Własna Mapa /cyfrowa/ np. Bieszczad

Recenzje, nowości, polecane tytuły

Własna Mapa /cyfrowa/ np. Bieszczad

Postprzez kafel » 4 lip 2015, o 12:19

W komórce darmowy program OruxMaps - liczba funkcji zwala z nóg: oprócz podstawowych: nawigacji, tworzenia własnych map offline, zapisu tras, śladów aż po monitoring pracy serca i cholera wie co jeszcze... :)
Nad programem trzeba posiedzieć /warto!/, by wyglądał tak jak chcemy i pracował jak chcemy: w pełni konfiguralny interfejs, w efekcie wyświetla to co ustawimy i jak nam pasuje.
Odczyt map w wielu formatach /w tym garmin, wektorowe.../, również funkcja tworzenia własnych map offline z serwisów online, jednak tu ze względu na rozmiar ekranu, czy sterowanie polecam komputerowy Mobile Atlas Creator MOBAC, który potrafi tworzyć atlasy min pod ten program, po czym wgranie ich do komórki.
W czym zaleta? tworzymy np mapę okolic Cisny z OpenStreetMap MapQuest, drugą z OpenStreetMap 4UMaps, na koniec polską UMP i nawigując, czy przeglądając konkretny obszar w ciągu chwili przełączamy się pomiędzy zainstalowanymi atlasami, by porównać konkretny obszar, czy jak w wypadku UMP zobaczyć go trójwymiarowo, lub by obejrzeć mapy wektorowe Polski w tym rejonie, /w locie nie przerywając nawigacji, czy rejestracji śladu/.

http://www.oruxmaps.com/index_en.html
http://mobac.sourceforge.net/

mapy wektorowe:

http://download.mapsforge.org/maps/
http://www.openandromaps.org/downloads/europa

Na koniec: testowałem program wraz zapisem śladu, jednocześnie SeeMap: oba wykonały pracę jak należy /na raz/.
kafel
Niedzielny turysta bieszczadzki

Re: Własna Mapa /cyfrowa/ np. Bieszczad

Postprzez tadeks » 5 lip 2015, o 15:42

kafel napisał(a): liczba funkcji zwala z nóg

Ja chodząc po górach używam mniejszej ilości funkcji:
oczy, uszy, nos. A bazą do tego nie jest żadna komórka, tylko własne serce i nogi. I to mi wystarcza. I to mnie nie zawodzi.
tadeks

Postprzez andrzej627 » 5 lip 2015, o 20:23

kafel napisał(a):liczba funkcji zwala z nóg

Jak widać nie wszystkich.

Są również inne aplikacje do nawigacji, np. OsmAnd. Ta może też Cię zwalić z nóg.
andrzej627
Ekspert bieszczadzki

Postprzez kafel » 6 lip 2015, o 18:00

- Mimo wskazania karty pamięci jako miejsce instalacji programu nadal drze gębę o braku pamięci przy wyborze map do pobrania /ich przepis na przesunięcie katalogów z danymi również nic nie daje/
- Brak jakiejkolwiek konfiguracji interfejsu /dark, light to "ciut" mało przy możliwościach OruxMaps/
- Garmina, lub wektorówki z mapsforge - nie czyta
- Mapy z programu: maksymalnie 10, później płatne

Zainstalowałem, sprawdziłem, wywaliłem
kafel

Postprzez andrzej627 » 9 lip 2015, o 12:26

Nie będę się spierał o to, który program jest lepszy. Takich programów jest wiele.

Odpowiem tylko, że u mnie OsmAnd ładuje bez problemu mapy na kartę pamięci.
andrzej627
Ekspert bieszczadzki

Postprzez kafel » 9 lip 2015, o 17:46

Również nie jestem fanem któregokolwiek, czy nie mam z tego kasy: od zawsze szukam pożytecznego oprogramowania :), lecz jak napisałem w wątku o SeeMap: generalnie to hobby przy dobrej mapie turystycznej.
kafel

Postprzez kafel » 18 lip 2015, o 17:37

W sieci można znaleźć nie do końca oficjalne wtyczki do MOBAC i w kilka minut mamy atlas Google Sat / Google Sat with Hybrid :)
kafel

Postprzez andrzej627 » 21 lip 2015, o 20:48

To wiem, ale wydaje mi się, że to zbyt abstrakcyjny temat na tym forum. Chyba żebyś pokazał, jakie mogą być konkretne korzyści z takiej mapy.
andrzej627
Ekspert bieszczadzki

Postprzez kafel » 21 lip 2015, o 21:18

Dwa miesiące wstecz nie miałem nawet smartfona, więc wszystko można połknąć jak się chce :D ... zalety? już wyłuszczam: tworzymy sobie atlas z satelity np pasma Otrytu - kopiujemy do telefonu /najlepiej na kartę, bo to sporo danych/ i mamy jak na dłoni w dowolnym zbliżeniu /ja robię 10 warstw/ mapę Otrytu gotową do nawigacji, bądź jedynie podglądu naszej pozycji, ponadto mamy mapy offline, czyli nie płacimy za transfer, nie obchodzi nas brak zasięgu telefonu, wszystko chodzi płynnie i szybko, również możemy w dowolnym momencie przełączać się pomiędzy różnymi mapami /google sat, garmin, wektorówka, openstreet... etc/ nie przerywając nawigacji, zapisu ścieżki etc... wykorzystujemy trasy utworzone w MOBAC, lub jakimkolwiek innym programie nawigacyjnym /ja tworzę w Seemap/
Jedną z największych zalet jest możliwość tworzenia map w komputerze: łatwe, szybkie i przyjemne.

Przy okazji gdyby ktoś szukał możliwości konwersji utworzonej trasy w google map na format gpx, który można wczytać do programów nawigacyjnych /również MOBAC/ to ta strona: http://www.gpsvisualizer.com/convert_input dokonuje konwersji do tego formatu - wystarczy wkleić link googla po utworzeniu trasy w okno "Or provide the URL of a file on the Web:" i wcisnąć convert: efekt to dane gps...
kafel

Postprzez kafel » 18 sie 2015, o 14:09

Po powrocie: przydatność map satelitarnych w Bieszczadach ze względu na duże zalesienie mocno ograniczona, natomiast Seemap z mapami Compasu deklasuje konkurencję: oprócz szlaków zawiera większość /w większości zgodna z rzeczywistymi w terenie/ dróg leśnych co czyni wędrówki bardzo atrakcyjnymi dla tych, których "przecinka" szybko męczy...
kafel

Następna strona

Powrót do Mapy, przewodniki i inne wydawnictwa z regionu