Słowacja

Recenzje, nowości, polecane tytuły

Re: Słowacja

Postprzez bogdan64 » 4 mar 2011, o 12:00

Przestrzegam przed wklejaniem zdjęć z internetu.
Jest to naruszenie praw autorskich
Avatar użytkownika
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki
 
Posty: 283
Dołączył(a): 21 kwi 2009, o 18:41

Re: Słowacja

Postprzez lucyna » 4 mar 2011, o 12:19

bogdan64 napisał(a):Przestrzegam przed wklejaniem zdjęć z internetu.
Jest to naruszenie praw autorskich

Nawet jeżeli jest to okładka? No to nie będzie zdjęć. :)
Avatar użytkownika
lucyna
Zbanowany
 
Posty: 2158
Dołączył(a): 1 lut 2010, o 10:04
Lokalizacja: Góry Sanocko-Turczańskie

Re: Słowacja

Postprzez IraS » 4 mar 2011, o 13:07

Wklejenie okładki książki nie jest naruszeniem praw autorskich. Wszyscy sprzedający książki w księgarniach internetowych, allegro łamali by prawo. A uzyskanie zgody wydawcy, autora na każdą książkę to już całkiem nie możliwe.
Lucyna skopiowanie obrazka z internetu i wklejenie go na forum jest proste jak budowa cepa, więc się nie kompromituj że nie jesteś w stanie się tego nauczyć. Wytłumaczę ci to jeszcze raz najprościej jak potrafie.

1 Sposób
Wyszukujesz okładkę książki w internecie, najeżdżasz na nią myszką i naciskasz jej prawy przycisk. Wybierasz opcje zapisz grafikę lub plik w zależności jaką masz przeglądarkę. Otwiera ci się okno gdzie okładka będzie zapisana na twoim dysku, możesz też tu wskazać folder miejsce gdzie chcesz zapisać.
Gdy już masz plik okładki jpg to po opisaniu książki na forum klikasz na dole "dodaj załącznik" potem "wybierz plik" i szukasz swojej okładki w miejscu w którym wcześniej ją zapisałaś. Klikasz wyślij i to cała filozofia.

2 Sposób
Wyszukujesz okładkę książki w internecie, najeżdżasz na nią myszką i naciskasz jej prawy przycisk. Wybierasz opcje "kopiuj adres url grafiki".
Adres okładki masz w pamięci komputera, klikasz teraz przycisk (rząd przycisków do edycji tekstu) Img i pojawią ci się znaczniki pomiędzy nimi wklejasz adres pliku za pomocą polecenia "wklej".
Avatar użytkownika
IraS
Administrator
 
Posty: 3329
Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:37

"Drevene kostoliky v okoli Svidnika"

Postprzez lucyna » 24 mar 2011, o 08:33

Jedna z ciekawszych publikacji wydanych przez słowackie rozwojowe agentury. Na mapę turystyczną w skali 1:75 000 n - podkład "Mapa Slovakia s.r.o. 1998 naniesiono szlaki rowerowe oraz małe rysunki przedstawiające drewniane cerkwie. Nigdy nie korzystałam z tej mapy więc nie jestem w stanie jej ocenić. Część informacyjna zawiera podstawowe informacje o powiecie, świątyniach, szlakach oznakowanych rowerowych i pieszych, dane teleadresowe bazy noclegowej, muzeów, instytucji służby publicznej. Szlaki rowerowe są wytyczane przez tę agenturę więc nie podejrzewam, żeby były jakieś pomyłki w oznakowaniu. Jest to mapa trójjęzyczna słowacko-angielko-polska.

Tytuł: "Drevene kostoliky v okoli Svidnika"
Mapa turystyczna w skali 1:75 000
Autor: Kolektyw pracownicy RRA Svidnik
Wydanie: I
Wydawnictwo: Regionalna rozvojova agentura Svidnik
Svidnik

Powiat Svidnik znajduje się w północnej części Preszowskiego Kraja na obszarze 550 km2 w północno-wschodniej części Słowacji. Graniczy z powiatami Bardejov, Presov i Stropkov. Północną granicą o długości 42 km jest granica państwowa z Polską. Przebiega się w Bieszczadach Niskich, gdzie są szerokie możliwości uprawiania turystyki i sportu. Powiat ma dużo zabytków kulturalno-historycznych. w pobliżu znajduje się zbiornik Domasa i Kurorty Bardejowskie. Powiat oferuje mnóstwo bogactw naturalnych. Na jego terytorium znajduje się park krajobrazowy Wschodnie Karpaty, 4 rezerwaty przyrodnicze, zabytki naturalne i chronione terytoria. Charakter górzysty dostarcza możliwości dla turystyki pieszej z różnym stopniem wymagania w naturalnym środowisku. Tutaj jest raj dla grzybiarzy i świetne możliwości do polowania."

"Prikra
Cerkiew drewniana pod wezwaniem świętego Michała Archanioła wybudowana w 1777 roku. samonośna wieża oraz trzystopniowe czterokątne kopuły nad świątynią i nad nawą zakończone są w kształcie cebuli z kutymi krzyżami. Ikonostas i ołtarz to drewniane, polichromowane konstrukcje z czterema rzędami ikon i carskimi wrotami. Pochodzą one z II połowy XVIII."

"Trasy rowerowe i dla turystów

Szlak zielony
Svidnik-Kapisova-Dobroslava-Niźna Pisana-Medvedie-Korejovice-Hunkovce-Krajne Cierno-Ladomirova-Svidnik
Długość trasy 37 km

Szlak niebieski
Svidnik-Strocin-Potoky-Duplin-Tisinec-Stropkov-Chotca-Vislava-Semetkovce-Vagrinec-Ladomirova-Svidnik
Długość trasy 45 km

Szlak żółty
Svidnik-Ladomirova-Hunkovce-Krajna Polana-Nizny Komarnik-Vysny Komarnik-Nizny Komarnik-Bodrużal-Prikra-Bodrużal-Mirola-Kożuchovce-Krajne Cierno-Ladomirova-Svidnik
Długość trasy 54 km

Szlak czerwony
Svidnik-Kapisova-Dobroslava-Niżna Pisana-Medvedie-Korejovce-Hunkovce-Krajna Polana-Niżny Komarnik-Vyżny Komarnik-Niżny Komarnik-Bodruzal-Prikra-Bodrużal-Mirola-Pstrina-Staskovce-Bukovce-Chotca-Vyskovce-Vislava-Semetkovce-Vagrinec-Ladomirova-Svidnik
Długość trasy 81 km"

Post pisałam etapami. Jego pisanie przerwało mi pojawienie się śmieciarki więc skrobnęłam
cdn idę wyrzucić śmieci, śmieciarka na choryzoncie :mrgreen:
Ta wiadomość jest już nieaktualna, post ukończyłam.
Avatar użytkownika
lucyna
Zbanowany
 
Posty: 2158
Dołączył(a): 1 lut 2010, o 10:04
Lokalizacja: Góry Sanocko-Turczańskie

Re: Słowacja

Postprzez bogdan64 » 24 mar 2011, o 09:57

Pani Przewodnik, śmieciarka na horyzoncie
Avatar użytkownika
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki
 
Posty: 283
Dołączył(a): 21 kwi 2009, o 18:41

"Drevene greckokatolicke chramy na vychodnom Slovensku Svidn

Postprzez lucyna » 29 mar 2011, o 07:46

Ostatnimi laty dość często bywam na terenie północno-wschodniej Słowacji na szkoleniach, w ich programach zawsze widnieje zwiedzanie którejś z drewnianych, grekokatolickich cerkiewek. Dzięki temu miałam możliwość obejrzenia także wnętrza tych pięknych perełek architektury drewnianej znajdujących się na obszarze eparchii preszowskiej. Muszę przyznać iż robią one wrażenie na zwiedzających. Są znakomicie utrzymane, tam nie było wysiedleń więc mimo bardzo burzliwych dziejów cerkwi grekokatolickiej na Słowacji zachowała się ciągłość kulturowa. (Po II wojnie św. kiedy to Cerkiew grek. przeżywała problemy, wraz z nią cała diecezja preszowska licząca 320 tys . wiernych. W 1950 r. doszło do połączenia Cerkwi grek. z prawosławną, a następnie rozwiązania cerkwi. Biskupi zostali aresztowani, wierni praktykowali w konspiracji bądź przeszli na prawosławie. Mienie w tym świątynie najpierw przejął rząd, a potem przekazał je Cerkwi prawosławnej. W 1968 r, odbyło się referendum, na mocy którego przywrócono cerkiew grek. i zwrócono jej mienie. Na 210 parafii w eparchii preszowskiej 205 powróciło do grek., tylko 5 pozostało prawosławnymi. Nie oznaczało to końca prześladowań, np. władze nie dopuszczały do święceń, brakowało księży. W 1989 r. ostatecznie zaniechano dyskryminacji, ostatnie cerkwie wróciły do swoich prawowitych właścicieli.) O świątynie troszczy się państwo, są znakomicie utrzymane.
Przewodnik jest interesujący i ładnie wydany. Otwiera go wstęp autorstwa władyki Jana Babjaka. Każda ze świątyń jest dokładnie opisana, zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Przy opisie cerkwi znajdują się dane telefoniczne kontaktowe. Każdy rozdział jest streszczony w języku angielskim i niemieckim. Książka jest bardzo bogato ilustrowana, po kilka zdjęć danej świątyni, rysunki jej bryły i krzyży zdobiących kopuły. Oprawa twarda, szyta, dobry jakości papier, wyraźny, staranny druk to jej atuty. Na wewnętrznej stronie przedniej okładki jest mapa poglądowa pokazująca cerkwie w powiecie Świdnik, a na tylnej rysunki świątyń grek. na terenie eparchii preszowskiej. Niestety, ta książka jest dość droga, mimo tego, że jej wydanie zostało dofinansowane przez Ministerstwo Kultury Republiki Słowackiej. Można ją kupić za około 10-15 euro.
cdn
Spis treści:

www.drevene-chramy.sk

Wstęp
Bodrużal
Dobroslava
Hunkovce
Korejovce
Krajne Cierno
Kurimka
Ladomirova
Mirola
Niżny Komarnik
Nova Polianka
Potoky
Prikra
Semetkovce
Vysny Komarnik
Słownik
Biografia


Tytuł: "Drevene greckokatolicke chramy na vychodnom Slovensku Svidnik a okolie"
Autor: Frantisek Pavlovsky
Wydanie: I
Stron: 158
ISBN: 978-80-8099-010-7
Wydawnictwo: PETRA
2007
Wydawnictwo zastrzegło sobie niepublikowanie nawet fragmentów przewodnika.
Avatar użytkownika
lucyna
Zbanowany
 
Posty: 2158
Dołączył(a): 1 lut 2010, o 10:04
Lokalizacja: Góry Sanocko-Turczańskie

Re: Słowacja

Postprzez bogdan64 » 29 mar 2011, o 20:05

Większość biskupów i księży była internowana w Podolincu w klasztorze. Informuje o tym wmurowana w ścianę tablica.
W tym spisie świątyń brak Habury. Jest to rekonstrukcja drewnianej cerkwi która stała w tej miejscowości a następnie została sprzedana do sąsiedniej wsi a następnie do Hradec Kralove gdzie stoi do dnia dzisiejszego. Pisałem o tym na jednym z postów
Konsekracja repliki odbyła się jesienią 2010r. Na razie nie mam informacji odnośnie wyposażenia wnętrza. Postaram się kiedyś tam oczywiście wstąpić
Avatar użytkownika
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki
 
Posty: 283
Dołączył(a): 21 kwi 2009, o 18:41

"Osadne przeszłość i teraźniejszość"

