Wołosate-Halicz-Tarnica-Ustrzyki Górne

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Wołosate-Halicz-Tarnica-Ustrzyki Górne

Postprzez justa » 3 paź 2012, o 16:25

Witam:) Chcę wybrać się w Bieszczady, po raz pierwszy. Postanowiłam zacząć od szlaku, który podałam w temacie, czy dam radę pokonać go w jeden dzień, żeby dotrzeć do Ustrzyk Górnych na nocleg?

pozdrawiam
justa
Stonka bieszczadzka

Re: Wołosate-Halicz-Tarnica-Ustrzyki Górne

Postprzez creamcheese » 3 paź 2012, o 16:40

Zależy jak chodzisz i czy będziesz szła na lekko czy na ciężko.
Jeśli masz trochę obycia na górskim szlaku i nie przeciążysz się zbytnio plecakiem to bez problemu osiągniesz czasy mapowe i w ok 7-8h przejdziesz z Wołosatego przez Halicz do UG. Jeśli startujesz z UG, to był kiedyś poranny autobus ok 6.50 (tylko w dni nauki szkolnej) i za kilka minut jesteś w Wołosatem, inaczej czeka Cię jeszcze ok. 1-1.30 szosą do Wołosatego lub stop...chyba że nocujesz w Wołosatem ale wtedy to już chyba idziesz z troszkę cięższym plecakiem.
I oczywiście wiele zależy od pogody!!
Pozdrawiam
creamcheese
Ekspert bieszczadzki

Postprzez justa » 3 paź 2012, o 18:37

Dziękuję bardzo za odpowiedź:)
Do zobaczenia na szlakach.
justa
Stonka bieszczadzka

Postprzez bazalt » 3 paź 2012, o 19:46

Nie za bardzo wiem pod jaki wątek się podpiąć, ale jako że ten jest w tytule mojego zapytania....
Czy istnieje możliwość przejścia ścieżki w trójkącie; przełęcz goprowska - Krzemień - Kopa Bukowska - przełęcz goprowska. Lub w odwrotnym kierunku. Trasa jest krótka, tak przy okazji wizyty na Tarnicy, w sprzyjającej pogodzie i porze dnia do przejścia lekko. Pytam dlatego, że na żadnej aktualnej mapie turystycznej nie ma zaznaczonej ścieżki między Krzemieniem a Kopą. Jednakowoż pamiętam, że 26 lat temu właśnie tak był prowadzony szlak. Z przełęczy goprowskiej wprost na Krzemień, a stamtąd przez Kopę, Halicz, Rozsypaniec, itd. (To były cudne Bieszczady.... początek października, PIĘKNA pogoda, sobota... I puste Wołosate, i bezludny szlak, żywej duszy).
A teraz? W miastach na procesjach w Boże Ciało bywa mniej ludzi......
bazalt
Stonka bieszczadzka

Postprzez Piotr_S » 3 paź 2012, o 20:46

bazalt napisał(a):Czy istnieje możliwość przejścia ścieżki w trójkącie; przełęcz goprowska - Krzemień - Kopa Bukowska - przełęcz goprowska. Lub w odwrotnym kierunku.

Tak, dawniej szlak biegł inaczej. Obecnie nie ma takiej możliwości. Z przełęczy Goprowskiej szlak niebieski biegnie bokiem Krzemienia na Bukowe Berdo, natomiast czerwony pod Krzemieniem na Halicz. Obydwa szlaki omijają wymienione przez Ciebie wierzchołki. Krótko mówiąc obecnie nie można wyjść ani na Krzemień ani na Kopę Bukowską (w sensie: na szczyt). Najprościej naszkicowane masz to tu: http://www.twojebieszczady.net/kremin.php
Ostatnio edytowano 2 gru 2012, o 17:07 przez Piotr_S, łącznie edytowano 1 raz
Powód: link
Piotr_S
Administrator

Postprzez bazalt » 4 paź 2012, o 07:17

Na mapach szlak jest zaznaczony tak jak piszesz - zgoda. Jednakowoż posiłkuję się niezwykle dokładnymi zdjęciami z geoportal.gov.pl
Tamże widać dokładnie ślady dawnej ścieżki. Mój problem i pytanie dotyczy tego czy nie złamię prawa jeśli wybiorę się starą ścieżką. Tak nawiasem - współczesne szlaki wytyczone są dość dziwnie. ewidentnie dla kogoś kto zalicza Bieszczady dla fotki na FB, dla niedzielnego turysty, a nie dla kogoś dla kogo Bieszczady są cudem świata.
bazalt
Stonka bieszczadzka

Postprzez creamcheese » 4 paź 2012, o 07:49

Ścieżka to jest, ale jak pisał Piotr_S, szlak przebiega już inaczej.
30 lat temu też szedłem przez Krzemień i Kopę, a nie mogłem pod Kopą bo Park Narodowy. Teraz idę pod Kopą a nie mogę starą ścieżką. Coś autor szlaku miał na myśli wytyczając go właśnie tak.
Więcej takich miejsc znajdziesz, np Moczarne, albo Opołonek, które teraz w Parku i bez szlaku i zakaz.
Pozdrawiam
creamcheese
Ekspert bieszczadzki

Postprzez skazaniec » 4 paź 2012, o 11:16

bazalt - niestety prawo złamiesz. Jeśli Cię strażnicy zauważą dodatkowo oprócz sumienia ucierpi portfel. Poza tym z tego co pamiętam przebieg szlaku został zmieniony ze względu na dobro Krzemienia i Kopy Bukowskiej. Coby piękno ich zachować.
Wędrowny Psychopata Gawędziarz
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Postprzez skazaniec » 4 paź 2012, o 11:17

Justa - trasa jest jak najbardziej do przejścia w jeden dzień - spokojnym (baaaaardzo spokojnym) tempem, z przeczekwianiem burzy pod wiatą, wyżymaniem ubrań i postojami zrobiliśmy ją w c.a. 10h.
Wędrowny Psychopata Gawędziarz
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Postprzez Piotr_S » 4 paź 2012, o 18:54

bazalt napisał(a):współczesne szlaki wytyczone są dość dziwnie. ewidentnie dla kogoś kto zalicza Bieszczady dla fotki na FB, dla niedzielnego turysty, a nie dla kogoś dla kogo Bieszczady są cudem świata.

Dość daleko idące stwierdzenie. Czy jeśli nie wyjdę na sam wierzchołek danej góry, to Bieszczady nie będą mogły być "cudem świata"? Na mój chłopski rozum - jeśli dla kogoś Bieszczady są cudem świata - to mu wszystko jedno czy idzie przez szczyt czy obok szczytu, zwłaszcza, że szczyty w tym cudzie grają nie najważniejszą rolę a Bieszczady to nie tylko góry. Na Smereku jest analogiczna sytuacja - jest ścieżka, która pozostała po dawnym szlaku, ale legalnie na wierzchołek nie wejdziesz. Wejdziesz za to na drugi, dostępny obecnie dla turytów. Czy to ujmuje Bieszczadom? Wątpię. Chyba, że wyjdziemy z założenia że to nie szlaki są dziwnie wytyczone, tylko że dziwne jest istnienie Parku Narodowego, który na nas takie ograniczenia nakłada - bo bez niego każdy mógłby iść gdzie popadnie i pewnie większość byłaby z tego zadowolona.
Piotr_S
Administrator

Następna strona

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi