Wołosate->Przełęcz Beskid->Łubnia->Przełęcz Użocka->Opołonek

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Wołosate->Przełęcz Beskid->Łubnia->Przełęcz Użocka->Opołonek

Postprzez hp2703 » 2 lip 2009, o 08:02

Witam

Wybieram się w 2. połowie września w Bieszczady. Zależy mi na zdobyciu Opołonka (legalnie).
Myślę o wyprawie rowerowej: Wołosate(start)->Przełęcz Beskid->Łubnia->Przełęcz Użocka, później pieszo prowadząc rowery zielonym szlakiem z Przełęczy Użockiej na Opołonek. Dystans Wołosate->Przełęcz Użocka to około 23km.

Pytania jakie się nasuwają:
1) Jakie dokumenty, oprócz paszportu, są niezbędne do przekroczenia granicy z Ukrainą (Przełęcz Beskid) i późniejszego poruszania się po Ukrainie?
2) Czy trzeba posiadać pisemne zezwolenie od Ukraińskiej Straży Granicznej przy wyjściu zielonym szlakiem na Opołonek z Przełęczy Użockiej? (poruszanie się w strefie przygranicznej)
3) Czy trzeba posiadać podobne pisemne zezwolenie od Polskiej Straży Granicznej? (poruszanie się w strefie przygranicznej)
4) Gdzie można zdobyć niezbędne dokumenty/zezwolenia (pkt.1-3)

P.S. Swoją drogą przydałby się znakowany szlak ze strony polskiej na Opołonek. Wszak w jego pobliżu znajduje się najdalej wysunięty punkt na południe Polski.

Będę wdzięczny za wskazówki.
Pozdrawiam
Henryk
hp2703
 

Re: Wołosate->Przełęcz Beskid->Łubnia->Przełęcz Użocka->Opołonek

Postprzez irekr » 2 lip 2009, o 10:54

1. Z tego co mi wiadomo na Przełęczy Beskid koło Wołosatego nie ma przejścia granicznego. Odbywają się tam okolicznościowe imprezy ale "normalnie" przejście (brama) jest zamknięte.
2. Najbliższe przejście graniczne z Ukrainą jest w Krościenku, jak wygląda trasa przez Słowację to nie wiem.
3. Najlepsze źródła informacji to Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego tel 0-134610650 www.bdpn.pl . Najlepiej rozmawiać w tym temacie najpierw ze Strażą Parku Narodowego.
4. Na poruszanie się po Parku Narodowym poza wyznaczonymi szlakami i ścieżkami trzeba mieć zezwolenie BdPN. Na poruszanie się po Pasie Granicznym trzeba mieć zezwolenie SG http://www.bieszczadzki.strazgraniczna. ... .php?id=44 tel 013 461 69 00 na obszarze Strażnicy w Ustrzykach i http://www.bieszczadzki.strazgraniczna. ... .php?id=43 tel 013 465 82 00 na obszarze Strażnicy w Stuposianach. Oficerowie dyżurni udzielają wszelkich informacji.
Z tego co wiem to takie zezwolenia nie są często wydawane.
5. Na temat tego co jest po Ukraińskiej stronie nie będę się wypowiadał. Cześć terenu o którym piszesz jest rezerwatem, część Parkiem Narodowym (np zachodnie stoki Kińczyka Bukowskiego). Dobrym źródłem informacji na ten temat jest Dyrekcja BdPN w Ustrzykach Górnych, gdyz w ramach Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery (Polska- Ukraina-Słowacja) BdPN ma aktualne informacje na temat tych terenów.
6. Doskonałym źródłem informacji test także IRASJ - jeden z adminów tego forum...
Pozdrawiam...
irekr
Stonka bieszczadzka
 
Posty: 35
Dołączył(a): 26 mar 2009, o 07:54

Re: Wołosate->Przełęcz Beskid->Łubnia->Przełęcz Użocka->Opołonek

Postprzez Piotr_S » 2 lip 2009, o 11:44

irekr napisał(a):Na poruszanie się po Pasie Granicznym trzeba mieć zezwolenie SG

Do tej pory nie było potrzebne i chyba nic się nie zmieniło w tym względzie ostatnio, choć głowy nie daję. Była potrzebna zgoda parku na poruszanie się po ich terenie i nadal jest potrzebna, natomiast w SG się tylko zgłaszało / informowało ich o zamiarze poruszania się w tej strefie - bez pytania o zgodę.
Avatar użytkownika
Piotr_S
Administrator
 
Posty: 1365
Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:33

Re: Wołosate->Przełęcz Beskid->Łubnia->Przełęcz Użocka->Opołonek

Postprzez zbyszekj » 3 lip 2009, o 12:30

Jak napisali wyżej przejścia do Łubni niet, poruszanie się po stronie Ukraińskiej też nastręcza wiele problemów i zależy od humorów dowódców strażnic. Jak chcesz się wybrać to Krościenko ale pociągiem i dopiero z Chyrowa przez Turkę na przełęcz Użocką. A tam jak Cię puszcza to szlakiem przez Pieniaszkowy na Opołonek i możesz dalej na Kińczyk Bukowski. O ile pamiętam to z Kińczyka szlak schodzi w dół do wsi i nie prowadzi na przełęcz Bukowską. Powrót może być pociągiem do Sambora i przez Krościenko taką samą drogą. Obecny dyrektor parku ograniczył do minimum zezwolenia na wejście w rejon Opołonka. Powodzenia, zawsze można spróbować.
zbyszekj
Stonka bieszczadzka
 
Posty: 16
Dołączył(a): 10 mar 2009, o 19:28

Re: Wołosate->Przełęcz Beskid->Łubnia->Przełęcz Użocka->Opołonek

Postprzez hp2703 » 5 lip 2009, o 20:44

Dziękuję za wskazówki oraz dane kontaktowe.
Rzeczywiście, przez Przełęcz Beskid nie można w chwili obecnej przekroczyć granicy. Być może kiedyś będzie to możliwe.
Więcej n/t przełęczy z Wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Prze%C5%82%C4%99cz_Beskid_pod_Menczy%C5%82em
Cóż, gdyby Ukraina była w UE wtedy problemu by nie było, ale na to przyjdzie chyba jeszcze trochę poczekać.
Pozdrawiam
hp2703
 

Re: Wołosate->Przełęcz Beskid->Łubnia->Przełęcz Użocka->Opołonek

Postprzez vm2301 » 5 lip 2009, o 20:59

Niekoniecznie byłoby to takie bezproblemowe.

Przykład granicy polsko-słowackiej na styku TPN i Tanap-u to obrazuje.
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki
 
Posty: 459
Dołączył(a): 12 mar 2009, o 08:55

Re: Wołosate->Przełęcz Beskid->Łubnia->Przełęcz Użocka->Opołonek

Postprzez irekr » 6 lip 2009, o 06:50

Na obszarach Parków Narodowych obowiązują ograniczenia wynikające z ochrony przyrody.
Natomiast na granicy z Ukrainą obowiązuje Ustawa o Granicy Państwowej i istnieje 15-metrowy pas Drogi Granicznej. Teoretycznie ten Pas nie jest częścią Parku Narodowego, co mozna było zaobserwować po utworzeniu szlku turystycznego z Rawek na Krzemienie, kiedy poczatkowo była to wąska ściezka pomiedzy słupami a nastepnie wyrżnieto krzaki po polskiej stronie by zadowolic Stronę Ukraińską, zastroskaną faktem permanentnego naruszania granicy przez turystów polskich i słowackich, łażących jak stonka wszelkimi możliwymi krzaczorami.
Teoretycznie Wojewoda może wprowadzić zakaz przebywania na terenie Pasa Granicznego, przylegajacego do Parku Narodowego, ale znajc polską skłonność do "zaniedbań stanu prawnego" mam obawy czy Wojewoda Podkarpacki/Krosnieński (w zależności od okresy obowiązyuwania podziału administracyjnego) taki zakaz wprowadził.
???
Może się okazać że nie wprowadził i "władcą" Pasa Granicznego wokoło BdPN jest Straż Graniczna.
irekr
Stonka bieszczadzka
 
Posty: 35
Dołączył(a): 26 mar 2009, o 07:54


Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zarejestrowanych użytkowników i 0 gości


Loading

O F I C J A L N E    F O R U M    D Y S K U S Y J N E    S E R W I S Ó W:
               

Forum bieszczadzkieforum.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz by umożliwić logowanie zarejestrowanym użytkownikom. Korzystanie z forum bieszczadzkieforum.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.