Żubr oprowadza po Bieszczadach

Recenzje, nowości, polecane tytuły

Re: Żubr oprowadza po Bieszczadach

Postprzez IraS » 6 kwi 2010, o 13:51

Ta mapa jest tak przydatna do tropienia żubrów jak atlas samochodowy Polski do chodzenia po Bieszczadach ;)
IraS
Administrator

Postprzez Prezesik_22 » 6 kwi 2010, o 13:58

hehe no to dosc szybko sprowadziliscie mnie na ziemie :)
Prezesik_22

Postprzez lucyna » 6 kwi 2010, o 14:19

No to masz pecha. Kilka razy w Tworylnem widziałam to bydełko. Zresztą mam szczęście do doliny Sanu. Był i miś kąpiący się w rzece, było i polowanie wilków na łanię, widziałam i ślady polowania wilków na dzika, walka była ostra, bronił się.
Irek ma rację, tam jest ostoja ale gdzie są żubry tego nie wiadomo.Nie wiem czy jest sens śledzić zwierzęta. Moim zdaniem nie. Lepiej wypatrzeć ślady i na nie czekać. Z resztą moje pierwsze spotkanie z żubrami na Krywce było specyficzne. Grzesiek Sitko tak zawzięcie nam tłumaczył jak liczy się zwierzęta, że przeszliśmy w lekkiej śnieżycy obok (5-7 m ) stada żubrów nie zauważając ich. Dopiero Paweł Gwóźdź zauważył stadko, które schroniło się w gąszczu młodych jodełek.
Ta mapa ma jeszcze jeden plus. Część informacyjna jest niezmiernie ciekawa. Przecież Ty mieszkasz w mieście, gdzie jest dyrekcja LP. Zajdź tam, pan Marszałek ma monografię o żubrach napisaną przez siebie i p. Perzanowskiego. Jak on nie ma to ją posiada pani Fastnaht.
lucyna
Zbanowany

Postprzez IraS » 6 kwi 2010, o 14:21

Ha ha ha no mapa jako ciekawostka może być fajna, zresztą mapa jako mapa jest dobra. Tytuł Żubr oprowadza po Bieszczadach może zmylić. Owszem zaznaczono tam tereny gdzie występuje ale to każdy, kto się trochę interesuje regionem wie. Dla tropicieli dokładnie zaznaczono np miejsce powstanie pierwszej zagrody, gdzie stoi obelisk upamiętniający sprowadzenie żubrów, miejsce gdzie niedźwiedź zabił żubra (nieboszczyka akurat ja znalazłem) , gdzie się odbywa Dzień Żubra itp. Na odwrocie trochę informacji o bieszczadzkich żubrach. Mapa była robiona dla Kompani Piwowarskiej i była dodawana jako gratis do chyba 6 piw ;)
IraS
Administrator

Postprzez IraS » 6 kwi 2010, o 19:28

Żubr którego znalazłem 9 sierpnia 2006 roku (w książce Las pełen zwierza jest pomylona data 10 sierpnia) . Mis który go załatwił zostawił zostawił ślad łapy o rozmiarach 22,5x33 cm. Jak pisze E. Marszałek "Tak potężnego misa jeszcze tu nie widywano". Swoją drogą miałem sporo szczęścia, że miś nie walczył ze mną o swoją zdobycz ;)
Załączniki
IraS
Administrator

Postprzez lucyna » 6 kwi 2010, o 19:49

Czy mi się tylko wydaje, że ta krowa jest wycieńczona czy też była ona jakaś taka dziwna?
lucyna
Zbanowany

Postprzez IraS » 6 kwi 2010, o 20:11

lucyna napisał(a):Czy mi się tylko wydaje, że ta krowa jest wycieńczona czy też była ona jakaś taka dziwna?

Albo nie doczytałaś albo nie wiem o co ci chodzi ?
IraS
Administrator

Postprzez barszczu » 6 kwi 2010, o 20:33

Dla miłośników żubrów bieszczadzkich raczej polecam książkę "Las pełen zwierza" Edwarda Marszałka - tam jest dużo ciekawych informacji o żubrach i innych dużych ssakach Bieszczadów, a i cena przystępna (ok 27-28 zł) w sklepach internetowych - najtaniej na allegro pod nickiem "Irasj" i "Afetka"
barszczu
Stonka bieszczadzka

Postprzez lucyna » 6 kwi 2010, o 20:50

Książka niezmiernie ciekawa, przeczytałam ją jednym tchem. Rozdział poświęcony żubrom ma podobny układ jak ta monografia.
Mam nadzieję, że ktoś ją zrecenzuje wreszcie. Ja ją wypożyczyłam.

Irek ta krowa wygląda na nieodżywioną, bardzo chudą.
lucyna
Zbanowany

Postprzez IraS » 6 kwi 2010, o 21:00

To młoda sztuka i pewnie się jeszcze posrała jak każdy szanujący się ssak na widok niedźwiedzia :mrgreen: Zresztą miś ją trochę pokieraszował na fotce widać żółć, która wypłynęła.
IraS
Administrator

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Mapy, przewodniki i inne wydawnictwa z regionu