Tydzień w Bieszczadach - prośba o pomoc w planowaniu

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Tydzień w Bieszczadach - prośba o pomoc w planowaniu

Postprzez Arias » 12 cze 2017, o 17:13

Hej!

Wybieramy się w Bieszczady na tydzień. Żona jest na początku 6-stego miesiąca ciąży więc wielkiego zdobywania szczytów nie będzie. Byliśmy 5 lat temu pierwszy raz i wtedy zaliczyliśmy z grubsza "Bieszczadzką klasykę" czyli Połoniny, Rawki, Tarnicę, Bukowe Berdo.

Jedziemy z teściami, którzy nigdy w Bieszczadach nie byli więc chcielibyśmy żeby im się spodobało tak jak nam. Z racji stanu w jakim jest moja żona nie będziemy codziennie chodzić po szczytach ale chciałbym jednak trochę zobaczyć.

Nocleg mamy w Wetlinie, jeden z domków w Starym Siole.

Mam kilka pytań:

1) Czy w samej Wetlinie są jakieś fajne trasy spacerowe? Tak żeby sobie trochę pospacerować, odbić gdzieś w bok od obwodnicy, pójść nad jakiś strumyk? Tak żeby nie trzeba było wsiadać w samochód?

2)Które wejście będzie najłagodniejsze na Połoninę Wetlińską? Jak byliśmy pierwszy raz to wchodziliśmy tym chyba standardowym (żółtym w centrum Wetliny) i zapamiętałem, że było miejscami stromo (fakt, że był też upał, którego w przyszłym tygodniu się nie spodziewam). Rozważam wejście żółtym przy Przeł. Wyżna lub ...czarnym szlakiem od Bacówki PTTK Jaworzec. Ta druga opcja chyba nie jest zbyt popularna więc pewnie nie będzie tłoku tylko jednak trochę trzeba przejść by dostać się do Przeł. Orłowicza.
Jaką opcję byście polecali? Zaznaczam, że żona się dobrze czuję, nie zamierzamy forsować tempa czyli spokojnie, powoli, z kijkami. Po drodze sporo odpoczynków.
No i jedziemy na 2 samochody więc jeden będzie na nas czekał przy zejściu ze szlaku, a drugim podjedziemy pod wejście na szlak :)

3)Wycieczka do źródeł Sanu. Czy są na jakieś wzniesienia do pokonania? I ile mniej więcej trzeba liczyć w dwie strony? Warto? ;)

4)Chciałbym również zobaczyć jakąś cerkiew ( w Łopience), Sine Wiry, jeziorka Duszatyńskie. Jakieś sugestie odnośnie tych miejsc (skąd najlepiej wyruszyć, gdzie się zatrzymać) ?

5) Jakie szlaki byście jeszcze polecili z tych najpopularniejszych? Najbardziej podobało nam się Bukowe Berdo. Wchodziliśmy niebieskim z Widełek i chyba początek nie był łatwy więc to raczej odpuścimy. Ale teściowie mam nadzieję, że przejdą się tym szlakiem. Będziemy na pewno namawiać :). Może Szeroki Wierch?

6) Z tych mniej popularnych szlaków gdzie według Was warto się przejść? Albo inaczej - gdzie kobieta z brzuszkiem da radę wejść?

Wiadomo, że szaleć nie będziemy. Sam się zastanawiam czy Połonina Wetlińska to nie za wysokie progi dla ciężarnej, ale to jest drugi trymestr więc teoretycznie najlepszy czas. Zobaczymy na miejscu jak będzie z pogodą. Póki co nie zapowiada się zbyt dobrze niestety. Ale to tylko prognozy długoterminowe, które jeszcze się kilka razy zmienią.

Pozdrawiam
Arias
Stonka bieszczadzka

Re: Tydzień w Bieszczadach - prośba o pomoc w planowaniu

Postprzez kuusamo » 12 cze 2017, o 20:33

- Przejedźcie się kolejką bieszczadzką do Balnicy i zejście do Woli Michowej (gdzie będzie czekał samochód?)
- szklak spacerowy wzdłuż potoku Bystre (k/Baligrodu) lub dalej do bazy Rabe
- zagroda żubrów w Mucznym
- Sine Wiry, Łopienka...klasyka wiadomo.
- wycieczka z Bereżek do Koliby i dalej do Nasicznego
- wycieczka do źródeł Sanu jest długotrwała.

myślę, że Przełęcz Orłowicza jest do zrobienia bez problemu.
precz z kubkami termicznymi
kuusamo
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez creamcheese » 14 cze 2017, o 10:16

Lubię, jak jestem w Wetlinie, chodzić po torach kolejki wąskotorowej...zupełnie inne spojrzenie na Bieszczady.
Może trochę niewygodnie bo trzeba dostosować długość kroku i ślisko po deszczu...ale za to prawie płasko i bez tłoku.
W Zatwarnicy jest izba regionalna - chata bojkowska, przy okazji cerkiew w Chmielu i Smolniku.
Pozdrawiam
creamcheese
Ekspert bieszczadzki

Postprzez gór mi mało » 14 cze 2017, o 18:52

Trasy na spacery w Wetlinie: Naprzeciw ABC odbić w górę na tzw. Manhattan i można dojść do punktu wejścia na szlak na P. Wetlinską. Po drodze ciekawa architektura i piękne widoki.Można też iść dalej chodnikiem w kierunku Bazy Ludzi z Mgły aż napotykamy po lewej pnącą się w górę wygodną drogę prowadzącą wśród nowych pensjonatów i także widokową. Te trasy są mniej więcej równoległe do siebie.Do rzeki można dojść w okolicy Hotelu Górskiego lub kolo baru Rancho. Piękny spacerek można odbyć po kampingu Piotrowa Polana(dużo drzew, alejki spacerowe, śpiew ptaków, spokój,mały lasek, piękny pensjonat Leśny Dwór) zaliczając wcześniej lub na końcu wodospad Ostrowskich.
gór mi mało

Postprzez gór mi mało » 14 cze 2017, o 19:10

Zaproponowane przeze mnie trasy są wygodne i dość krótkie ale miejscami dość strome.Fajnie się spaceruje (i po płaskim terenie)w Przysłupiu w okolicy pensjonatu Brzeziniak. Mają ładnie zaprojektowane otoczenie między dwoma pensjonatami, w leśnym zagajniku. Piękne i wygodne, ale za to strome są trasy wzdłuż dróg w Przysłupiu,Strzebowiskach oraz w Smereku(należy skręcić w lewo za Pawłem nie Całkiem Świętym i kierować się w górę ). Widoki gwarantowane.
gór mi mało

Postprzez Arias » 14 cze 2017, o 19:20

Dziękuję za propozycję wycieczek. Na pewno skorzystamy.

Chciałbym pochodzić też po górach ale wszystko zależy od samopoczucia mojej małżonki. Połoninę Wetlinską pewnie "zaatakujemy" od Przełęczy Wyżna. Wydaje się, że to najłatwiejsze i chyba najszybsze wejście. I potem schodzimy w zasadzie przy naszym domku.

Co do źródeł Sanu to tak się spodziewam, że długość tej trasy może być ponad nasze obecne możliwości. Ale chyba i tak będę przekonywał żebyśmy spróbowali, najwyżej po prostu zawrócimy. Nie będzie satysfakcji z osiągnięcia punktu kulminacyjnego jakim jest obelisk u umownych źródeł Sanu ale chyba i tak warto się przejść tym szlakiem.

Te tory kolejki wąskotorowej są nieczynne jak rozumiem? :)

Chciałbym też trafić gdzieś w Wetlinie na jakieś ognisko gdzie będzie można się przysiąść i posłuchać jakiejś gitary ;). Akurat w tym czasie jak będziemy nie ma żadnego koncertu takich zespołów jak Cisza jak Ta czy Dom o Zielonych Progach ale może wiecie gdzie ewentualnie w Wetlinie jest szansa na wieczorne spotkanie przy ognisku i gitarze? ;) 5 lat temu byliśmy w Cisnej, to był nasz pierwszy wypad w Bieszczady i akurat trafiliśmy na weekend z koncertami właśnie tych zespołów o których wspomniałem wyżej. Lubimy taki klimat choć sami nie gramy ale może znacie takie miejsca w Wetlinie?
Arias
Stonka bieszczadzka

Postprzez gór mi mało » 14 cze 2017, o 19:27

Do Sinych Wirów najlepiej iść z Buka( nie od pierwszego przystanku tylko od skrzyżowania dróg, koło galerii, i parkingu)Do Łopienki podobnie tylko w drugą stronę. Droga do Sinych Wirów z Kalnicy jest mega długa i męcząca.
gór mi mało

Postprzez creamcheese » 16 cze 2017, o 14:00

Arias napisał(a):Te tory kolejki wąskotorowej są nieczynne jak rozumiem? :)

Co to znaczy nieczynne? Są czynne jak najbardziej....tylko nie jeździ po nich kolejka ;) . Dopiero z Przysłupia jeździ wąskotorówka do Majdanu i dalej do Balnicy, ale nawet tam tak rzadko, że można łazić po torach http://kolejka.bieszczady.pl/rozklad-jazdy/
Źródła Sanu....trasa na 7h więc raczej wymagająca w Waszej sytuacji, ale można przejść się do Beniowej na cmentarz i wrócić
creamcheese
Ekspert bieszczadzki

Postprzez tadeks » 16 cze 2017, o 15:14

creamcheese napisał(a):Co to znaczy nieczynne? Są czynne jak najbardziej.... można łazić po torach

Łażenie po torach czynnych jest surowo zabronione. Pytającego proszę nie słuchać takich podpowiedzi, a odpowiadającego proszę nie udzielać takich podpowiedzi.
CHODZENIE PO TORACH GROZI ŚMIERCIĄ LUB KALECTWEM.
tadeks

Postprzez creamcheese » 17 cze 2017, o 19:34

tadeks napisał(a):CHODZENIE PO TORACH GROZI ŚMIERCIĄ LUB KALECTWEM.

Tadeks wie najlepiej, ...proszę zatem nie chodzić po nieużywanych torach kolejki bieszczadzkiej na odcinku z Wetliny do POrzysłupia i z Balnicy do Rzepedzi
creamcheese
Ekspert bieszczadzki

Następna strona

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi