Wakacje w Bieszczadach - kilka pytań

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Wakacje w Bieszczadach - kilka pytań

Postprzez Nirneth » 16 lip 2011, o 16:18

Witam :)
Zabieram się właśnie za planowanie wakacji w Bieszczadach, byłam co prawda już raz, ale jeszcze z rodzicami, a teraz przyszła pora na pierwszy samodzielny wyjazd. Razem z chłopakiem chcieliśmy spędzić jakieś 10 dni pod namiotem w tych pięknych górach i tu pojawia się kilka moich pytań:

1. Czy dobrą bazą wypadową są Ustrzyki Górne? Nie mamy samochodu, dojedziemy z Wrocławia pociągiem, a potem pks'em. Chcieliśmy "zaliczyć" kilka podstawowych miejsc, oczywiście Tarnica, połoniny, Wielka Rawka... Póki co znalazłam w internecie pole namiotowe przy PTTK Kremenaros, ale może istnieją w pobliżu jeszcze jakieś bazy studenckie itp?

2. Może szczególnie polecicie jakieś ciekawe wycieczki? Nie boimy się zmęczenia ani dłuższych dystansów, jednak niekoniecznie z całym dobytkiem na plecach, dlatego najlepiej coś jednodniowego, tak na początek.

3. Oprócz aktywnego wypoczynku w górach, przez kilka dni chcielibyśmy również zrelaksować się na plaży nad Soliną. Początkowo myślałam o Polańczyku, jednak dopiero co przeczytałam, że jest tam bardzo tłoczno, obok pól namiotowych są dyskoteki. Może i mamy po 19 lat, jednak na takich atrakcjach zupełnie nam nie zależy, cenimy sobie raczej ciszę i niewielu ludzi, większy kontakt z naturą (może poza niedźwiedziami :). Dlatego też prosiłabym o informacje o polecanych polach namiotowych w mniej obleganych miejscowościach, ale nadal z dostępem do wody.

4. I ostatnie pytanie, co do samego zalewu - jak się ma stan zanieczyszczenia wody? Podobno w zeszłym roku kąpieliska były zamykane z powodu obecności bakterii, może w ogóle odradzacie spędzanie tam czasu na rzecz jakiegoś innego miejsca, może innej części gór?

Muszę jeszcze zaznaczyć, że nie jesteśmy zbyt majętni, jak to (przyszli) studenci ;) Dziękuję z góry za każdą informację i przepraszam, jeśli zadaję pytania, które pojawiają się tu codziennie, zaraz po wysłaniu posta sama zabiorę się za wertowanie forum.
Nirneth
Stonka bieszczadzka

Re: Wakacje w Bieszczadach - kilka pytań

Postprzez Piotr_S » 17 lip 2011, o 21:48

Nirneth napisał(a):1. Czy dobrą bazą wypadową są Ustrzyki Górne? Nie mamy samochodu, dojedziemy z Wrocławia pociągiem, a potem pks'em. Chcieliśmy "zaliczyć" kilka podstawowych miejsc, oczywiście Tarnica, połoniny, Wielka Rawka... Póki co znalazłam w internecie pole namiotowe przy PTTK Kremenaros, ale może istnieją w pobliżu jeszcze jakieś bazy studenckie itp?

Dobrą - na Caryńską, Tarnicę, Halicz czy Bukowe Berdo. Dobrą jest tez Wetlina, więc np. Rawki można "zaliczyć" idąc z UG do Wetliny, gdzie również znajdziecie miejsce pod namiot. Z Wetliny wyjdziecie na Wetlińską, Smerek, itp.
Baz studenckich w pobliżu nie ma (w ogóle obecnie w Bieszczadach są tylko dwie: Łopienka i Rabe). Pole namiotowe jest również w Bereżkach - dobra baza wypadowa na Bukowe Berdo lub Połoninę Caryńską przez p. Przysłup (schronisko Koliba). Ponadto w Berehach Górnych.
Nirneth napisał(a):2. Może szczególnie polecicie jakieś ciekawe wycieczki?

np. UG - Połonina Caryńska - przełęcz Wyżniańska - Rawka - UG,
UG - Szeroki Wierch - Tarnica - Wołosate - UG
dłuższa wersja: UG - Wołosate - p. Bukowska - Halicz - p. Goprowska - p. Krygowskiego (+ dojściówka na Tarnicę) - Szeroki Wierch - UG
UG - Wielka Rawka - Kremenaros - W. Rawka - M. Rawka - Dział - Wetlina (to już opcja z pozostaniem w Wetlinie)
itp. - mapę kupcie jakąś.
Nirneth napisał(a):4. I ostatnie pytanie, co do samego zalewu - jak się ma stan zanieczyszczenia wody?

Zajrzyj w ten wątek: nadzor-nad-kapieliskami-w-swietle-nowych-przepisow-t1049.html
W internecie ciężko o aktualne info z pierwszej ręki. Zorientujecie się na miejscu (co do kąpielisk oficjalnych).
Osobiście dziwię się nie tylko właścicielom kąpielisk, ale i ogólnie np. CIT czy UG. Mając na uwadze fakt, że info o syfie poszło w zeszłym sezonie w świat zrobiłbym na ich miejscu wszystko, aby informacja o aktualnym stanie czystości kąpielisk trafiła do mediów.
Piotr_S
Administrator

Postprzez krzyś » 18 lip 2011, o 21:12

Jeśli chodzi o UG, to istotnie jest to według mnie chyba najlepsza baza wypadowa w Wysokie Bieszczady. Ale ze swej strony polecam Nasiczne. Cisza, spokój, szum potoku, itp. Można skorzystać z bazy w Stanicy Harcerskiej - bardzo mili ludzie ją prowadzą i np. z rozbiciem namiotu nie powinno być problemu. Problem jedynie z dojazdem (w zasadzie tylko stopem) i zakupami (najbliższy sklep w Dwerniku lub kiosk w Berehach).
Jeśli chodzi o Zalew Soliński to nie wiem jak w tym roku, ale np. w Zawozie była możliwość skorzystania z pola namiotowego przy samej wodzie. Ale byłem tam 2 lata temu i nie wiem jak to teraz wygląda.
... i w ogóle...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez Nirneth » 18 lip 2011, o 23:21

Dziękuję Wam bardzo, od razu łatwiej to wszystko ogarnąć :)
Nirneth
Stonka bieszczadzka

Postprzez lidkru » 19 lip 2011, o 11:07

a w ogóle to pomyszkuj po tym forum, sporo propozycji ciekawych wycieczek można znaleźć :)
no i po powrocie z urlopu koniecznie się podziel wrażeniami :D
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez skazaniec » 20 lip 2011, o 17:47

lidkru napisał(a):a w ogóle to pomyszkuj po tym forum

O:) dobra myśl z pamięci mogę wymienić dwa wątki tydzień w bieszczadach (hi Elka) i mój własny 9 dniowa wycieczka w Bieszczady - sporo dobra tam na pewno znajdziesz (znalazłaś?)
Wędrowny Psychopata Gawędziarz
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Postprzez Nirneth » 21 lip 2011, o 22:08

Dokopałam się i do tych tematów, właściwie pytanie o ciekawe wycieczki było zupełnie niepotrzebne, skoro tutaj taki skarbiec stanął przede mną otworem.
Nirneth
Stonka bieszczadzka

Postprzez lidkru » 22 lip 2011, o 05:34

całe to forum to jeden wielki skarb
zostań z nami, a na pewno nie pozałujesz :)
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi