Telefony w Chacie

Forum Chaty Socjologa na Otrycie

Re: Telefony w Chacie

Postprzez długi » 27 sty 2011, o 22:35

Jak ostatnim razem byłem w Chacie informacja taka przywitała mnie w przedsionku. I to jest dobry zakaz. I nie trzeba wrzucać komóry do potoku. Wystarczy wyłączyć, a gdy przyjdzie potrzeba wyjść, włączyć, wykonać co serce i rozum dyktuje i ... znów wyłączyć. To takie trudne?
Pozdrawiam
Długi
"Kropla zimnej wody dodaje szklance koniaku aromatu"
J. Tuwim
długi
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez Ulpian » 29 sty 2011, o 13:10

Uważam, iż tabliczka przed wejściem z napisem- wyłączcie swoje komóry Ci którzy tu wchodzicie - jest jak najbardziej na swoim miejscu i sam postulowałem swego czasu takie rozwiązanie, ponieważ mam osobistą na prywatny użytek wizję Chaty :
Chata jak każdy "turystyczny schron" jest swego rodzaju cywilizacyjną enklawą zapewniającą przeżycie w niecywilizacyjnym otoczeniu lasów, gór itd. Natomiast pozostaje ona na swoistym poziomie - powiedzmy XIX wieku - dobrze by było maksymalizować wysiłki aby taka była i pozostała, niezależnie od napierającej z zewnątrz współczesnej cywilizacji. Napiszę więcej - kiedy zastanawiałem się nad przyszłością Chaty pomyślałem że jej największym atutem będzie pozostawanie na niezmienionym poziomie cywilizacyjnym, autentycznym a nie - specjalnie w tym celu marketingowo stworzonym.

Właśnie w taką wizję wpisują mi się ograniczenia dotyczące używania telefonów, laptopów , samochodów na polance przed chatą itd. - w gruncie rzeczy to ta sama walka z naporem cywilizacyjnym.
Oczywiście ludzi nieświadomych zasad, nie pozostaje nic innego jak informować o nich bezpośrednio,na stronie internetowej itp., można przykładowo stworzyć wokół Chaty coś w rodzaju - hmmmm, enklawy czy strefy o ograniczonej cywilizacji - jakkolwiek ją się nazwie, ważne by spełniała swój cel.

Tworzenie takiego zakazu , choć skłaniałbym się się raczej ku nazywaniu tego lżej nieco - normą obyczajową,że juz nie wspomnę o sankcjach - niesie za sobą klasyczne problemy próbujących tworzyć zbyt wąskie definicje prawne do których nie da sie wymyślić wszystkich wyjątków.

Natomiast by zaistniał taki obyczaj potrzeba grupy ludzi którzy go przekazują innym - oczywiście chodzi o tzw. otrytczyków , a nie ma nic bardziej deprymującego niż łamanie obyczaju przez ludzi którzy ponni być tego obyczaju wzorem i punktem odniesienia. Wobec tego szanowna grupo otrycka - trzeba być wzorem w tej kwestii a może uda się by obyczaj przenikał do szerszego grona ludzi i stał się obyczajem miejscowym.
Wyjątki zaszwsze będą ale chodzi o to by nie zatraciły swej wyjątkowości.
Marcin.
Ulpian

Postprzez andrzej627 » 29 sty 2011, o 15:13

"Obyczaj" jest znacznie lepszym słowem niż "zakaz". Chyba że robicie badania socjologiczne na temat przestrzegania zakazów.
andrzej627
Ekspert bieszczadzki

Postprzez Markela » 31 sty 2011, o 08:57

Podoba mi się to stronienie od telefonów w Chacie .
Jak chciałem zadzwonic to poprostu wtszedłem z Chatki i w spokoju intymnie nawijałem z moją lubą z godzinke lub dłużej - wszystko da się pogodzić ;)
Markela
Niedzielny turysta bieszczadzki

Lokalizacja: Wolność słowa i wyznania (Konstytucja) I tego wymagam na każdym forum

Postprzez skazaniec » 26 mar 2011, o 18:53

Piękna zasada, piękna... chyba się wybiorę do Chaty:)
Wędrowny Psychopata Gawędziarz
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Postprzez FrancisBegbie » 22 sie 2011, o 08:04

Jak dla mnie, wszystkie miejsca publiczne powinny być objęte takim zakazem - a w szczególności szlaki, na których nie chce mi się słuchać tego, że ktoś zrobił źle rozliczenie roczne albo przez telefon właśnie je dokonują (byłem ostatnio tego świadkiem) - Znajdź katalog rozliczenie - 2011, otwórz następnie plik kwartał 2, znajdź w pliku excela zakładkę 2 i w niej wiersz 5 kolumnę 3....

Ktoś w tym temacie pisał o tym, że nie wybiera się w góry po to by urządzić telekonferencję - też tak myślałem do czasu.

Jak najbardziej jestem za tym, by nie tyle nie używać telefonu - ale nie rozmawiać przez niego w miejscu, w którym zapewne nie wiele osób życzy sobie wysłuchiwania kompletnie nieinteresujących nas treści w dodatku niejednokrotnie bardzo głośno przekazywanych.

PS: Co nie oznacza, że telefonu nie należy mieć przy sobie... potrzebny jest w razie problemów czy wtedy, gdy faktycznie coś istotnego się wydarzy (np. problemy zdrowotne, nagłe wypadki). Jednak postulował bym do ograniczenia tego do totalnego minimum... Dzikość jaka by ona nie była, to dzisiaj jedyny element "marki" Bieszczadów - a taka inicjatywa jak tutaj prezentuje Chata to jeden z nielicznych kroków, które zmierzają do tego by ujednolicić obraz Bieszczadów w oczach przyjezdnych a zarazem może pchnie to do podejmowania podobnych kroków innych "gospodarzy = tubylców".
FrancisBegbie
Stonka bieszczadzka

Postprzez trzykropek » 23 sie 2011, o 19:59

..a ja jestem ZA.. i w przyszłości też coś takiego w swojej Chacie wprowadzę... nie rozumiem argumentacji przeciw, nie to nie.. i tyle... porównywanie do kościoła? a po co?
trzykropek
Stonka bieszczadzka

Poprzednia strona

Powrót do Chata Socjologa