Wakacje w Bieszczadach (ok 6 dni)

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Re: Wakacje w Bieszczadach (ok 6 dni)

Postprzez alegorn » 22 maja 2013, o 13:22

heeh, zapomnialem calkiem o tym... moze dlatego ze ja osobiscie na szczescie podobnych problemow nie mialem...

ale idac tak jak Piotr opisuje - wszystko jest ok. będziecie przechodzić obok domostwa Tośki, a szczerze powiedziawszy pewnie i ona ma swój 'bieszczadzki' charakter ;) ale z pewnością nikogo nie zaatakuje.. nocowałem tam w lutym, i bardzo mile wspominam (choć samej Tośki nie było dane mi poznać), prowadzi gospodarstwo agroturystyczne..

hmm... warto zabrać sandały - trzeba kilkukrotnie przebrodzić potolce ale warto, warto, warto :)
od gór piękniejsze są tylko góry...
alegorn
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez macin » 22 maja 2013, o 13:58

Nie no co gospodarstwo to jakaś osobliwość, ale żeby osoba prowadząca gospodarstwo? Jestem zdeprymowany i tak pojadę. Teraz to się zastanawiam jakie gospodarstwo ja wybrałem. Teraz to po ptakach.
Czyli plan mam. A pytanie techniczne jakie są szanse, że na wymienionych szlakach spotkam większą zwierzynę? Z dzikami to i pod Szczecinem się gonię po drogach, ale niedźwiedź czy wilk to trochę przerażająco a nie chcę aby miały przeze mnie (moją głupotę) kłopoty. Sądzę, że szanse są znikome, ale wolę spytać bywalców.
macin
Stonka bieszczadzka

Postprzez alegorn » 22 maja 2013, o 15:11

hm.. mam nadzieje ze nie zostałem źle zrozumiany - słowa złego na Tośkę nie wypowiedziałem. nie miałem intencji ani powodu... naprawdę miło wspominam to miejsce, i nie ja jedyny :)
z drugiej strony dziwić się trudno, że osoby które od lat żyją w takich miejscach - mają charakter....

niedźwiedzie, wilki - raczej nie spotkasz. owszem są na tych terenach, ale jeśli mogą - uciekają one przed człowiekiem, tylko zaskoczone, lub chore atakują ludzi.
jeśli chodzisz po szlakach, w ciągu dnia,to nie masz się co bać...

no, ale wykluczyć się nie da. tyle że raczej jeśli się bać to tylko niedźwiedzicy z małymi... tutaj na jej widok (lub widok małego) lepiej jak najszybciej się oddalić na z góry upatrzone pozycje :)
o ile rozumiem będziecie chodzić przynajmniej w dwie osoby.. gadajcie z sobą... niech coś wam brzęczy przy plecaku - na 97% nic się nie pokaże :)

rada na poważnie - jeśli już by się przydarzyło to uciekajcie w miarę możliwości w dol. do góry nie dacie rady, uciekając przed misiem w dol - masz większa szanse (ponoć kwestia asymetrii w rozmiarach łap przednich a tylnych u niedźwiedzia)

wiesz, całkiem bezpieczny człowiek to i we własnym domu nie jest.... ale póki nie chodzicie po nocy, po młodnikach - to nie kusicie nadmiernie losu.
od gór piękniejsze są tylko góry...
alegorn
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez Piotr_S » 22 maja 2013, o 19:05

macin napisał(a):jakie są szanse, że na wymienionych szlakach spotkam większą zwierzynę?

Marne. W okresie letnim trudno wypatrzeć a one mają raczej w zwyczaju bywać w ukryciu. Wilkami się nie przejmuj, dużo bajek o nich powstało.
Co do niedźwiedzia - mało prawdopodobne, ale wykluczyć nie można, bo kręcą się w tym rejonie. Niedźwiedź jednak ma doskonały słuch i węch, będzie wiedział że idziecie i się usunie (na ogół). ostatni przypadek poturbowania człowieka przez niedźwiedzia miał miejsce w okolicy potoku Tworylczyk, ale znacznie wyżej - powyżej stokówki (drogi Zatwarnica - Studenne, którą Wy akurat na tym odcinku nie pójdziecie). Przy spotkaniu zalecany jest spokój i wycofywanie. Co do tych ucieczek w dół - udowodniono że jest to bez znaczenia, misiek tak samo pójdzie z górki jak i pod górę, chyba że mówimy o nachyleniu 80 stopni :)
W okolicy kręcą się żubry, też latem trudne do wypatrzenia, choć szedłem tam z żoną jakiś czas temu i przed nami podążał żubr-byk zostawiając odbite w błocie na drodze tropy. Nie wiedziałem że trop żubra może być tak wielki :) choć je same widuję od czasu do czasu.

Możesz natomiast spotkać - znacznie łatwej od pozostałych: zaskrońca, żmiję zygzakowatą i węża Eskulapa. Na Sanie lubią się pożywiać czaple a czasem czarne bociany. Spotkasz pewnie padalce, kumaki górskie czy żaby trawne. Bardziej bym uważał na te wymienione - patrzyć pod nogi bo szkoda rozdeptać, niż "dużą" zwierzynę.
Piotr_S
Administrator

Postprzez macin » 22 maja 2013, o 19:14

To już wszystko wiem, choć o tej żmii i innych wężach wolałem nie wiedzieć i żyć sobie w błogiej nieświadomości. Będzie trzeba się zmyślnie spakować, buty na zmianie i podziwiać.
macin
Stonka bieszczadzka

Postprzez lidkru » 22 maja 2013, o 20:03

a po powrocie napisać relację na forum :)
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez macin » 22 maja 2013, o 20:11

Nie ma sprawy. Szkoda, że to dopiero za 2 miechy.
macin
Stonka bieszczadzka

Poprzednia strona

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi