownika
krzyś
Bieszczadzki ekspert
 
Posty: 1507
Dołączył(a): 17 cze 2010, o 11:03

Re: "Ranking"

Postprzez kafel » 30 lip 2015, o 17:33

Ja również z tym się zgadzam i również nie korzystam od lat, jednak zdać sobie trzeba sprawę, że niższe ceny kwater wynikają z "gospodarskiego" podejścia do prowadzonego interesu: wielu ludzi niewiele inwestuje udostępniając pokoje we własnym domu, jak i nie ma problemów z transportem, czy dostępnością do mediów co jest domeną schronisk typowo górskich, poza tym zazwyczaj nie ma opłat za dzierżawę, czy też pewnie podatków.../mowa o tanich kwaterach, bo i są ceny zwalające z nóg.../.
Ponadto bez konkurencji, a tej schroniska nie mają zazwyczaj w swoich lokalizacjach ceny by tak nie spadały na kwaterach...
Nie siedzę w temacie i nie wiem jak się rzecz ma w kwestii degradacji przejętych w prywatne ręce schronisk i to rzecz jasna jest naganne: pluskwy to przesada, ubawiły mnie jedynie oczekiwania rozkapryszonych "turystów", którym pomyliły się schroniska górskie z hotelami w kurortach :)
Ranking oceniał komfort jedynie, a to nieporozumienie: jeśli ktoś ze stałych bywalców zna faktycznie naganne praktyki ze schronisk to jestem obiema rękami za tym, by tego nie zamiatać pod dywan. Jeśli PTTK robi złą robotę, tym bardziej trzeba im przyłożyć!
Avatar użytkownika
kafel
Niedzielny turysta bieszczadzki
 
Posty: 82
Dołączył(a): 1 lip 2015, o 09:28

Re: "Ranking"

Postprzez tadeks » 30 lip 2015, o 19:44

Co tu się dzieje?
krzyś napisał(a):trzymamy się zasady
"omijaj z daleka placówki PTTKa"

kafel napisał(a):Ja również z tym się zgadzam i również nie korzystam od lat

Czy to jakaś zmowa anty PTTK-owska, i to w wątku rankingowym?
Dla jasności: należałem, ale od ponad 20 lat składek nie płacę, ale nie psioczę tak jak Wy.
Są te schroniska potrzebne, mimo wieeeelu zastrzeżeń do władców, dzirżawców. Ale żeby dla zasady, czy z zasady je omijać?
Jak mi jest po drodze, to tam nocuję. Nie układam marszrut i nie zakładam, że w PTTK-u nocować nie będę.
To nie tylko z sentymentu, nie z powodu niepodważalnych zasług PTTK w historii rozwoju turystyki górskiej.
...zrobił swoje, ... może odejść.
Wiele wspomnień mam z tych schronisk, wiele znajomości.
Jedno takie z ubiegłorocznej jesieni opiszę.
Po zmroku, nie zapowiedziany, dochodzę pod Bacówkę na Brzance(PTTK-owską). Ciemno i głucho. Dzwonię telefonem. "Zaraz przyjdę". Gospodarująca tam od wielu lat Pani przyszła ze swojej obok stojącej chałupy, wpuściła mnie, zaproponowała gorącą strawę, trochę pogadaliśmy m.in. o tym , "jak drzewiej na Brzance bywało". Za nocleg zapłaciłem 25 zł. Pani poszła, a ja sam zostałem. Zszedłem po zagospodarowaniu się na dół, otworzyłem piwo, włączyłem ogłupiaszo-odchamiacz. Myślałem, że jestem sam, a tu (!) z pod listwy przypodłogowej wychyliła się myszka. Popatrzyliśmy ku sobie, nie uciekała. Coś z resztek kolacji jej podrzuciłem. Nie psioczyłem na czystość, na porządek. Potraktowałem to jako kolejną znajomość zawartą w obiekcie PTTK.
Ale może ja jestem zbyt sentymentalnym odmieńcem.

PS. Kto nie korzysta od wielu lat z tych obiektów, to jakim prawem się o nich wypowiada?
Może ufa bezgranicznie mediom, forumowiczom?
tadeks
Niedzielny turysta bieszczadzki
 
Posty: 85
Dołączył(a): 19 sty 2015, o 17:18
Lokalizacja: Słupsk

Re: "Ranking"

Postprzez Przelotowy » 30 lip 2015, o 21:50

Prawdziwy turysta nie stawia komfortu schroniska na pierwszym miejscu. Schronisko na Połoninie Wetlińskiej ma waruki spartańskie i to także te warunki są młynkiem oddzielającym ziarno od plew. Taka sprawa.
Lutek bywa/ł/ bardzo szorstki dla wygodnickich i czasem bywało ostro. Jeden taki powiedział, że chce sie umyć, to on mu na to:-) weź plecak z bańką i przynieś wodę ze źródła, a turysta obrażony.
Raz byłem świadkiem jak turyści /6 osób/przyszli z deszczu więc na początek herbatka z cytrynką, ja swoją miałem w termosie. Miny jakie mieli płacąc rachunek mówiły wszystko. Szkoda, że nie zamówili piwka z malinowym soczkiem.
Bieszczady, to Bieszczady i niech niektórzy nie szukają dziury w całym. Porównywanie nieporównywalnego mija się z celem.
Przelotowy
Niedzielny turysta bieszczadzki
 
Posty: 103
Dołączył(a): 6 lis 2012, o 22:20

Re: "Ranking"

Postprzez krzyś » 30 lip 2015, o 21:54

Wyluzuj @tadeks!!!
Nikt nie robi tu nagonki na PTTK. Przedstawiam swoją opinię i możesz się z nią nie zgodzić.
Nie korzystam z usług PTTK - co wcale nie znaczy, że komuś bronię.
Nie przedstawiam swojej opinii o konkretnych obiektach, jeśli w nich nie byłem.
I też mam mnóstwo miłych wspomnień z różnych schronisk i to tych co są w ogonie rankingu.

Więcej luzu... 8-)
... i w ogóle...
Avatar użytkownika
krzyś
Bieszczadzki ekspert
 
Posty: 1507
Dołączył(a): 17 cze 2010, o 11:03

Następna strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zarejestrowanych użytkowników i 1 gość


Loading

O F I C J A L N E    F O R U M    D Y S K U S Y J N E    S E R W I S Ó W:
               

Forum bieszczadzkieforum.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz by umożliwić logowanie zarejestrowanym użytkownikom. Korzystanie z forum bieszczadzkieforum.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

cron