Trasa do Sianek.

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Trasa do Sianek.

Postprzez Kruk » 19 maja 2009, o 18:14

Witam. W zasadzie jestem bieszczadzką stonką. W bieszczadach byłem tylko na dwóch 3 dniowych wypadach. Natomiast w lipcu wybieram się na 7 dni :D i chcę między innymi wybrać siędo Sianek. Z braku czasu (niestety) korzystam w 4 kółek.
Trasę chcę rozpocząć w miejscowości Muczne lub Tarnawa Niżna. Jestem dobrym piechurem, ale robię dużo zdjęć,podziwiam "widoczki". Obawim się czy zdążę dojśc do Sianek i wróci do punktu wyjścia ( Muczne,Tarnawa). Z mapy wynika, że nie ma tam zbyt dużej róznicy wzniesień, ale zawsze lepiej spytać osób które juz tam były.
Może wypiszę pytania:
1. Czy w miejscowościach Muczne i Tarnawa Niżna można przenocować (nie jestem wybredny)?
2. Jaka trasę wybrać z Tarnawy Niżnej wzdłuż granicy przez torfowiska czy drogą przez las do Bukowca?
3. Czy warto odbić do Sokolików Górskich?
4.Czy część tej trasy można przebyć rowerem ( zaznaczam, że nie wjeżdżam na Tarnicę na rowerze :D , a rower służy mi tylko do skracania czasu podróży, a nie do zaliczenia jak najwiekszej ilości unktów kontrolnych, nie chcę całej trasy przejechać na rowerze, no i jeżeli droga to wertepy i wyboje to wolę iść na własnych, krzywych nóżkach)?
5. Czy warto odbić z Tarnawy do Dźwiniacza Górnego?
6. Polecacie może jakieś osobliwości natury na tej trasie, które warto zobaczyć. Bardzo interesuję się śladami po dawnych mieszkańcach, zapomnianymi miejscami, cerkwiami, cmentarzami. Może wschód słońca nad torfowiskiem zapiera dech w piersiach?
Planuję conajmniej 4 takie trasy ( trasa, "dzień wolny", trasa ) więc spodziewajcie się jeszcze kilkupodobnych tematów. Pozdrawiam.
Kruk

Re: Trasa do Sianek.

Postprzez Piotr_S » 19 maja 2009, o 20:11

Kruk napisał(a):1. Czy w miejscowościach Muczne i Tarnawa Niżna można przenocować (nie jestem wybredny)?

Można, zwłaszcza w Mucznem - ale w lipcu, na jedna noc tak z marszu to mogą być problemy.
Kruk napisał(a):2. Jaka trasę wybrać z Tarnawy Niżnej wzdłuż granicy przez torfowiska czy drogą przez las do Bukowca?

Szosą jest chyba więcej ciekawych widoków, aczkolwiek kwestia gustu. Na tej drugiej jest za to taras widokowy (zaraz na początku).
Kruk napisał(a):3. Czy warto odbić do Sokolików Górskich?

Można zobaczyć murowaną, opuszczona cerkiew po stronie ukraińskiej.
Kruk napisał(a):4.Czy część tej trasy można przebyć rowerem

Można do Bukowca, dalej BdPN sam nie wie cy można, bo co roku zmienia zdanie (była wyznakowana trasa do d.schronu nad Negrylowym), w każdym razie nie będziesz miał potem co zrobić z rowerem.
Kruk napisał(a):5. Czy warto odbić z Tarnawy do Dźwiniacza Górnego?
Owszem, ale nie tego samego dnia - nie dasz rady. Ścieżka do DG ma 7km.
Kruk napisał(a):6. Polecacie może jakieś osobliwości natury na tej trasie, które warto zobaczyć. Bardzo interesuję się śladami po dawnych mieszkańcach, zapomnianymi miejscami, cerkwiami, cmentarzami.

Poczytaj:
Dolina Górnego Sanu
Tarnawa - Dźwiniacz
Cmentarz w Dżwiniaczu

Długość: ok.23km Bukowiec - Bukowiec trasa ściezki + 9km Bukowiec - Tarnawa + 5km Tarnawa - Muczne, co daje 37km z Mucznego, więc raczej takiej opcji nie warto brać pod uwagę.
Piotr_S
Administrator

Postprzez Kruk » 20 maja 2009, o 09:00

Dzięki Piotr za wskazówki. Rzeczywiście trasa trochę długa, jakoś wcześniej nie przeliczyłem kilometrów, ale może dam radę :D . Okaże się w lipcu. Napewno zdam relację z foto.
A odnośnie ewentualnego noclegu w schronie nad Negrylowym. Historie o ukraińskich pogranicznikach "porywających" polskich turystów pod zarzutem przekroczenia granicy to chyba bajki?
Chociaż w zeszłym roku spotkałem na szlaku pomiędzy Haliczem i Rozsypańcem mężczyznę,który twierdził, że przed chwilą widział tychże pograniczników na (asfaltowej o zgrozo) ścieżce/drodze z Przełęczy Bukowskiej do Wołosatego. No i snuł opowieści o "porywaczach"...a na niebie czarne chmury i deszcz lał jak z cebra... :shock:
Kruk

Postprzez buba » 20 maja 2009, o 09:56

w negrylowie schronu juz nie ma...

pogranicznicy raczej juz nie porywaja turystow, chyba ze rzeczywiscie sie przelezie granice.

jesli masz malo czasu i auto to do bukowca mozna podjechac ,nie ma sensu chyba tuptac takiego kawala asfaltem gdy jeszcze co chwile cie mija jakies auto..(po drodze robiac spacer na sokoliki- ruiny cerkwi sa fajne ale nie idz do nich od polskiej strony, mnie tam zlapali- a prawie juz pod cerkwia bylam ;) i ponoc lubia to miejsce na lapanie turystow,ktorzy probuja granice przekroczyc, lepiej z daleka poogladac ;) )

jak lubisz cmentarze to warto sie wybrac na dzwiniacz :)
buba
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez Kruk » 21 maja 2009, o 11:12

Dzięki buba! A odnośnie twojej przygody, to złapali cię i puścili, czy były dalsze konsekwencje?
Kruk

Postprzez buba » 21 maja 2009, o 15:56

Kruk napisał(a):Dzięki buba! A odnośnie twojej przygody, to złapali cię i puścili, czy były dalsze konsekwencje?

puscili ;) metody "na blondynke" sa czesto skuteczne ;) "a ja sie zgubilam","nie moze mnie pan zaprowadzic do tej cerkwi? "to tu jest granica??",itp
buba
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez dioptaz1500 » 30 kwi 2014, o 20:45

100_57237.jpg
Tarnawa Niżna- osada po str.Ukrainy
100_57237.jpg (21.72 KiB) Przeglądane 1197 razy
Witam forumowiczów. Nie tak dawno miałam przyjemność spędzić 3 dni w Tarnawie Niżnej (po raz 2 w życiu i mam nadzieję, że nie ostatni)Po za tym,że jestem zauroczona okolicą i w ogóle Dol. Górnego Sanu wraz z jego historią (w szczególności nie istniejąca wsie)- magiczne miejsce.Coś niesamowitego. Zwróciłam uwagę na zabudowania po stronie Ukraińskiej, które są widoczne z Tarnawy N. idąc drogą w stronę Sokolik, Bukowca za dawnym Igloopolem i stanicą koni huculskich. Kiedy byłam tu 6 lat temu dowiedziałam się, że ta osada nie była zelektryfikowana. Podobno 3 lata temu została "podłączona do prądu"dowiedziałam się od wujka,który mieszka w Tarnawie. O co mi chodzi-czy ktoś zna nazwę tej osady? Próbowałam w internecie na wirtualnych mapach odszukać.Zakładałam,że może być to Jabłonka Wyżna, Niżna, Beniowa po ukr.str. ale z mapy nie bardzo mi pasuje bo Jabłonka jest za zboczem,a ta osada podejrzewam,że jest przed. Mam "zagwozdkę", która nie daje mi spokoju.Czy ktoś mi może pomóc? Na życzenie mogę wysłać zdj. w lepszej rozdzielczości.
dioptaz1500
Stonka bieszczadzka

Postprzez Piotr_S » 1 maja 2014, o 09:22

Wstaw większe zdjęcie, bo to jest jak znaczek pocztowy i nic nie widać. Na wysokości obecnej Tarnawy pod drugiej stronie Sanu była też Tarnawa Niżna i Wyżna, San nie był rzeką graniczną. Trochę dalej jest Wierchnia Jabłuńka, jeżeli mówimy o tym co jest na wysokości szosy w Tarnawie Niżnej po minięciu budynków, zaraz za zakrętem.
Piotr_S
Administrator

Postprzez dioptaz1500 » 1 maja 2014, o 19:08

obawiam się,że to zdjęcie również może być nieczytelne. W chwili załączania otrzymywałam komunikat,iż musi być do 120 KiB.Zmniejszyłam,ale obawiam się efektu :-)
Załączniki
dioptaz1500
Stonka bieszczadzka

Postprzez dioptaz1500 » 1 maja 2014, o 19:23

tak dokładnie chodzi mi o to co jest na wysokości szosy w Tarnawie N. za zakrętem. W zasadzie stojąc na wysokości stanicy koni widać te zabudowania. W sumie próbując znaleźć na wirtualnej mapie ta osadę przez chwilę pomyślałam,że może być to Wierchnia Jabłuńka,ale wolałabym potwierdzenia :-) Wrzucając w google nazwę "Wierchnia Jabłuńka" w zasadzie to nic nie znajduję.Zdjęć również :-(ale może to wina złego wpisywania ;-) Bardzo zaintrygowała mnie ta osadka, zwłaszcza,że podobno od 3 lat mają prąd.Ze zdjęciem mam problem,ale to już wyjaśniłam pisząc wcześniej odp.tylko czeka na akcept.
dioptaz1500
Stonka bieszczadzka

Następna strona

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi