Witamy z Francji - subj. BUK

Ludzie, miejscowości, zabytki, architektura sakralna - dyskusje oraz zdjęcia

Witamy z Francji - subj. BUK

Postprzez Vendôme » 2 gru 2009, o 16:08

Bonjour z Paryża.

Mamy prośbę z jednej pani z polskiej diaspory, urodzona w Belgii, których przodkowie byli Łemkowie, i która niestety prawie nie zna polskiego języka :

Czy ktoś u was mogł mieć bele jakie informacje (historyczne, dzisiajsze, etc) tycząc się do co pozostało ze wsi o nazwie BUK (ok. Cisna) - a szczególnie zdjęcie starego kościoła ; jeżeli jakimś cudem ktos ją miał.

Uprzejmie proszę przybaczyć blędy (jestem francuzem, z polskiego pochodzenia, i mnie tez nie tak latwo z językiem polskim)

Z góry dziękujemy / Merci beaucoup.

Vendôme, at : http://wirtualnafrancja.com/forum/
Vendôme

Re: Witamy z Francji - subj. BUK

Postprzez bmiller » 2 gru 2009, o 18:53

Zaglądnij na zumi.pl oraz Geoportal. Podane linki zaprowadzą Cię bezpośrednio do interesujących Cię miejsc.

Możesz powiększyć/pomniejszyć, przesunąć widok - sam sprawdzisz dokładnie jak Buk wygląda obecnie.

Pozdrawiam
Bartek
bmiller
Stonka bieszczadzka

Postprzez długi » 2 gru 2009, o 19:21

Znałem urodzoną w Buku Panią Annę (ochrzczona w cerkwi w Łopience). Po wojnie cała rodzina została wywieziona do Rosji. Pani Anna zachorowała na tyfus i została w Polsce. Miała wtedy 16 lub 17 lat. Wyszła za mąż za Pana (nie znam imienia) Wasylkow. Mieszkali wiele lat we wsi Duszatyn koło Komańczy. Pamiętam, jak pięknie śpiewała po ukraińsku. Pani Anna Wasylkow pochowana jest na cmentarzu przy cerkwi prawosławnej w Komańczy. Pani Anna Wasylkow była chyba jedyną osobą z Buka, która została w Polsce. Jej ojciec raz przedostał się nielegalnie do Polski, ale ujęty przez milicję został deportowany do Rosji.
Pozdrawiam
Długi
"Kropla zimnej wody dodaje szklance koniaku aromatu"
J. Tuwim
długi
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez Vendôme » 2 gru 2009, o 20:46

@ długi :

Dziękuję. Jest to bardzo interesujące i pełen emocji. Nasza Pani Jeanine nie ma nic do odzyskania swych polskich korzeni, jest to zupełna nicość ; oryginalna wsi dalej nie istnieje, i z tych czasach nikt tam nie żyje. Dla Jeanine to jest psychologiczna pustka i ból który trwa już tyle lat.

Takie opowieści gdzieś moga wypełnić te pozbawienie , bo one potwierdzaja ze miejsce i ludzie kiedys naprawde istniały... w prawdziwym życiu.

A może ktos jeszcze inne narracje, inne wspomnienia ?...

Merci
Vendôme

Postprzez IraS » 2 gru 2009, o 22:30

Witaj, nie wiem czy masz dostęp do słownika historycznego Stanisława Krycińskiego (Gmina Cisna). W załączniku strona z wykazem ludności. Jak nie masz dostępu o tego wydawnictwa to mogę ci poskanować kilka stron o miejscowości Buk ale dopiero w przyszłym tygodniu bo do poniedziałku będę odcięty od mediów.
Załączniki
IraS
Administrator

Postprzez Vendôme » 3 gru 2009, o 00:10

@ IraS :
Dziękuję bardzo, poczekamy (nie mam dostęp do słownika Stanisława Krycińskiego) - nic nie spieszy. To chyba będzie interesujące.

@bmiller :
Dziękuję za linki, ktorych nie znalem. Przed tym juź patrzylismy na Google Earth. To tak samo niź na zumi.pl : z maksymalnym powiększenie, widac tylko niewyraźna masa zieleni wzdłuż rzeki. Na Geoportal tak samo, ale bez koloru.
To oczywiscie daje obraz tego miejsca, ale nie jest to celem naszego podejścia.
Vendôme

Postprzez mela » 3 gru 2009, o 13:58

witam wszystkich

podobnie jak Vendome, chcialam zapytac o wies Buk, moze istnieja jakies archiwa, stare ksiazki z obrazkami...
dzieki za wszelka pomoc ;)

kocham te piekne Bieszczady, kiedys bylam tam 2 tyg na wakacjach, ( w Sredniej Wsi )cudne wspomnienia :)
mela

Postprzez Vendôme » 26 lut 2010, o 22:50

IraS napisał(a):Witaj, nie wiem czy masz dostęp do słownika historycznego Stanisława Krycińskiego (Gmina Cisna). W załączniku strona z wykazem ludności. Jak nie masz dostępu o tego wydawnictwa to mogę ci poskanować kilka stron o miejscowości Buk ale dopiero w przyszłym tygodniu bo do poniedziałku będę odcięty od mediów.

Bonjour IraS,
Miałbyś czas teraz ?...
Vendôme

Postprzez IraS » 26 lut 2010, o 23:01

Zupełnie o tym zapomniałem, jutro postaram się wrzucić skany.
IraS
Administrator

Postprzez Vendôme » 26 lut 2010, o 23:14

... merci beaucoup.
Vendôme

Następna strona

Powrót do Historia Bieszczadów