Uwaga, ważne aktualności.

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Re: Uwaga, ważne aktualności.

Postprzez lidkru » 20 kwi 2011, o 17:14

no wiesz, Lucyno, nie każdy to wie. My, co to mieszkamy het het od połonin przejmujemy się potrójnie co najmniej :)
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez lucyna » 20 kwi 2011, o 17:56

Jak będziesz w Bieszczadach to przyjrzyj się śródleśnym polanom, czasami porośniętym przez dziwaczne buki. To carynki, pozostałość po systemie żarowym. U nas przez bardzo długi czas w ten sposób pozyskiwano poletka. W pierwszym roku zdzierano korę z drzew do wysokości człowieka i ścinano podszyt (krzewy i młode drzewa), to wszystko schło do następnego roku. Podschnięte drzewa ścinano wykorzystując je m.in. jako budulec, a resztę palono. To czerteż. Tak przygotowaną ziemię uprawiano przez kilka lat. Potem ziemia jałowiała, była wykorzystywana jako pastwiska. Pojawiały się pierwsze drzewa, gdy były uszkadzane przez zwierzaki. To te buki, które teraz mają taki powykręcany pokrój. Na połoninach także stosowano wycinanie i wypalanie aby powiększyć pastwiska. Kiedyś połoniny były mniejsze, one zostały powiększone kosztem lasu. Pomiędzy lasem, a połoninami czasami były kośne łąki, które tworzono za pomocą ognia. Stań sobie na Przełęczy Wyżniańskiej i spójrz na Połoninę Caryńską, tam widoczne są do tej pory ślady gospodarki żarowej, to krajobraz kulturowy. Odwróć się i spójrz na Małą Rawkę, tam gospodarka była szczątkowa. Różnica jest widoczna gołym okiem. Górna granica lasu na Rawce z tego co pamiętam przebiega powyżej 1220 m, tam występują charakterystyczne zarośla, przede wszystkim jarzębinowe. Kiedyś w Bieszczadach takie zarośla były wszędzie, w zależności o warunków rosła jarzębina, olcha zielona. To była naturalna górna granica lasu, którą zniszczył człowiek.
W Bieszczadach zmniejsza się bioróżnorodność, zanikają m.in. na połoninach rośliny światłolubne zagłuszane przez trawy. Nie powiem aby wypalanie było korzystne dla przyrody ale po latach właśnie na pogorzelisku mogą pojawić się łany roślin kwietnych.
lucyna
Zbanowany

Postprzez Michał » 20 kwi 2011, o 19:02

Witaj

lucyna napisał(a):Pożar ugaszono. Dużo hałasu o nic. Na facebooku rozbawiły mnie komentarze. Niedługo, a postawiliby wirtualne świeczki połoninom. :mrgreen: Pożary są czymś naturalnym, połoniny nie raz i nie dwa płonęły bez większej szkody dla przyrody. Jeszcze w latach 30. XX w. Bojkowie stosowali gospodarkę żarową.

Szanowna WPP jednak napisze czasem, coś co ma sens i nie jest związane wyłącznie z jej osobą i pracą :-)

Pozdrawiam serdecznie Lucynko.

W kwestii Cisnej - cały ten plac już dawno powinien wylecieć w powietrze. Taki syf jak tam i takie nagromadzenie tandety to chyba jeszcze w Wetlinie.

Pozdrawiam wszystkich
Michał
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez lucyna » 20 kwi 2011, o 21:30

lucyna
Zbanowany

Postprzez lucyna » 21 kwi 2011, o 06:59

Niestety, jest gorzej niż myślałam. Ogień poszedł na skałki Krzemienia, gdzie były cenne zbiorowiska, w tym torfowiska górskie. Najprawdopodobniej ogień nie był dziełem przypadku, być może jakiś idiota rzucił niedopałek, który mógł się tlić dość długo. Spłonęła okolica niebieskiego szlaku, teren od tablicy do góry - ta ścieżyna ostro idącą w górę i dalej w kierunku Bukowego Berda.
lucyna
Zbanowany

Postprzez lucyna » 21 kwi 2011, o 12:24

Jestem po rozmowach i z tego co wiem. Spaliło się znacznie mniej niż podano w mediach, około 14 ha, 1/7 kotła. Spaliła się przede wszystkim trawa, ale i ucierpiały zbiorowiska na Krzemieniu. Pożar szybko ugaszono, rozmawiałam z uczestnikiem akcji ratowniczej, była szybko i sprawnie przeprowadzona. Strażakowi, który podtruł się nic nie zagraża, zdrów jak podtruta ryba.
lucyna
Zbanowany

Postprzez Michał » 21 kwi 2011, o 19:35

Wiaj

lucyna napisał(a):Niestety, jest gorzej niż myślałam. Ogień poszedł na skałki Krzemienia, gdzie były cenne zbiorowiska, w tym torfowiska górskie. ......

A torfowiska są z której strony Krzemienia?

Pozdrawiam
Michał
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez lucyna » 22 kwi 2011, o 05:56

Michał napisał(a):
lucyna napisał(a):Niestety, jest gorzej niż myślałam. Ogień poszedł na skałki Krzemienia, gdzie były cenne zbiorowiska, w tym torfowiska górskie. ......

A torfowiska są z której strony Krzemienia?

Pozdrawiam

Nie wiem. Zresztą takich informacji nie wolno rozpowszechniać w internecie. One są zbyt cenne i podatne na zniszczenie aby o nich gadać. Znam je tylko ze szkoleń i na Ukrainie widziałam Empetrum hermaphroditum-Sphagnum nemoreum. Najprawdopodobniej, pokazywała mi biolog, nie botanik, mogła się pomylić. Prawdę powiedziawszy nie wiem czy czasami i tak nie powiedziałam za dużo. Niewiele osób wie, że na terenie BdPN występują alpejskie torfowiska połoninowe.
ww.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110420/BIESZCZADY/51959093
lucyna
Zbanowany

Postprzez Piotr_S » 22 kwi 2011, o 08:10

lucyna napisał(a):Nie wiem. Zresztą takich informacji nie wolno rozpowszechniać w internecie. One są zbyt cenne i podatne na zniszczenie aby o nich gadać.

Lucyna, o czym Ty mówisz? Czego nie wolno rozpowszechniać? Może jeszcze zaczniemy udawać, że nie istnieje Bieszczadzki Park Narodowy? :D
Tzw. "wiszące" połoninowe torfowiska alpejskie, sa m.in. na północnej stronie Krzemienia (akurat ogień tam nie dotarł chyba), mówił o tym dyr. Winnicki w Nowinach (może nie wie, że nie wolno ;)) Zdjęcie takiego torfowiska znajdziesz choćby w książce Grześka Sitko, którą sama polecasz, czyli "Dzikie Bieszczady" i wielu miejscach w necie. pewnie że dokładnych namiarów nie ma, ale bo i po co - kto chce to znajdzie, choć na szlaku się nie znajdują.
Piotr_S
Administrator

Postprzez lucyna » 22 kwi 2011, o 08:29

Pan Winnicki może mówić znacznie więcej niż pani Pściuk. On jest szefem BdPN, botanikiem, a ja jestem przewodnikiem, który doprowadził swego czasu (jako przewodnik muzealny w Ustrzykach D.) do tego, że wyginął pierwiosnek Hallera. http://pl.wikipedia.org/wiki/Pierwiosnek_Hallera" target="_blank . I nic mnie nie usprawiedliwi, nic nie usprawiedliwi mojego gadulstwa. Naukowiec powiedział mi w którym miejscu występuje, ja tę informację przekazałam babie botanikowi amatorowi, tydzień później roślinek już nie było. Ktoś je wykopał. Podobnie Grzesiek może pisać co chce, wątpię aby podał dokładną lokalizację. Szkolił mnie przez lata, nigdy mi tych torfowisk nie pokazał, to On mnie nauczył, że nie wolno włazić tam, gdzie nie wolno. Jeszcze jako pracownik BdPN na oficjalnych szkoleniach i prywatnie nigdy nie złamał prawa, nigdy nie zgodził się mi pokazać coś co znajdowało się poza szlakiem. Na tyle mnie znasz, że wiesz iż jak się na coś uprę to zrobię wszystko aby to zobaczyć, zdobyć. To od Grześka wiem o tych torfowiskach, to on poprosił naszą wspólną Koleżankę aby mi je pokazała na Ukrainie chroniąc przede mną BdPN ;)
lucyna
Zbanowany

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy