Trunki, napitki, nalewki i inne takie...

Tematy nie pasujące do pozostałych działów oraz luźne pogaduchy o wszelkich sprawach, polityka, historia, obyczaje, kultura, rozrywka, rozmaitości

Re: Trunki, napitki, nalewki i inne takie...

Postprzez lidkru » 30 cze 2011, o 19:43

mnie najbardziej ten liść intryguje :)
Lidka
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez skazaniec » 3 lip 2011, o 15:59

Żeby nie było więcej intrygacji:
Aronia na liściu wiśniowym -
Składniki:

3 litry wody
2 kg aronii
300 liści wiśni
1 kg cukru
1,5-2 litry spirytusu (ja leje 2:)
10 dkg kwasku cytrynowego

1. Aronie i liście umyć.
2. Następnie aronie z liśćmi (liście na dnie aronia na wierzch) zalać wodą i gotować do 30 minut.
3. Odcedzić - dodać kwasek cytrynowy i cukie
4. Po ostudzeniu dodać spirytus i rozlać do butelek.
Wędrowny Psychopata Gawędziarz
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Postprzez karabin_bojowy » 6 lip 2011, o 09:36

Nalewka mleczna (farmaceutów)

1 kg cytryn,
1 kg cukru,
1 l mleka,
1 l spirytusu

Cytryny umyć, obrać z żółtej skórki oraz albedo (cienko skrojoną skórkę z 1 cytryny ostawić), pokroić w plasterki, oczyścić z pestek, włożyć do gąsiorka, dodać cukier, mleko, spirytus i skórkę z 1 cytryny.
Gąsiorek zamknąć i odstawić w chłodne, ciemne miejsce na 1 miesiąc (wstrząsać gąsiorkiem co kilka dni).
Natępnie przefiltrować nalewkę do butelek przez bibułę filtracyjną (przesączać bardzo wolno, kroplami).
Właściwie przefiltrowana nalewka jest krystalicznie czysta, ma żółtawy kolor i bardzo delikatny smak.
karabin_bojowy
Zakapior bieszczadzki

Postprzez karabin_bojowy » 11 lip 2011, o 22:17

Tak się złożyło, że czyniąc zbiory czarnej porzeczki na Smorodniówkę, przytuliłam wiadereczko pięknego agrestu... Co by się owo dobro nie zmarnowało, nastawiłam Agrestówkę :D....

Składniki
1 kg dojrzałego agrestu
1/2 l spirytusu 95 %
1/2 l wódki 40 %
1/2 kg cukru
aromat waniliowy

Przygotowanie
Agrest dokładnie umyć, odciąć ogonki i owoce wrzucić do słoja, lekko nagnieść. Zalać wódką i spirytusem. Odstawić na miesiąc. Następnie zlać, a owoce zasypać cukrem oraz dodać aromat waniliowy. Odczekać dwa tygodnie i powstałe nalewki - słodką i wytrawną - wymieszać. Wlać do butelek, szczelnie zakorkować i odstawić na miesiąc, aby dojrzała.
karabin_bojowy
Zakapior bieszczadzki

Postprzez karabin_bojowy » 22 lip 2011, o 09:26

Ha...dziś zlałam melonówkę... aromat jaki rozsiewa dookoła jest cudnie rajski :) ...

Przepis z pamięci, więc mam nadzieje, że nic nie narobię ;)

Melonówka

Dojrzałego melona pokroić w kostkę i zalać wrzącym syropem, przygotowanym z niepełnego kilograma cukru i szklanki wody. Ja dodatkowo dodałam pół łyżeczki cynamonu... Gdzieś wyczytałam, że dwie łyżeczki, ale tak mi się wydumało, że bezie to już cynamonówka ;) ... Przykryć ściereczką, co by para wodna się unosiła, ale aromat został... Następnego dnia zlać sok z melona i zmierzyć ile go wyszło... Dodać połowę objętości soku spirytusu , znaczy jeśli litr soku to pół litra spirytusu... Ważne jest, żeby wlewać spirytus do soku, a nie odwrotnie. Wymieszać. Dodać sok wyciśnięty z połówki cytryny i zamieszać. Przecedzić przez bibułkę filtracyjną i zlać do butelki. Zakorkować i odstawić na miesiąc :D ....

Na zdrowie ;)
karabin_bojowy
Zakapior bieszczadzki

Postprzez karabin_bojowy » 11 sie 2011, o 09:13

Wczoraj zakończył się pierwszy etap ... Smorodinówki i Agrestówki :) ... teraz kolejny miesiąc czekania :) ...

Wynalazłam taką książeczkę na rynku, w której jest masę receptur nalewek, nie tylko tych do kosztowania, lecz również zdrowotnych. I tak na przykład zastanawiam się nad nalewką z różowej kończyny, z kurdybanka i z kwiatów lawendy :) ... Potem może dorzucę jakiś przepisik :)... Co sądzicie o nalewkach dla zdrowotności, czyli takich do nacierania itp.??? Mi to trochę się serce kraje, jak czytam, ze mam zalać kończynę pół litra spirytusu :) ...
karabin_bojowy
Zakapior bieszczadzki

Postprzez Zygmunt Skibicki » 11 sie 2011, o 12:56

Właśnie zaczyna się okres robienia dereniówki!
Ja to robię tak:
Skład:
owoce derenia jadalnego - 5 kg
cukier - 2 kg
wódka 40%-owa - 3 l
spirytus 95,4% - 0,75 l

Owoce dokładnie umyć, odsączyć i koniecznie poprzekłuwać tzw "jeżem" winiarskim(*). Wsypać do słoja i zalać do pełna alkoholem (owoce powinny zajmować ¾ objętości słoja). Słój szczelnie zamknąć i postawić w ciepłym miejscu na 4 - 6 tygodni wstrząsać nim co kilka dni. Następnie zlać nalew do gąsiorka. Pozostałe w słoju owoce zasypać cukrem i wymieszać. Odstawić na ok. 3 tygodnie w ciepłe miejsce też co pewien czas wstrząsając, aż owoce puszczą sok, a cukier cały rozpuści. Otrzymany syrop wymieszać z nalewem i odstawić do sklarowania na tydzień, dwa. Potem ściągnąć sklarowaną część rurką, a resztę przesączyć przez filtr i wszystko przelać do szczelnie zamykanych butelek i odstawić - najlepiej, by leżały - na co najmniej pół roku - lepiej na rok.
Kto raz spróbował, co roku będzie to robił.

(*) można go szybko zrobić z plastra korka i dużej ilości wbitych weń szpilek.
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis

Postprzez Zygmunt Skibicki » 16 sie 2011, o 22:30

Szlag by to trafił!
Dopiero teraz zauważyłem, że zapomniałem dopisać w wyżej zamieszczonym składzie szklanki suszonych czarnych jagód.
Można i bez nich, ale lepiej...z.
Zygmunt Skibicki

Postprzez Zygmunt Skibicki » 16 sie 2011, o 23:01

karabin_bojowy napisał(a):Co sądzicie o nalewkach dla zdrowotności, czyli takich do nacierania itp.??? Mi to trochę się serce kraje, jak czytam, ze mam zalać kończynę pół litra spirytusu :) ...

Chyba koniczynę... nie?
Medycynę opartą o "apteczkę z wódkami" opisywał już Kitowicz, ale i on nie miał najlepszego o niej zdania. Raczej podkreślał szkodliwość zbyt częstego i obfitego z niej korzystania.
Zresztą, nalewy alkoholowe nie są najlepszą metodą na wydobywanie z ziół najcenniejszych składników. Tyle, że za króla Stasia nic lepszego nie znano.
Dzisiaj znacznie częściej stosuje się do tego lekceważone wtedy napary, a w trudniejszych wypadkach pełną ekstrakcję, a potem rozdział wydobytych składników.
Z tych składników do stosowania zewnętrznego produkuje się obecnie kremy oraz emulsje, które powodują dużo lepsze przyswajanie.
Zatem, poza ewentualną "atrakcyjnością" smakową medykamentów alkoholowych, ich znaczenie w dzisiejszej medycynie jest raczej... historyczno ciekawostkowe tylko.
Pytałaś o osobiste zdanie, to powiem, że nalewy alkoholowe wolę stosować wyłącznie wewnętrznie i to ze względów nie leczniczych, a wyłącznie... smakowych ze znacznym odchyleniem w kierunku... nastrojotwórczych. :lol:

Ale jeśli kogoś by zainteresował temat nalewek "zdrowotnych", to z czystym sumieniem mogę polecić książkę:
"Nalewki zdrowotne" Jana Rogali
Wydawnictwo Baobab - 2007, a wcześniej 2003
ISBN - 9788389642004
Stron - 200
Wszystkie ilustracje barwne - rysunki
Książka zawiera dobrą bibliografię polskich opracowań począwszy od roku 1885
Dało się to kupić swego czasu w supermarketach na przecenach...
Zygmunt Skibicki

Postprzez skazaniec » 23 sie 2011, o 10:58

Mundek znam dereniówkę :) dzięki, że przypomniałeś - produkcja rozpoczęta :)
Wędrowny Psychopata Gawędziarz
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Offtop