Rośnie nowy las

Rośliny i zwierzęta, czyli wszystko na temat bieszczadzkiej przyrody oraz problemy i zagadnienia związane z szeroko pojętą ochroną środowiska i ekologią

Rośnie nowy las

Postprzez IraS » 7 kwi 2009, o 09:36

Ponad 11 milionów sadzonek posłuży do zalesień i odnawiania lasu na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Kolejne 2,5 miliona drzewek wyhodowanych w szkółkach leśnych podkarpackich nadleśnictw trafi do lasów niepaństwowych i do zalesiania gruntów porolnych.
Powierzchnia tegorocznych odnowień i zalesień przekracza 1800 hektarów. Najczęściej sadzone są jodły (3,3 mln), sosny (2,8 mln) i buki (2,5 mln). Coraz częściej leśnicy sadzą też dęby, których w tym roku przybędzie na leśnych uprawach ponad milion sztuk.
Baza szkółkarska nadleśnictw RDLP w Krośnie jest mocno zróżnicowana; najwięcej – 49 z łącznej ilości 80 - jest małych szkółek produkujących na potrzeby własne nadleśnictw. Powierzchnia zajęta pod hodowlę sadzonek to ponad 75 hektarów. Największą produkcję osiąga Szkółka Kontenerowa Nadleśnictwa Oleszyce w Kolonii, która mając zaledwie 2,10 ha, może co roku dostarczyć 7 mln młodych drzewek. Prowadzi również sprzedaż internetową swych sadzonek dla odbiorców indywidualnych. Hitem oleszyckiej szkółki są drzewka mikoryzowane, specjalnie hodowane wraz z bryłką ziemi i plechą grzybów wspomagających wzrost sadzonki po posadzeniu na uprawie.
- Odnawianie lasu w drodze sadzenia stosujemy tam, gdzie natura nie potrafi go odtworzyć sama. – wyjaśnia Marek Marecki, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej RDLP w Krośnie. – W tym roku przewidzieliśmy odnowienie 507 hektarów w sposób naturalny, wykorzystując zbieganie się lat nasiennych i dojrzałości fizjologicznej drzewostanów. Miliony siewek wschodzących z nasion z ubiegłorocznego urodzaju dają nam gwarancję zdrowego młodnika w przyszłości. Pozostaje oczywiście kwestia umiejętnej jego pielęgnacji. Przy zalesianiu tradycyjną metodą koszty są dużo wyższe, a dodatkowo istnieje jeszcze ryzyko hodowlane związane z warunkami atmosferycznymi.
Normy sadzenia są dość zróżnicowane w zależności od gatunku; przykładowo do zalesienia hektara lasu potrzeba 6-8 tys. sadzonek buka lub jodły, natomiast świerka lub brzozy wystarczy 5-6 tysięcy. Najbardziej ekonomiczny w tym względzie jest modrzew, którego norma sadzenia wynosi 1,5 do 2 tysięcy sadzonek na hektar.
Ciepła i słoneczna pogoda sprzyja pracy w terenie, jednak powoduje też przesuszanie gleby, stąd leśnicy muszą się spieszyć z zalesieniami. Planują je ukończyć w połowie maja.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Załączniki
Avatar użytkownika
IraS
Administrator
 
Posty: 3329
Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:37

Powrót do Flora i fauna Bieszczadów, ochrona środowiska

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zarejestrowanych użytkowników i 0 gości


Loading

O F I C J A L N E    F O R U M    D Y S K U S Y J N E    S E R W I S Ó W:
               

Forum bieszczadzkieforum.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz by umożliwić logowanie zarejestrowanym użytkownikom. Korzystanie z forum bieszczadzkieforum.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

cron