Rybie OKO

Fotografia górska: techniki, sprzęt. Zdjęcia w niniejszym dziale zamieszczamy wyłącznie w celu wymiany doświadczeń, testów, itp.

Rybie OKO

Postprzez Barnaba » 27 lut 2011, o 22:33

http://allegro.pl/fish-eye-rybie-oko-58 ... 42771.html

Za każdym prawie razem, kiedy w biesach chwytam za aparat foto, brakuje mi szerokości obiektywu. Ciasne pomieszczenia, zbyt wąskie kadry... czy widoki nie pokazujące dostatecznie panoramy.... Nie mam 900zł na obiektyw fisheye który by idealnie rozwiązał problem. Z drugiej strony, nie chcę ryzykować blisko tysiąca na obiektyw, o którego konieczności jestem przekonany, ale nie jestem pewny po zrobieniu nim ok 200 fotek. Co myślicie o czymś takim? Niby półśrodek, może nawet tandeta..... sam nie wiem.

Ma ktoś takie coś? Co powiecie?

(gdyby link wygasł...mowa o obiektywie- konwerterze)
http://www.lesneoko.com"
- że przewodnik napisałem i wycieczki robię. HA!

"Zawsze znajdzie się filozofia do braku odwagi"
Albert Camus (1913-1960)
Barnaba
Wyrypiarz bieszczadzki

Re: Rybie OKO

Postprzez bogdan64 » 28 lut 2011, o 06:14

To co jest na tej aukcji trudno nawet nazwać takim obiektywem.
Podgladnij fotki na jakiejkolwiek galerii robione obiektywem ,, rybie oko,,
Mnie nie bardzo sie podoba się odwzorowanie 180 st na płaskiej powierzchni jaką jest matryca aparatu.
Zwykłe obiektywy szerokokątne powodują powstanie znacznych zniekształcen, zwłaszcza przy fotografowaniu budynków
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Agnieszka » 28 lut 2011, o 15:18

Barnaba napisał(a):Za każdym prawie razem, kiedy w biesach chwytam za aparat foto, brakuje mi szerokości obiektywu. Ciasne pomieszczenia, zbyt wąskie kadry... czy widoki nie pokazujące dostatecznie panoramy....

Hmm... Rybie oko ani żaden obiektyw lub też coś w rodzaju obiektywu o podobnych parametrach nie rozwiąże twoich problemów... no chyba, że chcesz uderzyć foto ala artystyczne ;) Zwykły szeroki kąt powoduje zniekształcenia, zarówno przy zdjęciach architektury ( tam to jest najbardziej widoczne ) ale również przy zdjęciach w cytuję- ciasnym pomieszczeniu.
Rybie oko to szczególny obiektyw z którego korzysta się przy pewnych upodobaniach i to rzadko.

Co do foto rozległej panoramy.....jak masz statyw i troszkę się pomęczysz to możesz sobie zrobić panoramę nawet 360 stopni ;)
Agnieszka
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez IraS » 28 lut 2011, o 15:45

Ja mam 10-20 ale niestety kosztuje prawie 2000, oczywiście zniekształca trochę ale nie robi takiej bańki jak rybie oko. Czasami nawet ciekawe efekty wychodzą i przydaje się w ciasnych miejscach. Krajobrazy też ciekawie wychodzą.
Poniżej parę przykładowych fotek z ogniskową 10

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
IraS
Administrator

Postprzez tomg » 1 mar 2011, o 15:18

spróbuj robić panoramy
tomg
Stonka bieszczadzka

Postprzez Barnaba » 1 mar 2011, o 21:29

Dzięki wszystkiom za odpowiedzi. 2k pln to dużo za dużo. Choć powiem Tobie Iras, że spodobało mi się to co zobaczyłem.

Albert Camus (1913-1960)
Barnaba
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez marcopolo » 4 mar 2011, o 23:49

Urządzenie, które wypatrzył na Allegro Barnaba to konweter szerokokątny. Od jakiegoś czasu używam podobnego, zwłaszcza we wnętrzach. Myślę, że nie trzeba wydawać dużych pieniędzy, aby cieszyć się szerokimi ujęciami. Mój kosztował ok. 200 zł. Godnymi polecania są produkty RAYNOX. Dla przykładu przedstawiam jego możliwości.
Załączniki
marcopolo
Stonka bieszczadzka

Postprzez Barnaba » 5 mar 2011, o 00:39

Tak sobie myślę właśnie, ze chyba się skuszę. Lepiej żałować 100-200zł niż 1000-2000zł wsadzone w błoto.
Dzięki za odniesienie się do mojego zapytania właśnie.

Albert Camus (1913-1960)
Barnaba
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez bogdan64 » 6 mar 2011, o 08:27

Obiektyw 10-20 jest to obiektyw szerokokątny i kąt widzenia zalezy od typu aparatu , tzw ,, rybie oko,, ma kąt widzenia 180 st. Jest to zupełnie inny typ obiektywu.
Nie wiedziałem, ze w Ladomirowej można fotografować wewnątrz.
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Agnieszka » 6 mar 2011, o 21:25

bogdan64 napisał(a):Obiektyw 10-20 jest to obiektyw szerokokątny i kąt widzenia zalezy od typu aparatu , tzw ,, rybie oko,, ma kąt widzenia 180 st. Jest to zupełnie inny typ obiektywu.

Hmm....
Chyba mylisz dwa różne pojęcia. ! :!: :!:
10-20 to parametry ogniskowej tegoż obiektywu szerokokątnego :!: jego kąt widzenia wynosi około 110 st. i nie zależy od aparatu :shock: ale od konstrukcji tegoż obiektywu.
Rybie oko ma zupełnie inną konstrukcję :!: wbrew pozorom i tego że ma tak duży kąt widzenia w zależności od typu może mieć ogniskową 8 lub też nawet 17 , więc nie ma co odnosić się do ogniskowej ale właśnie do konstrukcji obiektywu.
Zgodnie z tym o czym wspominało kilka osób w poprzednich postach to zupełnie inny typ obiektywu.
Agnieszka
Wyrypiarz bieszczadzki

Następna strona

Powrót do Fotografia