Uwaga, ważne aktualności.

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Re: Uwaga, ważne aktualności.

Postprzez lucyna » 22 kwi 2011, o 08:48

Przekopiuję z "Gazety Wyborczej"
To był największy pożar w Bieszczadzkim Parku Narodowym co najmniej od 30 lat - stwierdza Tomasz Winnicki, dyrektor parku. Z powodu ludzkiej głupoty spłonęła roślinność na obszarze 12-15 hektarów w samym sercu parku.
Wspólna akcja pracowników BdPN, straży pożarnej, straży granicznej i GOPR-u
Pożar wybuchł w środę, ale dopiero dziś można poznać więcej szczegółów. Pożar jako pierwsi, po godzinie 11, zauważyli pracownicy parku przebywający na Szerokim Wierchu. - W środę mieliśmy dzień tropienia żubrów i w terenie było bardzo wiele osób. Ci, którzy byli na Szerokim Wierchu, zauważyli smugę dymu przy szlaku wiodącym od źródełka na przełęczy między Tarnicą a Krzemienim. Tam jest takie strome podejście na Krzemień, a dym widać było tak na wysokości dwóch trzecich tego podejścia. Akurat tam jest takie miejsce, gdzie ludzie często zatrzymują się, żeby odpocząć. I to by wskazywało, że jakiś turysta zatrzymał się, zapalił papierosa, a potem wyrzucił nie całkiem zgaszony niedopałek - mówi Winnicki.

Od niedopałka zajęły się wysuszone trawy. Ogień rozprzestrzeniał się po obu stronach szlaku, a najmocniej w kierunku Kopy Bukowskiej i sięgnął skalistej grani na Krzemieniu. Pożar rósł bardzo szybko, bo pomagał mu wiatr. - Były momenty, gdy ludzie musieli przerwać gaszenie ognia, bo płomienie sięgały ponad dwóch metrów - opowiada Winnicki. Pożar trzeba było gasić tzw. tłumnicami, ogień objął bardzo trudno dostępny teren i nie było żadnej możliwości, żeby na miejsce dowieźć wodę. - Była już decyzja, żeby zacząć nosić wodę z potoczków i źródełka, a ludzie pilnowali grani, żeby ogień nie poszedł wyżej. Na szczęście zmienił się wiatr i udało się w końcu pożar opanować - dodaje dyrektor parku.
Niestety spłonęła roślinność i zginęły drobne zwierzęta na obszarze ok. 15 ha. - Dla parku jest to duża strata, bo pożar wydarzył się w samym jego sercu. Były tam stanowiska unikalnej roślinności alpejskiej. Na zboczu rósł zawilec narcyzowy, powojnik alpejski. Tam było także stanowiska różeńca, a na piargach rósł rojnik i skalnica. Były tam także miejsca gniazdowania płochacza halnego - wylicza Winnicki.

Pożar gasili pracownicy parku, strażacy ochotnicy (wielu z nich także pracownicy BdPN), pomagali im funkcjonariusze Straży Granicznej i leśnicy z nadleśnictwa Stuposiany. Od strony medycznej wspierali ich goprowcy. - Około 17 mogliśmy już odetchnąć, pożar został ugaszony. Jestem bardzo dumny z pracowników parku. Ci ludzie wykonali ogromną robotę. Akurat w środę byli bardzo rozproszeni w terenie, ale kto tylko mógł, szedł do pomocy. Ci którzy nie byli potrzebni do gaszenia ognia, szli z wodą dla ratowników. Gdy już po wszystkim ludzie zeszli z góry, byli czarni, osmoleni i bardzo zmęczeni - mówi dyrektor Winnicki.

Przez całą noc na pogorzelisku dyżurowali pracownicy parku, pilnując, czy gdzieś znów nie pojawi się ogień. Według dyrektora Winnickiego był to największy pożar w parku w ciągu kilkudziesięciu lat. Kilka lat temu paliła się połonina na Rozsypańcu, ale obszar pożaru był mniejszy.

- Niestety znów zawinił człowiek, jego bezmyślność i głupota. Na terenie parków narodowych jest zakaz palenia i używania otwartego ognia, ale jak widać ludzie tego nie przestrzegają - stwierdza dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... 80368.html" target="_blank" target="_blank
lucyna
Zbanowany

Postprzez Michał » 22 kwi 2011, o 13:49

Witajcie

Zapytałem tak tylko z jednego powodu (ja wiem gdzie one są) - żebyś się Lucynko zastanowiła czasem, a nie plotła.

Pozdrawiam serdecznie

i wszystkim forumowiczom:

Zdrowych i spokojnych Świąt
Michał
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez lucyna » 22 kwi 2011, o 14:00

Michał napisał(a):Witajcie

Zapytałem tak tylko z jednego powodu (ja wiem gdzie one są) - żebyś się Lucynko zastanowiła czasem, a nie plotła.

Pozdrawiam serdecznie

i wszystkim forumowiczom:

Zdrowych i spokojnych Świąt

Wybacz ale tę informacje uzyskałam od botanika (możemy zsumować naszą forumową wiedzę i nie będziemy w stanie Mu dorównać), nie mam żadnych podstaw aby wątpić w Jego słowa. Rozmawiałam z nim rano po godz. 6, wtedy obawiali się o torfowiska. Fajnie wymądrzać się po fakcie.
lucyna
Zbanowany

Postprzez jerzumarian » 28 kwi 2011, o 17:37

dotarcie na ruiny cerkwi w krywem jest utrudnione bo bobry sobie tam buduja zapory. powstalo bagnisko i trzeba sie powyzej tośki przez bajorko przeprawiac
Wrócilem z Bieszczadów. Raz na zawsze.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez jerzumarian » 2 maja 2011, o 21:26

czy juz cos wiadomo nt zamkniecia mostu w rajskiem na sanie/solinie. czy ktos tamtędy jechał.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez jerzumarian » 2 maja 2011, o 21:38

no i kolejna sprawa. mimo ze to dopiero poczatek lata, dobrze by było zaczać jakies zbieranie info o bies-czad-bluesie. to juz szósta edycja i z tego co mnie słuchy doszly ma byc ciekawie. czyzby wrócono do zaproszenia jakiejs gwiazdy , typu MARTYNA J. jak macie jakies wiesci to licze na info
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez lucyna » 3 maja 2011, o 03:47

jerzumarian napisał(a):czy juz cos wiadomo nt zamkniecia mostu w rajskiem na sanie/solinie. czy ktos tamtędy jechał.

Ja jechałam i bardzo to nie podobało mi się ze względów bezpieczeństwa. Z tego co mi mówił Kolega przewodnik na spotkaniu wójtów z wykonawcą droga zostanie zamknięta jutro. Most będzie rozebrany, prace nad nowym potrwają do końca sezonu, chyba do końca października.
lucyna
Zbanowany

Postprzez lucyna » 3 maja 2011, o 17:06

Niestety, dziś już jest nieprzyjezdna.
lucyna
Zbanowany

Postprzez jerzumarian » 3 maja 2011, o 17:45

dzieki za wieść. na łejkind znajomi jada w bieszczad i musze lch odprawic w trase. a odpowiedzialnosc ogromna. i oczywiscie musze dbac o mój wizerunek ;)
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez jerzumarian » 7 maja 2011, o 21:30

27 maja w rzeszowie gra ATMASFERA. dni rzeszowa. polecam. dobra kapela, ma tez byc na Rozsypanych dzwiękach w sierpniu. folk and rool. kapitalnie grają. a tak na marginesie- czy ktos wie co sie dzieje z Horpyną, która swego czasu w Bieszczad przybywala. umarli, czy w 2010 zakonczyli granie jak Nohavica(ten tylko na rok) a oni. lubie takie dzwięki, a malo słysze o nich. ATMASFERA gra trase prom nową płyte w Polsce i pojawią sie również we Wrocku i na innych wioskach ziemi lacha
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy