Uwaga na żmije !

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Uwaga na żmije !

Postprzez gór mi mało » 12 sie 2014, o 21:43

Zdecydowałam rozpocząć wątek bo nie zauważyłam aby ktoś poruszył ten temat a uważam go za dość istotny. Swego czasu nasłuchałam się opowieści o bieszczadzkich żmijach, że jest ich zatrzęsienie i łatwo można paść ofiarą ich jadu.Pewnie wielu z Was oglądało świetny film z Wojciechem Siemionem "Wolna sobota" gdzie główny wątek dotyczył turysty ukąszonego przez bieszczadzką żmiję ? Po latach zaczęłam regularnie odwiedzać Bieszczady i muszę przyznać, że opowieści były bardzo na wyrost bo nie każdego roku zdarzało mi się natknąć na żmiję w Biesach a w Beskidzie Niskim (gdzie też kiedyś często zaglądałam) zawsze je spotykałam.
Muszę przyznać, że nie cierpię węży(więc żmij także) i niewiele o nich wiedziałam. Zaczęłam więcej czytać na ten temat od kiedy zaczęłam się zastanawiać jak wygląda żmija miedzianka znana mi z opowiadań. Kiedyś na drodze do Łopienki spotkałam małego zgrabnego węża lśniącego metalicznie, właśnie jak miedź. Pomyślałam, że to na pewno jest ta groźna miedzianka. Dziś wiem, że to niegroźny padalec(rodzaj jaszczurki) zaś miedzianka to brązowa odmiana żmiji zygzakowatej.
Bardzo duży okaz takiej żmiji widziałam parę lat temu w Kalnicy przy drodze do Sinych Wirów.
Jednak w tym roku(upalny koniec lipca) będąc w Stuposianach na trawiastym terenie należącym do domu gospodarzy natknęłam się na równie wielki okaz czarnego węża(żmiji?) Miałam sporo szczęścia(ja i pies, który był na smyczy) bo nic się nam nie stało. Zdziwiłam się, że pies został z tyłu i obróciwszy się spostrzegłam to czarne obrzydlistwo między nami. Dość szybko spełzło skarpą w kierunku doliny Wołosatego ale zatrzymało się przy wielkim krzewie leszczyny i wpełzło na nisko pochyloną gałąź. Wiem,wiem, że ktoś zaraz powie, że to Eskulap ale czarny? Później szukałam w necie zdjęć i pasowało mi to do żmiji w odmianie melanistycznej lub zaskrońca, który też w tej odmianie występuje i nie ma wtedy żółtych plam z boku głowy. Oba gady różnią się kształtem głowy ale nie miałam czasu aby się dobrze przyjrzeć. To coś siedziało w krzaku dość długo i zaalarmowany mąż, też zdążył go obejrzeć. Stwierdził, że gad miał wystraszone, dobre(?) czarne oczka. A więc nie żmija ? Nadal mam wątpliwości...
W każdym razie przestrzegam przed beztroskim chodzeniem nawet po wypielęgnowanych trawnikach w gospodarstwach agro i innych pensjonatach. Zwłaszcza jak ktoś ma małe dzieci.
Innego dnia wybraliśmy się nad Wetlinę w Smereku/Kalnicy(koło parkingu przy szlaku na Smerek). Widzieliśmy dorodne, szczęśliwe pstrągi i pływającego małego zaskrońca oraz równie małą żmijkę zygzakowatą(miedziankę). Gady startowały do wody tuż obok nas a my jakoś ich nie zauważyliśmy(dobrze, że nie nadepnęliśmy na nie). Może ktoś lepiej obeznany w temacie węży dorzuci istotne informacje. Wiedzy nigdy dość.
gór mi mało
Niedzielny turysta bieszczadzki

Re: Uwaga na żmije !

Postprzez długi » 12 sie 2014, o 23:21

Żmija zygzakowata to nie miedzianka. Żmije nie są ogromne. Jak duży wąż to nie żmija. Również zygzak nie koniecznie jest wyróżnikiem, choć u większości tak jest.
Miedzianka to "rodzina" węży, których jedynym przedstawicielem w Polsce jest gniewosz plamisty - nie jest jadowity. I jest on podobny do żmii, ma zygzak (lub coś podobnego). Co niestety doprowadziło do niemal całkowitego wyginięcia tego węża.
Co do żmij w Bieszczadach - jest ich mniej niż na Kaszubach, ale nie na pewno. W tym roku jest dużo gryzoni, zanosi się na plagę. Żmije mogą nas uratować przed losem Popiela. Kochajmy te śliczne stworzonka
"Kropla zimnej wody dodaje szklance koniaku aromatu"
J. Tuwim
długi

Postprzez amstaf358 » 13 sie 2014, o 07:11

Kochajmy i..tam gdzie występują,nośmy raczej wysokie buty,nie sandałki... ;)
Bieszczady może nie są wszystkim,ale wszystko bez Bieszczad jest niczym!.....
amstaf358
Wyrypiarz bieszczadzki

Lokalizacja: z piekła rodem/sercem Polańczyk..i Terka przed masakrą

Postprzez Piotr_S » 13 sie 2014, o 10:05

gór mi mało napisał(a):Stwierdził, że gad miał wystraszone, dobre(?) czarne oczka. A więc nie żmija ?

Zdjęcie było zrobić. Oczy żmii na ogół nie są czarne - mają czerwoną lub lekko pomarańczową tęczówkę. Generalnie robią wrażenie czerwonych. Ponadto żmije mają pionowe (lekko skośne źrenice) - jak koty. Pozostałe węże mają źrenice okrągłe.
Załączniki
Piotr_S
Administrator

Postprzez gór mi mało » 13 sie 2014, o 12:10

długi napisał(a):Żmija zygzakowata to nie miedzianka. Żmije nie są ogromne. Jak duży wąż to nie żmija. Również zygzak nie koniecznie jest wyróżnikiem, choć u większości tak jest.
Miedzianka to "rodzina" węży, których jedynym przedstawicielem w Polsce jest gniewosz plamisty - nie jest jadowity. I jest on podobny do żmii, ma zygzak (lub coś podobnego). Co niestety doprowadziło do niemal całkowitego wyginięcia tego węża.
Co do żmij w Bieszczadach - jest ich mniej niż na Kaszubach, ale nie na pewno. W tym roku jest dużo gryzoni, zanosi się na plagę. Żmije mogą nas uratować przed losem Popiela. Kochajmy te śliczne stworzonka

Do miłości nie da się zmusić niestety. Jednak z mojej strony nic gadom nie grozi bo nie dotknęłabym ich nawet kijem.
Uważam, że w kwestii węży jest dużo niejasności i nawet przeglądając zdjęcia w sieci natrafia się na sprzeczne informacje.
P.S Byłam kiedyś na Kaszubach(okolice Wieżycy i J. Ostrzyckiego) - węża nie spotkałam ale masę kleszczy, z których jeden niestety przyczynił się do śmierci mojego poprzedniego pieska. Serdecznie odradzam psiarzom spacery po tamtejszych lasach.
gór mi mało

Postprzez gór mi mało » 13 sie 2014, o 12:18

amstaf358 napisał(a):Kochajmy i..tam gdzie występują,nośmy raczej wysokie buty,nie sandałki... ;)

Kurczę! W upał nie da się wszędzie chodzić w kaloszach czy ciężkich butach terenowych. Co innego gdy idę do lasu lub w wysokie trawy. Ja natknęłam się na gada tuż przy domu gospodarzy u których mieszkałam. Był to teren służący do rekreacji - niska trawka,koniczynka na jakieś 6 cm wysoka,stoły, ławy, grill, huśtawki itp. Przyznaję, że nie byłam tam czujna i nie patrzyłam pod nogi(dałam się zwieść pozorom cywilizacji) a najwyraźniej należało.
Na moją prośbę gospodarze skosili trawnik tuż przy ziemi. Myślę, że to jednak nie była żmija ale ktoś bardziej wrażliwy mógłby się nieźle wystraszyć.
gór mi mało

Postprzez gór mi mało » 13 sie 2014, o 12:24

Piotr_S napisał(a):Zdjęcie było zrobić. Oczy żmii na ogół nie są czarne - mają czerwoną lub lekko pomarańczową tęczówkę. Generalnie robią wrażenie czerwonych. Ponadto żmije mają pionowe (lekko skośne źrenice) - jak koty. Pozostałe węże mają źrenice okrągłe.

Zrobić zdjęcie- łatwo powiedzieć. Nie było na to czasu.Później gdy siedział w krzaku był słabo widoczny. O źrenicach wiem ale nie patrzyłam mu w oczy(mąż owszem więc raczej to nie była żmija).
Z przeglądanych w necie zdjęć pasuje mi zaskroniec w odmianie melanistycznej. Wyraźnie widziałam łuski i ani śladu zygzaka.
gór mi mało

Postprzez dalissa » 8 lut 2015, o 17:34

Dla znawców, po ukąszeniu w jakim czasie należy zgłosić się do lekarza???
dalissa
Stonka bieszczadzka

Postprzez amstaf358 » 10 lut 2015, o 15:53

Jak najszybciej,albo lekarz przyjedzie do Ciebie...
Bieszczady może nie są wszystkim,ale wszystko bez Bieszczad jest niczym!.....
amstaf358
Wyrypiarz bieszczadzki

Lokalizacja: z piekła rodem/sercem Polańczyk..i Terka przed masakrą

Postprzez lackyyy » 10 mar 2015, o 12:45

Z tymi żmijami to nie jest tak łatwo. Też miałam okazję już spotkać i po rozpoznaniu w internecie wydaje mi się że to żmija. Niestety zdjęcia ie zrobiłam.
lackyyy
Stonka bieszczadzka

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy