Wasz sprzęt

Nawigacja GPS - porady, dyskusje, wymiana doświadczeń

Re: Wasz sprzęt

Postprzez andrzej627 » 22 mar 2010, o 20:43

eldoopa napisał(a): komórke też mam :mrgreen: czy ja jestem staromodny :?

Z GPSem?

Od niedawna mam nowy telefon, który ma wszystko. Wydawało mi się, że po co GPS w komórce, jak mam już GPS turystyczny i samochodowy. No ale skoro już teraz robią takie telefony, że jest w nim aparat fotograficzny, kamera, komputer kieszonkowy, dostęp do Internetu, to niech też będzie GPS. Byłem sceptyczny co do jego użyteczności. Okazało się jednak, że mogę w bardzo łatwy sposób wysłać SMSem swoje współrzędne, a odbiorca mający takie samo oprogramowanie zobaczy od razu na mapie, gdzie jestem. W warunkach miejskich program wysyłający SMSa do współrzędnych doda nawet najbliższy adres. Uważam teraz, że GPS w telefonie jest tak samo niezbędny jak aparat fotograficzny. Czy ja jestem zbyt nowoczesny? :lol:

Ile razy na pytanie, gdzie jesteś, nie umiałeś przez telefon podać dokładnej informacji?
andrzej627
Ekspert bieszczadzki

Postprzez GPS Maniak » 22 mar 2010, o 21:56

eldoopa napisał(a): komórke też mam :mrgreen: czy ja jestem staromodny :?

Masz komórę? Znaczy nie jesteś staromodny :D

Wydaje mi się, że główny problem ludzi nie korzystajacych z GPSu w turystyce sprowadza się do mylnego pojęcia iż GPS służy tylko po to by się nie zgubić. W takiej sytuacji szybko przychodzi nam na myśl olśnienie: "skoro z papierową mapą i kompasem nigdy się nie zgubiłem, po co mi zatem GPS?". Gdyby tylko o to chodziło, to oczywiście GPS jest zbędnym gadżetem. Chociaż i w tej materii - w lesie, we mgle po zmierzchu - zwłaszcza w płaskim terenie gdzie brak punktów charakterystycznych, GPS może być pomocny nawet jeżeli nie do tego, aby się nie zgubić, to do tego żeby np. szybciej dotrzeć do najbliższej bitej drogi, co przy kontuzji może mieć znaczenie.

A tak naprawdę nie tylko o to chodzi.

Jeżeli ktoś potrafi w swoich wędrówkach wykorzystać różnorodne funkcje GPSu, to po prostu ułatwia sobie życie. Wydaje się, że można tu zastosować analogię do każdego innego ekwipunku turysty. Napisałeś, że zabierasz ze sobą nóż i kubek. Fajnie. Ale zadaj sobie pytanie: czy umarłbyś z głodu, bądź pragnienia gdybyś tego noża i kubka nie miał? Albo namiot? Jest niezbędny? Na pewno nie. Tyle że z nożem, kubkiem, namiotem jest przyjemniej. Uwierz mi. Z GPSem .... też. :D
GPS Maniak
Stonka bieszczadzka

Postprzez eldoopa » 23 mar 2010, o 23:41

Domyślam się, że GPS jest bardzo przydatny i nie raz chciałbym z niego skorzystać jak chodzę i nie mam zielonego pojęcia gdzie jestem ale do kiedy będzie poza moim zasięgiem finansowym, będę twierdził, że to zło wcielone :mrgreen: hehe, głupi jestem, nie?

A tak na poważnie, jak wracam po wycieczce, i sobie rozmyślam, to jest w tym jakiś jeszcze romantyzm...

Co do telefonu, to dopiero od 2 lat mam taki z aparatem, ale w zasadzie jest całkowicie zbędny, chyba, że chcę przesłać dziewczynie zdjęcie jajecznicy ;)
eldoopa
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez petro » 4 kwi 2010, o 13:00

Planuję zakup GPS-a, interesuje mnie urządzenie Garmina- Colorado 300.
Jakie są wasze opinie na temat tego sprzętu? Może znacie coś lepszego w cenie nie przekraczającej tysiąca??
Antoni "Ant" Tkacz
antonitkacz.blogspot.com
petro
Stonka bieszczadzka

Postprzez Ajger » 7 kwi 2010, o 07:21

Jeśli to Twój pierwszy odbiornik turystyczny, to będziesz zadowolony. Obsługuje cieniowanie 3D i CustomMaps (mapy rastrowe). Ekran całkiem przyzwoity w porównaniu z nowszymi modelami z ekranem dotykowym (Oregon, Dakota). Roller pozwala na stosunkowo proste i szybkie poruszanie się po menu. Nie ma "deski rozdzielczej", którą mają nowsze modele, ale można się bez niej obejść.

Mam dwa Garminy: GPSMap 60CSx i Colorado 300. Gdybym dzisiaj kupował odbiornik opierając się wyłącznie na informacjach znalezionych w sieci opisujących tylko funkcjonalności obu odbiorników kupiłbym Colorado. Ale... Patrząc z punktu widzenia użytkownika obu odbiorników, zwłaszcza po dwóch latach użytkowania 60CSx, to już ten wybór taki prosty i oczywisty nie jest. Na pytanie który z tych dwóch wybrałbym, odpowiadam... nie wiem. Znam wady i zalety obu modeli. Gdyby połączyć wszystkie zalety obu w jeden odbiornik, to byłby prawie ideał. Ale takiego odbiornika nie ma. Garmin tworząc nowe odbiorniki nie zaimplementował w nich dobrych, przydatnych funkcji znanych ze starszych modeli. Są za to inne, których nie ma w tzw. klasyce. Stąd, patrząc przez pryzmat użytkownika klasycznego outdoorowca, wybór jest trudny.

Co zatem kupić? W cenie do 1000 zł, to tylko chyba Dakota 20 (bez mapy Topo) i Vista HCx. Vista jest starszym odbiornikiem, nie obsługuje rastrów, nie ma cieniowania, ale za to ma rewelacyjny wyświetlacz (podobnie 60CSx). Dakota ma ekran dotykowy, podobnie Oregony, ale te są droższe.

Reasumując.
1.Jeśli nie potrzebujesz obsługi rastrów i cieniowania mapy, za to chcesz mieć rewelacyjny wyświetlacz - kup Vistę HCx lub 60CSx.
2.Jeśli ww. funkcje będą Ci potrzebne, ale nie chcesz dotykowego ekranu - kup Colorado - tu dodatkowo rozbudowana obsługa geocachingu (podobnie Oregon i Dakota).
3. Jeśli ekran dotykowy Ci nie przeszkadza (a musisz mieć świadomość, że jest mniej czytelny od wyżej wymienionych) - kup Dakota 20 (nie 10) lub Oregona 300-550 (nie 200). Dakota 10 i Oregon 200 nie mają kompasu ani barometrycznego wysokościomierza - te górskiemu łazikowi się przydają, zwłaszcza kompas elektroniczny podczas np. chaszczowania w Bieszczadach.

PS. Masę informacji na temat odbiorników Garmina znajdziesz na Garniaku:
http://www2.garniak.pl/viewtopic.php?f=2&t=6070 - Dakoty
http://www2.garniak.pl/viewtopic.php?f=2&t=1811 - Colorado
http://www2.garniak.pl/viewtopic.php?f=2&t=7317 - Vista vs. 60CSx
http://www2.garniak.pl/viewtopic.php?f=2&t=3687 - Oregon

PS2. Po przeczytaniu tego wszystkiego będziesz dużo więcej wiedział na temat odbiorników i ... dużo mniej na temat, który kupić. Tak to już jest.
Pozdrawiam Jano
Ajger
Stonka bieszczadzka

Postprzez petro » 7 kwi 2010, o 14:13

Zrezygnowałem z colorado bo znalazlem dwa inne odbiorniki które zawierają te same funkcje co colorado ale są w dużo niższej cenie tzn.: MAGELLAN eXplorsist 210 oraz GPS lowrance co sądzicie o tym sprzęcie.

PS. przeczytałem te linki i zamieszały mi w glowie :)
Antoni "Ant" Tkacz
antonitkacz.blogspot.com
petro
Stonka bieszczadzka

Postprzez Ajger » 7 kwi 2010, o 16:42

petro napisał(a):Zrezygnowałem z colorado bo znalazlem dwa inne odbiorniki które zawierają te same funkcje co colorado ale są w dużo niższej cenie tzn.: MAGELLAN eXplorsist 210 oraz GPS lowrance co sądzicie o tym sprzęcie.

Zapomnij.
Ww. Magellan jest już trochę leciwy, ma ekran black and white. Są nowsze, lepsze, ale też droższe. Nie wiem, który model Lowrence'a wybrałeś, ale zarówno Magellan jak i Lowrence mają jedna wspólną dużą wadę - brak dostępnych map. Masz to, co kupisz z odbiornikiem i tyle. Podczas gdy na Garmina jest mnóstwo map szczegółowych dla poszczególnych krajów Europy czy całego świata, jak też cała masa map darmowych, z kultową już mapą GPS Maniaka, której nie wgrasz do Magellana czy Lowrence'a. A jeśli nie ma interesującej Cię mapy, to możesz zrobić ją sam. Są do tego odpowiednie darmowe narzędzie. Polskie realia są takie, że jeśli chcesz mieć outdoorowca z dobrą mapą topograficzną/turystyczną, to tylko Garmin.
Pozdrawiam Jano
Ajger
Stonka bieszczadzka

Postprzez andrzej627 » 7 kwi 2010, o 19:22

Ajger napisał(a):Polskie realia są takie, że jeśli chcesz mieć outdoorowca z dobrą mapą topograficzną/turystyczną, to tylko Garmin.

Nic dodać, nic ująć. Pięć lat temu zastanawiając się jaki wybrać GPS do wędrówek po górach, odkryłem GPS Maniaka z jego mapą Bieszczadów i to zadecydowało o wyborze tej marki.
andrzej627
Ekspert bieszczadzki

Postprzez petro » 17 kwi 2010, o 09:13

Jeszcze jedno.
Miałem chwile czasu i znów przejrzałem internet. Postanowilem wydać trochę więcej pieniędzy i mieć porządny sprzęt.
Zastanawiam się między Garminem Gpsmap 60 csx a colorado 300
Co jak na pierwsze ale profesjonale (chciałbym żeby było przydatne we wszystkim co można robić przy pracy w terenie) urządzenie będzie dla mnie lepsze?
Antoni "Ant" Tkacz
antonitkacz.blogspot.com
petro
Stonka bieszczadzka

Postprzez Teresa » 17 kwi 2010, o 21:10

Najlepsze to dobre buty a reszta to zbytki.... ;)
Teresa
Stonka bieszczadzka

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do GPS - porady, wskazówki, traki, waypointy, sprzęt