Twierdza Przemyśl i podziemna trasa turystyczna

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Twierdza Przemyśl i podziemna trasa turystyczna

Postprzez SABA » 23 lut 2010, o 09:16

W lipcu z rodziną wybieram się na urlop w Bieszczady. Chciałabym uzyskać kilka informacji na temat: Trasy podziemnej w Przemyślu oraz Twierdzy Przemyśl
Chciałabym się dowiedzieć czy te obiekty mogą zwiedzać indywidualni turyści czy też konieczne jest wcześniejsze uzgodnienie. Byłabym wdzięczna za informacje:

- w jakie dni i w jakich godzinach można zwiedzać,

- jaki jest przewidywalny czas zwiedzania

- jaki jest to koszt.

Czy pod pojęciem Twierdza Przemyśl mam rozumieć konkretny budynek (tak jak np. zamek) czy też większy kompleks budowli i zabudowań. Co z trasą podziemną (skąd się zaczyna - czy ona przypomina np. podziemia w Kłodzku).

Może ktoś dysponuje takim danymi lub wskaże mi stronę www gdzie mogłabym uzyskać stosowne informacje. Chciałabym jak najlepiej zaplanować nasz czas. Będę bardzo wdzięczna.
Ostatnio edytowano 23 lut 2010, o 09:18 przez Piotr_S, łącznie edytowano 2 razy
Powód: Poprawiono temat - prosze nie pisać wielkimi literami!
SABA
Stonka bieszczadzka

Re: Twierdza Przemyśl i podziemna trasa turystyczna

Postprzez lucyna » 23 lut 2010, o 09:44

Tak mnie ten post zaskoczył, że aż zadzwoniłam do Kuby z informacji turystycznej w Przemyślu.
Nie ma w Przemyślu żadnej podziemnej trasy, są wprawdzie większe podziemia, całe systemy piwnic,znacznie większe niż w Rzeszowie ale nie są udostępnione. Trasa jest w Rzeszowie i w Jarosławiu.
Muzeum Twierdzy nie czynne, gdyż trwają perypetie własnościowe.
Z I wojny udostępniony jest fort w Łętowni. Polecam ale nie znam godzin otwarcia. W Przemysłu w bunkrze linii Mołotowa jest także muzeum ale to okres II wojny św.
Forty i ich ruiny są dostępne, w niektórych wypadkach możecie być kontrolowani przez straż graniczną. Obok arboretum w Bolestraszycach jest fort Salis Solio, który jest objęty siecią NATURA 2000. Można go zwiedzać indywidualnie ale także z przewodnikiem z "ogrodu drzew". Moim zdaniem samodzielne zwiedzanie fortów jest diablo niebezpieczne, zresztą linii Mołotowa także, szczególnie z dziećmi więc nie polecam penetracji. Możecie bez problemu powędrować sobie po przemyskim Zniesieniu, są uwidocznione zarysy fortu, piękna panorama, a i w pobliżu Kopiec.
Twierdza była pierścieniowa, to nie takie coś jak w Kłodzku.
lucyna
Zbanowany

Postprzez SABA » 23 lut 2010, o 10:26

Dziękuję bardzo Lucynko. Po prostu ktoś mylnie napisał o tych podziemiach w internecie. Jestem Ci bardzo wdzięczna za wszelkie informacje. Pozdrawiam
SABA
Stonka bieszczadzka

Postprzez salamandra » 23 lut 2010, o 19:30

Podziemna trasa turystyczna w Jarosławiu niestety w chwili obecnej jest zamknięta, powodem są spory własnościowe.

Jakieś informacje są np. tutaj:

http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,5337775.html

W okolicach Przemyśla zwiedzać można Fort w Łętowni, który jednak jest czynny tylko od maja do września w piątek 15.00–18.00, w sobotę i niedzielę 11.00–18.00. Można tam tez dzwonić.

http://fort8.cba.pl/

W forcie jest eksponowana broń, zdjęcia z epoki itd.

Tak to wygląda (zdjęcia pobrane z Internetu):

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oprócz tego jest jeszcze kilka ciekawych ruin fortów do zwiedzania, odległych od siebie o kilka kilometrów.
Najlepiej to się nadaje na wycieczkę rowerem, bo od jednego fortu do drugiego jest ok 4-6 km.

Aha - fort tuż obok Bolestraszyc nazywa się San Rideau (czyli "Osłona Sanu").

Więcej informacji chociażby tutaj:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Fort_XIII_ ... emy%C5%9Bl

Salamandra
salamandra

Postprzez lucyna » 23 lut 2010, o 20:52

Fakt salis soglio jest nietypowy fort artyleryjski na granicy z Ukrainą, dobrze zachowany i poruszanie się po nim z racji studni i szybów wind jest niebezpieczne.
San Rideau to artyleryjski typu einheitsfort otwory szamb.
Przepraszam za wprowadzenie w błąd.
lucyna
Zbanowany

Postprzez salamandra » 24 lut 2010, o 08:02

@SABA

Jeżeli będziesz tam w okolicy latem i z dziećmi - to bardzo polecam odwiedziny w arboretum w Bolestraszycach:

http://www.bolestraszyce.com/

Jest to jeden ogromny ogród, a obok wejścia są nasadzone specjalnie dla dzieci rośliny silnie aromatyczne, których można dotknąć, powąchać.
Są tez labirynty z wikliny i roślin, rejony poświęcone roślinom wodnym, błotnym itd.
Zwiedzanie arboretum to minimum 4 godz.

Na miejscu można tez kupić sadzonki roślin.

Salamandra
salamandra

Postprzez SABA » 24 lut 2010, o 09:02

Dziękuję bardzo Salamandro za wszelkie informacje. Co do Arboretum to mogę tylko napisać, że mój nastoletni syn jest pasjonatem roślin. Jestem pewna,że będzie zachwycony. Napewno skorzystamy z twojej propozycji.
SABA
Stonka bieszczadzka

Postprzez bksop » 20 lis 2014, o 10:36

Już na początku 2015 roku jest planowane otwarcie podziemnej trasy w Przemyślu

http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/ar ... F141009908

co do fortów Twierdzy Przemyśl to najbardziej przygotowany do zwiedzania jest fort pancerny XV Borek, niedaleko znajduje się duży fort artyleryjski I "Salis Soglio" w Siedliskach, następny oczyszczony fort piechoty III Łuczyce, po drugiej stronie rzeki Wiar duży fort pancerny IV Optyń (oczyszczony z samosiewek i odgruzowany).
Ponadto z funduszy unijnych przeprowadzane są prace rewitalizacyjne na fortach twierdzy, w celu udostępnienia ich do zwiedzania.

http://www.fortytwierdzyprzemysl.pl/rea ... ekt-1.html
bksop
Stonka bieszczadzka

Postprzez Gustav » 21 gru 2014, o 21:57

Nie wiem jak obecnie (po tym oczyszczeniu) prezentują się forty XV oraz I, gdy byłem tam w grudniu 2012 prezentowały się one ciekawie i w miarę bezpieczne. Jak kogoś interesuje to kilka zdjęć z tamtego okresu znajdzie pod linkiem https://plus.google.com/photos/11767864 ... banner=pwa. Nie obrabiane, nie podkoloryzowane, tak jak wyglądało to w rzeczywistości.
Gustav
Stonka bieszczadzka

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi