Skalanka

Skalanka

Postprzez jerzumarian » 17 lut 2012, o 09:45

Dzieja się na świecie rzeczy dziwne... a jedną z nich może byc przerobienie Skalanki w Beskidzie Żywieckim na lunapark albo jakie qadowisko. dlatego przyłączając się do prośby i apelu klubu GRZMOT zachęcam do wzięcia udziału w akcji...
http://www.facebook.com/events/345376995502037/

oby ta baza nadal słuzyła turystom i miłośnikom takich dzwięków...
http://www.youtube.com/watch?v=nWurzrtr ... re=related
Wrócilem z Bieszczadów. Raz na zawsze.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Re: Skalanka

Postprzez krzyś » 18 lut 2012, o 14:28

SKALANKA powstała jako chatka studencka, którą opiekowała się moja uczelnia, a konkretnie OND (Ośrodek Naukowo - Dydaktyczny) Politechniki Śląskiej w Katowicach. Byłem tam ostatnio (a raczej przechodziliśmy) podczas sierpniowej wędrówki po Beskidzie Żywieckim. Obiekt raczej zapuszczony. Nie wiem, mam uczucia mieszane, czy warto w niego inwestować.
Całkiem niedaleko stoi potężna murowana chałupa, która kiedyś była domem wczasowym. Od lat niszczeje. W rejonie Zwardonia wogóle turystyka pada. Pustki jak zimą w Ustrzykach Górnych.
Czy studenci, lub jakakolwiek organizacja zdoła podźwignąć z ruin ruch w tym rejonie?

Tak to wtedy wyglądało
Obrazek
... i w ogóle...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez jerzumarian » 19 lut 2012, o 17:30

więc jesli ktos uwaza że nie warto inwestować, to niech nie inwestuje. a jeśli sa osoby, które uważają ze nalezaloby ten obiekt utrzymać i zachowac dla plecakowiczów i turytstów nie z poznanskiego nurtu turystyki nędznej i tandetnej, to zachecam do wpłacenia paru groszy na ten cel.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez Kasiek » 19 lut 2012, o 18:14

Witam serdecznie forumowiczów,

Być może Skalanka jest zaniedbana... Sporo chatek straszy kiepskimi warunkami, schroniskom również brakuje tego i owego ... Nie mam zamiaru wywoływać dyskusji którym i czego brakuje, nie mnie to oceniać, ponieważ pomimo tego, iż jestem czasami użytkownikiem tych miejsc nie znam się na procedurach, zasadach, itp itd. Prośba Jerza to odezwa do serc a nie wydarzenie fejsbukowego lubię - nie lubię (czytaj warto - nie warto). Więc w czym rzecz?

Na początek posłużę się słowami Gocanny, jednej z Grzmotów: "Każdy człowiek niesie przez życie swoją historię. Czasem zdarza się tak, że na swojej drodze spotykamy ludzi, którzy razem z nami tę historię chcą dzielić, chcą tworzyć ją z nami, chcą być jej częścią i nieważne, dobrą czy złą. Takich ludzi zwykliśmy nazywać przyjaciółmi. Są takie miejsca, które stają się świadkami historii, które łączą ludzi we wspólnym byciu na zawsze, do których wracamy zawsze chętnie, w których zostawiamy część siebie. Takie miejsca nazywamy MIEJSCAMI MAGICZNYMI. Żaden zły los, niefortunny przypadek nie odbierze miejscu rangi magiczności, nie odbierze ludziom ich wspólnej historii." Mowa o Wysokim Zamku, chatce klubu, który pewnego dnia spłonął. Grzmoty przycupnęły na Błatni, robili tam zloty, urodziny, różne spotkania pełne wspólnych wędrówek a przede wszystkim muzykowania do białego rana. Nie znam całej historii, po prostu w temacie pojawiła się pewnego dnia Skalanka, chatka która przygarnęła klub. Zaczęły się jakieś remonty w wolne dni, spotkania ... zapewniono klub że wszystko jest w porządku. Nagle pojawił się przetarg...

Skalanka stała się jak pisze Gocanna o Wysokim Zamku miejscem magicznym, świadkiem historii ludzi, ich spotkań, ich wspomnień, miejscem, które połączyło ludzi kochających jak my wszyscy góry.

Polecam do posłuchania utwór Siudmej Góry, nota bene członków Grzmotów właśnie, utworu Toma Borkowskiego (Na Bani) bywalcy m.in. na Skalance ... Ja przyłączam się do apelu Jerza, wpłaciłam co mogłam, to moja decyzja i tyle.

http://www.youtube.com/watch?v=21O8JRj_ztk

Siadaj ze mną
przy zadymionym stole
Postawie piwa dwa
zapalę-póki mogę
Z rozmowy zrobię wiersz
na blacie go położę
Pewnie że warto żyć
Przeczytasz go i powiesz:

Zostało Ci tych parę lat
Tych parę lat być może
I jeszcze kilka górskich szczytów
I dziecka śmiech, płacz kobiet
I ważnych rozmów kilka
Skropionych alkoholem
I Twojej pieśni dziwny ton
Tęskniący wciąż za domem

A jaki dom to miałby być?
Z pustaka czy bukowy?
I rozważaniem tym
Pokonasz mnie dziś znowu
Aż w Twoim wierszu stanie
Zielenią porośnięty
ósmy tej nocy dom
Na kuflach udźwignięty

I znów zaproszę Cię
nad stoły zadymione
W kolejna taką noc
wyrwiesz z nieba stronę
Być może powstał dom
Jedyny na tej ziemi
Dla Ciebie tak w sam raz
Gdzie nic się już nie zmieni

Zabrakło nam tych paru lat
Tych paru lat być może
I jeszcze kilku górskich szczytów
Śmiechu dziecka, płaczu kobiet
I ważnych kilku rozmów
Skropionych alkoholem
I Twojej pieśni dziwnej
Tęskniącej wciąż za domem
Kasiek
Stonka bieszczadzka

Postprzez krzyś » 19 lut 2012, o 19:01

Kochani, twórzcie sobie te "magiczne miejsca". Ja to jak najbardziej popieram! Takich miejsc w Beskidach znam bardzo wiele, a jeszcze więcej tych, których już nie ma.
Ale każde miejsce, które chcecie utrzymać potrzebuje nie byle grosza, ale znaczną ilość gotówki. To są niestety twarde reguły obecnych komercyjnych czasów. Nie sądzę byście tego nie rozumieli lepiej niż ja - wychowany na gospodarce nakazowo-rozdzielczej.
Życzę Wam jak najlepiej, gdyż do Skalanki mam osobisty sentyment. Jak bym dysponował gotówką, wykupiłbym ją dla Was, byście mogli tam realizować swoje pasje. Lecz niestety...
... i w ogóle...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez jerzumarian » 19 lut 2012, o 19:55

konkretnie- potrzeba 47 tysi. już znaczna częsć jest zebrana. i ja się okazuje kazdy Grosik wlasnie się liczy. a jak komus ta inicjatywa nie leży to brac w niej udziału nie musi. to jest zaproszenie i zachęta dla ludzi którzy chca to jedno z wielu miejsc utrzymać. Ja tam chce wrócic i posluchac i pośpiewac z Siudmą Górą... na koncert tez się może wybiorę... Nie musisz Krzysiu takich odwaznych deklaracji skladac, bo jeszcze trafisz 6 w totka i zapomnisz o zakupie skalanki... ;)
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez krzyś » 19 lut 2012, o 20:10

jerzumarian napisał(a):jeszcze trafisz 6 w totka

Nie wygram, bo nie gram.
jerzumarian napisał(a):komus ta inicjatywa nie leży to brac w niej udziału nie musi

Jerzy, źle odczytujesz moje intencje. Uważam, że każde takie miejsce jak Skalanka jest godne utrzymania przy życiu.
Niestety jestem z gatunku osób o realistycznym podejściu do życia (całkiem niesłusznie oskarżanych o malkontenctwo).
jerzumarian napisał(a):Ja tam chce wrócic i posluchac i pośpiewac z Siudmą Górą

To jak tam już będziesz, to daj znać. Będzie okazja się spotkać...
... i w ogóle...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez jerzumarian » 20 lut 2012, o 12:59

sie kiedyś umawialismy na Siudmą Gorę i nic z tego nie wyszło ;) a może nawet dwa... Krzysiu, nie odczytuje Twoich intencji, a jedynie piszę że nie jest obowiązkiem brać udział w jakiejkolwiek zbiórce kasy tudzież tanczącej orkiestrze pomocy świątecznej.... Ktoś tę akcje robi, jak się okazuje realnie kasa sie zbiera- akcja ruszyła w czwartek a już znaczna suma jest na koncie... jest gwar w sprawie w całej Polsce i nie tylko wsród ludzi którym leży na sercu istnienie takich obiektów... i jeśli chałupa zostanie przy Grzmocie, to każdy kto mówi, jestem realistą może się okazac pesymistą... a jeśli Grzmot tego nie kupi w wymaganym terminie w drodze bezprzetargowej, to każdy realista okaze się niepoprawnym optymistą... a ze Jerz jest niepoprawnym optymistą to juz gorzej być nie może... i tak na koniec- Jerzu ma na imię Tomek a nie Jerzy... ;)
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez krzyś » 20 lut 2012, o 18:30

jerzumarian napisał(a):sie kiedyś umawialismy na Siudmą Gorę i nic z tego nie wyszło

... w końcu kiedyś wyjdzie...

jerzumarian napisał(a):każdy kto mówi, jestem realistą może się okazac pesymistą

Jak mówi stare porzekadło: pesymista to dobrze poinformowany optymista ;)

jerzumarian napisał(a):Jerzu ma na imię Tomek a nie Jerzy

Wybacz, nie wiedziałem :oops:
... i w ogóle...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez jerzumarian » 20 lut 2012, o 18:47

wybaczam... niewiedzę...
:ugeek:
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki