Siekierezada-fakty-mity

Muzyka, poezja, proza, film i inne sztuki związane z Bieszczadami

Siekierezada-fakty-mity

Postprzez aries61 » 11 mar 2018, o 12:32

Jako dalej ten ''Nowy" tutaj, przeglądam różne wątki i tematy.W Bieszczadzkiej Kulturze natrafiłem na "Siekierezadę''..Stachura przez duże S,klasyka słowa pisanego i filmu polskiego.Nie wiem jak to zostanie tutaj przyjęte ale akcja w książce toczy się albo na Dolnym Sląsku albo i w Lubuskiem,czyli Ziemie Odzyskane,wystarczy przeczytac sam poczatek,bohater siedzi na Dworcu Gł.Wrocław...Dlaczego miejsce akcji przeniesiono w Bieszczady?to chyba wiedzą tylko twórcy tego filmu.Same zdjęcia nie były kręcone w Bieszczadach /obawiam sie teraz fali hejtu na mnie/,nie ta roslinnosc nie ten drzewostan,plaski teren i wogole...kilka scen kręcono w Bodzanowie na Mazowszu /podobno remiza jest do dzisiaj/,prawdopodobnie wiekszosc scen to Białowieża ale tutaj nie mam pewności,net milczy na ten temat.Nie wiem czy nie wywołam tym postem burzę wśród miłosników Bieszczad i Siekierezady w Cisnej...Dolewając oliwy do ognia ''Baza ludzi umarłych" byłą kręcona w Beskidach dokładniej w Stroniu Sląskim...cóż,magia kina.Pozdrawiam
aries61
Niedzielny turysta bieszczadzki

Re: Siekierezada-fakty-mity

Postprzez aries61 » 12 mar 2018, o 11:34

Szybko poprawiam sam siebie...Stronie Śląskie to oczywiście Karkonosze
aries61

Postprzez krzyś » 12 mar 2018, o 16:07

Jeśli chodzi o plenery - trudno dociec gdzie były kręcone. Realizatorzy nie ujawniają zazwyczaj pełnej ich listy.
Co do "Siekierezady" realizatorzy podają, że plenery były kręcone w Cisnej. Czy tak jest w istocie? Nie mnie sądzić. Musiałbym dokładnie obejrzeć film pod kątem plenerów w Cisnej.
Film "Baza ludzi umarłych" był istotnie kręcony w Kotlinie Kłodzkiej (realizatorzy tego nie ukrywają).
... i w ogóle...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez aries61 » 12 mar 2018, o 18:45

Myslę,ze najlepiej byłoby po prostu zaciągnąć ''języka'' u rodzimych mieszkańców Cisnej,ja moge to zrobić dopiero we wrześniu,takie plany i czas.Wracając z kolei do ''Bazy Ludzi Umarłych" pozwole sobie tutaj zacytować fragment z fora FilmWebu /mam nadzieję ze Admin pozwoli/
...W 1957 Marek Hłasko podpisuje trzy umowy na filmowe adaptacje swoich utworów: "Ósmy dzień tygodnia" w reżyserii Aleksandra Forda, "Pętla" w reżyserii Wojciecha Hasa i "Baza ludzi umarłych" w reżyserii Czesława Petelskiego. We wszystkich trzech produkcjach jest współautorem scenariuszy i konsultantem reżyserów. Razem z Petelskim decydują by zdjęcia do "Bazy ludzi umarłych" były kręcone w autentycznej scenerii Gór Bialskich, w okolicach wsi Bielice - tam gdzie funkcjonowała prawdziwa baza. Do Bielic zjeżdżają najsłynniejsi polscy aktorzy...

W lutym 1958 roku Hłasko wyjeżdża do Paryża. Już nigdy nie powróci do Polski...

10 sierpnia 1959 roku - premiera "Bazy ludzi umarłych", bez nazwiska Hłaski.
aries61

Postprzez Przelotowy » 12 mar 2018, o 20:15

Aries!
Pisz co chcesz i ile chcesz a jeżeli Twoje słowa są zgodne z prawdą, w co głęboko wierzę, to nie masz się czego obawiać. W tym towarzystwie hejt jest mi nieznany. Bywają sprzeczki ale to chyba normalne.
W przypadku Stachury nie jest pewne czy był w Bieszczadach, choć pewnie był, ale co do rąbania bieszczadzkiego lasu jako drwal, to w to już mało kto wierzy.

W Bieszczadach kręcono zdjęcia do różnych filmów ale do mojej ulubionej Bazy... to tak jak wiesz - nie kręcono. Nie przeszkadza mi to wcale. Ten film jest bardzo prawdziwy i ma ten mroczny(upiorny) nastrój powojennych okaleczonych Bieszczadów, który obrazuje też okaleczenie ludzi przez wojnę.
Piszę to wszystko swoimi słowami, za specjalnie intelektualistą nie jestem, lubię polskie kino, szczególnie tamto.

Nagrywanie scen do Wołodyjowskiego zaowocowało min, dzisiejszym Chreptiowem pod Lutowiskami, choć z dawnych dekoracji do filmu podobno nic nie przetrwało.
Nie wiem czy to dobrze, że jest ta inwestycja bo mocno pachnie komercją, pieniądz nie śmierdzi, ludzie mają pracę, amerykańscy turyści strzelają foty.

Uszy do góry Aries!
Przelotowy

Postprzez aries61 » 12 mar 2018, o 20:46

Oj ten Stachura,podobno bywał w Bieszczadach,w koncu miał Zonę z Zagórza?Myślę ,że wszystko dokładnie podsumował Azja/Kątny w jednej ze scen https://www.youtube.com/watch?v=4fYJ1dfZa-g
aries61

Postprzez lidkru » 13 mar 2018, o 07:34

Stronie Śląskie to oczywiście Karkonosze

chyba nie ;)
Aries, to jest forum "zielone", tu jest pełen pokój i spokój , pisz dalej bez obaw :)
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez aries61 » 13 mar 2018, o 08:24

lidkru napisał(a):

chyba nie ;)
Aries, to jest forum "zielone", tu jest pełen pokój i spokój , pisz dalej bez obaw :)

:mrgreen: poprawiłem się wyżej,za blisko mieszkam Ustronia /Gustlik tam walił młotem w kużni/
Nie ma, nie może być słynniejszej muzyki od tej, kiedy w piecu huczy ogień, a za oknem duje wiatr...
aries61

Postprzez lidkru » 13 mar 2018, o 08:37

Gustlik tam walił młotem w kużni

Ach, ci Pancerni :D
Kiedyś przypadkiem trafiłam na forum miłośników tego filmu, i wtedy chyba dopiero dotarło do mnie, że nie zawsze Odra to Odra, a Studzianki to Studzianki. To samo ma się do Narni w Stołowych i Bieszczadów w Sudetach :)
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez aries61 » 13 mar 2018, o 08:38

lidkru napisał(a):

chyba nie ;)

ogólnie to Sudety,tak miałem napisać ...dokładniej Stronie leżą między Górami Bialskimi,Złotymi,Krowiarkami a Śnieznikiem,myślę ze teraz dobrze uffff
Nie ma, nie może być słynniejszej muzyki od tej, kiedy w piecu huczy ogień, a za oknem duje wiatr...
aries61

Następna strona

Powrót do Bieszczadzka kultura