trasy dla początkujących

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

trasy dla początkujących

Postprzez magdaTBU » 7 sie 2011, o 20:29

Witam. Wyjeżdżam na kilka dni do Wetliny, czy możecie zaproponować jakieś trasy dla początkujących i jakieś ciekawe miejsca w okolicy? :ugeek:
magdaTBU
Stonka bieszczadzka

Re: trasy dla początkujących

Postprzez Zygmunt Skibicki » 9 sie 2011, o 11:11

Wetlina jest bodaj najlepszym miejscem bazowym na piesze wędrówki po Bieszczadach. Drugim takim są Ustrzyki Górne, ale tam jest zawsze o wiele hałaśliwiej.
Ja bym proponował wejść na mapę i... połazić po niej sumując czasy przejść - są wyraźnie określone przy każdym odcinku szlaku od drogowskazu do drogowskazu.
Tam nie ma szlaków, które by latem wymagały jakichś specjalnych umiejętności.
Byle nie planować dziennych tras dłuższych niż 5 godzin, bo mapa podaje tylko czasy samych przejść, a trzeba dodać jeszcze czas na odpoczynki, posiłki, zrobienie fotek i choćby pogadanie po drodze. Z takiej trasy 5-cio godzinnej zrobi się z pewnością 7... oby tylko, bo tam naprawdę jest co pooglądać. A poza tym... po co pędzić przed siebie, skoro największą frajdą ma być właśnie wędrówka?
Aha, trwa także tu odwieczny spór, które mapy są lepsze...? Puryści topografii walczą na noże wyszukując najmniejsze nawet nieścisłości map z terenem i... guzik z tego wynika.
Dla zwykłego śmiertelnika nie planującego zapuszczanie się poza znakowane szlaki turystyczne cała ta "Wojna Wysokich Specjalistów" nie ma żadnego absolutnie znaczenia.
Mnie wystarcza w zupełności łatwa do nabycia w całym kraju:

Obrazek
Da się to kupić niemal wszędzie... nawet na Allegro.

A co do "ciekawych miejsc", zabytków czy "świadków kultury"...
Wetlina nie jest akurat najlepszą bazą do ich zwiedzania podczas pieszych wycieczek, ale przecież papierowe: zarówno mapę turystyczną jak i przewodnik po Bieszczadach i tak trzeba nabyć i ze sobą zabrać...
Może w czasie jazdy do tej Wetliny, albo powrotu da się gdzieś zatrzymać i obejrzeć?
Na pewno warto zawadzić o skansen w Sanoku - lekko licząc 3 godziny zwiedzania...
Serdecznie odradzam Solinę, bo to badziew totalny, wszeteczny i... nijaki, a do tego odrażający tumult.
Może jakaś stara cerkiewka...?
Jakiś stary cmentarz...?
Jest tu wątek poświęcony publikacjom po regionie i tam warto poszperać, ale radzę się skupić wyłącznie na pozycjach przewodnikowych...
Mnie na początek najbardziej by przyprzypasował:

Obrazek

albo:

Obrazek

Ale ten drugi to już chyba na kolejny wyjazd - tak myślę.
Obydwa te przewodniki także można kupić na portalach aukcyjnych...
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis

Postprzez Zygmunt Skibicki » 9 sie 2011, o 11:39

Zamknęło mi edytowanie, a chciałem podlinkować... Wrrr... !!!
Skansen w Sanoku
cerkwie w Bieszczadach
zabytkowe cmentarze w Bieszczadach
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis

Postprzez magdaTBU » 10 sie 2011, o 18:11

serdecznie dziękuję :)
magdaTBU
Stonka bieszczadzka

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi