Turyści omijają Bieszczady. Co zrobić, by wrócili?

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Re: Turyści omijają Bieszczady. Co zrobić, by wrócili?

Postprzez eva » 22 kwi 2014, o 13:57

eva
Stonka bieszczadzka

Postprzez jerzumarian » 22 kwi 2014, o 15:02

Zastanawiam się- tylko na marginesie- dlaczego naukowiec z tytułami i wszekimi mozliwymi przedrostkami przed nazwiskiem pisze w tytule swojej pracy "Bieszczad", zamiast Bieszczadów? Czy pisze się Beskid, czy Beskidów? Kiedys profesor Miodek wyjaśniał to,że forma "Bieszczad się utrwaliła, choć jest nie tyle niepoprawna, bo zwyczajowo juz przyjęta, co niedbała. Nie mówi się Sudet, a Sudetów, Karkonosz, a Karkonoszy itd itp. Mimo wszystko przeczytam.
Wrócilem z Bieszczadów. Raz na zawsze.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez krzyś » 22 kwi 2014, o 22:09

A dlaczego mówi się Beskid Śląski, a nie Beskidy Śląskie???
Góry wysokie, kto mi z wami walczyć kazał...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez eva » 22 kwi 2014, o 22:28

Nazwa to drobiazg. Ważniejsze moim zdaniem pytanie, czy nieunikniony i tak potrzebny z punktu widzenia mieszkańców rozwój, da się pogodzić z tym, co stanowi o unikalności tych terenów. Z mistycyzmem, z tym, co śladem Wojtka Kurtyki, nazwane jest ścieżką góry? Czy zapisy programu Natura 2000 stanowią odpowiednie zabezpieczenie? Czy rozbudowa infrastruktury hotelowej niezakłuci naszego odbioru tych terenów?

I chyba nie chodzi tu o Chatę Wędrowca, bo to akurat jedna z lepszych inicjatyw.

Dla zainteresowanych, niestety dość długi, ale zdecydowanie wart uwagi materiał o najlepszym z polskich alpinistów i jego filozofii. Zresztą cała seria jest genialna i warta polecenia.
https://www.youtube.com/watch?v=zZgqLZ2RSZg
eva
Stonka bieszczadzka

Postprzez gór mi mało » 30 kwi 2014, o 21:14

jerzumarian napisał(a):Zastanawiam się- tylko na marginesie- dlaczego naukowiec z tytułami i wszekimi mozliwymi przedrostkami przed nazwiskiem pisze w tytule swojej pracy "Bieszczad", zamiast Bieszczadów? Czy pisze się Beskid, czy Beskidów? Kiedys profesor Miodek wyjaśniał to,że forma "Bieszczad się utrwaliła, choć jest nie tyle niepoprawna, bo zwyczajowo juz przyjęta, co niedbała. Nie mówi się Sudet, a Sudetów, Karkonosz, a Karkonoszy itd itp. Mimo wszystko przeczytam.

Z tą pisownią to nie takie proste, bo na przykład mówi się Karpat a nie Karpatów (choć dawniej tak właśnie mówiono i pisano np. książka Stanisława Staszica "O ziemiorództwie Karpatów"). Jak widać należałoby zrobić porządki w języku polskim bo brakuje w nim konsekwencji i wiele osób się gubi.
Osobiście głosowałabym za tym aby mówić Karpatów a nie Karpat (w razie jakby do takiego głosowania doszło).
Pozdrawiam
gór mi mało
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez Piotr_S » 1 maja 2014, o 09:30

gór mi mało napisał(a):Z tą pisownią to nie takie proste, bo na przykład mówi się Karpat a nie Karpatów (choć dawniej tak właśnie mówiono i pisano np. książka Stanisława Staszica "O ziemiorództwie Karpatów"). Jak widać należałoby zrobić porządki w języku polskim bo brakuje w nim konsekwencji i wiele osób się gubi.
Osobiście głosowałabym za tym aby mówić Karpatów a nie Karpat (w razie jakby do takiego głosowania doszło).Pozdrawiam

Proste, tylko język ewoluuje i jak większość będzie mówić "poszłem" to z czasem językoznawcy powiedzą, że obie formy są poprawne. Pełno profesorów, doktorów musza mieć o czym pitolić i czym się wykazać. Bieszczad to nie jest coś abstrakcyjnego, tylko słowo, które miało konkretne znaczenie. Karpaty to co innego. Bieszczad to był grzbiet, czasem wierzchołek graniczny - mógł oddzielać państwo, mógł czasem dwie wsie. Idąc z Roztok Górnych do Ruskego można było mówić "idę za Bieszczad". Więc jeżeli taki grzbiet, czy góra to Bieszczad, to pięć takich grzbietów czy górek to będzie 5 Bieszczad czy 5 Bieszczadów? :)
Piotr_S
Administrator

Postprzez Wojtek1121 » 1 maja 2014, o 12:36

Ośrodek Wisan w martwym sezonie zastosował można powiedzieć nokaut cenowy pokój dla jednej osoby z łazienką i śniadaniem obfitym za 40zł. Byłem mam paragon fiskalny dla niedowiarków.Czy ktoś zna podobną sytuację w Bieszczadach. Dodam w pokoju telewizor, lodówka oraz dostęp do wifi.
Wojtek1121
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Piotr_S » 1 maja 2014, o 19:42

Wojtek1121 napisał(a):Ośrodek Wisan w martwym sezonie zastosował można powiedzieć nokaut cenowy pokój dla jednej osoby z łazienką i śniadaniem obfitym za 40zł.

Może masz jakieś specjalne chody :) Też tam bywamy od czasu do czasu. Ceny prawie się zgadzają, ale jakby być dokładnym to nie 40 tylko 45zł doba poza sezonem a dopiero powyżej 3 noclegów 40 zł. Podobnie śniadanie - po 3 noclegu jest w cenie. Czyli za pierwsze 3 doby 3 x45 + śniadanie a każdy dzień powyżej 40zł. Natomiast ustalenie ceny minimalnej za domki poza sezonem to raczej błąd. Czy można znaleźć lepsze warunki w tej cenie? Można - nawet 5 km stamtąd, korzystamy też od czasu do czasu.
Piotr_S
Administrator

Postprzez Wojtek1121 » 1 maja 2014, o 20:05

Powtarzam mogę zeskanować paragon fiskalny 5 noclegów plus 5 śniadań 200zł. W tym ośrodku bywam i byłem zdziwiony nawet pytałem czy to nie pomyłka.
Wojtek1121
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Piotr_S » 2 maja 2014, o 18:06

Wojtek1121 napisał(a):Powtarzam mogę zeskanować paragon fiskalny 5 noclegów plus 5 śniadań 200zł.

Nie trzeba, nie neguję tego że tyle zapłaciłeś. Twierdzę tylko, że jak ktoś przyjedzie pierwszy raz to zapłaci ciut więcej, chyba że się coś zmieniło. Zresztą ośrodek ma ofertę na stronie internetowej i cena na 2014 poza sezonem wynosi 45zł za nocleg a śniadanie jest płatne osobno, a dopiero przy dłuższym pobycie wliczane w cenę. O ile dobrze pamiętam obowiązuje też rabat dla stałych klientów: 3% przy trzecim pobycie a 8% przy piątym i każdym kolejnym - policz, który raz byłeś :) Niezależnie od tego cena jest dobra a te kilka złotych nie ma znaczenia.
Piotr_S
Administrator

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy