Wędrówki północną Słowacją

Bukovske Vrchy, Vihorlat i inne góry Słowacji

Wędrówki północną Słowacją

Postprzez bogdan64 » 27 paź 2010, o 18:41

Wędrując północną Słowacją warto zajrzeć do wsi Osadne.
Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1212 r.Legenda głosi, że osadę założył zbójnik Telepa. Do 1612 r nosiła nazwę Filerova Vola, następnie zmienioną na Telepovce a w 1948r na Osadne.
Najwięcej mieszkańców 723 miała w 1900 r. We wsi znajduje się cerkiew greckokatolicka z 1792 i prawosławna z 1933.
Mieszkańcy byli początkowo grekokatolikami. Około 1925 r prosili miejscowego duchownego o obniżenie danin. Ten im odpowiedział, że jeżeli im się nie podoba to niech sobie przyprowadzą prawosławnego duchownego z Mukaczewa który będzie posługiwał za darmo.
Mieszkańcy wtedy przeszli na prawosławie. Pierwszy prawosławny duchowny Alexander Cuglewic liturgię sprawował w miejscowej szkole. Rodzina Leników podarowała plac pod budowe cerkwi ale urzędy nie chciały dać pozwolenia na budowę. Wtedy ojciec Alexander wpadł na pomysł aby pozbierac szczątki żołnierzy z okolicznych lasów i postawić im pomnik. W 1929 r rozpoczęła się budowa cerkwi kamiennej w stylu starorosyjskim. Projektował cerkiew Andrzej Kolomacky ( Cerkiew w Preszowie i Medzilaborcach). W 2003 r rozpoczęła się rekonstrukcja krypty w której spoczywa ok 1600 żołnierzy z I wojny światowej.
Załączniki
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki

Re: Wędrówki północną Słowacją

Postprzez lucyna » 28 paź 2010, o 19:12

Byłam tam, bardzo interesujące miejsce. Warto zajrzeć. Gdzie jeszcze wędrowałeś?
lucyna
Zbanowany

Postprzez bogdan64 » 28 paź 2010, o 23:02

W ostatni wekend przejechałem nowym przejsciem Ożenna - Niżna Polianka i wstąpiłem do wsi Fricka i Cigelka.
W pierwszej znajduje się drewniana cerkiew z XVIIIw, w drugiej murowana z tablicą poświęcona biskupowi Pawłowi Gojdiciowi zmarłemu w więzieniu czechosłowackim i w 2001 ogłoszony błogosławionym przez JPII a w 2008 Sprawiedliwym Wsród Narodów Świata. Cigelka może być tez dobrym punktem wypadowym na Busov. Wracając wstapiłem do Bardejova. Właśnie oddano kloejny fragment murów z basztą . Obok baszty zainstalowano fontanny. Miasto pięknieje z każdym rokiem i widać dobrze wykorzystane fundusze unijne.
Załączniki
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez andrzej627 » 29 paź 2010, o 20:27

bogdan64 napisał(a):wstapiłem do Bardejova. (...) Miasto pięknieje z każdym rokiem

Może pięknieje, ale na mnie Bardejów zrobił wrażenie miasta wymarłego. Nie widziałem ludzi. Ogromny rynek był pusty.

W maju zrobiłem samochodem trasę z Bratysławy do Ustrzyk Górnych starając się po drodze zwiedzać ciekawe miejsca. W Bardejowie zatrzymałem się na nocleg.

Parę migawek z trasy:

andrzej627
Ekspert bieszczadzki

Postprzez IraS » 29 paź 2010, o 21:30

Andrzej myślę, że mieszkańcy Bardiowa czytają fora bieszczadzkie i zostałeś rozpoznany, więc nie dziw się, że ludziska się pochowały na twój widok :twisted:
IraS
Administrator

Postprzez bogdan64 » 29 paź 2010, o 21:57

Witam
Może wygląda na wymarłe ale to tylko pozory. To zjawisko można zaobserwować na prawie całej Słowacji.
Po prostu inaczej spędzają wolny czas. Np całe rodziny widziałem na ,, rybnikach ". Obok każdego większego miasteczka są piękne stawy z łatwym dojazdem nad wodę, możliwością rozbicia namiotu , grilowania. Sam też trochę wędkuję więc bardzo im tych stawów zazdroszcze. Na pewno w woj podkarpackim podobnych jest może kilka.
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez lucyna » 29 paź 2010, o 22:11

Te pustki także mnie uderzyły. Dopiero później zorientowałam się, że Słowacy prowadzą zupełnie inny tryb życia. Pusty rynek w Bardejowie, przeważnie są tu tylko polscy turyści ale już w cukierni obok bazyliki św. Idziego jest pełno ludzi. Tanie ciacha, olbrzymie porcje i stosunkowo tania kawa i herbata więc tam miejscowych jest pełno. Podobnie w pizzerni obok danej synagogi. Jedzonko palce lizać. Coraz lepiej poznaję Słowację, lubię ten kraj, lubię tamtejszych ludzi tak różniących się od nas. Pamiętam jakim szokiem dla mnie było jak 10 lat temu na egzaminie z pilotażu ze znajomą w nocy urwałyśmy się z hotelu i poszły na imprezkę. Przeszłyśmy pół Humennego, nikt nas nie zaczepiał, zero pijaczków, tylko milicjanci spytali się czy nie zabłądziłyśmy. Słowacy na pierwszy rzut oka są oschli ale po bliższym poznaniu zyskują i to bardzo.
Cieszę się, jeszcze w listopadzie będę na unijnym szkoleniu na północno-wschodniej Słowacji i być może zobaczymy to nowe przejście. Może na tym szkoleniu, może na wcześniejszym w Beskidzie Niskim, gdzie naukowiec z Magurskiego PN będzie nas doszkalał w tamtejszej przyrodzie. Sieć NATURA 2000 jest transgraniczna ;)
lucyna
Zbanowany

Postprzez IraS » 30 paź 2010, o 21:19

bogdan64 napisał(a):Witam
Może wygląda na wymarłe ale to tylko pozory. To zjawisko można zaobserwować na prawie całej Słowacji.
Po prostu inaczej spędzają wolny czas. Np całe rodziny widziałem na ,, rybnikach ". Obok każdego większego miasteczka są piękne stawy z łatwym dojazdem nad wodę, możliwością rozbicia namiotu , grilowania. Sam też trochę wędkuję więc bardzo im tych stawów zazdroszcze. Na pewno w woj podkarpackim podobnych jest może kilka.

Dokładnie tak samo jest w Rumunii, ludzie gdy tylko mają wolne, pakują całe rodziny i jadą na łono natury zamiast siedzieć przed tv, komputerem czy z rodziną spędzić niedziele w markecie. Będąc kiedyś w niedzielę w Realu przeżyłem szok w całym markecie byłem praktycznie sam, u nas w niedziele nie idzie się przecisnąć między półkami. Rumunii w tym spędzaniu wolnego czasu na łonie natury mają tylko jedną wadę, zostawiają po sobie sterty śmieci :( W górach problem śmieci aż tak bardzo nie występuje ale w miejscach dostępnych dla wszystkich (tam gdzie dojedzie Dacia) już tak.
IraS
Administrator

Postprzez bogdan64 » 31 paź 2010, o 16:34

Przejscie na Ożennej jak przejscie Dzięki Unii nawet nie wiemy kiedy przekraczamy granicę. Droga od Nowego Żmigrodu jest podremontowana tak że autem osobowym jedzie się w miarę wygodnie. I krajobraz jest urozmaicony. Kąty, przełęcz Hałbowska, Krępna, Kotań, Świątkowa itd. Słowacy faktycznie wydaja sie troche niedostepni. Przekonałem się o tym w czasie wspinaczki na Gerlach gdzie przewodnik na poczatku tez był mało rozmowny a później okazało się , że jest bardzo sympatyczny człowiek i świetny przewodnik. Jeżeli wybieramy się w Tatry to tylko na Słowacje, jest spokój szlaki nie sa tak zatłoczone nie dochodzi to tylu wypadków co u nas.
A takie puste miasto nie przeszkadza, lepiej się wtedy fotografuje.
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez bogdan64 » 20 kwi 2011, o 15:00

Będąc w Humennem wdrapałem się na Humensky Sokol.
Bardzo malownicze skałki przypominające Sninski Kamień oczywiście w dużo mniejszej skali.Wysokość 445 m. npm. Doskonały widok na Humenne , Jasenov Vihorlat.
W drodze powrotnej Krasny Brod, I Medzilaborce. Poczciwemu Andemu połamano parasol.
Załączniki
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki

Następna strona

Powrót do Karpaty słowackie