Słowacja

Recenzje, nowości, polecane tytuły

"Zamki i zamczyska Słowacji Przewodnik"

Postprzez Piotr_S » 8 maja 2010, o 09:15

lucyna napisał(a):Przewodnik jest częściowo udostępniony w sieci, link jest jednak długi, nie chce mi się przepisywać.

Chyba jest w całości:

http://books.google.pl/books?id=w5LO9DM ... &q&f=false" target="_blank

PS - linków się nie przepisuje, wkleja się poprzez zaznaczenie i ctrl+c (kopiuj) i ctrl+v (wklej)
Avatar użytkownika
Piotr_S
Administrator
 
Posty: 1365
Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:33

"Słowacja północna na lato i zimę przewodnik z mapami".

Postprzez lucyna » 26 maja 2010, o 13:19

Niewątpliwym plusem złapania zjadliwej infekcji i "utraty głosu" jest to, że można oddać się lekturze i zająć zaległymi sprawami. Jeżeli chodzi o to pierwsze to "połykam" książkę za książką, a druga kwestia. No cóż ta recenzja. Staram się jak mogę promować książki, znajdować w nich coś interesującego, zachęcać do ich przeczytania. W przypadku tej publikacji będą musiała postąpić inaczej. Dawno nie spotkałam się z takim wydawniczym bublem jakim bez wątpienia jest pseudoprzewodnik "Słowacja północna na lato i zimę przewodnik z mapami". Autorzy obiecują gruszki na wierzbie. Mamy w tej książeczce znaleźć informacje o: ośrodkach narciarskich, kąpieliskach termalnych, jaskiniach, zamkach, warowniach, świątyniach, miastach, muzeach, oprócz tego na w nim znajdować się opis atrakcyjnych miejsc i mapy z atrakcjami oraz wycieczki na weekend godziny otwarcia i ceny biletów. To wszystko ma być podane na 47 stronach. Co dostaliśmy? Erzac, namiastkę informacji i to na dodatek okrojoną terytorialnie. Wg autorów północna Słowacja kończy się w okolicy Svidnika i Stropkova. Ostatnie podpisane krainy geograficzne to Levocske vrchy i Cergov. Wg autorów jedyne atrakcyjne miejsce w tej części kraju naszych południowych sąsiadów jest Bardejów i Preszów i dwie cerkwie w Ladomirowej i Brodrużalu. Mapy są w sali 1:450 000, mi zdecydowanie nie podobają się.

Spis treści:
Wstęp
Mapy
Wypoczynek i rekreacja
- Kąpieliska termalne
- Ośrodki narciarskie
Spacerkiem po mieście
- Żylina
- Spiska Sobota
- Kieżmark
- Lewocza
- Spiska Nowa Wieś
- Bardejów
- Preszów
- Koszyce
Urok dawnych warowni i rezydencji
- Zamek Spiski
- Zamek Lubowlański
- Zamek Oraski
- Zamek Bojnice
- Zamek Streczno
- Pałac w Markusovcach
Czar wielkich świątyń i maleńkich kościołów
- Klasztor w Czerwonym Klasztorze
- Spiska Kapituła
- Kościół św. Ducha w Zechrze
- Kościół św. Władysława w Spiskim Czwartku
- Rzymskokatolickie gotyckie kościoły drewniane
- Kościoły artykularne
- Drewniane cerkwie
Śladami dawnych mieszkańców
- Skansen w Wychylówce
- Skansen w Zuberzu
- Skansen w Martinie
- Skansen w Wilkońcu
- Skansen w Cziczmanach
Wędrówki dalekie i bliskie
- Niżne Tatry
- Tatry
- Słowacki Raj
- Wielka Fatra
- Góry Choczańskie
- Mała Fatra


Tytuł: "Słowacja północna na lato i zimę przewodnik z mapami"
Redakcja: Monika Sibielec
Wydanie: I
Stron: 47
ISBN: 978-83-61829-44-7
Wydawnictwo: Studio Plan
2009

Informacje zawarte w tym wydawnictwie są zastrzeżone więc nie mogę nic skrobnąć.
Avatar użytkownika
lucyna
Zbanowany
 
Posty: 2158
Dołączył(a): 1 lut 2010, o 10:04
Lokalizacja: Góry Sanocko-Turczańskie

"Ze Stakcina do Lutowisk..."

Postprzez lucyna » 12 paź 2010, o 10:27

Przeczytałam słowackie wydawnictwo a'la przewodnik "Ze Stakcina do Lutowisk samochodem, pociągiem, kolejką, rowerem, pieszo, konno". Jest to książeczka wydana w języku polskim, przetłumaczona z języka słowackiego przez dość miernego fachowca. Przyjęłam ją z mieszanymi uczuciami, na zasadzie na bezrybiu i rak rybą.
Została wydana w ramach projektu "Stakcin Lutowiskom, Lutowiska Stakcinowi" dofinansowanego przez UE i Samorząd Województwa Preszowskiego zrealizowanego przez Gminę Lutowiska, Agencję Rozwoju Regionalnego w Sninie. Projekt zakładał kilka przedsięwzięć, w tym wydanie tego przewodnika przybliżającego walory turystyczne pogranicza słowacko-polskiego. Ponoć jest to pionierska inicjatywa, Autorzy braki uzasadniają rozległością terenu, niedostępnością, tajnością dokumentów, delikatnością tematów. Muszę przyznać, że mimo iż to zabrzmiało zgoła kuriozalnie coś w tym jest. Część terenu po stronie słowackiej jest niedostępna z uwagi na strefę ochronną zbiornika wodnego Starina i Park Narodowy "Połoniny". W tym roku miałam przyjemność z Kolegami z bieszczadzkiegoforum wjechać tam terenówką i byłam dość zaszokowana tym co zobaczyłam. Świętojebliwość w pełnej krasie, w części zamkniętej wycinka drzew i domki wypoczynkowe "w stroju kamuflaż".
Jaki jest rejon Stakcin. Piękny, bardzo mi się podoba, jesteśmy w trakcie jego poznawania dzięki innemu projektowi unijnemu realizowanemu przez Pro Carpathię i Fundację Bieszczadzką. Dla mnie ta publikacja jest czymś wyjątkowo cennym, dzięki niej zdobywam jakieś tam informacje o Bukovskich vrchach. Niestety, te okolice pod względem krajoznawczym są nieodkryte nawet przez Słowaków, nie ma ciekawych wydawnictw poświęconych temu regionowi. Potwierdza to bibliografia, Autorzy w dużej mierze korzystają ze stron internetowych i polskich przewodników. Część przewodnika poświęcona słowackiej części pogranicza stoi na bardzo niskim poziomie pod względem merytorycznym.

Tytuł: "Ze Stakcina do Lutowisk samochodem pociągiem, kolejką, rowerem, pieszo, konno"
Autor: Sv. Hustak, J. Doliwa i inni
Wydanie: I
Stron: 51
ISBN: 978-80-970176-6-8
Wydawnictwo: Urad Stakcin
Michalovce 2010


Spis treści
Wieża Babel. Językowa Wieża Babel w nazwach miejscowych i tern\minologii (Sv. Hust'ak)
Terra promiscue. Ziemia wielu władców (Sv. Hus'tak)
Reportaż z podróży (Sv. Hust'ak)
Przyroda (Sv.Hus'tak, J. Doliwa)
Grogi znanych i mniej znanych (Sv.Hus'tak, M. Sokol)
Miejscowe legendy (sv. Hus'tak, J. Doliwa)
Obszary chronione (Sv. Hus'tak, J.Doliwa)
Cmentarze wojenne (Sv. Hus'tak)
Turystyka ( Sv. Hus'tak, J. Doliwa)
Trasy turystyczne (Sv. Hus'tak, J. Doliwa)
Kalendarz (sv. Hus'tak, J. Doliwa)
Imprezy kulturalne (Sv. Hus'tak, J. Doliwa)
Święta religijne (Sv. Hus'tak, J. Doliwa)
Bibliografia (Sv. Hus'tak)
mapa (Sv. Hus'tak)
Avatar użytkownika
lucyna
Zbanowany
 
Posty: 2158
Dołączył(a): 1 lut 2010, o 10:04
Lokalizacja: Góry Sanocko-Turczańskie

"Ze Stakcina do Lutowisk..."

Postprzez lucyna » 13 paź 2010, o 10:31

Rozdział "Reportaż z podróży" str. 13-14

"Starina
wieś, w której krzyżowały się drogi z Zemplina do Galicji i do Rusi Zakarpackiej (Komitatu Ung) przez wysiedloną wieś Dara do Ulica i Zabrod'a. Wieś ta, jako jedyna miała szczęście, ze jej nazwa nigdy nie będzie zapomniana. Zbiornik wodny na jej miejscu przyjął nazwę wsi, pozostałe miejscowości nie miały tyle szczęścia i wcześniej czy później zapewne popadną w zapomnienie. We wsi z centrum na wysokości 294 m n.p.m. dominuje góra Gazdoran (508 m n.p.m.), chodź na jej obszarze są wierzchołki z wysokością 725 m n.p.m. Pierwsza pisemna wzmianka o Starinie pochodzi z 1557 roku, w przeszłości miał tu swoją siedzibę urząd stanu cywilnego, urząd pocztowy, był też młyn wodny. Można tu spróbować surowej wody pitnej oraz wody z pobliskiego źródła mineralnego. W miejscu, w którym dziś stoi zapora, niegdyś napadnięto i zabito posłańca pocztowego. Co ciekawe, zbóje nie odnieśli korzyści, gdyż tego dnia posłaniec nie przewoził pieniędzy. Tu zginęli też saperzy przy rozminowywaniu ternu podczas Ii wojny światowej. Na pamiątkę tego wydarzenia stoi pomnik. Dzieje wsi zostały przypieczętowane w 1976 roku, kiedy położono kamień węgielny pod budowę zapory.
Kontynuując podróż do ujścia potoku Strużnica do zbiornika. W latach 70. XX wieku sytuacja z wodą pitną w Koszycach była tak krytyczna, ze z potoku Strużica utworzono prowizoryczne miejsce poboru wody, by zażegnać kryzys we wschodniosłowackiej metropolii. Zainteresowani 9-cio kilometrową wycieczką pod prąd Strużicy dotrą do dawnych wsi Ostrożnica i Zvala.

Zbiornik wodny Starina
Zbiornik wodny Starina budowany w latach 70.i 80. ubiegłego wieku zaopatruje w wodę 10 % ludności Republiki Słowackiej. Monumentalna budowla została zaprojektowana przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodnej w Bratysławie. Zapora utworzyła sztuczny zbiornik wodny, do którego wpadają Cirocha, Strużica, Brezovec i wiele innych bezimiennych potoków. Wybudowanie zapory oznaczało duże zmiany w regionie. Wielu ludzi straciło swój dom, ojcowiznę, a region Górnej Cirochy - możliwość rozwoju przemysłu. Wytworzyły się bariery, które wcale nie musiały zaistnieć, w postaci zakazów uzasadnianych ochroną środowiska naturalnego. Życie w dolinie Górnej Cirochy dziś możemy poznawać z literatury i wyników badań terenowych. Przy spadku wody o 7 metrów można zobaczyć pomnik włoskiego kamieniarza, który stoi na miejscu cmentarza z I wojny światowej. Ostatni raz widziano go w 1997 roku. "
Avatar użytkownika
lucyna
Zbanowany
 
Posty: 2158
Dołączył(a): 1 lut 2010, o 10:04
Lokalizacja: Góry Sanocko-Turczańskie

"Ze Stakcina do Lutowisk samochodem pociągiem, kolejką, rowe

Postprzez bogdan64 » 18 paź 2010, o 19:45

Będąc nad zbiornikiem Starina łatwo możemy dojechać do nieistniejącej wsi Dara. Wieś została założona w 1598 r. Najwięcej mieszkańców miała w 1930. Zachowała się murowana cerkiew prawosławna z 1961r., cmentarz , zdziczałe sady, krzyż z 1908r.
Mieszkańcy zostali wysiedleni w 1981. Część grobów jest zadbana, a w cerkwi pozostało jakieś wyposażenie.
W związku z budową tego zbiornika wysiedlono 7 miejscowości.
Zbiornik jest ogrodzony i stale pilnowany zupełnie nie przypomina naszego w Sieniawie gdzie każdy może wrzucić do niego co chce nie mówiąc o miejscowościach położonych w górnej części Wisłoka
Avatar użytkownika
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki
 
Posty: 283
Dołączył(a): 21 kwi 2009, o 18:41

"Ze Stakcina do Lutowisk samochodem pociągiem, kolejką, rowe

Postprzez bogdan64 » 21 paź 2010, o 19:55

Cerkiew w nieistniejącej wsi Dara i zapora zbiornika
Załączniki
Avatar użytkownika
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki
 
Posty: 283
Dołączył(a): 21 kwi 2009, o 18:41

"Ze Stakcina do Lutowisk samochodem pociągiem, kolejką, rowe

Postprzez bogdan64 » 25 paź 2010, o 19:10

Szperając po necie natknąłem się na coś takiego
http://www.rusnaci.sittcomm.sk/
Avatar użytkownika
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki
 
Posty: 283
Dołączył(a): 21 kwi 2009, o 18:41

"Naturalne dukielskie pole walki"

Postprzez lucyna » 3 mar 2011, o 11:30

Na początku grudnia 2010 r. uczestniczyłam w wyjątkowo ciekawym Pro Carpathii i Fundacji Bieszczadzkiej organizowanym w naturalnym dukielskim polu walki, w tych miejscach, gdzie odbyła się operacja preszowsko-dukielska
Szkolił nas dr. Jozef Rodak, były dyr. Muzeum Wojskowego w Świdniku (Słowacja)http://bieszczadzkieforum.pl/topic158-180.html . Oczywiście przywiozłam sobie kilka ciekawych publikacji, część z nich kupiłam, a część dostałam w prezencie. Wśród nich była broszura-przewodnik napisana przez szkolącego nas Naukowca. Prawdę powiedziawszy bardzo ucieszyłam się z niej, gdyż na rynku polskim jest niewiele książek poświęconych tej jednej z największych operacji górskich II wojny św.
Cały teren naturalnego dukielskiego pola walki znajdujący się po stronie słowackiej wynosi 20 km 2, składa się z trzech części: północnego pola walki: Przełęcz Dukielska- Barwinek- Zynandrowa-Wyżny Komarnik-Krajna Porubka, zachodniego pola walki: Medvedie-Korejovce-Niżna Pisana-Eysna Pisana-Krużlova-Hunkovce-kapisova, południowego pola walki: Krajna Bystra-Niżny Komarnik-obsar k.532-k.541 Jest na nim 70 eksponatów: czołgi, samoloty, haubice, część to inscenizacje jak ta z Doliny Śmierci z 8 czołgami, są schrony, zrekonstruowane ziemianki nazywane bunkrami, gdzie mieścił się sztab 3 Brygady w Wyżnym Komarniku. Są i cmentarze: przepotężna nekropolia w Świdniku, gdzie pochowano jak wynika z najnowszych badań nie 9 tys. ale 11 tys. żołnierzy Armii Czerwonej (16 narodowości)i w Hunkowcach, gdzie pierwotnie spoczywało 550 żołnierzy niemieckich, a obecnie spoczywa 3140. Są i pomniki. Polecam też samo muzeum ale ono na razie jest nieczynne, zmieniają od 10 miesięcy ekspozycję. O tym wszystkim można przeczytać w tym przewodniczku. Broszura jest bardzo bogato ilustrowana, znajdują się tu 43 fotografie, mapka poglądowa województw polsko-słowackiego pogranicza, mapa turystyczna z zaznaczonym polem bitwy.Jest to wydawnictwo "trójjęzyczne", tekst jest w języku słowackim, polskim i angielskim. Broszura jest wydawnictwem bezpłatnym, które praktycznie jest już nie do zdobycia.


Spis treści:
Wstęp
Powiat Świdnik
Fakty historyczne z walk operacji karpacko-dukielskiej
Podpisy fotografii
Wkładka ze zdjęciami

Tytuł: "Naturalne dukielskie pole walki"
Autor: dr Jozef Rodak
Wydanie: I
Stron: 32
ISBN: 80-89244-12-2
Wydawnictwo: Obec Kapisova
Kapisova 2006

"Fakty historyczne z walk operacji karpacko-dukielskiej" str. 11-12
"Operacja Karpacko-Dukielska, którą rozpoczęło sowieckie dowództwo główne mając na celu pomoc Słowackiemu Powstaniu Narodowemu i do której przebiegu był w pełnej mierze włączony 1. czechosłowacki korpus armii, jest pod względem historycznym niemal trzymiesięcznym okresem bezlitosnych walk o przejście przez Karpaty. Ta operacja nie ma sobie równych w czechosłowackich dziejach państwa i narodów - wojska sowieckie straciły tu 84 000 żołnierzy poległych, rannych i zaginionych, 1 czechosłowacki korpus stracił ponad 6 000 ludzi, straty niemieckie to ponad 54 000 żołnierzy - i dlatego też zajmuje uprawnione honorowe miejsce w historii naszej wojskowości. Dlatego należy w pamięci narodu zachować te największe walki o wolność naszego narodu.
Ataki na kierunku polskie miasteczko Dulka - Preszów pod koniec września 1944 r. podejmowane były w bezlitosnych walkach już niemal trzy tygodnie od początku operacji wojskowej. Po ciężkich walkach jednostki 38 armii i 1 korpusu czechosłowackiego nareszcie zbliżyły się do przesmyku Dukielskiego i rozpoczęły się walki o sam przesmyk.
Pierwsza próba czołowego przełamania obrony w przesmyku Dukielskim zaczęła się 30. września 1944 r. Nieprzyjaciel bronił się na linii polskich wsi Barwinek - Zyndranowa. Atak jednostek czechosłowackich został odepchnięty przez nieprzyjacielskie kontrataki i ostrzał. Jednostki korpusu czechosłowackiego bez efektu próbowały w ten dzień przejść na bezimienne wzniesienie na południowy wschód od Barwinka w stronę granicy czechosłowackiej. To wzniesienie w ciągu dnia kilkakrotnie zmieniało swego właściciela. Zostało tu zniszczonych ostatnich 7 czołgów 1 czechosłowackiej brygady czołgowej. Sukces w walce zapisał na swoje konto prawy sąsiad korpusu czechosłowackiego 241 sowiecka dywizja strzelecka, która 1. października 1944 r. przekroczyła czechosłowacką granicę i weszła na ziemię słowacką. [...]"
Avatar użytkownika
lucyna
Zbanowany
 
Posty: 2158
Dołączył(a): 1 lut 2010, o 10:04
Lokalizacja: Góry Sanocko-Turczańskie

Re: Słowacja

Postprzez Markela » 4 mar 2011, o 11:15

Lucyna! Iras ma racje jeśli chodzi o zamieszczanie ilustracji do treści . Jak nie masz skanera to zrób fotkę aparatem i w staw lepiej się czyta oglądając jednocześnie.
W ogóle pisz jak najwięcej na temat Bieszczad Słowackich - jeśli możesz bo je uwielbiam
Markela
Niedzielny turysta bieszczadzki
 
Posty: 68
Dołączył(a): 10 sty 2011, o 10:46
Lokalizacja: Wolność słowa i wyznania (Konstytucja) I tego wymagam na każdym forum

Re: Słowacja

Postprzez lucyna » 4 mar 2011, o 11:49

Markela napisał(a):Lucyna! Iras ma racje jeśli chodzi o zamieszczanie ilustracji do treści . Jak nie masz skanera to zrób fotkę aparatem i w staw lepiej się czyta oglądając jednocześnie.
W ogóle pisz jak najwięcej na temat Bieszczad Słowackich - jeśli możesz bo je uwielbiam

Wiem, że Iras ma rację. Nie mam ani skanera ani aparatu. Nie umiem wstawiać zdjęć pobranych z internetu więc muszę liczyć na pomoc. Nikt się jednak nie kwapi z wyjątkiem Irka. A i to daleka przeszłość. Poza tym Irek jest jedyną osobą, której w tym wątku nie mogę edytować więc prawdę powiedziawszy gdybym chciała coś zmienić w poście to miałabym problem.
Ten wątek ulega przebudowie, będę nad nim pracować kilka dni, na pewno pojawi się tu dużo informacji o północno-wschodniej Słowacji. Na Twoje życzenie będą to fragmenty tekstu bliskie Twemu sercu.:)
Avatar użytkownika
lucyna
Zbanowany
 
Posty: 2158
Dołączył(a): 1 lut 2010, o 10:04
Lokalizacja: Góry Sanocko-Turczańskie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Mapy, przewodniki i inne wydawnictwa z regionu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zarejestrowanych użytkowników i 0 gości


Loading

O F I C J A L N E    F O R U M    D Y S K U S Y J N E    S E R W I S Ó W:
               

Forum bieszczadzkieforum.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz by umożliwić logowanie zarejestrowanym użytkownikom. Korzystanie z forum bieszczadzkieforum.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.