Uwaga, ważne aktualności.

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Re: Uwaga, ważne aktualności.

Postprzez lucyna » 17 lip 2010, o 06:21

Także prze4z to Forum przetoczyła się i to bardzo burzliwa dyskusja na temat Żubryda. Ma ona swoje następstwa w realnym świecie. Bardzo dużo dzieje się w tym temacie, o wszystkim nie będę pisać aby nie spalić pomysłów i wyskakiwać przed orkiestrę. O kilku rzeczach jednak warto wspomnieć. W pierwszy weekend października obędzie się ciekawa impreza w Korczynie. Jej pierwszym etapem będzie I Rajd im. Żubryda. Rozpocznie się w piątek, rano, skoro świt w Niebieszczanach, a zakończy w niedzielę w Korczynie. Przygotowaniem do rajdu zajmie się Grzesiek Fal i ja. I tu pojawia się moja prośba. Nie znam dobrze tamtych okolic, szukam jakiegoś pomysłu na trasę, osób, które są w stanie coś nam podpowiedzieć i pomóc w organizacji.
Pomożecie? ;) :)
lucyna
Zbanowany

Postprzez lucyna » 5 sie 2010, o 14:48

lucyna napisał(a):Chciałabym abyśmy w tym wątku podawali ważne dla nas, dla turystów informacje. Na dobry początek chciałabym podzielić się następującymi wiadomościami.
1. Zamknięto wejście na ścieżkę dydaktyczną Tarnawa - Dźwiniacz, w punkcie kasowym nie sprzedają na tę trasę biletów. Powód prozaiczny: zostały zniszczone mosty na Tarnawce.
2. BdPN zamknął wejścia w Tarnawie na pomosty wiodące nad torfowiskami wysokimi. Powód; zniszczone dylowanki.
Magda obiecała dać znać jak infrastruktura szlaku zostanie naprawiona.

1. Mosty naprawione, ścieżka w małym stopniu uległa zmianie, kończą oznakowanie. Jedna z najpiękniejszych tras jest dostępna. Właśnie skończyłam pogawędkę z Magdą z BdPN. W Jej imieniu i swoim zapraszam w tę cudną dolinę i do stanicy koni huculskich. Za bardzo małe pieniądze można pojeździć konno, lub bryczką.
2. Dylowanki naprawione. Torfowiska dostępne, cudne miejsce dla dzieci. Cisza, spokój, brak turystów, jednym słowem warto tam zajrzeć.
lucyna
Zbanowany

Postprzez lucyna » 26 sie 2010, o 15:17

Niestety, nie pracowaliśmy na kirkucie w Wolo Michowej. Nikt nie był zainteresowany akcją.
Przez dwa dni w bardzo niewielkim stopniu pomagałam Stowarzyszeniu Dziedzictwa Mniejszości Karpackich przy pracach porządkowych na cmentarzach w Polanie. Muszę przyznać, że odwalili kawał dobrej roboty. Na kościelisku (tam stał niegdyś kościół, zachowało się kilka nagrobków) pięknie odnowiono groby. Prace trwają obok świątyni, która dawniej była cerkwią i na grzebalnym cmentarzu. Witold Smoleński (chyba czyta nasze Forum) obiecał przekazać Piotrowi materiały o Polanie, być może o tej wyjątkowo interesującej miejscowości poczytacie na http://www.twojebieszczady.pl" target="_blank Mam niezmiernie interesującą monografię " Polana wieś bieszczadzka Dzieje cywilne i kościelne" Teofila Wojciechowskiego (to jest prawdziwa praca naukowa), którą otrzymałam od Księdza więc coś jeszcze skrobnę o tej miejscowości i jej niezwykłych Mieszkańcach w dziale o książkach. Z Forumowiczów dziś na cmentarzu p[rzez kilka godzin pracował Grzesiek Fal.
lucyna
Zbanowany

Postprzez Nic To. » 27 sie 2010, o 19:26

Witam,

W nawiązaniu do moich wcześniejszych napomknień, informuję, że za miesiąc, w październiku, odbędzie się trzyczęściowy panel poświęcony tematowi działalności SBO NSZ „Zuch” i mjr Antoniego Żubryda.

