Sosny Jeffreya

Tematy nie pasujące do pozostałych działów oraz luźne pogaduchy o wszelkich sprawach, polityka, historia, obyczaje, kultura, rozrywka, rozmaitości

Sosny Jeffreya

Postprzez Zygmunt Skibicki » 2 wrz 2011, o 18:37

Na przełomie maja i czerwca tego roku, podczas wieczornego spaceru nad zatoką w Ajaccio na Korsyce podniosłem z trawnika ogromną szyszkę sosny Jeffreya. Lubię tę odmianę sosny i ilekroć zaglądam do Arboretum w Wirtach, zawsze "odwiedzam" jedyny tam wielki egzemplarz - mniejszych jest tam sporo, ale nie mam do nich jakiegoś szczególnego sentymentu...
Przywiozłem zatem tę szyszkę do domu jako pamiątkę z tego wspaniałego wyjazdu. Gdy wyjmowałem ją z walizki, wyleciały z niej dwa "orzeszki" - nasiona. Moja Mama nic mi nie mówiąc po prostu wsadziła obydwa do skrzyni kwiatowej na balkonie i... zapomniała o nich.
A te skurczybyki... wyrosły! Obydwa!
Dzisiaj dopiero to zauważyliśmy po odstawieniu dużego fotela.

Obrazek

Mają teraz po około 10 centymetrów "wzrostu" i mam poważny problem: co dalej z nimi robić?
Jak ochronić je przed zimą? Przecież nasze zimy dla drzew śródziemnomorskich mogą być zabójcze...
Szkoda, gdyby się zmarnowały przez moją niewiedzę.
Na szczęście mam zaprzyjaźnionych biologów i już wysłałem do nich zapytania...
Ale może i tu znajdzie się ktoś znający się na tych drzewach - doradcza pomoc potrzebna jest pilnie!
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis

Re: Sosny Jeffreya

Postprzez lidkru » 3 wrz 2011, o 05:59

pewnie jakaś szklarnia, najlepiej ogrzewana
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez Zygmunt Skibicki » 6 wrz 2011, o 17:03

Dostałem odpowiedź w Arboretum Wirty:
Serdecznie witam
Według mojej opinii przewiózł Pan do Polski nasiona sosny pinii (Pinus pinea L.)
W okresie zimowym drzewko należy przenosić do jasnego pomieszczenia
Życzę przyjemności podczas hodowli.
Pozdrawiam
Włodzimierz Wałaszewski
Ogród Dendrologiczny Wirty
Zygmunt Skibicki

Postprzez browar » 6 wrz 2011, o 19:06

No właśnie,wiesz na pewno że to amerykańska w końcu sosna Jeffreya, a nie pinia? Akurat sosna Jeffreya znosi naszą zimę,można je spotkać w parkach.Pinia nie przeżyje środkowoeuropejskiej zimy.Możesz zapodać jakieś zdjęcia tych sosen albo szyszki?
browar
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez Zygmunt Skibicki » 6 wrz 2011, o 19:19

Już wiem, że to są pinie...
A fotki są tu!
Zygmunt Skibicki

Powrót do Offtop