Rymanów

Rymanów

Postprzez bogdan64 » 9 sty 2011, o 17:28

Przejeżdżając przez Rymanów warto wstąpić na tutejszy cmentarz katolicki. Nie wszystkim wiadomo, że jest to jeden z najstarszych cmentarzy grzebalnych w Europie, starszy nawet od cmentarza Łyczakowskiego. Dzięki staraniom Stowarzyszenia ,, Nasz Rymanów ,, i corocznej kweście organizowanej 1.11. udało się odnowić najcenniejsze nagrobki pochodzące z początku XIX w.
Załączniki
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki

Re: Rymanów

Postprzez lucyna » 10 sty 2011, o 08:59

Pięknie odrestaurowany, prawdę powiedziawszy serduchu mi się cieszy na ten widok. Warto wiedzieć, że położona nieopodal druga nekropolia, ta żydowska jest równie ciekawa. W Rymanowie wytyczono ścieżkę dydaktyczną kulturową na której znajdują się wszystkie tutejsze zabytki. Kiedyś nią wędrowałam, naprawdę warta polecenia.
lucyna
Zbanowany

Postprzez bogdan64 » 10 sty 2011, o 12:43

Oprócz wspomnianych powyżej nekropoli przy drodze na Bartoszów znajduje się cmentarz jeńców radzieckich.
Ponieważ jest to mało uczeszczana trasa niewiele osób tam wstępuje. Niedawno cmentarz został odnowiony. Po wejsciu z prawej strony zobaczymy krzyż. Pochowana tam została rodzina( matka 53l wraz z synem 30l ) rozstrzelana w ostatnich dniach przed wyzwoleniem Rymanowa za ukrywanie żydowskich dzieci.
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez bogdan64 » 13 sty 2011, o 19:45

Jak wspomniano powyżej niedaleko cmentarza katolickiego znajduje się kirkut.
Żydzi mieszkali w Rymanowie już w wieku XVI a kirkut został założony najprawdopodobniej w II poł XVI w
Pochowano na nim cadyków Menachema Mendla , Cwi Hirsza i Józefa Friedmana
Na niewielkim wzniesieniu znajdowała się mogiła żołnierzy żydowskich poległych w czasie I wojny światowej. Dzis odnajdziemy zarys 8 grobów oraz kamienna macewe która była pomnikiem . Całość otoczona była kamiennym murem.
Niedawno na jednej z podniesionych macew odczytano datę 1615r. Wykonana jest z piaskowca gruboziarnistego i ma w ornamentyce znak solarny jakim łemkowie zdobili przedmioty przez siebie wytworzone.
Można przypuszczać, że kamień pochodzi z okolic Jaślisk i został wykonany przez miejscowego kamieniarza.
Załączniki
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez bogdan64 » 24 sty 2011, o 19:29

Wrzucam kolejne fotki z kirkutu i dwa odnowione nagrobki jedne z najstarszych na cmentarzu
Załączniki
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez lucyna » 2 lut 2011, o 09:20

Bardzo ciekawe jest to co piszesz i wstawiasz. Szczególnie mnie zainteresowała sprawa cmentarza pomnika radzieckich jeńców. Mam prośbę. O dłuższego czasu poszukuję informacji na temat tego obozu-piekła. Udało mi się zdobyć książkę Stanisława Rajchla "Kronika wydarzeń świadectwem czasów i ludzi", tam jest też fragment dotyczący bestialsko jeńców. Chcę pogadać o tej publikacji ale niestety nie mam o niej żadnych informacji o tej publikacji - nie ma podstawowych danych na ten temat i i nie wiem nic ponad to co sam napisał o autorze. Czy obiło Ci się o uszy to nazwisko i słyszałeś może coś o samych wspomnieniach.
lucyna
Zbanowany

Postprzez bogdan64 » 2 lut 2011, o 20:47

Niestety nie znam ani tej publikacji ani autora.
Nazwisko jest dosyc popularne w okolicy.
Jak wspomniałem już wczesniej bardzo ostrożnie podchodze do takich publikacji. Zdarza się, że materiały w nich zawarte sa nieprawdziwe. Postaram się napisac coś niecoś o tym cmentarzu w wolnej chwili.
Ostatnio dotarłem do archiwalnych fotografi 1 dywizji górskiej która w 39 r zdobywała Rymanów i okazuje się ze czesc publikacji niestety trzeba bedzie poprawic.
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez bogdan64 » 5 lut 2011, o 13:28

Obóz jeńców radzieckich.
W marcu 1940r. Niemcy rozpoczęli budowę baraków dla jednostki artylerii. Po ataku na ZSRR w opuszczonych barakach zorganizowano obóz jeniecki Stalag 327.
Jeńców przywożono pociągiem na stację we Wróbliku Szlacheckim skąd kolumnami prowadzono ich do obozu. Komendantem był kpt.Schubert.
Jak wiadomo w wyniku nieludzkiego traktowania wybuchła w obozie epidemia tyfusu plamistego. Zmarłych ( podobno było ich codziennie ponad 100 ) wywożono furmanką na pobliskie wzniesienie gdzie chowano ich w masowych grobach.
Oczywiście dochodziło do ucieczek z obozu. Po jednej z nich uciekinierzy dotarli do Iwonicza gdzie schronienia udzielił im ksiądz Rafa, który w wyniku zarażenia tyfusem zmarł. Miała też miejsce inna ,, ucieczka,,. Uciekinier major usiłował wymienić dubeltówkę na karabin w okolicznych wsiach. W wyniku tej prowokacji spacyfikowano wieś Królik Polski a dzień później Głębokie.
Obóz istniał niecałe dwa lata. Jeńców niezdolnych do marszu rozstrzelano na miejscu pozostałych przetransportowano do innych obozów.
Po wojnie na miejscu baraków postawiono budynki zakładu ASCO.
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez lucyna » 5 lut 2011, o 14:39

Dziękuję.
Tytułem uzupełnienia dodam iż zmarło w tym obozie 10 000 jeńców.
Te wszystkie wymienione przez naszego Kolegę atrakcje są częścią ścieżki historycznej "Ocalić od zapomnienia" - kiedyś nią spacerowałam. Polecam, co najdziwniejsze nigdy nie byłam obok cmentarza jeńców mimo tego, że kilkanaście razy w roku bywam w Rymanowie służbowo, w tym w pobliskiej hucie "Sabina". Muszę sprawdzić, czy na cmentarzu jest postawiona tablica informacyjna.
lucyna
Zbanowany

Postprzez bogdan64 » 5 lut 2011, o 15:32

Najpierw podawano nawet 12000. obecnie zweryfikowano tę liczbę na ok 8- 9 tys.
Należy dodać, że tymi którzy przeżyli pobyt w obozie zajęło się później NKWD. Wszak rozkaz był jasny nie wolno było się poddawać.
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki

Następna strona

Powrót do Beskid Niski