Panel składać się będzie z:
* konferencji naukowej
* pieszego rajdu szlakami batalionu
* widowiska plenerowego

Wkrótce szczegóły, serdecznie zapraszam zainteresowanych i zachęcam do udziału.

Przy okazji chcę gorąco podziękować Lucynie za ogromne zaangażowanie i współpracę. Dziękuję, Koleżanko.
I'd rather be riding my motorcycle thinking about God than sitting in church thinking about my motorcycle.
Nic To.
Stonka bieszczadzka

Postprzez lucyna » 24 wrz 2010, o 21:35

Magda i Donat dwoją się i troją aby impreza nabrała kształtów.
Tekst Wilczycy z innego Forum

W dniach 1-3 października 2010 odbędzie się kilka imprez związanych z działalnością SBO NSZ "Zuch" mjr Antoniego Żubryda.

W wielkim skrócie:
1 października ok. 9.00 z rynku w Sanoku rusza I Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych mjr Żubryda. W piątek trasa Sanok - Niebieszczany - Bukowsko i dojazd na nocleg w Brzozowie. W sobotę trasa Brzozów - Malinówka (krzyż w pobliżu miejsca śmierci Majora i jego żony) - Korczyna k/Krosna. W niedzielę o 11.00 msza za Żołnierzy Wyklętych w kościele w Korczynie, ok.12.15 widowisko plenerowe "Zajęcie Korczyny przez SBO NSZ "Zuch", ok. 14.00 niewielka konferencja naukowa "Żubrydowcy na tle oporu przeciw komunizmowi 1944-1947".
Piszę gdzieniegdzie "około" bo ostatnie szczegóły są jeszcze dogrywane, ale podany powyżej program ramowy na pewno będzie zrealizowany.

Gdyby ktoś był zainteresowany udziałem w rajdzie albo w pozostałych imprezach, czy indywidualnie, czy grupowo - proszę o maila, podeślę szczegóły. Całość organizuje Stowarzyszenie Pamięci SBO NSZ "Zuch" Antoniego Żubryda i Gmina Korczyna.
W razie potrzeby służę też informacjami na forum.

zolnierze_niezlomni@onet.pl
lucyna
Zbanowany

Postprzez lucyna » 26 wrz 2010, o 15:08

W Malinówce przy krzyżu upamiętniającym Żubryda i Jego Oddział spotkaliśmy kilku grzybiarzy. Swoim zwyczajem wdałam się w dyskusję. Los się do nas uśmiechnął. Ci ludzie byli więzami krwi związani z Żubrydowcami. Jeden z Panów pokazał nam miejsce, gdzie zginęli Żubrydowie. Po Ich śmierci to drzewo zostało zaznaczone krzyżem. Ktoś Ich w ten sposób upamiętnił, a potem Ojcowie pokazywali Synom, gdzie zostali zastrzeleni. Niestety, buk został wycięty w czasie pozyskiwania drewna. W pniu osadzony jest maleńki drewniany krzyż, są tam też znicze. 1 listopada ludzie palą tam ogień pamięci. Mimo, że byliśmy obcy to zaczęli z nami gadać. zupełnie inny stosunek do pamięci Żubrydowców niż w okolicy Sanoka. Nie są bohaterami, a być może ludzie nadal boją się mówić o tym co naprawdę myślą. Utkwiły mi słowa pewnego Pana: a co mam powiedzieć, co innego mówił mi ojciec, co innego uczyłem się w szkole, a o czym innym pisał Moczar. Czy był bandytą? Tak kazali nam mówić. Z drugiej strony, gdyby nie on to Ukraińcy wymordowaliby nam całą rodzinę, a tak tylko zginęła babka i część rodziny. Widziałam także miejsce, gdzie stał budynek z którego Janina i Antoni zostali wyprowadzeni przez Vaulina.

Jeszcze jedna kwestia warta poruszenia. Gdzie są pochowani Żubrydowie? Kilka lat temu w czasie remontu dawnego budynku należącego do bezpieki w Brzozowie pod schodami odkryto zamurowane zwłoki mężczyzny i kobiety. Czy byli to Janina i Antoni Żubrydowie?
lucyna
Zbanowany

Postprzez Nic To. » 29 wrz 2010, o 20:28

Serdecznie zapraszam na:

http://www.korczyna.pl/aktualnosci,775"
http://podziemiezbrojne.blox.pl/html"

Co do postawionego powyżej przez Lucy pytania - nie, należy to wykluczyć. Czaszki znalezionych osób pozbawione były otworów postrzałowych.
I'd rather be riding my motorcycle thinking about God than sitting in church thinking about my motorcycle.
Nic To.
Stonka bieszczadzka

Postprzez lucyna » 6 paź 2010, o 17:46

I Rajd Pieszy Szlakiem Żołnierzy Wyklętych im. mjr Antoniego Żubryda "Zucha" przeszedł do historii. Dziękuję Kolegom Przewodnikom Grzegorzowi Falowi i Wojciechowi Sroce za jego poprowadzenie.
Wczoraj odbyło się widowisko plenerowe na Rynku w Korczynie "Żubryd schodzi z gór" i panel historyczny pt. SBO NSZ "Zuch" na tle oporu przeciw komunizmowi 1944-1948".
Cała impreza była zorganizowana przez nasze Stowarzyszenie Pamięci SBO NSZ "Zuch", Urząd Gminy w Korczynie i GOK w Korczynie.
Dziękuję Kolegom za umożliwienie mi brania udziału w tym ważnym dla lokalnej społeczności wydarzeniu.

1 październik prowadzi Grzesiek Fal, planowana trasa Sanok-Sanoczek-Niebieszczany-Zawadka Morochowska-Bukowsko, zrealizowana Sanok-Sanoczek-Niebieszczany, obiadokolacja w Bukowsku.

Jeden wielki pech, tak można podsumować to przejście. Na dzień dobry Donat wita uczestników rajdu na sanockim rynku. Ruszamy, ja z Kubą kandydatem na ratownika TOPR zamykamy grupę. Po kilkunastu metrach spotykamy leżącego posikanego pijaczka, charakterystyczny zapach acetonu w ust, Kuba rozpoczyna akcję ratowniczą, ja dzwonię po pogotowie i na policję. Grupa oddala się, na szczęście czekają na nas na Okęciu.
Jesteśmy na wzgórzu nad Sanoczkiem. Zamieszanie na przodzie, podchodzimy i okazuje się, że mamy wypadek. Kuba ratuję, ja dzwonię po GOPR. Grzesiek prowadzi dalej grupę. Jest bardzo ślisko, turyści nie radzą sobie w terenie, część pełnoletniej młodzieży jest po wpływem alkoholu, decyduje się korektę trasy i schodzi do Prusieka. My z Poszkodowaną czekamy na GOPR, po chwili Kuba udaje się w dół aby podprowadzić Ratowników, Opiekunka ma pierwsze objawy szoku, obwijam Ją w koc ratunkowy, poję ciepłą herbata. Są Goprowcy, na szczęście wśród nich jest Hubert Marek więc bez obaw zostawiam Poszkodowaną. Z Kubą gonimy grupę.
W Niebieszczanach dochodzi następnej korekty, autorytatywnie podejmuję decyzję o przerwaniu wędrówki ze względu na bezpieczeństwo grupy. Grzesiek na wątpliwości, chce część dalej poprowadzić. Słyszymy przeraźliwy skowyt, to pies wpadł pod samochód. Kuba, Grzesiek i część Młodzieży idzie na ratunek. Ja wiszę na telefonie. Weterynarze kolejno odmawiają udzielenie pomocy Evil or Very Mad
Bukowsko, obiad jemy w Zajeździe pod Bukowicą, pysznie i dość tanio tam karmią. Po posiłku część grupy zostaje w autokarze, a druga uczestniczy w zamkniętym pokazie filmu "List do syna". Ten dokument jest "pierwszym pułkownikiem" istnieje sądowy zakaz jego prezentacji. Magdzie udało się go obejść. Mamy możliwość nie tylko obejrzenia filmu ale także rozmowy z Panem Januszem Niemcem biologicznym synem Żubrydów - bohaterem filmu. Spotkanie z Nim robi na nas olbrzymie wrażenie. Więcej o książce i liście będzie tu
http://www.forum.turystyka-gorska.pl/vi ... &start=180

2 X 2010

Tę trasę prowadzi Wojtek Sroka, Grzesiek Fal i ja tylko Mu pomagamy.

Zupełnie inna atmosfera w grupie, młodzież sama wprowadziła zaostrzone reguły = zero alkoholu, które obowiązywały w czasie wędrówki. Miałam przyjemność rozmawiać z wieloma z nich, mam nadzieję, że nasze szlaki nie raz jeszcze się skrzyżują.

To był rajd szlakiem Żubryda więc Wojtek pokazał nam, gdzie m.in innymi mieściła się siedziba UB. Potem powędrowaliśmy przez miasto na mogiłę Żydów zamordowanych przez Niemców, zapaliliśmy znicze, a Kolega opowiedział nam o tej tragedii, zginęło wtedy 1400 osób. Ja z kolei gadałam o rzekomym antysemityźmie Żołnierzy Wyklętych i o morderstwie Properrów. Oczywiście, Żubryd w nim nie uczestniczył. Więcej na ten temat tu http://www.jakiestam321.pl/phpBB2/viewtopic. ... &start=240
Następnie udaliśmy się do Brzozowa Zdroju i przez chwilę wędrowaliśmy ścieżka dydaktyczną wytyczoną przez tamtejsze Nadleśnictwo. Polecam ją na http://www.gorskiswiat.pl/forum/showthr ... 153&page=2
Spotkaliśmy grzybiarzy, czegoś podobnego jeszcze nie widziałam, panowie mieli kilka koszyków i siatek grzybów zawieszonych na drągu, który nieśli w jednym ręku, a w drugim trzymali olbrzymie kosze rydzy. Nam nie udało się ani jednego znaleźć. Potem po chaszczach przebijaliśmy się po wertepach i chaszczach prze kilka kilometrów: stosy gałęzi świerka, droga zrywkowa, porośnięte trawskiem kałuże pełne wody, koleiny błota powyżej kolan, a pod koniec potok i bardzo stromy jar. Wdrapywaliśmy się pod górę na czworakach, ja na dodatek upadłam i najadłam się ziemi. Brudna, zmęczona i mokra (woda nalała mi się do butów od góry, gdy wpadłam do kałuży powyżej kolan) na koniec wlazłam w wysokie trawy aby chociaż częściowo ściągnąć z siebie warstwy błota.
Krzyż poświęcony Żubrydom i Żołnierzom Wyklętym w Malinówce, tu spotykamy grupę rekonstrukcji historycznej w pełnym umundurowaniu. Salwa honorowa, Pan Janusz Niemiec i Jego Wnuk Luk mają łzy w oczach. Po uroczystości nadjeżdża traktor, część grupy, Ci najbardziej zmęczeni są zwożeni na olbrzymiej przyczepie w dół. (To Rodzina Leśniczego, to z Ich nieistniejącej gajówki Żubryd i Jego Żona zostali wyprowadzeni przed śmiercią). My powoli schodzimy w dół, tam na prośbę Młodzieży jeszcze raz koryguję trasę. Bardzo chcieli zobaczyć riuny zamku Kamieniec w Odrzykoniu i Prządki. Jedziemy autokarem i samochodami pod owe atrakcje, jestem przyziębiona więc Wojtek poi mnie czymś wzmacniającym i każę zostać w autobusie. Sam z Grześkiem prowadzą grupę ścieżką dydaktyczną łączącą ruiny z rezerwatem. Po dobrej godzinie są na miejscu. Niestety, Kuba kusiciel wyciąga mnie z ciepełka i idziemy pod wychodnię. Kuba usiłuje łoić na żywczyka, zjeżdża jednak non stop w dół, piaskowiec jest bardzo śliski i pokryty dywanem mchów i porostów.
lucyna
Zbanowany

Postprzez bogdaneg » 20 kwi 2011, o 15:17

Niestety smutna wiadomość:-((( Pali się 30ha połonin...
http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/ar ... /707944583" target="_blank" target="_blank
bogdaneg

Postprzez lucyna » 20 kwi 2011, o 16:08

Pożar ugaszono. Dużo hałasu o nic. Na facebooku rozbawiły mnie komentarze. Niedługo, a postawiliby wirtualne świeczki połoninom. :mrgreen: Pożary są czymś naturalnym, połoniny nie raz i nie dwa płonęły bez większej szkody dla przyrody. Jeszcze w latach 30. XX w. Bojkowie stosowali gospodarkę żarową.
lucyna
Zbanowany

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy