Re: Ciekawe, bezpłatne wydawnictwa poświęcone Bieszczadom i

Recenzje, nowości, polecane tytuły

"Rowerem ze Szwejkiem czyli śladami wojaka Szwejka w Bieszcz

Postprzez lucyna » 15 sty 2011, o 18:58

lucyna napisał(a):Staram się pisać poprawnie, nie wiem dlaczego link nie działał.To sprawa raczej do Adminów ale w chwili obecnej spadli w Bieszczady i nie wiem czy mają dostęp do komputerów.
"Jednym słowem-rzekł Szwejk- dobrze nie jest, ale nie trzeba tracić nadziei, jak mawiał Cygan Janeczek w Pilźnie, kiedy w 1879 r zakładali mu stryczek na szyję za podwójne morderstwo."
Ostatni przewodniczek reklamujący szlaki rowerowe. Tym razem jest to trasa transgraniczna, rozwojowa (być może zostanie powiększona o Ukrainę), posiadająca dwie wersje biegnące obok siebie, na niektórych odcinkach przecinające się i prowadzące równolegle. Szlak Śladami dobrego wojaka Szwejka w wersji pieszej oznakowany jest nietypowo albowiem użyto barw rodowych Habsburgów i jest to znak pttkowski żólto-czarno-żółty, szlak rowerowy to tabliczka ze znakiem roweru z oznakowaniem międzynarodowym szlaku R-63 i wizerunkiem Szwejka. Trasę podobnie jak w innych wypadkach można korygować bowiem biegnie ona obok innych szlaków rowerowych. W każdej opisanej w powieści miejscowości znajduje się tabliczka z cytatem odnoszącym się do danego wydarzenia. Główny szlak liczy sobie 105 km, a łącznik wiodący wzdłuż granicy z przejścia granicznego w Krościenku do Przemyśla 70 km. Rozpoczyna się na przejściu Polota-Radoszyce.
Spis treści
Wstęp
Opis szlaku
Jureczkowa-Przemyśl
Punkty na trasie w przewodniku i na mapach
Trasa główna
1. Radoszyce cerkiew
2. Komańcza skrzyżowanie z Duszatynem
3. Rzepedź wieś-skrzyżowanie w kierunku cerkwi
4. Szczawne cerkiew
5. Morochów kładka
6. Poraż środek wsi
7. Zagórz skrzyżowanie z drogą krajową
8. Sanok ławeczka ze Szwejkiem
9. Słonne parking z tarasem widokowym
10. Tyrawa Wołoska skrzyżowanie do Wańkowej
11. rozpucie skrzyżowanie do Ropienki
12. Ropienka Dolna skrzyżowanie przy szkole
13. Jureczkowa skrzyżowanie do Arłamowa
14. Liskowate skrzyżowanie do cerkwi
15. Granica Krościenko

Trasa łącznikowa
16. Arłamów skrzyżowanie
17. Huwniki skrzyżowanie do Kalwarii Pacławskiej
18. Nehrybka skrzyżowanie do Przemyśla
19. Przemysł skrzyżowanie nad sanem
20. Łapajówka skrzyżowanie do Siedlisk
21. Granica w Medyce

Przewodnik "Rowerem ze Szwejkiem czyli śladami wojaka Szwejka w Bieszczadach" autorstwa Krzysztofa Palmowskiego jest ładnie wydany, ciekawie ilustrowany, zawiera szereg cytatów złotych myśli typu: "drogi ludzkie bywają różne, byle cel był wzniosły", posiada liczne mapki poglądowe. Można było go kiedyś nabyć w księgarni Bosz w Lesku za 8 zł.
Może pożegnamy się słowami Szwejka
"W ogóle dużo jest na świecie takich rzeczy, których robić nie wolno, ale można. Najważniejsze to, żeby spróbować, czy zakazanej rzeczy zrobić nie wolno."
Ten też bardzo lubię
"Bawmy się wesoło, bo zawsze jest lepiej wesoło się bawić"

Trochę popracowałam nad tekstem i wyszło mi to ;)
"Jednym słowem-rzekł Szwejk- dobrze nie jest, ale nie trzeba tracić nadziei, jak mawiał Cygan Janeczek w Pilźnie, kiedy w 1879 r zakładali mu stryczek na szyję za podwójne morderstwo"

Międzynarodowy "Szlak Dobrego Wojaka Szwejka" pieszy,rowerowy i samochodowy to wyjątkowo ciekawa propozycja spędzenia wolnego czasu. Założenia projektowe przewidują, że przebiegnie on trasą przejazdu i przemarszu 11 kompanii marszbatalionu N 99 pp ,w której służył rzeczony Szwejk, bohater głośnej powieści Haszka. Rozpocznie się w Czeskich Budziejowicach, a zakończy w Przemyślu. Będzie wiódł przez Czechy, Austrię, Węgry, Słowację, Polskę na Ukrainę. Na razie wytyczono tylko jego fragmenty. Szlak posiada dwa warianty: rowerowy i pieszy biegnące obok siebie, na niektórych odcinkach przecinające się, niekiedy prowadzące równolegle. Szlak "Śladami dobrego wojaka Szwejka" w wersji pieszej oznakowany jest nietypowo albowiem przy oznakowaniu "pettekowskim" użyto barw rodowych Habsburgów i jest żółto-czarno-żółty, szlak rowerowy zaś to tabliczka ze znakiem roweru i wizerunkiem Szwejka i symbolem międzynarodowym szlaku R-63 . Na trasie znajdują się tabliczki z zabawnym cytatem odnoszącym się do wydarzenia rozgrywającego się w danym miejscu . Główny szlak rowerowy liczy sobie 105 km, a łącznik wiodący wzdłuż granicy z przejścia granicznego w Krościenku do Przemyśla 70 km. Rozpoczyna się na przejściu Polota-Radoszyce, kończy na przejściu granicznym polsko-ukraińskim w Krościenku. Projekt przewiduje iż w przyszłości trasa będzie biec po stronie ukraińskiej do innego przejścia granicznego, tego znajdującego się w Przemyślu. Kontynuacja projektu to daleka przyszłość, więc wytyczono szlak łącznikowy Krośnienko-Przemyśl.
Przebieg szlaku jest bardzo atrakcyjny, wiedzie on bowiem terenami Beskidu Niskiego, Pogórza Bukowskiego, Gór Sanocko-Turczańskich i Pogórza Przemyskiego. Po drodze mijamy ( lub znajdują sie w bliskiej odległości)wyjątkowo ciekawe atrakcje turystyczne: cerkwie w Radoszycach, Komańczy, Rzepedzi, Szczawnem, Morochowie, Sanoku, Listkowatem, Przemyślu, izbę pamięci w Komańczy, skansen i muzeum historyczne w Sanoku, Przemyśl z Twierdzą i licznymi muzeami i zabytkami, punkty widokowe, rezerwaty przyrody, przeciekawą Kalwarię Pacławską sanktuarium, które jest jednocześnie rezerwatem przyrody, tereny projektowanego Turnickiego Parku Narodowego. W Sanoku i w Przemyślu są rzeźby przedstawiające dobrego wojaka Szwejka.

Spis treści
Wstęp
Opis szlaku
Jureczkowa-Przemyśl
Punkty na trasie w przewodniku i na mapach
Trasa główna
1. Radoszyce cerkiew
2. Komańcza skrzyżowanie z Duszatynem
3. Rzepedź wieś-skrzyżowanie w kierunku cerkwi
4. Szczawne cerkiew
5. Morochów kładka
6. Poraż środek wsi
7. Zagórz skrzyżowanie z drogą krajową
8. Sanok ławeczka ze Szwejkiem
9. Słonne parking z tarasem widokowym
10. Tyrawa Wołoska skrzyżowanie do Wańkowej
11. Rozpucie skrzyżowanie do Ropienki
12. Ropienka Dolna skrzyżowanie przy szkole
13. Jureczkowa skrzyżowanie do Arłamowa
14. Liskowate skrzyżowanie do cerkwi
15. Granica Krościenko

Trasa łącznikowa
16. Arłamów skrzyżowanie
17. Huwniki skrzyżowanie do Kalwarii Pacławskiej
18. Nehrybka skrzyżowanie do Przemyśla
19. Przemysł skrzyżowanie nad sanem
20. Łapajówka skrzyżowanie do Siedlisk
21. Granica w Medyce

Tytuł: "Rowerem ze Szwejkiem czyli śladami wojaka Szwejka w Bieszczadach"
Autor: Krzysztof Plamowski
Wydanie: I
Stron: 40
ISBN: 83-88887-66-1
Wydawnictwo: "Wydawnictwo Fundacja" s.c.
Nowy Sącz 2006
http://www.btc.bieszczady-online.pl

Przewodnik "Rowerem ze Szwejkiem czyli śladami wojaka Szwejka w Bieszczadach" autorstwa Krzysztofa Palmowskiego jest ładnie wydany, ciekawie ilustrowany, posiada liczne mapki poglądowe, Można było go kiedyś nabyć w księgarni Bosz w Lesku za 8 zł.

Zawiera szereg cytatów z powieści - złotych myśli typu:

"Drogi ludzkie bywają różne, byle cel był wzniosły".
"Bawmy się wesoło, bo zawsze jest lepiej wesoło się bawić"

"W ogóle dużo jest na świecie takich rzeczy, których robić nie wolno, ale można. Najważniejsze to, żeby spróbować, czy zakazanej rzeczy zrobić nie wolno."

str. 17
"Dworzec PKP w Sanoku (43,7 km). Jest popołudnie, 15 lipca 1915 r. Dotarliśmy wraz z 11 kompanią
marszbatalionu N 91 pułku piechoty na dworzec cesarsko-królewskiej kolei żelaznej w Sanoku. Stąd wraz ze Szwejkiem pomaszerowaliśmy do centrum miasta, gdzie wojsko stanie na kwaterach. Kto z Was pamięta najsłynniejszą czeską ekranizacje "Przygód Dobrego Wojaka Szwejka", z niezapomnianym Rudolfem Hrusinskym w roli głównej, z pewnością pamięta moment wjazdu na stację, gdzie z oddali wyłania się ogromny napis SANOK - wymalowany na bocznej ścianie budynku - podobnie zresztą jak to widzimy dzisiaj. Ale oddajmy głos Haszkowi "Po przyjeździe do Sanoka okazało się, że Ci co jechali razem z Balounem, który puszczał wiatry po wielkiej wyżerce, mieli rację. Będzie kolacja, a oprócz kolacji rozdawany będzie komiśniak za te wszystkie dni, w których żołnierze chleba nie otrzymywali. Okazało się także, że właśnie w Sanoku znajduje się sztab "Żelaznej Brygady", do której został przydzielony batalion 91 pułku piechoty". Zatem ruszajmy ze Szwejkiem.
"Wielu rzeczy czynić nie wolno, ale ostatecznie można"
Mijamy dworzec i trzymając się lewej strony jezdni jednokierunkowej udajemy się w kierunku miasta. Na najbliższym skrzyżowaniu (43.8 km) skręcamy w lewo. Od razu przejeżdżamy na prawą stronę jezdni, uważając na zbliżające się z prawej strony samochody. Dwieście metrów dalej następne skrzyżowanie (44 km). Skręcamy w prawo (jadać w lewo możemy wrócić w kierunku Zagórza. Mijamy Hotel Jagieloński i dojeżdżamy do skrzyżowania z ul. Podgórze. Przed nami ostry podjazd do centrum miasta. Na szczycie, po lewej stronie zaułek Dobrego Wojaka Szwejka z pamiątkowa tablicą szlaku, natomiast po prawej stronie Hotel "Pod Trzema Różami" (44,6 km). To w tym miejscu Józef Szwejk wygłosił swoje znamienne słowa, starając się dostarczyć pijanego w sztok podporucznika Duba na pilną odprawę oficerów batalionu, który ani rusz nie mógł sobie przypomnieć, gdzie się znajduje i jak tu się znalazł: "Raczy Pan się znajdować w burdelu, Panie Lejtnant. Ludzie bowiem różnymi chadzają drogami". W rzeczywistości ów sumienny oficer poszedł osobiście sprawdzić, czy któryś z jego podwładnych nie złamał wydanego przezeń zakazu korzystania z tutejszych, przyfrontowych zamtuzów, które jak twierdził, pozakładali specjalnie wycofujący się Rosjanie, aby pozarażać chorobami płciowymi żołnierzy, i tym sposobem osłabić siłę cesarskiej armii.
Jak pisze Haszek, podporucznik Dub " za punkt oparcia dla swojej kontroli wybrał sobie kanapkę panny Elly w pokoiku na pierwszym piętrze tak zwanej "Kawiarni Miejskiej". Na kanapce owej bawił się bardzo mile."

Z ciekawostek
W Sanoku rozgrywało się kilka interesujących epizodów tej powieści. Wśród nich była scena, która rozegrała się w budynku dawnego Gimnazjum i Liceum Królowej Zofii. To tu został zakwaterowany pułk, żołnierze rabowali eksponaty z gablot w gabinecie fizycznym, przeważnie minerały. Jeden z węgierskich honwedów poszedł dalej i wypił spirytus w którym przechowywane były płazy. Oczywiście, zmarł. Haszek opierał się na faktach, taka sytuacja miała miejsce, węgierscy honwedzi, którzy zmarli po wypiciu skażonego alkoholu pochowani są na sanockim cmentarzu.

Warto zajrzeć tu
http://www.twojebieszczady.net
http://www.bieszczady.net.pl
http://www.twojebieszczady.net/komancza
http://www.sanok.pl
http://www.bieszczady.ud.pl/index.php?dzial=liskowate
http://www.przemysl.pl/turystyka/twierd ... _przemyslu
http://www.sanok.pl/?c=mdTresc-cmPokaz-434
Ostatnio edytowano 3 gru 2012, o 10:15 przez Piotr_S, łącznie edytowano 1 raz
Powód: poprawiono linki
lucyna
Zbanowany

Postprzez bogdan64 » 16 sty 2011, o 17:44

Do powyższego opisu należy dodać , że Szwejk w tym lokalu wcześniej zrzucił ze schodów właściciela .
Nie traktowałbym jednak tych opisów miasta dosłownie. Sama powieśc jest na pewno częściową autobiografią pisarza.
Wiadomo na pewno, że pracował w drogerii, później zajmował się handlem psami,, których rodowody fałszował,, i na pewno wyruszył na front razem z 11 kompanią 91 CK pułku i z niego także zdezerterował ( dał się pojmać do niewoli).
Sama książka bardzo ciekawa opisująca nieprawdopodobne przygody Szwejka nie może byc źródłem wiedzy o mieście czy regionie w 1915r. Nie wiadomo czy w mieście był Hašek czy opis powstał na podstawie materiałów prasowych.
Teraz do ,, Łun w Bieszczadach ,, ,, Ogniomistrza Kalenia ,, dołącza także Józef Szwejk.
Dworzec w Sanoku oraz inne budynki wybudowane wzdłuż tej lini kolejowej sa do siebie podobne i nie wiem czy zachowała się jakakolwiek fotografia z tego okresu.
Nie wiem w jakim obecnie jest stanie ten dworzec. Na krośnieńskim nie znajdziemy już ławek, nie ma kasy biletowej a pociągi jeżdza zdewastowane z pociętymi siedzeniami, poodrywanymi elementami wyposażenia i nie przyciągnie turystów nawet Józef Szwejk.
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez lucyna » 16 sty 2011, o 18:53

Ups, nie zaznaczyłam, ów cytat jest z przewodnika.
Bardzo lubię powieść Haszka, a jeszcze bardziej niektóre złote myśli Szwejka. Nie traktuję jako źródła, raczej jako swobodnie płynącą gawędę. O tej ciekawostce wspominał mi Kolega przewodnik, dla mnie zaskoczeniem było to, że Haszek oparł się na fakcie, który miał rzeczywiście miejsce. Sądzę, że to tylko dodaje smaczku powieści.
Zresztą z tego co pamiętam wytyczeniu szlaku towarzyszyły także zabawne historie. Najwięcej kontrowersji było z postawieniem rzeźby Szwejka. Nie oszukujmy się, większość czytających zapamiętała z epizodów sanockich ten rozgrywający się w? nieopodal? dzisiejszego Hotelu Pod Trzema Różami. Część osób z prawicowych kręgów nawet oprotestowała upamiętnienie Szwejka. Jeden z lokalnych historyków oburzony twierdził, że jeżeli stawiają pomnik Szwejkowi to niech postawią i Grubej Kaśce - możecie domyśleć się jaką profesją parała się owa pani. Gdy o tym usłyszałam to parsknęłam śmiechem. Pomysł ów zamiast wstrząsnąć ludźmi budził różne reakcje, większości młodzieży spodobał się. Niestety, powstała tylko ławeczka ze Szwejkiem. :)
lucyna
Zbanowany

"Dawna i współczesna architektura Bieszczadów i Beskidu Nisk

Postprzez lucyna » 3 lut 2011, o 12:05

Muszę się pochwalić, bo inaczej pęknę z radości. Dziś dostałam "przydziałowe" dwie książki z Pro Carpathii: "Innowacyjność w turystyce" i niezmiernie ciekawą "Dawna i współczesna architektura Bieszczadów i Beskidu Niskiego" - są to dwa eseje: Wojciecha Wiedaka "Księga wzorców architektonicznych" i Macieja Nitki "Księga zasad inwestowania w regionie Bieszczadów i Beskidu Niskiego". To są materiały związane z konferencjami o których pisałam. Jeżeli chodzi o tę drugą pozycję to mówiąc wprost polecam ją wszystkim Kolegom ekologom, przewodnikom i miłośnikom naszego regionu. Mały problem, obie książki są bezpłatne i należy je sobie "wyżebrać" w tym stowarzyszeniu. Jest to możliwe, tam panuje czasami zasada: proście, a będzie wam dane. Najlepszy i wyjątkowo piękny przykład żebraniny i to długotrwałej leży przede mną. "Leksykon podkarpackiej przyrody Obszary chronione Województwa Podkarpackiego" jest po prostu piękny, bardzo bogato ilustrowany. jednym słowem jestem w sytuacji osiołka, któremu w żłoby dano, w jeden owies, w drugi siano. Siedzę i gapię się w komputer nie wiedząc po którą książkę jako pierwszą mam sięgnąć. :)
lucyna
Zbanowany

Postprzez Piotr_S » 3 lut 2011, o 13:44

lucyna napisał(a):To są materiały związane z konferencjami o których pisałam.

Nie wiesz czasem czy przewidują rozesłanie tego uczestnikom konferencji?
Piotr_S
Administrator

Postprzez lucyna » 3 lut 2011, o 14:20

Piotr_S napisał(a):

Tak, to było wydanie konferencyjne. Ten cudny leksykon jednak wyżebrałam. Proponuję skontaktuj się z nimi, jesteś dziennikarzem, może go dostaniesz. Jest wart zachodu.
lucyna
Zbanowany

Re: "Dawna i współczesna architektura Bieszczadów i Beskidu

Postprzez kumak_gorski » 4 lut 2011, o 11:58

lucyna napisał(a):
Piotr_S napisał(a):

Tak, to było wydanie konferencyjne. Ten cudny leksykon jednak wyżebrałam. Proponuję skontaktuj się z nimi, jesteś dziennikarzem, może go dostaniesz. Jest wart zachodu.

Chyba wszyscy dostaną. Ja dostałem wczoraj pocztą.
Picking up my pain from door to door/Riding on the storyline/Furnace burning overtime/But this train don't stop there anymore
kumak_gorski
Wyrypiarz bieszczadzki

"Atlas Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków NATURA 2000 "Góry S

Postprzez lucyna » 4 lut 2011, o 21:27

lucyna napisał(a):Wczoraj otrzymałam przepięknie wydany przez Zespół Parków Krajobrazowych w Przemyślu przewodnik ornitologiczny "Atlas-przewodnik Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków NATURA 2000 "Góry Słonne". Autorem tej niezmiernie interesującej publikacji jest nasz Kolega z forum.info Przemysław Kunysz. Ten, który tak bardzo aktywnie od lat walczy o powstanie Turnickiego Parku Narodowego. Autorem mapek ścieżek jest Michał Ferenc.
Przewodnik jest przystosowany do użytku w terenie. Wydany jako kołonotatnik (odpowiednie słówko wyleciało mi z pamięci), na laminowanym papierze doskonale powinien służyć w trakcie obserwacji ptaków. Osobiście polecałabym jako uzupełnienie dobry klucz do oznaczania gatunków.
Przewodnik zawiera:
- Uwagi o posługiwaniu się przewodnikiem
- Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków NATURA 2000 "Góry Słonne"
- Interesujące tereny do obserwacji ptaków na obszarze Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków "Góry Słonne"
1. Dolina potoku Stebnik
2. Dolina potoku Jamninka
3. Dolina rzeki San w okolicy Mrzygłodu
4. Stawy na Posadzie Leskiej
- Przewodniki, atlasy i inne książki ornitologiczne pomocne podczas oznaczania gatunków ptaków
- Mini słowniczek pojęć ornitologicznych
- Przydatne adresy
- Literatura

Integralną częścią przewodnika jest 20 map ze znaczonymi miejscami występowania wymienionych w atlasie gatunków ptaków. Książka jest ilustrowana ciekawymi zdjęciami Przemysława Kunysza. Każdy użytkownik może poczytać o poszczególnych gatunkach, zobaczyć na zdjęciach jak ów ptak wygląda, zobaczyć zarys jego sylwetki w locie, wybrać sobie trasę obserwacji, a następnie posługując się dokładną mapą wędrować po obszarze zainteresowań.
To cudo można dostać w Zespole Parków Krajobrazowych w Przemyślu. Niestety, nakład jest bardzo niski, z tego co mówił mi Przemek 500 szt więc są pewne problemy z otrzymaniem publikacji.
http://www.parkiprz.itl.pl" target="_blank

Tytuł: "Atlas Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków NATURA 2000 "Góry Słonne"
Autor: Przemysław Kunysz, mapki ścieżek ornitologicznych: Michał Ferenc
Stron: 42
ISBN: 978-83-89479-23-5
Wydawnictwo: Zespół Parków Krajobrazowych w Przemyślu
Przemyśl 2008

" Interesujące tereny do obserwacji ptaków na obszarze Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków "Góry Słonne" str. 13
"IV. Stawy w Posadzie Leskiej
Ptaki na stawach w Posadzie Leskiej.
1. zięba, pierwiosnek, szczygieł, dzwoniec, zaganiacz, trznadel, bogatka i dziwonia,
2. zięba, rudzik, kapturka, bogatka, pierwiosnek, szpak, strzyżyk, szczygieł, dzwoniec, pleszka, grzywacz, śpiewak, kos, modraszka, płochacz, pokrzywnica, zaganiacz, kowalik, sroka, dzięcioł duży, pustułka, piegża, sikora uboga, wilga, sójka, gajówka, muchołówka szara, kukułka i strumieniówka,
3. trzciniak, kurka wodna, krzyżówka, perkozek,
4. łozówka, cierniówka

Odległość od Leska około 1 km, z Sanoka około 13 km. Dojście z Leska piechotą, z Sanoka komunikacją autobusową PKS.

Stawy położone są przy drodze Lesko-Sanok. Od strony północnej otoczone są lasem liściastym, od strony wschodniej polami i łąkami, od zachodniej polami i aleja drzew. Stawy w Lesku są jednym z najwyżej położonych n.p.m. stawów w Polsce.

Wędrówkę rozpoczynamy od strony zachodniej, idąc wzdłuż drogi wysadzanej starymi drzewami liściastymi. Zobaczymy tutaj: ziębę, pierwiosnka, szczygła, dzwońca, zaganiacza, trznadla, bogatkę i dziwonię (1). Podchodząc dalej, dochodzimy do narożnika, gdzie stawy przylegają do lasu. W lesie uważny obserwator zobaczy typowy leśny standard takich gatunków jak:
zięba, rudzik, kapturka, bogatka, pierwiosnek, szpak, strzyżyk, szczygieł, dzwoniec, pleszka, grzywacz, śpiewak, kos, modraszka, płochacz, pokrzywnica, zaganiacz, kowalik, sroka, dzięcioł duży, pustułka, piegża, sikora uboga, wilga, sójka, gajówka, muchołówka szara, kukułka i strumieniówka, (2). Po przejściu jeszcze około 50 m wejdziemy na niewielkie wzniesienie, z którego roztacza się widok na zbiorniki wodne. Stąd zobaczymy na stawach lęgowego trzciniaka, kurkę wodną, krzyżówkę, perkozka (3). Wśród roślinności zielnej przy stawach i na łąkach usłyszymy śpiewające: łozówki, a w miejscach z przewagą krzewów zobaczymy cierniówkę (4).

Powrót do Leska i dalej autobusem do Przemyśla i Sanoka (dworzec autobusowy około 1,5 km od stawów)."
lucyna
Zbanowany

Atlas Obszaru Specjalnej Ochrony ptaków NATURA 2000 "Pogórze

Postprzez lucyna » 7 lut 2011, o 12:44

lucyna napisał(a):Zespół Parków Krajobrazowych wydał bardzo podobny i równie interesujący przewodnik "Atlas Przewodnik Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków NATURA 2000 "Pogórze Przemyskie". Autorem jest Przemysław Kunysz, mapki ścieżek ornitologicznych opracował Michał Ferenc.
Warto zaglądnąć na stronę, możecie tam także obejrzeć okładkę atlasu
http://www.ptakipodkarpacia.com" target="_blank
Spis treści:
- Uwagi o posługiwaniu się atlasem i przewodnikiem
- Świat ptaków Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków NATURA 2000 "Pogórze Przemyskie" oraz Parku Krajobrazowego Pogórze Przemyskie
1. Dolina rzeki Wiar
2. Z Sopotnika na Paportno
3. "Łęg pod Turnicą"
4. Lasy okolic Prałkowic-Zalesia
5. Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna "Krępak"
6. Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna "Dolina Hołubli"
7. W krasiczyńskim parku
8. Spływając rzeką San z Dynowa do Przemyśla
9. Przełom Sanu Wybrzeże-Słonne
10. Tereny otwarte okolic Iskani
11. San pod Dynowem
12. Rezerwat przyrody "Broduszurki"
- Przewodnik, atlasy i inne książki ornitologiczne pomocne podczas oznaczania gatunków ornitologicznych
- Mini słownik pojęć ornitologicznych
- Przydatne adresy
- Literatura
Ten przewodnik także można dostać
zpkprzem@pro.onet.pl" target="_blank
Warto także zaglądnąć tu
http://www.pogorzedynowskie.pl" target="_blank

Tytuł:" Atlas Obszaru Specjalnej Ochrony ptaków NATURA 2000 "Pogórze Przemyskie"
Autor: Przemysław Kunysz
Stron: 48
ISBN: 978-83-89479-22-8
Wydawnictwo: Zespół Parków Krajobrazowych w Przemyślu
Przemyśl-Dynów 2007

Jako ekolog, któremu na sercu leży powstanie Turnickiego Parku Narodowego wybrałam trasę III "Łęg pod Turnicą".
Dlaczego? Po prześwietleniu tego lasu przez leśników bezcenne zbiorowisko przestało istnieć. Nie ma sensu nawet tam powoływać rezerwatu. Aby zarobić parę złotych zniszczono coś wyjątkowego. :evil:

"Łeg pod Turnicą" str. 10

Ptaki w łęgu pod Turnicą.
1 - muchołówka mała, 2 - muchołówka białoszyja, 3 - dzięcioł zielonosiwy, 4 -orzechówka, 5 - pliszka górska, 6 - puszczyk uralski, 7 - dzięcioł białogrzbiety.

Dojazd z Przemyśla do Makowej przez Fredropol, Huwniki. Z przystanku PKS Makowa drogą do wsi i dalej w kierunku do Arłamowa. Odległość z Makowej do Przemyśla około 24 km.

"Łęg pod Turnicą" to projektowany rezerwat leśny. Przedmiotem ochrony jest fragment kompleksu leśnego w dolinie potoku Turnica z dobrze zachowanym zbiorowiskiem podgórskiego łęgu jesionowego z udziałem wiązu. Najważniejszymi osobliwościami rezerwatu są rośliny chronione: obrazki plamiste, lilia złotogłów, bluszcz pospolity, wawrzynek wilczełyko, sałatnica leśna.

Dzięcioł zielonosiwy (Picus canus) - gatunek z rodziny dzięciołowatych. Ogólny ton ubarwienia zielonoszary. U samca głowa i szyja szare, na czole mała czerwona plamka. Wielkość populacji w Polsce 1000- 2000 par. Zagrożony głównie z powodu usuwania z lasu chorych drzew i przebudowy drzewostanów. Gatunek chroniony.
Poznawanie ptaków tego atrakcyjnego miejsca zaczynamy u wylotu drogi z tzw. Doliny Niemieckiej. Doliną przebiega szlak turystyczny żółty z najwyższego szczytu górskiego Pogórza Przemyskiego - Suchego Obycza 617 m n.p.m. Przy końcu drogi w lesie bardzo dobry teren do zobaczenia dzięcioła białogrzbietego (7). A jodły na całej trasie wzdłuż doliny, to miejsce obserwacji pięknego ptaka z rodziny krukowatych - orzechówki (4).
Za rozwidleniem dróg rozpoczyna się najciekawszy teren wzdłuż lewej strony mało uczęszczanej drogi Makowa-Arłamów. Teren projektowanego rezerwatu. Prost w tym miejscu droga umożliwia rozległy wgląd w zwarty drzewostan bukowy , środowisko życia rzadkiego dzięcioła zielonosiwego (3). Luźno rosnące drzewa w rezerwacie, głównie jesiony, są miejscem występowania muchołówki białoszyjej (2), a na stoku za potokiem i w buczynie za droga można spotkać muchołówkę małą (1). Przepływający przez rezerwat potok Turnica to rejon życia pliszki siwej (5), która już niekiedy pod koniec marca z terenów zimowania. Wielokrotnie w tym miejscu obserwowano stare ptaki i pisklęta puszczyka uralskiego (6), które gdzieś w obszernej dziupli odbywają lęgi.
Poza wymienionymi ornitologicznymi osobliwościami tego miejsca spotkać tutaj można: kowalika. pełzacza leśnego, świstunkę, czarnogłówkę, pierwiosnka, grubodzioba, kapturkę, ziębę, rudzika, strzyżyka, a w miejscu nasadzeń młodych drzew gąsiorka i świergotka drzewnego.
Powrót drogą (około 5 km) do wsi Makowa - przystanek autobusowy PKS do Przemyśla."
lucyna
Zbanowany

"Szlak wodny "Błękitny San" przewodnik"

Postprzez lucyna » 14 lut 2011, o 15:26

lucyna napisał(a):Bieszczady i Podkarpacie raczej przeciętnemu Polakowi nie kojarzą się z kajakarstwem. Bardziej znany jest Poprad i cieki Warmii i Mazur. A szkoda, bo San wiosną jest spławną i wymagającą rzeką. I nie muszę dodawać iż jedną z najpiękniejszych w kraju. PROP podjął się próby wypromowania tej rzeki wśród kajakarzy. Czy udanej? Moim zdaniem jeszcze wiele pracy przed nimi. Początek jest w dobrym stylu. Został wytyczony szlak kajakowy Błękitny San, wydano piękny album "Błękitny San" i przewodnik, który chcę Wam przedstawić. "Szlak wodny Błękitny San przewodnik" Marka Lityńskiego, ciekawy, bogato ilustrowany, bardzo czytelny jest wydaniem projektowym, które cieszyło się takim zainteresowaniem iż w tym roku postanowiono go wznowić w formie półkomercyjnej. Będzie dostępny w informacjach turystycznych, bieszczadzkich ośrodkach po 8 zł. Przewodnik można pobrać też przez stronę http://www.podkarpackie-turystyka.pl

Spis treści
Wstęp
1. Informacje ogólne
2. San górski
2.1. Szczegółowy opis turystycznego szlaku kajakowego Sianki-Rajskie o długości 89 km
2.2. Opis krajoznawczy otoczenia trasy
2.3. Informacje praktyczne
3.Jeziora Zaporowe
3.1. Szczegółowy opis turystycznych szlaków wodnych Jeziora Solińskiego i Myczkowieckiego
3.1.1. Odnoga rzeki Solinki (zatoka Zachodnia) z przystani żeglugowej Solina-Jawor do mostu grogi nr 894 w Wołkowyi
3.2. Opis krajoznawczy otoczenia trasy
3.3. informacje praktyczne
4. Od Zwierzynia do Przemyśla
4.1. Szczegółowy opis turystycznego szlaku kajakowego Zwierzyń-Przemyśl o długości 158 km
4.2. Opis krajoznawczy otoczenia trasy
4.3. Informacje praktyczne
5. San nizinny
5.1. Szczegółowy opis turystycznego szlaku wodnego Przemyśl-Wisła o długości 173 km
5.2. Opis krajoznawczy otoczenia trasy.
5.3. Informacje praktyczne
Bibliografia

Tytuł: "Szlak wodny "Błękitny San"
Autor: Marek Lityński
Stron: 120
ISBN: 83-918711-3-4
Wydawnictwo: Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Rzeszów 2005

"San górski'' str. 16-17
"Odcinek z Sianek (ujście potoku Negrylów) do Procisnego jest dość długi, ale możliwy do pokonania w trakcie jednego dnia, gdyż woda "dobrze ciągnie". Spływ najlepiej jednak podzielić na dwa etapy z noclegiem z zacisznym hoteliku w Tarnawie Wyżnej.
Przeciętny spadek doliny Sanu na tej trasie wynosi 3,5 promila; na pewnych odcinkach jest większy, na innych mniejszy , ale ogólnie dość wyrównany. Żadne przeszkody zabudowy hydrologicznej w korycie rzeki nie występują, panuje całkowity spokój zupełnie bezludnej okolicy. Nieskażona przyroda poddana jest ochronie w ramach Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Parku Krajobrazowego Doliny Sanu.

Szczegółowy opis turystycznego szlaku kajakowego Sianki-Rajskie o długości 89 km
449, L - Sianki, ujście potoku Negrylów. [...] Jedyne miejsce do pozostawienia prywatnego samochodu na czas spływu. Biegnie tędy ścieżka przyrodniczo-historyczna "W dolinie Górnego Sanu", którą można dojść do źródeł Sanu. Wąska w tym miejscu dolina przedziera się pomiędzy górami Szczob (818 m n.p.m.) po stronie polskiej i Wierszek (851 m n.p.m.) po stronie ukraińskiej.
Początek szlaku kajakowego rzeki San.

Start z drogi ziemnej za mostkiem na potoku Negrylów w miejscu, gdzie droga podchodzi blisko do koryta Sanu szerokiego na tu do 8 m. Ponieważ jest to Bieszczadzki Park Narodowy, a zarazem granica Polski i Unii Europejskiej, na odbycie spływu potrzebne są opisane we wstępie uzgodnienia. Niżej wkraczamy na tereny Parku Krajobrazowego Doliny Sanu, obejmującego zlewnię rzeki do Jeziora Solińskiego.

446,0 L - Ujście potoku Syhłowaty; tereny po wysiedlonej w 1946 r. wsi Beniowa. Stokami doliny po stronie ukraińskiej biegnie linia kolejowa Lwów-Budapeszt.

442,0 L - Ujście potoku Halicz (Haliczanka), dawniej Bukowiec . Rzeka tworzy tu pierwsze większe zakole, opływając teren po wysiedlonej wsi Sokoliki Górskie (część ocalała po stronie ukraińskiej). Z lewej strony pojawia się Kiczera Sokolicka (836 m n.p.m.). Na prawym brzegu widać perony stacji kolejowej Sokoliki, poniżej której przepływamy.

437,8 P - Niżej Turiw (dawniej Sokoliki Górskie), zabudowania wsi po stronie ukraińskiej ze zniszczoną cerkwią.

434,9 L - Ujście potoku Litmierz (Łytmar). Niżej tereny dawnej wsi Tarnawa Wyżna. Po drugiej stronie Sanu widnieje rozciągły Siański Grzbiet. Nad brzegami po stronie polskiej występują torfowiska, objęte ochroną rezerwatową. Słupek nr 295. Rezerwat torfowiskowy "Litmierz" o powierzchni 13,0 ha, z naturalnymi zespołami roślinności z wełnianką pochwolistną i modrzewnicą zwyczajną. Rezerwat torfowiskowy "Tarnawa" o powierzchni 34,4 ha, borem bagiennym i naturalnym stanowiskiem sosny zwyczajnej. Udostępniony do zwiedzania specjalną ścieżką turystyczną.

429,8 L Schron przeciwdeszczowy przy pokrytej asfaltem drodze z Tarnawy Niżnej do wsi Sokoliki Górskie. "
lucyna
Zbanowany

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Mapy, przewodniki i inne wydawnictwa z regionu