W Bieszczady z psem

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

W Bieszczady z psem

Postprzez Miriams » 6 cze 2017, o 07:06

Wybieram się pierwszy raz w Bieszczady i muszę zabrać ze sobą psa. Czy możecie podpowiedzieć, jak najlepiej zaplanować trasy?
Miriams
Stonka bieszczadzka

Re: W Bieszczady z psem

Postprzez gór mi mało » 13 cze 2017, o 16:05

Właściwie przepisy Parku Narodowego nie pozwalają na wędrówki z psem, ale przepisy są po to aby ludzie kombinowali jak je omijać, szczególnie gdy są nieżyciowe.Sama wielokrotnie chodziłam po szlakach z pieskiem i spotykałam wielokrotnie turystów z pieskami. Oczywiście przepis przewiduje karę pieniężną ale udało mi się dotąd nie zapłacić, choć ze dwa razy wysłuchałam pouczenia od sympatycznych pracowników BdPN. Na niektórych szlakach częściej bywają kontrole i tam lepiej nie chodzić z psem(Połonina Wetlińska zwłaszcza przy wejściu na żółty szlak w Wetlinie i Tarnica w rejonie Wołosatego) ale to są moje spostrzeżenia i jak ktoś ma pecha to natknie się na jakichś gorliwych strażników w innym miejscu. W Parku dobrze się chodzi na Bukowe Berdo z Mucznego,na Magurę Stuposiańską z Dwernika, Na Rawki przez Dział z okolic Hotelu Górskiego w Wetlinie.Spokojne i rzadko uczęszczane są szlaki z Zatwarnicy na Połoninę Wetlińską lub z Nasicznego na Przysłup Caryński. W zależności od pogody można wybrać szlak na zalesionym lub odkrytym terenie.Podczas upałów lepiej wybrać leśną trasę aby zbyt nie zmęczyć psa.I oczywiście trzeba mieć wodę dla psa(dla nas może zabraknąć ale dla psa nie).
Wymienione przeze mnie przykładowe trasy wiodą przez Park ale poza nim też sa piękne szlaki gdzie z pieskiem chodzić wolno i nie ma opłat za wstęp. Polecam szlak na Dwernik Kamień z Nasicznego ,na Jasło z Smereka(lub z Cisnej) - oba gwarantują piękne widoki na szczytach (ten pierwszy to taki górski spacerek a drugi dłuższy i bardziej męczący)Przyznaję, że ostatnio staram się omijać szlaki parkowe z psem. I jeszcze jedno - nie powinno się spuszczać pieska ze smyczy z wielu powodów a szczególnie w lesie.
gór mi mało
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez sakute » 21 cze 2017, o 09:28

Myślę, że strażnicy też nie podchodzą do tego jakoś rygorystycznie i da się uniknąć kar finansowych mimo kontorli.
sakute
Stonka bieszczadzka

Postprzez Miriams » 27 cze 2017, o 12:14

Bardzo dziękuję za odpowiedzi :)
Miriams
Stonka bieszczadzka

Postprzez Miriams » 27 cze 2017, o 12:19

Witajcie,
jadę w Bieszczady od 10 do 16 lipca z psem. Nocleg mam w Pszczelinach, ale zupełnie nie wiem od czego zacząć. To moje pierwsze wakacje z Bieszczadach. Może coś podpowiecie? :)
Miriams
Stonka bieszczadzka

Postprzez Miriams » 27 cze 2017, o 12:21

A może ktoś zechciałby mi potowarzyszyć ;)
Miriams
Stonka bieszczadzka

Postprzez Miriams » 30 cze 2017, o 20:13

Niech mi ktoś odpowie na takie pytanie. Jak już pójdę na szlak, to wracam tą samą drogą, czy jak? Czy jak podany czas wynosi np. 3,5 h to kolejne 3,5 h trzeba doliczyć na powrót?
Miriams
Stonka bieszczadzka

Postprzez lidkru » 5 lip 2017, o 06:52

przykładowe 3,5g liczone jest tylko w jedną stronę
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez krzyś » 5 lip 2017, o 17:16

Miriams napisał(a):Niech mi ktoś odpowie na takie pytanie. Jak już pójdę na szlak, to wracam tą samą drogą, czy jak? Czy jak podany czas wynosi np. 3,5 h to kolejne 3,5 h trzeba doliczyć na powrót?

To zależy czy szybciej chodzisz pod górę, czy z góry :lol:
(ale ludzie mają pytania... :shock: )
... i w ogóle...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez Miriams » 6 lip 2017, o 06:40

krzyś, ale Ty przemądrzały jesteś. Pytanie jak pytanie, kto pyta nie błądzi. Już wiem, że wejście może zajmować 3,5 h, a zejście np 1,5 h. Ciekawa jestem ile Ty wyciągasz na godzinę :lol:
Miriams
Stonka bieszczadzka

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi