Statyw

Fotografia górska: techniki, sprzęt. Zdjęcia w niniejszym dziale zamieszczamy wyłącznie w celu wymiany doświadczeń, testów, itp.

Re: Statyw

Postprzez Piotr_S » 17 sie 2011, o 08:09

IraS napisał(a):najbardziej interesuje mnie płynność i precyzja działania głowicy - czy jest podobna jak w Manfrotto.

Nie mam Manfrotto to nie wiem, ale wg mnie jest w miarę płynna - nie mam problemu z ustawieniem kadru. Trzeba odkręcić czasem sporo, ale chodzi dość płynnie, nie skokowo. Największym minusem wydają mi się plastikowe zatrzaski, mam jeszcze całe, ale tylko czekam kiedy coś pęknie.
Piotr_S
Administrator

Postprzez Zygmunt Skibicki » 17 sie 2011, o 08:51

A ja mam od dawna głowicę kulową Manfrotto i powiem tak: dopóki pracuje się z nią we w miarę czystych warunkach, sprawuje się rewelacyjnie - nie miałem lepszej, ale w terenie - zwłaszcza pod namiotem, gdzie kurz, wilgoć i inne pyłki... zacznie się w końcu zacinać, a czyszczenie kuli, to dość kłopotliwa sprawa. Mnie się to udało dopiero w domu po wysuszeniu i wielokrotnym przedmuchiwaniu na zmianę WD-40 i sprężonym powietrzem.
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis

Postprzez Zygmunt Skibicki » 26 sie 2011, o 23:38

Zapewniam, że nie mam takiego zamiaru, ale pewnie kogoś zdenerwuję...
Wpadł mi w ręce bardzo ciekawy statywik do kompaktu

Obrazek

To maleństwo waży jedynie 47 gramów, a kompakt można na nim ustawić nie tylko na mocno pochylonych głazach, ale także "opiąć" choćby gałąź i to wcale nie tylko cieniutką. Te koślawe nóżki są w pełni elastyczne! Spróbowałem na gałęzi takiej circa 10-cio centymetrowej i... trzymało. W dodatku ma to płytkę szybkozłączną.
Kupiłem do posiadanego Nikona Coolpix L 20 i jestem póki co zadowolony.
Jedyna moja wątpliwość to... trwałość tego niemal całkowicie plastikowego gadgetu.
Zygmunt Skibicki

Postprzez IraS » 28 sie 2011, o 20:10

Piotr_S napisał(a):Nie mam Manfrotto to nie wiem, ale wg mnie jest w miarę płynna - nie mam problemu z ustawieniem kadru. Trzeba odkręcić czasem sporo, ale chodzi dość płynnie, nie skokowo.

A w tym ustrojstwie głowica jest odkręcana ? Ciekaw jestem czy można tam wkręcić głowicę Manfrotto.
IraS
Administrator

Postprzez Zygmunt Skibicki » 28 sie 2011, o 20:20

IraS napisał(a):A w tym ustrojstwie głowica jest odkręcana ? Ciekaw jestem czy można tam wkręcić głowicę Manfrotto.

Według mnie w statywie Piotra_S... można.
Zygmunt Skibicki

Postprzez IraS » 28 sie 2011, o 20:24

Mi też tak się wydaje, tylko ciekawe czy gwincik ten sam.
IraS
Administrator

Postprzez Zygmunt Skibicki » 28 sie 2011, o 20:56

IraS napisał(a):Mi też tak się wydaje, tylko ciekawe czy gwincik ten sam.

Skoro na mojego wyżej pokazanego "żółtka" Nikona da się go założyć, to chyba ten sam...
Bym się bardzo zdziwił, gdyby było inaczej. W całym moim życiu widziałem tylko dwa gwinty statywowe(*), ale tego większego z pierwszej połowy zeszłego wieku już od bardzo dawna nie spotykam. Zresztą, są taniutkie redukcje i to w obie strony.

(*) - Oczywiście pomijam ciężkie statywy do kinowych kamer filmowych.
Zygmunt Skibicki

Postprzez Piotr_S » 28 sie 2011, o 21:01

IraS napisał(a):Mi też tak się wydaje, tylko ciekawe czy gwincik ten sam.

Głowica wymienialna. Gniazdo mocowania do statywu – 1/4", śruba statywowa 3/8" .
Piotr_S
Administrator

Postprzez Zygmunt Skibicki » 28 sie 2011, o 21:11

Piotr_S napisał(a):Gniazdo mocowania do statywu – 1/4", śruba statywowa 3/8" .

I wszystko jasne.
Zygmunt Skibicki

Postprzez IraS » 28 sie 2011, o 21:17

No tak 1,4 3/8 tylko czy to to samo co Manfrotto bo nie mam suwmiarki pod ręką by sprawdzić. Zresztą może z Piotrem uda się zazębić w Bieszczadach i porównać i przetestować ;)
IraS
Administrator

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Fotografia