We dwoje w Bieszczady

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

We dwoje w Bieszczady

Postprzez gwyneed » 11 cze 2011, o 11:50

Witam :)

Sam sporo chodzę ze znajomymi od 2 do 4 osób, po ~ 25 km dziennie z 10kg plecakami (tygodniowe wycieczki polska - okolice), ale tym razem potrzebuję czegoś dla mieszczucha, który ze mną jedzie. :D

Planuję wyjazd w Bieszczady wraz z dziewczyną.
Znalazłem atrakcyjną ofertę domków rekreacyjnych 2- osobowych w Wetlinie.
Jako, że moja luba nie należy do fanów wysiłku fizycznego, planuję może jedną, dwie wyprawy w góry, ale tak na prawdę to będę szukał innych atrakcji.

I tutaj moje pytania:

- gdzie znajdę jakieś ciekawe muzea, najlepiej sztuki ludowej, ew. inne propozycje podobnego typu
- co przychodzi wam do głowy na wycieczkę, którą planuję (po za szlakiem - dojazd busem)
- jeżeli w góry na szlak to dokąd tak, żebyśmy dużo zobaczyli a nie nachodzili się za bardzo
- czy ta Wetlina to przypadkiem nie jest zły wybór, a jeżeli tak to gdzie będzie lepiej / bliżej do czegoś ciekawego

Będę wdzięczny za wszelkie rady! :)
gwyneed
Stonka bieszczadzka

Re: We dwoje w Bieszczady

Postprzez lidkru » 11 cze 2011, o 11:59

na cały dzień wycieczka to Sanok ze skansenem w roli głównej + zamek i ogólnie miasto
żeby się za bardzo nie nachodzić, to znaczy mało drogi czy nie pod górę? bardzo fajny jest rezerwat Sine Wiry, do Kalnicy busem , a dalej trzeba zasuwać pieszo rowerowym szlakiem, prawie płasko, ale trochę kilometrów będzie, a naprawdę pięknie
no i oczywiście bieszczadzka ciuchcia - nie idziesz a jedziesz a widoki są
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez gwyneed » 11 cze 2011, o 12:35

lidkru napisał(a):na cały dzień wycieczka to Sanok ze skansenem w roli głównej + zamek i ogólnie miasto
żeby się za bardzo nie nachodzić, to znaczy mało drogi czy nie pod górę? bardzo fajny jest rezerwat Sine Wiry, do Kalnicy busem , a dalej trzeba zasuwać pieszo rowerowym szlakiem, prawie płasko, ale trochę kilometrów będzie, a naprawdę pięknie
no i oczywiście bieszczadzka ciuchcia - nie idziesz a jedziesz a widoki są

O, dokładnie takich informacji szukam. :D
Dziękuję i proszę o więcej ;)
gwyneed
Stonka bieszczadzka

Postprzez lidkru » 11 cze 2011, o 12:52

proszę bardzo, fajny i w ogóle nie męczący jest spacer po Zagórzu, główna atrakcja to ruiny klasztoru
zapora na Solinie to oczywiście wiesz :), można też popłynąc w rejs statkiem albo wypożyczyć łódkę czy rower wodny
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez skazaniec » 11 cze 2011, o 13:08

Hej, dobry pomysł :) ja też wypadam we dwoje w tym roku. Oprócz Sanoka polecam Ci jeszcze Lesko, jest zamek, samo miasteczko urokliwe, no i kremówki wyśmienite :)
Solina się sprawdza - szczególnie wieczorem, w nocy. Moja Połowica była zachwycona i skłonna do przytulania, przy okazji kilka fotek ciekawych zrobiła:)
Co do gór - ja myślę, że fajnym pomysłem jest Połonina Wetlińska. Z Wetliny wejdziecie żółtym szlakiem na Przełęcz Orłowicza (będzie jakieś góra 2 godzinki), a później do wyboru albo na Smerek (w lewo) albo do Chatki Puchatka (w prawo). Ogólnie podejście nie jest męczące - przez las. I na 90% jestem pewien, że Luba Twa uzna wysiłek warty zachodu widoki wspaniałe :) Myślę, że Lidka potwierdzi i poprze skromnego skazańca :)
Ja oprócz obowiązkowych Połonin mam w tym roku plan na zwiedzanie Krainy Dolin i tak polecanej przez Stałego Bywalca Zatwarnicy. Pozdrawiam.
A no i zastanówcie się nad wycieczką wąskotorówką :)
Wędrowny Psychopata Gawędziarz
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Postprzez lidkru » 11 cze 2011, o 14:15

Myślę, że Lidka potwierdzi i poprze skromnego skazańca

jak zawsze
a te niemęczące spacery to jeszcze wokół Berehów - stary cmentarz, a właściwie jego pozostałości
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez jerzumarian » 11 cze 2011, o 14:50

dużo zalezy tez od Waszej mobilności- czy jedziecie autem czy komunikacja zbiorowa. jesli komunikacja to wetlina jest dobra ze wzgl na skomunikowanie. a jesli swoim autem.. to zalezy co lubicie- czy bieszczadzkiemzakopane czy troche ciszy. jesli zakopane to wetlina jest dobra (osobiście bardzo nie lubie tej miejscowości) a jesli spokoju troche, to polecam dwernik, zatwarnice, chmiel. wszedzie sa ciekawe oferty kwater (np znajdz przez gugla Ppokojski w dwerniku. - nowośc a polecam , miejsce kapitalne i wlaściciele baniowi, były hospodyn na otrycie) . jesli biore swoja kobiełke to staramy sie troche uciec od zgiełku sezonowego w glównych punktach. a co podróży autem- jesli jedziecie w taki sposób, to możecie sobie w wiele punktów dojechac. np na platforme widokowa w dolinie sanu na Tworylne, w najgorszym razie 45 min spaceru od parkingu. no i wdrapanie sie na tarnice od wolosatego, tez do wytrzymania nawet dla leniuchów turystycznych. poodwiedzajcie galeryjki z biesami. ciekawe miejsce jest w czarnej, robią tam nawet warsztaty dla adeptów sztuki malarskiej- ale niech mnie ktos wyręczy co do szczegółów bo griluje i nie mam czasu na myslenie. lwoweckie mi stygnie.
Wrócilem z Bieszczadów. Raz na zawsze.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez lucyna » 11 cze 2011, o 17:40

Na Twoim miejscu wybrałabym miejscowość w sercu regionu, tak abyś wszędzie miał blisko.
Z górskich tras polecam standard:
Połoninę Wetlińską Przełęcz Wyżna-chatka-Przełęcz Orłowicza-Wetlina
kraina dolin Tarnawa-Dźwiniacz stadnina, pomosty nad torfowiskami tu możesz liczyć raczej na stopa
Sanok: skansen, muzeum historyczne, cerkiew archikatedralna, jeżeli jesteście samochodem to Sobień cud panorama z riun zamku
Komańcza cerkiew, pani Daria Boiwka ma wyjątkową kolekcję regionalnych ubiorów łemkowskich i biżuterii, takiej nie posiadają muzea
Hoczew galeria pana Pękalskiego
Izby muzealne w Czarnej i Lutowiskach w szkołach
muzeum BdPN w Ustrzykach D. też ma dział etnograficzny
Gorąco polecam dukielskie naturalne pole bitwy i Świdnik, tam muzeum wojenne, skansen i muzeum ukraińskie - m.in. piękna kolekcja pisanek, ubiorów regionalnych, związana z pasterstwem
lucyna
Zbanowany

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi