Ratujemy cmentarze, ratujemy pamięć

Ludzie, miejscowości, zabytki, architektura sakralna - dyskusje oraz zdjęcia

Ratujemy cmentarze, ratujemy pamięć

Postprzez lucyna » 23 maja 2010, o 08:31

Na KIMB część z nas postanowiła chronić pamięć o wielokulturowości, wieloreligijności naszego terenu. Bez względu na podziały (niewiele nas dzieli, nie ważne na którym Forum piszemy, liczą się Bieszczady i my jako suma koleżeństwa) chcemy zająć się ratowaniem zabytków, przede wszystkim cmentarzy i być może kapliczek. Oprócz tego chcemy "zachować pamięć", tu mieszczą się pomysły i projekty Magdy Nic To i Barszcza oraz Pastora.
Nasze Fora http://www.forum.bieszczady.info.pl
http://www.bieszczadzkieforum.pl"
wątek bieszczadzki na http://www.forum.turystyka-gorska.pl
są od dawna zaangażowane w akcje pomagające Bieszczadom. Może zacznę od najstarszej. Na Forum brązowym czyli info niegdyś pojawił się Malo, przestawił plan ratowania kirkutu w Baligrodzie. Od kamyczka do rzemyczka, jak wiecie ten cmentarz jest jedną z wizytówek Baligrodu i naszego regionu. Nikt już o nas nie pamięta, wiele osób podpisało się pod tym projektem, nawet ci, którzy nie przyłożyli do ratowania go ręki. Pragnę przypomnieć, że dzięki Malo i osobom mu pomagającym: (przepraszam, że wszystkich nie wymienię, nie pamiętam kto brał w tym udział) Anyczce, Nataszy, Barnabie, Bertrandowi, Szymonowi, PTTK Ustrzyki D (rozliczał projekt), Fundacji Bieszczadzkiej i bardzo wielu osobom, które wykupiły cegiełki cmentarz wygląda jak wygląda. W chwili obecnej kontynuuje tam prace Magurycz z Szymonem na czele.
Na http://www.forum.turystyka-gorska.pl poznałam Magdę, razem walczyłyśmy z trollami, nawiązało się porozumienie. Razem w chwili obecnej pracujemy nad kilkoma sprawami dotyczącymi naszego regionu. Na tym Forum Piotr podał niepokojące informacje o kirkucie w Woli Michowej. Wspólnie z Magdą i Donatem i ich Kolegami odkrzaczyliśmy cmentarz w Czystogarbie i wraz z nimi i Kolegami z For: Piotrem_S i Tysią, Marcinem Wojcieszakiem czyli Marcinem z info, Teddim Kawuliczem przewodnik z Cisnej częściowo uprzątnęliśmy kirkut w Woli Michowej.
Koledzy z http://www.forum.bieszczady.info.pl" target="_blank i także inni zebrali 3 tys zł dla Magurycza aby Szymon z Kolegami mógł przeprowadzić prace na cmentarzu w Berehach G, potem 500 zł na prace interwencyjne w Bieszczadach. Szymon min. oczyścił kaplicę w Rajskiem, będzie pracował niedługo w Beniowej. Nawet nie wiecie jak byłam dumna, gdy o tej zakończonej akcji przeczytałam.
Ostatnio edytowano 23 maja 2010, o 14:57 przez Piotr_S, łącznie edytowano 1 raz
Powód: literówki
lucyna
Zbanowany

Re: Ratujemy cmentarze, ratujemy pamięć

Postprzez lucyna » 23 maja 2010, o 08:56

Proponuję podzielić nasze inicjatywy na kilka części.

1. Pozyskiwanie pieniędzy na rzecz Magurycza. Każda wpłata, nawet najmniejsza przyczynia się do ratowania historycznej spuścizny. Sądzę, ze powinniśmy nadal w sposób hojny odpowiadać na prośby Szymona.Tu może napisze o pomyśle Bertranda. Nasz Kolega postuluje abyśmy mieli coś w rodzaju cegiełek po 10, 20, 50 zł, każdy z nas Forumowiczów mógłby je rozprowadzać wśród swoim Znajomych. Znak zapytania to kapliczka w Rajskiem. Czy powinniśmy na ten cel uskładać pieniądze. Zdaniem kilkorga z nas, w tym mnie nie. Tam działa stowarzyszenie Rajska Dolina, Gośka bez żadnych problemów może zdobyć pieniądze z projektów.

2. Kontynuacja prac na cmentarzach, takich niewymagających wiedzy specjalistycznej. Długi podjął się pracy w sierpniu, być może dołączą do Niego Jego Koledzy. Stały Bywalec i Jego Koledzy jesienią zobowiązali się popracować na którymś z cmentarzy. Bertrand także, gdy będzie w Bieszczadach postara się pomóc. Ja mam to koordynować, no i pracować.

3. Przez ten ostatni tydzień rozmawialiśmy, szukaliśmy partnerów do współpracy przy napisaniu projektu. Chcemy pozyskać pieniądze na rzecz kirkutu w Woli Michowej. Mamy jakieś tam szanse na zdobycie 6 tys zł, my czyli: Magda Nic To, Donat z www.321gory,pl (tylko tam jest zarejestrowany, to tam walczyliśmy o oczyszczenie pamięci Żubryda,to forum nie ma nic wspólnego z naszymi akcjami), Ogrodniczka czyli Jola Harna i ja. Czy nam się uda? Mam duże wątpliwości ale spróbować warto. Tu zobowiązuje się wnieść wkład własny czyli dać trochę pieniędzy, plus oczywiście praca.

4. Magda Nic To, Donat, Barszczu organizują ciekawą, kilkudniową imprezę poświęconą Żubrydowi: pierwszy rajd im. Żubryda, inscenizację historyczną, konferencje naukową. W sposób ograniczony ja włączam się w to, pomoc obiecał Falu G.

5.Pomysł Pastora, o którym pisze w innym wątku czyli przewodnik na forum po nieistniejących wsiach.
Ostatnio edytowano 23 maja 2010, o 14:59 przez Piotr_S, łącznie edytowano 1 raz
Powód: literówki
lucyna
Zbanowany

Postprzez Piotr_S » 24 maja 2010, o 10:48

lucyna napisał(a):2. Kontynuacja prac na cmentarzach, takich niewymagających wiedzy specjalistycznej. Długi podjął się pracy w sierpniu, być może dołączą do Niego Jego Koledzy. Stały Bywalec i Jego Koledzy jesienią zobowiązali się popracować na którymś z cmentarzy. Bertrand także, gdy będzie w Bieszczadach postara się pomóc. Ja mam to koordynować, no i pracować.

Również oferuję pomoc w pracach podczas pobytu w B. Sądzę, że byłoby dobrze gdyby osoby zainteresowane czynnym udziałem jednak wypowiadały się, bo inaczej ciężko coś ustalić i skoordynować.

Dobrze byłoby także ustalić jakie to mają być cmentarze - np. w danym sezonie. Ze swej strony służę wiedzą na temat stanu faktycznego większości tych obiektów. Do czego to potrzebne? Ano do tego, żeby nie robić takich prac z "przypadku" - nie "rozgrzebać" jednorazowo zbyt wielu. Jednodniowe akcje na ogół tylko rozpoczynają pracę, której w takich miejscach bywa dużo. Wybór i ustalenie kilku konkretnych obiektów pozwoli na to, aby po jednej grupce mogła pojawić się tam kolejna i kontynuować to czego poprzednicy nie zdążyli, zamiast iść na kolejne, co doprowadzi do tego że w danym sezonie będzie 10 miejsc zaczętych a żadne nie skończone. Resztę zrobi przyroda i w kolejnym sezonie okaże się, że prace te poszły w dużej mierze na marne. To takie moje przemyślenia - sami jednak wiecie jak wszystko szybko zarasta i dopóki z danego miejsca chaszcze nie zostaną usunięte w takim stopniu by już nie mogły się w krótkim czasie szybko odrodzić, efekty mogą być mizerne.

Trzecia, osobna sprawa dotyczy cmentarza w Zubeńsku. Ponieważ nie mam kontaktu z Szymonem, mam prośbę abyś zapytała go czy czasem nie wie, czy Zubeńsko nie jest jednym z tych miejsc gdzie cmentarz sprzedano w prywatne ręce, jako nie-cmentarz oraz czy oni tam coś robili (chyba tak, ale nie pamiętam). Większość przewodników podaje, że nie zachowało się tam nic. Są tam mogiły ziemne, jeden metalowy krótki krzyż oraz jeden przewrócony nagrobek (imho - jeszcze to sprawdzę). Jest to teren na który rzadko ktoś zagląda, zupełnie na uboczu, mimo że obok szlaku niebieskiego, latem zachaszczony totalnie - wystaje jedynie znajdujący się już obok cmentarza, charakterystyczny dla tego miejsca krzyż łemkowski. Jest to jeden z najbardziej zapomnianych cmentarzy (i cerkwisko) na tym terenie, podobnie wygląda jedynie Szczerbanówka - choć lepiej bo na Szczerbanówce było coś robione. Zmierzam do tego, że ponieważ ciężko tam byłoby kogoś ściągnąć i namawiać do pracy - my z Tysią deklarujemy się, że zrobimy to sami podczas najbliższego (mam nadzieję że już bardzo wkrótce) pobytu. Oczywiście teren jest duży - nie zrobimy sami całego i nie o to tu chodzi. Chciałbym postawić ten jeden przewrócony nagrobek, wyciąć dookoła niego i wspomnianego małego krzyża trochę zielska, chociażby 10x10m, tak aby po wejściu było wiadomo że był to cmentarz - dziś latem nikt nawet nie dostrzeże tam takich śladów (zwłaszcza jeśli nie wie). Na marginesie dodam że cerkiew w Zubeńsku była najstarszą cerkwią (1789) w typie północno-wschodnim w wariancie bezwieżowym (taki jak Turzańsk, Rzepedź, Komańcza). Być może warto byłoby ustawić na drodze tabliczkę, małą, skromną "strzałkę" z napisem "cmentarz" czy coś.
Zdjęcia cmentarza w Zubeńsku: http://www.twojebieszczady.pl/IMGallery ... 77&start=0
dla porównania Szczerbanówka: http://www.twojebieszczady.pl/IMGallery ... tegoria=39
Piotr_S
Administrator

Postprzez lucyna » 24 maja 2010, o 18:35

1. Szymon obiecał wypowiedzieć się na naszym Forum.
2. Czystograb prawie uprzątnięty, pozostały krzaki na murze. Murek trzeba ułożyć, to już chyba robota dla kamieniarzy.
3. Rozgrzebany jest kirkut w Woli Michowej, Koledzy skrobią projekt. Sądzę, że tam powinniśmy nadal pracować.
4. Piotr my nie mamy dostatecznej wiedzy aby zajmować się pomnikami. Odkrzaczanie tak, dalsze prace pod nadzorem kamieniarzy.
lucyna
Zbanowany

Postprzez Piotr_S » 25 maja 2010, o 12:50

lucyna napisał(a):Piotr my nie mamy dostatecznej wiedzy aby zajmować się pomnikami. Odkrzaczanie tak, dalsze prace pod nadzorem kamieniarzy.

Czytać ze zrozumiem, rzucić okiem na zdjęcia, które zapodałem, bo wyjdzie, że ja chce nie wiadomo co robić i wchodzić w paradę. Powtórzę raz jeszcze, że chodzi o postawienie do pionu nagrobka, który się przewrócił. Nie wiem ile tam leży (muszę się jeszcze upewnić, że to nagrobek - dlatego głos Szymona będzie bezcenny), ale ja go pamiętam od 5 lat. Może leżeć kolejne 5 albo 10 i czekać (jeśli doczeka a nie wrośnie w ziemię) na kamieniarzy a można go do tego pionu z powrotem postawić samemu. Być może jestem w błędzie, ale do tej czynności niekoniecznie trzeba być kamieniarzem, ponieważ nie chodzi o osadzenie go na cokole, gdyż takowego nie ma, tylko zwykłe postawienie żeby z czasem całkiem nie zniknął. I tyle, nic poza tym.
Piotr_S
Administrator

Postprzez lucyna » 25 maja 2010, o 13:38

Moim zdaniem to będzie tylko część przeprowadzonych prac. Sądzę, że trzeba będzie przeszukać teren, postawiony pomnik oczyścić i zakonserwować. Nie mamy chemii, nie potrafimy nią posługiwać się.
Nie wiem dlaczego nikt nie chce na tym Forum pisać. Mam tylko cichą nadzieję, że ktoś to czyta. Łapa do góry, sądzę, że uda się zebrać ekipę aby uporządkować teren. Ty z Tysią to zbyt mało łapek do pracy. w trójkę niewiele zrobimy.
lucyna
Zbanowany

Postprzez Piotr_S » 25 maja 2010, o 17:09

lucyna napisał(a):Nie wiem dlaczego nikt nie chce na tym Forum pisać.

Ja wiem, ale nie powiem ;)
lucyna napisał(a):Łapa do góry, sądzę, że uda się zebrać ekipę aby uporządkować teren. Ty z Tysią to zbyt mało łapek do pracy. w trójkę niewiele zrobimy.

Oczywiście zawsze w trójkę lepiej. Natomiast moim zdaniem nie bardzo jest sens angażować wiekszą liczbę osób, gdyż są miejsca bardziej wymagające interwencji, niż Zubeńsko - czyli można te siły (ewentualne) wykorzystać lepiej. Zubeńsko to za duży teren (cmentarz, cerkwisko), aby był sens cały porządkować, bo i tak nikt tego nie utrzyma, dlatego też wydaje mi się, że niewielka część wystarczy do zaakcentowania że był tam cmentarz, dla pamięci i dla uratowania tego co tam zostało - czyli bardzo niewiele bo jeden krzyż (ten duży obok cmentarza pomijam) i jeden (prawdopodobnie) nagrobek. Ale IMHO warto. Przykład takiego cmentarza z jednym nagrobkiem, który został doprowadzony do ładu, jest choćby w Łubnem:
http://www.twojebieszczady.pl/IMGallery ... _phot=2593 przy czym tu teren jest mniejszy i przy ruchliwej drodze.
Piotr_S
Administrator

Postprzez Szymon Magurycz » 31 maja 2010, o 19:08

Witajcie,
miło tak po prawie ćwierk wieku na cmentarzach widzieć, że ludzie zaczynają dostrzegać ich istnienie. Chwilowo zbyt mało czasu mam na wczytanie się w to co piszecie, ale: całym serem i rękoma jestem za regularną opieką nad cmentarzami, zwłaszcza zielenią na cmentarzach. Roślinność ma olbrzymi wpływ na kamienie, co oczywiście ie znaczy, że cmentarze mają być pustynią... Tym bardziej miło, że nie jesteśmy w stanie odkrzaczać 110 cmentarzy, którymi zajmowaliśmy się do tej pory. Zatem w was nadzieja. Co do Zubeńska. Wpadniemy tam przed południem 3 VI. Kamienie trza dotykać. Zobaczę to dam znać. Aha, ogólnie lotna, 5-osobowa ekipa Magurycza będzie kręcić się pomiędzy Berehami, Beniową, Rajskiem i Baligrodem pomiędzy 3 a 6 VI.
Lucyno - na razie przy kapliczce w Rajskiem nic nie zrobiliśmy, ale mam nadzieję, że zrobimy, nie tylko my. Na razie będziemy "zdejmować" jej wymiary.
Aha - krzyż kuty z cerkwi w Szczerbanówce naprawiliśmy i wstawiliśmy w kamień w VIII 2002 roku.
Aha - Piotrze - cmentarz w Zubeńsku nie "był" a JEST! cały czas tam jest.
Dobra, do później, pozdrawiam.
Szymon Magurycz

Postprzez Piotr_S » 10 cze 2010, o 08:21

Szymon Magurycz napisał(a):
Aha - Piotrze - cmentarz w Zubeńsku nie "był" a JEST! cały czas tam jest.

Tak, oczywiście jest - był jedynie w innym stanie.
I jak - udało się zajrzeć do Zubeńska?
Piotr_S
Administrator

Postprzez długi » 10 cze 2010, o 23:19

Lucynko, jestem po rozmowie z przyjaciółmi. Będzie nas co najmniej 6 osób wyposażonych w piłę, siekiery, sekatory - takie duże - i zapał do pracy. Wstępny termin to 21-22 sierpień lub coś koło tego. Powiedz, kto może pokierować pracą?
Pozdrawiam
Długi
"Kropla zimnej wody dodaje szklance koniaku aromatu"
J. Tuwim
długi
Niedzielny turysta bieszczadzki

Następna strona

Powrót do Historia Bieszczadów