Tego już nie zobaczycie

Ludzie, miejscowości, zabytki, architektura sakralna - dyskusje oraz zdjęcia

Re: Tego już nie zobaczycie

Postprzez irekr » 26 mar 2009, o 13:29

Do drugiej połowy lat siedemdziesiątych na południowych stokach Łopiennika była sobie chata. Z tego co mnie przekazano spłonęła w 77 lub 78 roku.
Ma ktoś może jakieś zdjęcia lub informacje?
irekr
Stonka bieszczadzka

Postprzez Piotr_S » 26 mar 2009, o 13:54

irekr napisał(a):Do drugiej połowy lat siedemdziesiątych na południowych stokach Łopiennika była sobie chata. Z tego co mnie przekazano spłonęła w 77 lub 78 roku.

Konkretnie na Horodku. Powstało w 1965 (wtedy obiekt przejał Alamtur). Szefami schroniska byli kolejno: Witold Cygan a następnie - bardziej znany z dokonań w Łopience - Olgierd Łotoczko. Po tragicznej śmierci O. Łotoczki (1976r.) schroniskiem zarządzał M. Pytel. Schronisko spłonęło doszczętnie podczas jego nieobecności, w roku 1977. M. Pytel zmarł w ubiegłym roku, o czym poinformował mnie jakiś czas temu jego syn.
Więcej oraz kilka fot pozostałości znajdziesz tu:
http://www.twojebieszczady.net/piesze/lopiennik.php
Ostatnio edytowano 16 gru 2012, o 18:34 przez Piotr_S, łącznie edytowano 1 raz
Powód: link
Piotr_S
Administrator

Postprzez Basia Z. » 26 mar 2009, o 14:05

irekr napisał(a):Do drugiej połowy lat siedemdziesiątych na południowych stokach Łopiennika była sobie chata. Z tego co mnie przekazano spłonęła w 77 lub 78 roku.
Ma ktoś może jakieś zdjęcia lub informacje?

Zdjęć nie mam, ale byłam w tamtym miejscu (pogorzelisko dosłownie jeszcze dymiło) w październiku 1977 na rajdzie "Połoniny" organizowanym przez SKPB Warszawa. Nasza trasa miała wtedy wyznaczone w tej chatce noclegi. Niestety już będąc na trasie, która była 10-dniowa dowiedzieliśmy się o pożarze. Nocowaliśmy ostatecznie gdzieś w jakimś ośrodku w Smereku (który wtedy nazywał się "Świerków"), a podchodząc na Łopiennik przechodziliśmy obok pogorzeliska

Tak że datą kiedy chatka spłonęła jest z całą pewnością pocz. października 1977 (tak to kojarzę, bo w roku 1978 już pracowałam, więc nie mogłam wtedy pojechać na Rajd "Połoniny").

Chatę prowadziło z tego co pamiętam SKPB Warszawa. Myślę, że informacji można by poszukiwać na stronach SKPB.

Pozdrowienia

Basia
Basia Z.

Postprzez marcopolo » 27 mar 2009, o 23:44

Tak schron wyglądał na początku lat 60-tych. Zdjęcie pozyskałem z gazety "Światowid" z 1963 r.
Załączniki
marcopolo
Stonka bieszczadzka

Postprzez marcopolo » 9 kwi 2009, o 21:24

Marazm jakowyś zapanował w tym temacie. Dla rozruszania dyskusji - Lesko z 1968 r. Nieistniejące: fontanna z trębaczem i kamieniczki przed synagogą - obecnie ośrodek zdrowia.
Załączniki
marcopolo
Stonka bieszczadzka

Postprzez buba » 10 kwi 2009, o 07:40

nie mam zdjec... bedzie jak zeskanuje... ale nie ma juz opuszczonego hotelu na wzgorzu w tarnawie niznej... i wiaty na przeleczy zebrak...
buba
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez IraS » 8 lut 2010, o 14:01

No następny obiekt którego nie zobaczymy to schronisko w Smolniku spłonęło doszczętnie dziś nad ranem.
Załączniki
IraS
Administrator

Postprzez lucyna » 8 lut 2010, o 15:01

Piotr_S napisał(a):

Konkretnie na Horodku. Powstało w 1965 (wtedy obiekt przejał Alamtur). Szefami schroniska byli kolejno: Witold Cygan a następnie - bardziej znany z dokonań w Łopience - Olgierd Łotoczko. Po tragicznej śmierci O. Łotoczki (1976r.) schroniskiem zarządzał M. Pytel. Schronisko spłonęło doszczętnie podczas jego nieobecności, w roku 1977. M. Pytel zmarł w ubiegłym roku, o czym poinformował mnie jakiś czas temu jego syn.
Więcej oraz kilka fot pozostałości znajdziesz tu:
http://www.twojebieszczady.pl/piesze/lopiennik.php" target="_blank" target="_blank

Piotr Twoje informacje są niepełne. Ostatnim opiekunem był pan Andrzej Gąsiorowski znany przewodnik beskidzki i obecny szef Galicyjskich Gospodarstw Gościnnych. Ostatnio na ten temat rozmawialiśmy na szkoleniu w gronie przewodników., a pan Andrzej przedstawił nam szczegóły pożaru. Trochę informacji na ten temat też dostarczył nam Teddy Kawulicz, który jako jeden z pierwszych stanął przy płonącym schronisku. Historia jest ciekawa i nawet w niej pojawia się famme fatale.
lucyna
Zbanowany

Postprzez e-bieszczady.pl » 9 lut 2010, o 18:43

IraS napisał(a):No następny obiekt którego nie zobaczymy to schronisko w Smolniku spłonęło doszczętnie dziś nad ranem.

..., i gdzie teraz Królowa się podzieje. A miałem tam wpaść w zeszłym tygodniu tylko sniegu dowaliło.... eh
e-bieszczady.pl
Stonka bieszczadzka

Postprzez IraS » 20 lip 2010, o 15:20

Zrównano z ziemią ten oto pomnik w Komańczy więc można go już tylko na zdjęciach zobaczyć.
Załączniki
IraS
Administrator

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Historia Bieszczadów