Wejście na Pikuj w listopadzie - kilka pytań

Bieszczady Wschodnie, Borżawa, Świdowiec, Gorgany, Czarnohora

Wejście na Pikuj w listopadzie - kilka pytań

Postprzez dre36 » 14 paź 2012, o 20:58

Witam
Od 2 lat myślę o wejściu na Pikuj. Niestety jedyny możliwy termin to listopad. Jeśli tego teraz nie zrealizuję to następny możliwy termin: listopad 2013. ;)
Zdaję sobie sprawę, że listopad może być umiarkowanie atrakcyjny, bo dzień krótki, a pogoda niepewna, ale lepszego terminu nie wymyślę.

Plan jest taki: sprawdzać regularnie prognozę pogody i jak się okaże, że zapowiadają w tamtym rejonie 2-3 dni dobrej pogody spakować się, wsiąść w samochód i ruszyć. Mieszkam na podkarpaciu więc do granicy (Krościenko) jest blisko.

Ale w związku z tym, że tamtych rejonów kompletnie nie znam i dni w listopadzie są krótkie, więc mam kilka pytań:

1) Patrząc na mapę wejście z Libuchory przez Starostynę i Wielki Wierch raczej odpada bo przejście w tę i z powrotem w jeden (krótki) dzień jest chyba raczej niemożliwe. A może się mylę?

2) Skąd najlepiej wchodzić? Z Husnego? Albo inaczej: z jakiej miejscowości wyjść żeby w jeden dzień wejść i zejść, a przy okazji żeby dało się w miarę łatwo dojechać.

3) Czy możecie w tej miejscowości polecić jakiś nocleg działający w listopadzie? Może być schronisko, pensjonat, cokolwiek innego w cenie powiedzmy max. do 50-60 zł od osoby za noc.

4) Wszystkie inne uwagi mile widziane. :)

Pozdrawiam
dre36
Stonka bieszczadzka

Re: Wejście na Pikuj w listopadzie - kilka pytań

Postprzez bogdan64 » 15 paź 2012, o 09:24

Najlepiej od Husnego bo najbliżej. Nocleg jest w Turbazie w górze wsi. Z Libuchory na Starostyne to nie ten kierunek. Lepiej pojsc drogą w strone ruin schroniska znacznie wygodniejsza trasa.
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez dre36 » 15 paź 2012, o 11:59

Dziękuję za pierwszą podpowiedź. :)

Wiem że z Libuchory na Starostynę to odwrotny kierunek niż na Pikuj. Ale patrząc na mapę (poziomice) wydało mi się że tam jest stosunkowo łatwe podejście, ale co ważniejsze ze Starostyny na Pikuj można zrobić sobie fajne, długie, chyba widokowe przejście grzbietem / granią. Z tym że to chyba jakieś 17-20 km w jedną stronę, więc w listopadzie kiedy dzień jest krótki, raczej odpada jeśli nie chcemy łazić po nocy.

A czy o jakiś kontakt do Turbazy mogę dostać? Działają w listopadzie? Są tam w razie czego jakieś inne noclegi (agroturystyka czy coś)? Gdybym jechał sam to mógłbym się kimnąć nawet w samochodzie, ale możliwe że pojedzie 4-6 osób, więc lepiej byłoby mieć zapewniony jakiś nocleg...

Wejście w stronę ruin schroniska - chodzi o przejście przez Huśniański Menczył w stronę Ostrego Wierchu?
dre36
Stonka bieszczadzka

Postprzez bogdan64 » 15 paź 2012, o 22:57

Nie pamietam nr tel do tej turbazy,wiem ze jest na turbazie i moge o niego popytac. Turbaza czynna jest tez zimą.Owszem przejscie od Starostyny do Pikuja jest dłuższe. W Libuchorze dojedziecie najwyżej do szkoły. Powrót tego samego dnia nie bedzie możliwy.Ruiny schroniska sa tylko jedne. Można tez pojechać do Bukovca . łatwo jest tam o nocleg. Lub zostawic auto w górze wsi. Można zrobic tez fajna pętelke , lub poprosic miejscowych to pokażą skrót lasem wprost na Pikuj.
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez dre36 » 16 paź 2012, o 16:56

Informacje na temat noclegów już znalazłem:
http://www.sknt.fora.pl/informacje-prak ... e,718.html
Wyglądają w porządku.

Teraz pozostaje zaplanować którędy tam dojechać i czekać na 3 dni dobrej słonecznej pogody. :)

Ale jeśli ktoś chciałby się podzielić jeszcze jakimiś uwagami (jak jechać, na co uważać, czego nie robić, jak iść na Pikuj) to bardzo chętnie przeczytam.
Jeśli uda nam się pojechać to po powrocie zdam relację.
dre36
Stonka bieszczadzka

Postprzez bogdan64 » 17 paź 2012, o 08:45

Jak dojechać? droga jest tylko jedna. Na tym forum juz dużo o wejsciu na Pikuj napisano wystarczy poczytac. A najlepiej to nie spotkac sie z milicja no i omijac dziury i wyboje których tu nie brak.
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki

Powrót do Karpaty ukraińskie