W Bieszczadach badacze odkryli nowy gatunek ptaka

Rośliny i zwierzęta, czyli wszystko na temat bieszczadzkiej przyrody oraz problemy i zagadnienia związane z szeroko pojętą ochroną środowiska i ekologią

W Bieszczadach badacze odkryli nowy gatunek ptaka

Postprzez kumak_gorski » 26 wrz 2011, o 20:27

W Bieszczadach badacze odkryli nowy gatunek ptaka
Wojciech Zatawarnicki

Polscy badacze odkryli na terenie powiatu bieszczadzkiego nowy gatunek ptaka wróblowego. Pochodzi sprzed ok. 30 mln lat i jest jednym z najstarszych ptaków przypisywanych do tego rzędu.


Na skamieniałości oprócz kości zachowały się również skamieniałe pióra.

Robert Szybiak
skamieniałości zaczął zbierać przypadkowo. Kolega namówił go na wycieczkę do kamieniołomu a tam znalazł swój pierwszy eksponat – amonit. Z czasem zaczęło przybywać eksponatów. Pod koniec 2007 roku w Dubiecku otworzył prywatne Muzeum Skamieniałości i Minerałów, gdzie zgromadził ponad 2 tysiące eksponatów.
Polscy badacze odkryli nowy gatunek ptaka wróblowego sprzed około 30 mln lat. To jeden z najstarszych na świecie ptaków przypisywanych do tego rzędu.

Do odkrycia przyczynił się mieszkający w Dubiecku Robert Szybiak, kolekcjoner skamieniałości.

8 lat temu Szybiak odnalazł na terenie dawnej wsi Jamna Dolna (powiat bieszczadzki) na Pogórzu Przemyskim skamieniałość niewielkiego ptaka. Znalezisko przekazał do zbadania naukowcom.

Te przeprowadził zespół pod kierownictwem krakowskiego paleoornitologa prof. nadz. dr hab. Zbigniewa Bocheńskiego.

Wyniki prac zostały opublikowane w tym roku przez prestiżowe czasopismo "Journal of Ornithology". O odkryciu pisze również miesięcznik Wiedza i Życie w swoim ostatnim numerze.

- Okazuje się że mój "prawróbel” to jedno z najlepiej zachowanych na świecie znalezisk tak starego przedstawiciela tej grupy ptaków, a jednocześnie jeden z trzech najstarszych ptaków odkrytych w Polsce – mówi Robert Szybiak.

Ze względu na różnice w budowie w porównaniu do współczesnych ptaków z tego rzędu, postanowiono umieścić go w nowym rodzaju i gatunku - Jamna szybiaki. Nazwa upamiętnia miejsce i autora odkrycia.

- Ogromnie się cieszę że moja pasja przyczyniła się do poszerzenia wiedzy. Mam również ogromną satysfakcje jako kolekcjoner, że nowy gatunek nosi w nazwie moje nazwisko - dodaje pan Robert.

Jamna szybiaki był niewielkim ptakiem wielkości skowronka. Ma kilka unikatowych cech anatomicznych - budowę mostka, kości kruczej i kości ramiennej, dość grubej jak na ptaka wróblowego.

Według naukowców odkrycie rzuca nowe światło na przebieg ewolucji tych ptaków.

Źródło: tutaj
Picking up my pain from door to door/Riding on the storyline/Furnace burning overtime/But this train don't stop there anymore
kumak_gorski
Wyrypiarz bieszczadzki
 
Posty: 281
Dołączył(a): 24 kwi 2010, o 13:05

Powrót do Flora i fauna Bieszczadów, ochrona środowiska

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zarejestrowanych użytkowników i 0 gości


Loading

O F I C J A L N E    F O R U M    D Y S K U S Y J N E    S E R W I S Ó W:
               

Forum bieszczadzkieforum.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz by umożliwić logowanie zarejestrowanym użytkownikom. Korzystanie z forum bieszczadzkieforum.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

cron