Uratujmy Karpaty przed zabudową małymi elektrowniami wodnymi

Bieszczady Wschodnie, Borżawa, Świdowiec, Gorgany, Czarnohora

Uratujmy Karpaty przed zabudową małymi elektrowniami wodnymi

Postprzez IraS » 16 mar 2012, o 08:53

Karpatom grozi niebezpieczeństwo, nowe i na pierwszy rzut oka niespodziewane. To niebezpieczeństwo niosą tak zwane obiekty zielonej energetyki – małe elektrownie wodne. Choć wydaje się, że w swojej istocie, zielona energetyka nie może stanowić zagrożenia dla środowiska, jednak to co dzieje się w Karpatach pokazuje nam, że nawet najlepsza idea w pewnych okolicznościach może zmienić się w zło.

Więcej: http://www.karpaty.travel.pl/index.php? ... &fn_id=766

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
IraS
Administrator
 
Posty: 3329
Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:37

Re: Uratujmy Karpaty przed zabudową małymi elektrowniami wod

Postprzez malami77 » 2 kwi 2012, o 19:34

Niebezpieczeństwem nie są elektrownie wodne i zielona energia, ale przepisy i sposób jej pozyskiwania. Ukraina jest na etapie szaleństwa energetycznego (z powodów czysto politycznych) a wciąż (i pewnie jeszcze długo) przed mocno restrykcyjnymi ograniczeniami jakie narzuca prawo ochrony środowiska z przetransportowanym do niego prawem unijnym o co tak się starają. A zatem póki ich to nie obowiązuje póty trzeba wszelkimi siłami i wszelkim kosztem zapchać się zieloną energią, bo potem będzie tylko gorzej. Jednakże organizacje społeczne, ekolodzy, turyści i ci, którym tak bardzo zależy na ochronie środowiska winni mieć na względzie długofalowe oddziaływanie takich obiektów i uczciwie przyznać, że elektrownie wodne stanowią alternatywę nie do przecenienia dla elektrowni węglowych jakie są najpowszechniejsze obecnie. Istotą walki o zachowanie jak najbardziej naturalnego stanu środowiska jest zrównoważony rozwój energetyki z odnawialnych źródeł a nie wrzask o zaprzestanie ich powstawania. Elektrownie wodne są na tyle kosztowna inwestycją, że ekonomicznie musza się opłacać, a co za tym idzie nalezy wykorzystać najlepsze ku temu warunki naturalne. Jasna sprawa, że nie tak znacznym kosztem srodowiska, jak odcinkowe zanikanie rzek i potoków, jak paskudne rury na krajobrazowo atrakcyjnych szlakach, jak uniemozliwienie kajakarzom godnych warunków ich ulubionej formy wypoczynku. To jednakże da się wszystko pogodzić.
Prostym przykładem jest nasza elektrownia szczytowo- pompowa i zalew soliński. Atrakcyjna baza turystyczna przy okazji odnawialnej energetyki. Budowa elektrowni wodnych w górnym biegu rzeki jest co najmniej dziwna, bo bardzo zmienne przepływy dają znacznie mniejszy efekt ekonomiczny niż stabilne piętrzenie wody. Organizmy żywe, zarówno rośliny jak i zwierzęta po szoku jakiego doznają podczas zmiany warunków gruntowo-wodnych wbrew pozorom szybko odnajdą swoja niszę ekologiczną bądź przystosują się do nowych warunków. Trzeba im to tylko umożliwić i nie odbierć wody. Absolutnie nie dopuścić do zabudowy rurowej!
Niestety, Polska długie lata dochodziła do równowagi pomiędzy energetyką a ochroną środowiska, jest już całkiem nieźle, dziś wręcz mocno restrykcyjnie. Ukraina jeszcze nie odczuwa skutków dewastacji środowiska kosztem "zielonej" energii. Cudzysłów oznacza, że odnawialna nie zawsze znaczy zielona, bo bilans zysków i strat musi w tym wszystkim wyjść na korzyść dla środowiska by móc mówić o zielonej energii. Kiedyś bedzie na gwałt sztucznie zarybiać zbiorniki wodne, budować przepławki dla ryb, wymieniać turbiny z francisów na archimedesy i montować elektryczne bariery dla organizmów wodnych. Już dziś trzeba walczyć nie o zaprzestanie budowy elektrowni wodnych, ale o to, by od razu robili to z głową. Póki nie bedzie za późno i póki jest co ratować.
Zastanawiające jest bardziej to, czy na Ukrainie jest możliwy sensowny dialog z decydentami ...
Avatar użytkownika
malami77
Stonka bieszczadzka
 
Posty: 12
Dołączył(a): 16 kwi 2011, o 09:16


Powrót do Karpaty ukraińskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zarejestrowanych użytkowników i 1 gość


Loading

O F I C J A L N E    F O R U M    D Y S K U S Y J N E    S E R W I S Ó W:
               

Forum bieszczadzkieforum.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz by umożliwić logowanie zarejestrowanym użytkownikom. Korzystanie z forum bieszczadzkieforum.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.