Postprzez lucyna » 4 kwi 2011, o 18:14

Na ostatnim stady tour topic158-210.html" target="_blank (w cichości ducha liczę na to, że Piotrek wrzuci zdjęcia do relacji i skrobnie reportaż na serwis) byliśmy w Osadnem. To mała rusińska wieś położona na w uroczej dolinie tuż obok pasma granicznego. Dzieli ją od Balnicy 7 km. Wieś jak wieś, prawie cała zabudowa została zniszczona w czasie operacji dukielsko-preszowskiej. Ocalała tylko cerkiew i kilka domków. Odane słynie z tego, że tu znajduje się jedyna na Słowacji krypta czaszek. W podziemiach prawosławnej cerkwi, która powstała jako "kościół-pomnik" w latach 1928-1930 jest miejsce ostatniego spoczynku żołnierzy ekshumowanych z bezimiennych grobów i z cmentarza wojskowego w Osadnem.
Na świątyni znajduje się pamiątkowa tablica z inskrypcją w języku czeskim i rosyjskim "Tutaj spoczywa w Panu 1025 żołnierzy poległych w wojnie światowej 1914-1915. Znanych 23, nieznanych 1002. Część Ich Pamięci". Szczątki 1467 ekshumowanych żołnierzy austriacko-węgierskich pochowano na cmentarzach w Osadnem, w Niżnej i Wyżnej Jabłonce.
Przewodnik o którym opowiadam to trzecia publikacja wydana przez parafię prawosławną w Osadnem. Jest bardziej rozbudowany, zawiera zdecydowanie więcej wiadomości niż drukowane wcześniej foldery. Część informacji zdobył ostatnio Miro Bural pracownik PN Połoniny, autor przewodników po tej części Słowacji. Jest to skromnie wydana książeczka (miękka okładka, tani papier) w języku słowackim, polskim, rosyjskim, niemieckim i angielskim zawierająca około 60 zdjęć. Polecam ją wszystkim miłośnikom zarówno historii jak i tej pięknej okolicy.

http://www.pcoosadne.orthodox.sk/

Spis treści
Osadne przeszłość i teraźniejszość
- Wstęp
- Położenie wsi
- Historia wsi
- Przymusowa zmiana obrządku z prawosławnego na rzymski
- Powrót mieszkańców wsi do wiary prawosławnej
- Budowa świątyni i krypty
- Rekonstrukcja krypty
- Żołnierze w krypcie
- Dokumentalny film "Osadne"
- Osadne dzisiaj
- Atrakcje Osadne i okolic
- Osobliwości flory i fauny
- Rośliny

Fotografie
- Historia
- Miejscowość
- Cerkiew na zewnątrz
- Wnętrze cerkwi
- Nabożeństwa
- Krypta
- Wydarzenia
- Nakręcenie filmu
- Dokumenty

Tytuł: "Osadne przeszłość i teraźniejszość"
Autor: ks. dr Peter Soroka
Wydanie: I
Stron: 89
ISBN: 978-80-969557-2-5
Wydawca: Pravoslavna cirkevna obec Osadne
Osadne 2010

"Powrót mieszkańców wsi do wiary prawosławnej
Po pierwszej wojnie światowej na wschodniej Słowacji nasiliły się tendencje nawrotu na Prawosławie. Mieszkańcy Osadnego także nie pozostali wobec nich obojętni. Wielu z pośród nich z powodu wielkiej biedy wyjeżdżało w poszukiwaniu pracy do USA, gdzie uświadamiano im przynależność do wyznania unickiego, a nie jak byli przekonani do prawosławnego. Po powrocie do ojczyzny wracali na wiarę prawosławną. Konkretnym powodem do przejścia mieszkańców Osadnego na wiarę prawosławną było zażądanie przez miejscowego unickiego duchownego Alexeja Mart'aka bardzo wysokich datków. Rażącym przykładem tego był fakt odebrania ostatniej jałówki ubogiej kobiecie, za odprawienie pogrzebu jej mężowi. Ludzie złożyli duchownemu wizytę w Hostovicach, której prosili o miłosierdzie. W odpowiedzi usłyszeli, że także jest biedny, a nic nie szkodzi na przeszkodzie sprowadzenia z Mukaczewa prawosławnego duchownego, który będzie im służyć za darmo. Oświadczenie księdza mieszkańcy Osadnego wzięli na poważnie i dzięki temu w 1925 roku przybył do Osadnego po długim czasie pierwszy prawosławny duchowny Alexsander Cuglevic, który służył w Ulickom Krivom. Ówcześnie cała wieś przyjęła prawosławie, a nabożeństwa odbywały się w miejscowej świątyni. Grekokatolickie władze kościelne nie mogły się pogodzić z utratą całej wsi, dlatego biskupstwo oddelegowało do Osadnego swego najlepszego kapłana Andrija Jasencaka. Wizyta nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, więc do Osadnego pofatygował się osobiście sam biskup Gojdic. Przed wsią spotkał się z kantorem Stefanom Sicom - czynnym wyznawcą prawosławia i obiecał każdemu, kto wróci do wiary unickiej ziemię. Docelowo postąpiło tak 14 rodzin, które przyczyniły się do oddania świątyni właścicielowi (według Ksiąg wieczystych) czyli kościołowi grekokatolickiemu. Nabożeństwa prawosławne odbywały się wówczas przed kościołem przy krzyżu, później w miejscowej szkole, a także prywatnym mieszkaniu. Według spisu ludności 1930 roku w Osadnym z 615 mieszkańców 463 przyznało się do wiary prawosławnej, 92 do grekokatolickiej, a 48 do wiary rzymskokatolickiej (zwłaszcza przyjezdni, którzy pracowali przy zrębie), 4 mieszkańców do wyznania żydowskiego, a 8 ludzi nie określiło swego wyznania. Osadne w owym czasie było drugą największą prawosławną wsią w powiecie Snina."
Avatar użytkownika
lucyna
Zbanowany
 
Posty: 2158
Dołączył(a): 1 lut 2010, o 10:04
Lokalizacja: Góry Sanocko-Turczańskie

"Osadne przeszłość i teraźniejszość"

Postprzez bogdan64 » 4 kwi 2011, o 19:14

O tej wsi został nakręcony film pt,, Osadne,, w 2009r.
Miejscowy duchowny prawosławny , Peter Soroka przez ostatnie 5 lat odprawił 50 pogrzebów a ochrzcił zaledwie dwoje dzieci.
Wójt Ladislav Mikuláško od 36 lat sprawuje ten sam urząd. Ci dwaj lokalni patrioci razem z miejscowym działaczem Fedorem Vico odbywają podróż do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.Próbują zaangażować przychylnego deputowanego w akcję wsparcia turystyki, aby ocalić wioskę.Fragment można zobaczyć na YouTube.
Avatar użytkownika
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki
 
Posty: 283
Dołączył(a): 21 kwi 2009, o 18:41

"Osadne przeszłość i teraźniejszość"

Postprzez lucyna » 4 kwi 2011, o 21:08

Bohater filmu jest autorem tej książeczki. O samej produkcji bardzo dużo słyszałam jak byłam w Osadnem i na ostatnim stady tour. Oni dosłownie tym filmem żyją. Sam ksiądz jest ciekawą postacią, to chyba siła sprawcza tych zmian zachodzących w Osadnem. Na ostatnim spotkaniu Frater przyjął Kolegów i oprowadzał po krypcie i cerkwi godzinę z hakiem. Ponoć mówił ciekawie, ja zwiałam aby sobie pogadać ze Słowakami ze wsi i z naszym kierowcą. Prawdę powiedziawszy przez gadulstwo Księdza nie zwiedziliśmy muzeum w Medzilaborcach. W tej książeczce o której mówimy jest dużo o tym dokumencie, są zdjęcia z planu. Sam film można kupić w cerkwi za 10 euro.
Avatar użytkownika
lucyna
Zbanowany
 
Posty: 2158
Dołączył(a): 1 lut 2010, o 10:04
Lokalizacja: Góry Sanocko-Turczańskie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Mapy, przewodniki i inne wydawnictwa z regionu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zarejestrowanych użytkowników i 0 gości


Loading

O F I C J A L N E    F O R U M    D Y S K U S Y J N E    S E R W I S Ó W:
               

Forum bieszczadzkieforum.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz by umożliwić logowanie zarejestrowanym użytkownikom. Korzystanie z forum bieszczadzkieforum.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.