Stacja narciarska na Dużym Jaśle

Rośliny i zwierzęta, czyli wszystko na temat bieszczadzkiej przyrody oraz problemy i zagadnienia związane z szeroko pojętą ochroną środowiska i ekologią

Stacja narciarska na Dużym Jaśle

Postprzez IraS » 30 mar 2009, o 09:03

Mieszkańcy Cisnej powiedzą czy chcą stacji narciarskiej na Dużym Jaśle

Mieszkańcy gminy Cisna dostali ankietę, w której wypowiedzą się, czy są za budową ośrodka sportów zimowych na Dużym Jaśle.

- Chcemy poznać zdanie naszych obywateli, bo tylko dzięki temu będziemy wiedzieć, na jakie społeczne wsparcie możemy liczyć - mówi Renata Szczepańska, wójt Cisnej. - Takie konsultacje są bardzo ważne. Nic nie może się dziać bez wiedzy i akceptacji tych, którzy w gminie żyją na co dzień.

Ankieta ma pokazać, w jaki sposób przyszły ośrodek sportów zimowych może wpłynąć na ograniczenie bezrobocia i rozwój przedsiębiorczości, ale też jakie niesie zagrożenia. Chodzi tu głównie o ewentualne szkody dla środowiska naturalnego.

Ekolodzy od dawna sprzeciwiają się budowie stacji narciarskiej na obszarze Europejskiej Sieci Natura 2000. Argumentują, że zniszczone zostaną unikatowe obszary. Z kolei samorząd upiera się, iż tylko nowoczesny ośrodek rekreacyjny będzie lekiem na rozruszanie turystyki w gminie.

Zebrane dane posłużą do opracowania ekspertyzy, z którą zapozna się Komisja Europejska.

źródło: Krzysztof Potaczała NOWINY 24
IraS
Administrator

Re: Stacja narciarska na Dużym Jaśle

Postprzez irekr » 30 mar 2009, o 11:29

Ankieta to jedno a prawo to drugie.
Z tego co wiem tereny Gminy Cisna są po pierwsze Parkiem Krajobrazowym a po drugie otuliną BdPN. Wynikają z tego konkretne ograniczenia i żadna decyzja lokalna nie może mieć mocy prawnej bez zgody Ministerstwa Ochrony Środowiska.
Swego czasu był taki jeden redaktor telewizyjny, który promował powstanie podobnego obiektu w Bieszczadach. Nic z tego nie wyszło bo wyjść nie mogło.
Aby można było cokolwiek zdziałać w tym temacie trzeba rozwiązać w pierwszej kolejności następujące problemy:
- rozwiązać problem dostarczania wody
- rozwiązać problem odprowadzania ścieków
- rozwiązać problem doprowadzenia energii do ogrzewania
POD KAŻDYM względem infrastruktura w gminie Cisna jest przysłowiową pustynią infrastrukturalną.
Pozostałe problemy jak transport, drogi, parkingi, baza hotelowa i gastronomiczna to są już następne etapy, niemożliwe do zrealizowania bez robienia pierwszego etapu.
Ja rozumiem ze działania władz gminnych są podyktowane potrzeba zapewnienia mieszkańcom źródeł utrzymania. Ale tego typu działania nie poparte realnymi działaniami w granicach możliwości ekonomicznych tak mieszkańców, inwestorów jak i potencjalnych gości jest przysłowiowym strzelaniem z armaty do wróbla.
irekr
Stonka bieszczadzka

Postprzez lucyna » 30 mar 2009, o 18:44

Jestem zdecydowaną przeciwniczką budowy wyciągu narciarskiego w tej okolicy. Ze względu na walory przyrodnicze. Są one cenne. Może nie tak jak przypuszczałam jeszcze kilka tygodni temu ale na pewno lokalizacja inwestycji jest zagrożeniem dla przyrody. Czy owa inwestycja będzie opłacalna? Bezprzecznie tak o ile zostaną spełnione pewne kryteria. Jedno to warunki atmosferyczne czyli poprostu śnieżne i mroźne zimy, a drugie to promocja. Mam w domu całą dokumentację tej inwestycji. Przede mną leży opracowanie "przyrodnicze uwarunkowania budowy stacji narciarskiej Góra Jasło-Przysłup w gminie Cisna. Jest ono z 2005 r więc troszeczkę nieaktualne pod względem ochroniarskim. Gmina Cisna jest w 100 % w sieci NATURA 2000. Uczestniczę w warsztatach poświęconych opracowaniom strategii zarządzania siecią. Analizując pod tym względem inwestycję mogę powiedzieć jedno. Jest ona niewykonalna. Tym bardziej, że wszystko wskazuje iż nadzór nad całym obszarem sieci będzie sprawował pan Tomasz Winnicki. On nie dopuści o ile go znam do strat w przyrodzie. W chwili obecnej BdPN rozpoczyna prace zmierzające do sporządzenia projektu planu ochrony BdPN. Ustawa z 3 pażdziernika 2008 r art 39 o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach odziaływania na środowisko wymusza konsultacje. Art 30 ustęp 1 ustawy o ochronie przyrody projekt planu ochrony będzie uwzględniał zakres konieczny do zatwierdzenia jako plan ochrony obszaru NATURA 2000 w części objętej przez park. Nie wiem czy dobrze zanotowałam ale starałam się. Więcej na ten temat możecie poczytać na http://www.bdpn.pl/zak" target="_blankładka "Plan ochrony".

To jedna strona medalu. Rozmawiałam na ten temat z panią Wójt Cisnej. Ona jest przekonana co do celowości tej inwestycji. O ile ją znam to zrobi wszystko aby wyciąg powstał. Energii, zapału, umiejętności zdobywania poparcia można jej tylko pozazdrościć. W chwili obecnej szuka inwestora. Ma bardzo duze poparcie wśród miejscowej ludności, która wierzy iż budowa wyciągu to szansa na rozwój gminy i na poprawę ich poziomu życia. Pani Wójt ma także poparcie poparcie polityczne, loklnych mediów itd.
lucyna

Postprzez lucyna » 31 mar 2009, o 11:46

Przed chwilą rozmawiałam z Markiem Kuziemko z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie autorem projektu tzw.okrągłego stołu. Spotkanie, którego celem będzie wypracowanie kompromisu w zagospodarowaniu przestrzennym na terenie gmin objętych siecią NATURA 2000, przede wszyskim gminy Cisna i powstanie założeń planu ochrony przyrody niedługo odbędzie się. Jest duże zainteresowanie zarówno wśród samorządówców, gestorów turystyki jak i naukowców, pracowników min. środowiska i regionalnej dyrekcji. Szczegóły podam później.
lucyna

Postprzez irekr » 31 mar 2009, o 18:44

Jak zwykle w takich sytuacjach występuje konflikt interesów. Determinacja Pani Wójt jest jak najbardziej na miejscu i nie można Jej mieć tego za złe.
Osobiście także krzywo patrzę na taki wyciąg na Jasło. Jednak patrząc na problem z inżynieryjnego punktu widzenia można taki wyciąg postawić w minimalnym stopniu ingerujący w walory przyrodnicze.
Nie sam wyciąg jest tutaj problemem co konieczność ukształtowania tras zjazdowych, te wymagają już określonej wycinki drzew. A ta spowoduje degradacje roślinności tak na trasach jak i w ich otoczeniu. Do tego stoki wykonane "na skróty" będą powodowały erozje i osunięcia gruntu. Bieszczady maja zupełnie odmienną geomorfologię niz Beskid Sądecki, Żywiecki czy Podhale.
Z uporem maniaka będę wracał do problemów o których pisałem poprzednio. Można zbudować wyciąg, można wyciąć las, ale jak maja przyjechać ludzie to oni muszą gdzieś mieszkać, coś jeść i gdzieś zaparkować.
A to oznacza ze musimy mieć fabrykę wody, fabrykę utylizującą ścieki i wszelkie odpady oraz wytwarzająca ciepło do ogrzania. A to kosztuje i bez tego budowanie tras narciarskich z wyciągami jest bezcelowe.
irekr
Stonka bieszczadzka

Postprzez Michał » 1 kwi 2009, o 15:25

irekr napisał(a):Jak zwykle w takich sytuacjach występuje konflikt interesów. Determinacja Pani Wójt jest jak najbardziej na miejscu i nie można Jej mieć tego za złe.
Osobiście także krzywo patrzę na taki wyciąg na Jasło...

To co jest ważniejsze?
Skoro ta Pani jest tak zdeterminowana, to znaczy że środowisko ma głęboko w d...
Tam gdzie jest biznes (potencjalnie) tam umiera świadomość (społeczna - klasyczne podcinanie gałezi, na której się siedzi).

Ale to pikuś!

Szanowni przedpiścy! Zastanawialiście się jak ma wyglądać ochrona środowiska w tym dosyć specyficznym regionie?
Ochrona!!
Skoro nie jest tam nawet prowadzony podstawowy monitoring stanu środowiska!!!

Miłych zapachów - wiosna tuż tuż.

Pozdrawiam
Michał
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez Michał » 1 kwi 2009, o 18:32

lucyna napisał(a):Przed chwilą rozmawiałam z Markiem Kuziemko z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie autorem projektu tzw.okrągłego stołu.

Babo
Jakie umocowanie prawne ma taki dziwoląg. A jak się nazwą Ogólnopolska Derekcja (erekcja) czegoś tam z uprawnieniem nadanym sobie samemu - to dalej będziesz siusiać w majtki?
Pewnie tak - ale odpuść sobie takie bzdety - zasyfiasz każde forum, na którym się logujesz.

Wypad
Michał

Postprzez lucyna » 1 kwi 2009, o 19:37

Michał napisał(a):
lucyna napisał(a):Przed chwilą rozmawiałam z Markiem Kuziemko z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie autorem projektu tzw.okrągłego stołu.

Babo
Jakie umocowanie prawne ma taki dziwoląg. A jak się nazwą Ogólnopolska Derekcja (erekcja) czegoś tam z uprawnieniem nadanym sobie samemu - to dalej będziesz siusiać w majtki?
Pewnie tak - ale odpuść sobie takie bzdety - zasyfiasz każde forum, na którym się logujesz.

Wypad

"Wyznaczenie obszarów NATURA 2000 i określenie celów ich ochrony opiera się wyłącznie na przesłankach przyrodniczych. Jednak sam sposób realizacji tej ochrony powinien być dostosowany do lokalnej specyfiki społecznej, gospodarczej i kulturowej. Bowem skutecznośc ochrony siedlisk i gatunków na wyznaczonych obszarach sieci zależy od akceptacji i zaangażowania gospodarzy tych terenów. Jednym z kluczowych działań jest włączanie lokalnych władz, mieszkańców i inwestorów w proces planowania zadań ochronnych dla obszarów NATURA 2000. Ustalenia w tym zakresie powinne być poprzedzone dyskusjami o potrzebach w zakresie ochrony, o planowanych inwestycjach, kierunkach rozwoju zainteresowanych gmin, słowem, o przyszłości obszaru"
To słowa koordynatora projektu dr Stanisława Tworka.
Kończy się proces sporządzania strategii zarządzania obszarem, a zaczyna inny tworzenia planu ochrony. To jest odpowiednia pora na dyskusje. Nie rozumiem. Regionalna Dyrekacja Ochrony Środowiska nie ma umocowania prawnego? Nie mam zbyt duzego pojęcia o prawnych umocowaniach ale moim zdaniem tu kłania się atr. 39 ustawy z dnia 3 października 2008 r o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania.
lucyna

Postprzez Michał » 1 kwi 2009, o 20:12

lucyna napisał(a):...To słowa koordynatora projektu dr Stanisława Tworka.
....

Ble, ble, ble Szanowna Lucynko.
Umocuj to badziewie w ochronie środowiska.
Już Ci kiedyś na tamtym forum powiedziałem - nie powołuj się na innych. Pisz to, co sama czujesz.

Ja próbuję coś zasugerować (choć zwykły burak ze mnie) - a Ty walisz takie dziwolągi.

W tym zasranym życiu spotykasz samych koordynatorów? - cokolwiek to by nie znaczyło?

Kieruj się swoimi odczuciami.

I wróćmy do "problemu ochrony środowiska".

Pozdrawiam
Michał

Postprzez irekr » 2 kwi 2009, o 09:35

Koordynatorzy to niestety ludzie wynajęci i zawsze będą działali na zasadzie - i wilk syty i owca cała. I zawsze nie dość dokładnie wyrażają swoja opinię.

Jako sympatyk regionu jestem przeciw budowie tego typu obiektów na Jaśle.
Ale w Gminie Cisna mieszkają ludzie którzy muszą się z czegoś utrzymać. A Wójt jako przedstawiciel lokalnej społeczności ma obowiązek i mandat wyborców na podejmowanie działań do których został zobligowany uchwałami samorządu. Takie są niestety zasady demokracji.
Moje zastrzeżenia dotyczą kolejności realizacji inwestycji. Bez właściwego rozwiązania funkcjonowania infrastruktury doprowadzimy tylko do degeneracji tak środowiska jak i bazy.

Bieganie z siekierką i wykrzykiwanie "nie pozwalam" niewiele pomoże.
Za mało wiemy na temat samego projektu by go oceniać. Aby rozmawiać i oceniać trzeba mieć argumenty a nie tylko silny głos.
irekr
Stonka bieszczadzka

Następna strona

Powrót do Flora i fauna Bieszczadów, ochrona środowiska