Roztocze w Zwierzyńcu

Każdy gdzieś mieszka i ma w swojej okolicy miejsca godne odwiedzenia, pochwalcie się nimi a nie ciągle tylko o Bieszczadach... ; )

Roztocze w Zwierzyńcu

Postprzez skazaniec » 18 kwi 2011, o 08:17

Żeby przełamać bieszczadzką hegemonię i niekłamaną chęć wybrania się w dzikie ostępy górskie postanowiłem z moją Połowicą spędzić wolny weekend na spacerowaniu po Roztoczu. Ostatecznie pojechaliśmy tylko na jeden dzień. Jako, że czas był ograniczony postanowiliśmy pojechać do Zwierzyńca jako najbliżej położonego i bardzo przeze mnie lubianego miejsca - dodam, że moja Pani na Roztoczu nie była zatem zdała się na moje rozeznanie. Od razu zaznaczam, że zdjęcia są podlinkowane z zewnątrz za zgodą autorów...nie zabraliśmy aparatu :( bywa tak czasem niestety, gdy nie ma go pod ręką.
Zwierzyniec to małe miasteczko w powiecie zamojskim, często nazywane sercem, stolicą "Roztocza Środkowego". Miasteczko bardzo silnie związane z Zamościem i rodem Zamoyskich. Słynne między innymi z przeglądu filmów, czy całkiem zacnego piwa :) Tutaj znajdowała się także siedziba zarządu ordynacji zamojskiej, obecnie mieści się tam Szkoła leśna.
Obrazek
Pierwsze kroki skierowaliśmy do największej bodaj atrakcji Zwierzyńca - kościoła Jana Nepomucena. Jego wyjątkową wartość turystyczną stanowi po pierwsze jego położenie, kościół znajduje się bowiem na jednej z wysepek pośrodku Stawu Kościelnego. Zabytek ten pochodzi z połowy XVIII wieku, środek ozdobiony jest wspaniałymi polichromiami, warto przez chwilę zatrzymać się tam i podziwiać jego wnętrze (na ogół otwarty). Kościół na wodzie to chyba najpopularniejszy i najczęściej fotografowany obiekt w Zwierzyńcu, co dziwić nie powinno.
Obrazek

Po chwili zastanowienia ruszyliśmy dalej, zostawiając browar (świetne produkty:) po lewej ręce,
Obrazek
ruszyliśmy ścieżką w stronę Stawów Echo, kolejnej zwierzynieckiej atrakcji. Po drodze ciekawe obiekty łączące przeszłość z współczesnością:
Siedziba RPN
Obrazek
I ośrodek edukacyjno muzealny
Obrazek
Docieramy przez iglasty las, po piasczystej wydmie do stawów Echo. Zespół 4 zbiorników na mokradłach w pobliżu rzeki Świerszcz założony został w okresie międzywojennym. Różne jego losy były, stał się centrum rekreacyjnym, co spowodowało degradację piękna przyrody, dlatego zdecydowano sie ograniczyć rekreację na terenie stawów. W chwili obecnej rekreacja jest możliwa...Wydma nadstawna została uzbrojona w kładki drewniane, a pod same stawy można dojechać autem.
Obrazek
Przy stawach "Echo" znajduje się ostoja konika polskiego, również lokalna atrakcja...
Po kilku chwilach na ławeczce na plaży, ach jak cudownie słonko grzało, postanowiliśmy ruszyć tyłki i spalić nieco kalorii...Wybór padł na Piaseczną Górę...Ciekawe jest wejście na ścieżkę, swoista brama do RPN
Obrazek
Ścieżka płaska, mało wymagająca kondycyjnie, ale niezwykle malownicza, idąc zieloną ścieżką docieramy do pomnika poległych leśników i skręcamy w prawo, 10 min później podejście i rozległa polana z punktem widokowym na Piasecznej Górze. Widok bardzo przyjemny, zachęcający do chwili odpoczynku i gapienia się:)
Obrazek
Na koniec zainaugurowaliśmy sezon lodów gałkowych i wróciliśmy do Lublina :)

Wycieczka przyjemna i bardzo relaksująca, Roztocze sprzyja rowerzystom, szlaki szerokie i dobrze utwardzone
Refleksja jednak zgoła inna...Ludzie to straszne flejtuchy - po drodze nad stawy Echo pełno butelek, papierków, petów...Minęliśmy też dwóch młodzieńców jedzących pizzę, gdy wracaliśmy (główną, szeroką ścieżką) młodzieńców nie było, kartony po pizzy i puste puszki, a i owszem leżały za ławeczką. Smutne...mimo wszystko nie dało to rady zakłócić naszego obcowania z Roztoczańskim Parkiem Narodowym:)
Wędrowny Psychopata Gawędziarz
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Re: Roztocze w Zwierzyńcu

Postprzez lucyna » 18 kwi 2011, o 08:24

Ja chce na Roztocze, uwielbiam te tereny, które zresztą nazywane są małymi Bieszczadami.
lucyna
Zbanowany

Postprzez lidkru » 18 kwi 2011, o 08:30

2 lata temu kupiłam sobie po raz pierwszy świadomie rower i od tamtej pory nieustannie wybieram się na lubelszczyznę :) (zaznaczam -czas terazzniejszy niedokonany) bo ponoć to raj dla rowerów . Co prawda mąż zawiózł mnie kiedyś do Kazimierza, ale samochodem :roll:
Ale teraz i on ma rower, a Twoja relacja brzmi zachęcająco
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez skazaniec » 18 kwi 2011, o 08:36

Roztocze rajem dla rowerów jest, pełno tu rowerzystów i rowerzystek :D sami mieszkańcy okolicznych miejscowości przemieszczają się na dwóch kółkach, chociażby w Biłgoraju jest dużo więcej kolarzy niż w Lbn. Z czystym sumieniem polecam na rowerek:)
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Postprzez Stały Bywalec » 18 kwi 2011, o 13:22

Skazańcze, ale nie napisałeś, ile km przeszliście po pięknym Roztoczańskim Parku Narodowym.

Może to dla Ciebie i Twojej Małżonki jest nieistotne, ale np. dla mnie - bardzo. Nie lekceważąc bowiem uroków krajobrazowych puszczy, łażę po niej również dla utrzymania kondycji. Grupa, z którą idę, musi zawsze zaakceptować, że nasz minimalny dystans (takie minimum minimorum :lol: ) to 15 km. I jest to minimum tylko na krótsze zimowe oraz wczesnowiosenne czy późnojesienne dni.
Bo w okresie od maja do września podwyższam to minimum na 20 km.
Wojtuś, przeczytałeś? :lol:
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez skazaniec » 18 kwi 2011, o 14:31

Stały Bywalcze, myśmy sobie z moją jeszcze nie małżonką (jak to na forum przeczyta będzie jazz:P) zrobili malutką rekreację...mitrężyliśmy czas na przerwach - czyli podziwialiśmy piękno przyrody...Przeszliśmy jakieś 7 km. może to i niewiele (bo 50% Twojej normy), ale cel został osiągnięty - niedziela na Roztoczu=więcej chęci do pracy w tym tygodniu :D
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Postprzez Wojtek1121 » 18 kwi 2011, o 18:32

Bywalcze dopiero doczytałem na jaki limit kilometrów podnosisz spacerki po puszczy, Żeby nie było zemną jak z tym koniem co właściciel go odzwyczajał od jedzenia.Koń przestał jeść, ale zdechł.
Wojtek1121
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez skazaniec » 19 kwi 2011, o 08:30

Czyżby Koledzy razem po Puszczy spacerowali? Chwalebny ten limit Bywalcze...będę do niego w tym roku dążył i namawiał swoich towarzyszy :)
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Postprzez lidkru » 19 kwi 2011, o 08:59

no i w ogóle juz z Tobą nie pojadą, hahaha
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez skazaniec » 19 kwi 2011, o 09:12

Dla mnie jest zawsze wielką tajemnicą jak to się dzieje. Chodzimy, chodzimy. Wydaje się, że nic nie przeszliśmy. Spojrzenie na mapę i jakie zdziwienie. Ile to kilometrów :) jak to dużo:) po prostu nie straszę na zasadzie - dziś przejdziemy 20 km :) Po prostu opowiadam o urokach trasy:)
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Powrót do Pochwal się swoją okolicą