Samotna wyprawa w Bieszczady

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Samotna wyprawa w Bieszczady

Postprzez mgosia » 27 kwi 2017, o 15:26

W Bieszczadach byłam tylko raz, dawno temu, wycieczka klasowa (sami rozumiecie ;). Teraz nabrałam ochoty na ponowna wyprawę, tyle ze samotna, po weekendzie majowym, aby zaznać prawdziwych uroków Bieszczad. Jedynym, aczkolwiek dość sporym problemem jest to, ze kompletnie noe wiem od czego zacząć. Nie jestem zmotoryzowana toteż będę próbowała dostać się w okolice Ustrzyk Górnych (z Poznania) jakakolwiek forma transportu. Gdzie radzilibyscie zatrzymać się na początek - oczywiście musze wziąć pod uwagę iż jestem sama, wiec myśle raczej o schroniskach. Gdzie koniecznie trzeba pójść, co zobaczyć? Może macie jakiś dobry przewodnik po Bieszczadach który możecie polecić?
Będę wdzięczna za wszelkie porady!
mgosia
Stonka bieszczadzka

Re: Samotna wyprawa w Bieszczady

Postprzez jaNO » 28 kwi 2017, o 12:47

Jeździłem tak kiedyś i mam tylko jedną podpowiedź.
Dla własnej wygody musisz się ulokować tak, żeby dało się z rana wyjechać busem a wrócić z buta.
Ze schronisk to tylko pod Wielką Rawką ten warunek spełnia. Z przełęczy zawsze jakoś tam zjedziesz albo do Ustrzyk albo do Wetliny.
Zrobisz Połoniny i Rawki. Schronisko przynajmniej zapewni ci że po powrocie jakiś ludzi spotkasz. Na kwaterze np. w Ustrzykach może być pusto.
Z drugiej strony, na kwaterze będziesz miała lepsze warunki, wiosenne Bieszczady cię złachają niemiłosiernie. Błoto legendarne.
Natomiast Ustrzyki dają Ci wygodny dostęp do Tarnicy, Bukowego B., Caryńskiej, Rawki
Te uwagi dotyczą tylko Bieszczadów popularnych, no bo jak chcesz zwiedzać prawdziwe to niech się fachowcy wypowiedzą
:lol:
jaNO
Niedzielny turysta bieszczadzki

Re: Samotna wyprawa w Bieszczady

Postprzez kuusamo » 1 maja 2017, o 09:10

Cześć,

nie wiem ile masz czasu, jakie są twoje możliwości fizyczne, budżet itp....od tego trzeba zacząć...ale tak w ciemno proponuję ci ulokować się w Schronisku pod Małą Rawką lub w Wetlinie w schronisku PTSM. Jako punkt startu miejsca są ok. Posiedzisz tam 2 dni i będziesz już zorientowana co robić, gdzie iść, jak się poruszać po okolicy. Dojazd z Poznania najlepiej SAMOCHODEM. Koleją połączenie jest trochę męczące: Z Poznania 19:33 do Wawy Zachodniej, następnie weź kuszetkę do Rzeszowa o 23:33. Tam dojeżdżasz o 7:51. Następnie masz połączenie PKS (obok dworca PKP) do Wetliny z przesiadką w Sanoku. Rzeszów 8:20 -> Sanok 10:40 -> Wetlina. Jeśli chcesz jechać do Ustrzyk Górnych to po prostu nie przesiadasz się w Sanoku, jedziesz autobusem z Rzeszowa bezpośrednio do Ustrzyk Górnych. Tam autostopem lub lokalnym busem dojedziesz do parkingu schroniska Pod Małą rawką
precz z kubkami termicznymi
kuusamo
Niedzielny turysta bieszczadzki

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi