Trudności szlaków w Czarnohorze

Bieszczady Wschodnie, Borżawa, Świdowiec, Gorgany, Czarnohora

Trudności szlaków w Czarnohorze

Postprzez endless » 2 kwi 2012, o 17:55

Witam

Chciałbym się wybrać w te góry ale jeszcze nie byłem w tego typu miejscu, włóczyłem się tu i ówdzie po Polsce. Chciałem zapytać przede wszystkim jak jest z oznaczeniem szlaków vel. czy trudno dotrzeć tam gdzie się chce bo słyszałem, że nie ma co liczyć na oznakowanie jak u nas
endless
Stonka bieszczadzka

Re: Trudności szlaków w Czarnohorze

Postprzez bksop » 3 kwi 2012, o 08:48

Stan oznakowania pieszych szlaków turystycznych w Czarnohorze oraz w jej sąsiedztwie jest bardzo zróżnicowany. Prace znakarskie znajdują się w toku, dlatego też należy liczyć się ze zmianami i uzupełnieniami w oznakowaniu.
W Czarnohorze fundacja, kierowana przez Wasyla Hutyriaka, oznakowała w 2009 r. trzy szlaki: czerwony, zielony i niebieski z Zaroślaka na Howerlę oraz żółty z Zaroślaka do Jez. Niesamowitego.
W Czarnohorze znaleźć można również pojedyncze znaki szlaku czerwonego prowadzącego z Pohorylca na Pop Iwan i dalej granią główną na Howerlę.
W okolicach Dzembroni i Bystreca turyści mają do dyspozycji dwa szlaki wyznakowane przez Kubę Węgrzyna, gospodarza chatki „U Kuby" - jest to szlak czarny z Czerdaka przez Ko-szaryszcze i Połoninę Czufrowa na Munczel (na ostatnim odcinku brak znaków!) oraz szlak żółty z Bystreca, prowadzący do chatek na Koszaryszczu (drugi odcinek tego szlaku prowadzący od strony Dzembroni w kierunku Dmytrowej Chaty jest słabo oznakowany).
Ponadto wyznakowany jest przez działaczy ze Lwowa żółty szlak bedący częścią Zakarpackiego Szlaku Turystycznego. Czarnohorskie odcinki tego szlaku mają numery 15 (Kwasy - Howerla) i 14 (Howerla - Stoh). Znaki, nieco większe od polskich, są na niektórych odcinkach bardzo rzadko rozmieszczone, przykładowo na grani głównej oznakowane są często jedynie kulminacje (np. w rejonie Turkuła, Szpyci, Reber). Przebieg tego szlaku w rejonie drugiego co do wysokości szczytu Czarnohory - Berbenieskiej - jest dyskusyjny. Do czasów przejść podawanych na drogowskazach zakarpackiego szlaku turystycznego należy podchodzić z ostrożnością. Według tych samych zasad w 2008 r. wyznakowany został szlak żółty z Lazeszczyny na Howerlę przez połoninę Gropa.
Miejscowościami wyjść na Zakarpaciu są Łazesczyna k/Jasinii przez Pietrosa na Howerlę i dalej, Łuchy na Howerlę, na Stoha, Popa Iwana (długie podejścia i możliwy problem z pogranicznikami z Bogdana), z drugiej strony Czarnohory z Worochty przez Zawoleję, Zaroślak na Howerlę i jeziorko Niesamowite, Z Bystrzca na Rebra, Brebienieskul, Munczel, z Dżembroni przez Smotrecz i Uchaty Kamień (bardziej polecana) na Popa Iwana, z Szybenego na Stoha i dalej na Popa Iwana (po uzgodnieniu z pogranicznikami, Z Szybenego przez Pohorylec połoninę Szuryn, jeziorko Mariczejka na Popa Iwana i dalej na Howerlę (trasa kilkudniowa).
Z map polecam mapę Wojciecha Krukara i Mateusza Trolla "CZARNOHORA". Z przewodników dalej aktualny przewodnik Henryka Gąsiorowskiego "Beskidy Wschodnie T II Pasmo Czarnohorskie", z wydawnictwa Bezdroża "Przewodnik Góry Ukrainy z plecakiem Czarnohora".
bksop
Stonka bieszczadzka

Re: Trudności szlaków w Czarnohorze

Postprzez endless » 7 kwi 2012, o 17:35

Wiem, że temat dotyczy Czarnohory ale nie chcę zakładać nowego więc tu zapytam a jak jest w Gorganach?
endless
Stonka bieszczadzka

Powrót do Karpaty ukraińskie